Standa Černý: Skoro celé sdělení - crowfunding kampaň

Novinky - Standa Černý: Skoro celé sdělení

Básnická sbírka obsahující texty z let 2015–2018 a s nimi touhu, péči, pokoru a naději. Protože mi to není jedno.

Knihy

Odpovídám

Nejčastější otázky a jediné odpovědi. Plus na co jste se chtěli zeptat a neměli příležitost. Odpovídám Obrázek

Jste tu se mnou už 29 dní, přátelé. Za tu dobu se mi sešla v mailu, ale i při osobních setkáních, spousta otázek a tak jsem se spolu s Kristýnou Svidroňovou, která mi pomáhá se zviditelněním projektu na sítích, rozhodl je spolu s odpovědmi shrnout jako FAQ rozhovor (a přidat pár odpovědí na otázky zatím nevyřčené). Najdete tu zajímavosti, detaily, pohledy do zákulisí a nebo spíš do autorské dílny. A jestli ve vás hlodá otázka, na kterou neodpovídám, hned mi napište.

Co tě vedlo k psaní veršů, které chceš aktuálně vydat? Pud sebezáchovy.

Je nějaká zajímavá příhoda, která souvisí s básní, kterou jsi napsal? Mnoho. Za většinou z nich je příhoda či intimní okolnost. Některé básně jsou příhoda sama, ale abych byl konkrétní… “Hleď, zase to neznámo, s kterým se už tolik známe,” odkazuje jako jeden z mnoha veršů na prožitky z nekonečných nočních směn v prostředí velkoobchodu s koloniálem a nápoji ve Šternberku, které dokážu přirovnat snad jen k zážitkům z války, kterou neznám. Na pochodu mezi půlnocí a svítáním k přepracovanému, vystresovanému, nezřídka promrzlému, poníženému člověku přicházejí různé milosrdné běsy...

Jak jsi vymyslel název sbírky: Skoro celé sdělení? Původní název zní Statu non sensus, neboli Zatím beze smyslu. Skoro celé sdělení by měla být stravitelnější variace téhož. Taky obsahuje tragédii nedokonavosti, neúplnosti a poznatelnosti pohříchu zpětné, tudíž pozdní.

Jak to probíhá, když píšeš báseň, napíšeš ji na první zátah? Jak bys popsal svůj tvůrčí proces? Tvůrčí proces je ta pravá duchovní metalurgie a z podstaty věci vždy tak trochu tajemství. A ne, nikdy nic nenapíšu na první zátah. Dílem textu je umění pokory.

Kdy jsi napsal svou první báseň, nebo cokoli k začátkům. První báseň jsem napsal asi tak v šestnácti letech o přestávce mezi vyučováním a byla o čaji.

Nejtrapnější moment, do kterého tě tvá poezie dostala. Je to mimo jiné i poezie, která učí, že nic lidského není trapné. Samozřejmě bych si mohl připadat trapně za to, že v souvislosti s financováním vydání sbírky propaguju své výtvory, ale víte co? Děti jsou nevinné.

Proč by měli lidi číst tvou poslední sbírku? Protože se v ní určitě najdou.

Co si myslíš o recenzích předchozích sbírek, jak bys na ně reagoval? Myslím si, že každá z nich měla v něčem pravdu, a v něčem jiném ne. Trochu mě mrzí obtížný styl, jakým byly většinou psané. Rád bych, aby se recenze současných básnických sbírek objevovali víc na stránkách bloggerů, v kulturních rubrikách online deníků, ve vlozích, na youtube a v mikrorecenzích i pod příspěvky na Instagramu třeba. Nelíbí se mi atmosféra výlučnosti, kterou kolem toho cítím. Ani složitá poezie není složitá a psát o ní může být taky zábava.

Co tvoji a oblíbení autoři? Klidně aktuální. Aktuálně miluju výbor z básní Petra Motýla Jako černá perla v uhlí, který vydal Protimluv. Nejlepší sbírka z tvorby současných autorů je podle mě 64 Daniela Hradeckého a nedávno jsem s radostí zjistil, že v tom názoru nejsem sám.

