Slunce pro Podprůhon - crowfunding kampaň

Slunce pro Podprůhon

Kladenský Podprůhon je malebná čtvrť města s jedinečnou atmosférou. Chceme ji udělat ještě hezčí. Chceme jí vrátit plastiku Slunce Viktora Stříbrného.

Umění

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Podprůhon jsou křivolaké uličky, oprýskané zdi i nesčetná schodiště. Podprůhon je také tradiční prostor pro plenérový festival Kladenské dvorky. Pomozte nám zkrášlit jedno zákoutí plastikou od výtvarníka, který pro tuhle čtvrť znamenal víc než kdo jiný.

Na co potřebujeme peníze?

Za 75.000 Kč

 • necháme ukovat plnohodnotnou kopii Viktorovy plastiky „Slunce“
 • administrativně připravíme realizaci
 • svépomocí instalujeme plastiku do betonového základu, včetně podsvětlení
 • necháme vyrobit a instalujeme normovanou smaltovanou uliční ceduli „Náměstíčko Viktora Stříbrného“
 • zpropagujeme projekt a necháme vyrobit odměny pro vás, štědré dárce

Plastiku chceme odhalit 13. června 2015 při vernisáži 33. Kladenských dvorků.

623976_orig.jpg

Kladenské dvorky, Podprůhon a Viktor Stříbrný

V sedmdesátých letech se pár kladenských, svobodomyslných výtvarníků seskupilo do uměleckého sdružení Ateliér 74. Z potřeby společně vystavovat si nejprve našli volný prostor v kladenském zámku. Svůj sklep ale brzy museli vyklidit a naštavaní se sešli u jednoho z nich, který měl ateliér právě v Podprůhonu.

Brzy se u Viktora Stříbrného na zahradě konaly nejprve neoficiální výstavy a v roce 1983 pak první veřejná výstava Kladenské dvorky. Dvorky se postupem let staly platformou pro radostné setkávání profesionálů a amatérů nejrůznějších uměleckých forem.

Letos Dvorky oslaví Kristova léta. Viktor Stříbrný před třemi lety zemřel a jeho ateliér a zahradu, které byly po léta centrem Dvorků, nový majitel srovnal se zemí. Ale tradice, u zrodu které Viktor stál, jde dál. Plastika by měla připomenout tohoto výjimečného člověka a nadšení, které provázelo a provází Kladenské dvorky.

slunce v zahradě.jpg

Viktorovo Slunce

Pusťme do severního svahu podprůhonského údolí více slunce! Slunce pro Podprůhon je železné a ukoval ho Viktor Stříbrný. Původně stála 2,5metrová plastika na Viktorově zahradě. S vaší pomocí, bychom chtěli vytvořit kopii plastiky a umístit ji do veřejného prostoru, který nově ponese jméno „náměstíčko Viktora Stříbrného“.

Čtvrť nyní prochází komplexní revitalizací. Nová kanalizace, plynofikace a vozovky posunou život v bývalé dělnické kolonii do 21. století. Věříme , že Viktorovo Slunce vytvoří krásné zákoutí a bude pro obyvatele, kolemjdoucí i návštěvníky Dvorků šířit pozitivní energii, kterou do ni jeho tvůrce vkoval.

 

pohled.jpg

pudorys.jpg

 

Co můžete získat?

Tento linoryt vytvořil kladenský grafik Tomáš Landsinger. Za svůj příspěvek ho můžete získat jako:

 • magnetku 50 x 50 mm

 • náušnice "pecky" o průměru 16 mm

  náušnice1.jpg

   

 • tričko s krátkým rukávem - tisk na prsou 200 x 200 mm a vzadu u krku 60 x 60 mm, dámské (tmavě šedé nebo fuchsia) nebo pánské (tmavě šedé nebo tmavě červené), světle šedý tisk

  tričko.jpg

   

 

Odneste si kus slunce s sebou!

Další cenou je ručně kovaný, masivní paprsek Viktorova Slunce, který pro vás ukuje umělecký kovář Karel Ujka. Dvanácticentimetrový paprsek vám věnujeme na stylovém kartonu v dřevěném rámečku. Získáte originální dekoraci, kterou můžete nosit i zavěšenou jako šperk.

 

Ještě více informací?

www.podpruhon.cz/Slunce

Co si o tomto projektu myslíte?