SOSEY! bez výčitek - crowfunding kampaň

SOSEY! bez výčitek

SOSEY! je 100% přírodní, kompostovatelná alternativa jednorázových brček do podniků i na doma, která si vzala za cíl naučit Česko sosat jinak...

Ostatní
SOSEY! bez výčitek

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Představte si situaci:

Někde ve vnitrozemí, ve středu Evropy, si rozmazlená fiflena na baru, příroda nepříroda, trvá na svém "Rozmaže se mi rtěnka, když mi do té PiňaColady s nízkotučnou smetanou nedáte brčko!"

Barman na to: "Kdo se s tim má pak mejt, dostaneš SOSEY! a všichni budou spokojení!"

Už nějakou dobu se o plastových brčkách mluví skoro všude. Poslední dobou i některé podniky konečně začínají přecházet na různé jiné alternativy. V našich oblíbených kavárnách také experimentovali. Mně ale ani jedna z možností, které mi všude možně naservírovali tak docela nevyhovovala. Stručně řečeno - stopadesátkrát v rychlosti vymyté kovové brčko v baru se mi trošku ekluje. A rozmočený papír? Tak ten se mi ekluje ještě víc. No a pak jsem se navíc poučila o tom, že bioplast taky nic neřeší.

Jasně, šlo by to bez brčka, jenže já mám nějaké to brčko v limonádě nebo Aperolu ráda. I já ráda drinky sosám a vychutnávám každý mililitr, který se brčkem pomalu plíží k natěšeným chuťovým buňkám. Bez něj to není ono. Taky ale mám moc ráda tydlety želvy, oceány, pláže a tak celkově přírodu... Takže co s tím? Jak sosat dál, ale sosat bez výčitek?

Proto jsem hledala všude po světě a našla to, čemu říkám "SOSEY brčko". 

Tedy za pomoci pár šikulů, kteří opracovávají travinu s názvem Lepironia articulata - jde hlavně o čištění, porcování a sušení - jak prosté... 

A výsledek tohoto zpracování? Nazelenalé brčko, které želva může klidně i sníst, a barman strčit do pití bez výčitek. 100% přírodní, kompostovatelné, zdravotně nezávadné.. Nesmrdí, nerozmočí se a je prostě boží. Mezi námi, jak si myslíte, že se pilo dřív, když ty plasty ještě nebyly...?

A ten drink s ním vypadá i celkem COOL, nemyslíte?

Zemí odkud tato skvělá inovace pochází je Vietnam - podle nás je super, že právě obyvatelé jedné ze zemí jihovýchodní Asie, oblasti, kde se produkuje přímo obrovské množství plastového odpadu, se aktivně podílejí na hledání jiné a lepší cesty.

Teď tedy máme před sebou ideální alternativu plastových brček. A že nebylo jednoduché ji najít! První pokusy s brčky s rýžové hmoty s tapiokou skončily tragicky, přesněji řečeno rozmočeným a ohnutým brčkem po cca 20 minutách. 

Nevadí, jelo se dál. Bambus, papír, těstovina, to už tady bylo a navíc to pořád není ono. A pak jsem konečně kápla na tuhle kouzelnou trávu. Následovalo dlouhé zkoumání, hledání recenzí a informací, komunikace s výrobcem a pak netrpělivé čekání na vzorek. Mezitím už na pozadí běžely věci, jako je logo, legislativní požadavky, bezpečnost a testování nezávadnosti atd. atd.

A taky probírání sto tisíc krizových scénářů, které by mohly nastat a jak se budou případně řešit. Kromě pádu asteroidu a příletu mimozemšťanů jsem připravená na vše a jdu do toho.

A pak to přišlo, po několika dnech sledování cesty balíčku na DHL, ležel balíček přede mnou a brčko z Lepironie vážně bylo super.

A teď jsme tady a snažíme se zaujmeme první příznivce "sosaly", ze kterých se stanou naši podporovatelé a fanoušci na cestě za snížením spotřeby plastových brček v Čechách (tedy pro začátek:)).

Spustili jsme už také instagram sosey_cz, na kterém se nám jen za pár dní podařilo nasbírat spoustu pozitivních ohlasů veřejnosti a několik vážných zájemců o vzorky pro zavedení ve svých podnicích.

Do roku 2021 musí Česká republika stejně jako ostatní státy Evropské unie zakázat na trh uvádění jednorázových plastových výrobků, mimo jiné právě i brček. Já bych ale ráda podniky i jednotlivce přesvědčila k aktivnímu přístupu a přechodu na alternativní možnosti už teď. Každé nahrazené brčko se počítá!

Už teď také diskutujeme možnosti spolupráce s různými neziskovými organizacemi a podporu charitativních akcí. 

No jo, ale ono takové řešení environmentální krize není zadarmo.. Peníze z této kampaně půjdou na uskutečnění našeho snu a rozjezd společnosti SOSEY - nákup většího množství brček, propagaci a vzorky pro naše potenciální zákazníky.

Věříme, že SOSEY brčko se ujme a plasty půjdou ke dnu (samozřejmě jen obrazně). Naše ambice do budoucna totiž neznají hranice, množstevní ani geografické.

Update: SOSEY! Brčka se byla fotit, přidáváme několik fotek, kde se na ně můžete podívat opravdu z blízka :) 

Co si o tomto projektu myslíte?