Může mít básník smysl pro humor? A máš ho i ty? Měl by aspoň předstírat, že ho má. Ale z některých humorů může být jednomu do pláče.

Vystupuješ rád na autorských čteních? Které bylo pro tebe nejhorší a které nejlepší? Nejsem teatrální, no a co? Rozhodl jsem se, že budu napříště už vždy vyžadovat mikrofon. Nejlepší byl křest sbírky Jsem v rozpacích ve Šternberku.

Co bys vzkázal budoucím autorům, básníkům, básnířkám? Učte se raději programovat.

Doporučil bys pro vydávání poezie Startovač? Já vlastně nevím, asi ne. Spíš bych lidem doporučil, aby měli štěstí.

Co si myslíš o současné poezii? Mohl bych o konkrétních příkladech uvést, jestli tam cítím něco svěžího, ryzího, zásadního, nebo jen manýru. Ale takhle nevím. Vím ovšem, co si myslím, že současné české poezii neprospívá. Vazby na osoby, autorské okruhy, časopisy, místa či regiony. A požadavek lidsky si sedět je nesmysl. To říkám z pozice člověka, kterého nikdo osobně nezná; kromě jeho devítiletých dcer tedy.

Otázky mi napsala Kristýna Svidroňová a já jsem jí za to nesmírně vděčný. Stejně jako i všem, kteří mi už vyjádřili podporu. Máte to u mě.

Čas je neúprosný, způsobil, že jsme dospěli do poloviny trvání kampaně. Splněno máme na 30 %, slovy z jedné třetiny. Jde o mírný skluz. Kosa na kost křísla Obrázek

Do druhé poloviny kampaně vyrážím s odhodláním dotáhnout ji do cílové částky, povzbuzen tím, co mi říkáte a píšete. Že by to byla škoda a že i vy si přejete mít v příštím roce vytištěnou sbírku.

A máte pravdu, škoda by to byla, zejména co se týká vašeho času, úsilí mi přispět nebo si předplatit některou z odměn. Napište mi prosím své tipy a nápady, na čem ještě zapracovat, komu se ozvat, kde projekt ukázat. Děkuju. Jen ať se nám štěstí lepí na paty.

Instantní fotky

Věřím, že jste si vyhledali ukázku mých fotek, tzn. jedné z odměn, na www.scpxfoto.cz a na IG. Pro názornost ukázka ještě i tu. Instantní fotky Obrázek

Velká většina obrázků níže se objevila už na Instagramu. Když o tom teď uvažuju, možná bych byl nejraději, kdybyste nechali výběr fotky za odměnu na mně. A klidně mi pište komentáře.

Děkuju tímto prostřednictvím všem novým startérům a i vás prosím, abyste o projektu řekli někomu dalšímu, ať osobně nebo prostřednictvím sítí, protože před sebou máme ještě veliký kus práce a dlouhou cestu do cíle. Vaší podpory si nesmírně vážím, ať už kampaň dopadne jakkoli.

_DSC0007-INSTA.jpg

_DSC3677-INSTA.jpg

_DSC3702-INSTA.jpg

_DSC9149-INSTA.jpg

_DSC9409.jpg

DSC_0204-INSTA.jpg

DSC_0214.jpg

DSC_0222.jpg

DSC_0224.jpg

DSC_0232.jpg

DSC_0235.jpg

DSC_0251-INSTA.jpg

DSC_0280-INSTA.jpg

DSC_0284-INSTA.jpg

DSC_0299-INSTA.jpg

DSC_0304-INSTA.jpg

DSC_0309-INSTA.jpg

DSC_0313-INSTA.jpg

DSC_0345-INSTA.jpg

DSC_1390-INSTA.jpg

DSC_1397-INSTA.jpg

DSC_1403-INSTA.jpg

DSC_1418-INSTA.jpg

DSC_1541-2.jpg

DSC_2332-INSTA.jpg

DSC_2430-INSTA.jpg