Standa Černý: Skoro celé sdělení - crowfunding kampaň

Standa Černý: Skoro celé sdělení

Básnická sbírka obsahující texty z let 2015–2018 a s nimi touhu, péči, pokoru a naději. Protože mi to není jedno.

Knihy
Standa Černý: Skoro celé sdělení

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Zrovna když jsem přemýšlel, jestli není Bůh jen někoho důmyslným prostředníkem, maje místo pána Boha před očima gigantický prostředníček, otočila se ke mně na své cestě placem číšníkova, v tomto případě krígelníkova, chápající tvář: "Máte tady vše?" A to přesně (!) je skoro celé sdělení. Příběh 2015–2018:

Texty v této sbírce nevznikaly v lehkých časech. Za tři roky se toho v mém životě událo hodně a kromě prožívání se všechno vlastně převrátilo naruby. Vydání sbírky pražským nakladatelstvím dybbuk záhy následovalo vystřízlivění a úzkosti z těžké a špinavé práce ve skladě za velmi specifických podmínek. K tomu zdravotní problémy. A protože neštěstí nechodí nikdy samo, životní partnerka a máma našich dvojčat mě poměrně nečestně poslala k vodě, z čehož jsem se dával jako práce neschopný dohromady několik měsíců, z toho pět týdnů v psychiatrické léčebně v Olomouci. Zkrátka velká rána. Pád na držku a ukradení naivního snu o rodinném štěstí.

Po návratu z léčebny jsem zapracoval na cívíčku a po úspěšném výběrku mě záhy přijali v ostravském Megapixelu na místo prodejce fototechniky. Toužil jsem vzít kramle do většího města a toto bylo znamení. No, nebyl správný čas. Týden před nástupem, těsně před Vánoci jsem musel spolknout nepříjemný telefon a dozvědět se, že to volné místo zaniklo. Před Vánoci jsem se ocitl v Ostravě v nezařízeném, ještě měsíc poté nevytápěném!, bytě, bez příjmů a s těmi nejčernějšími myšlenkami. Správný čas nadešel v únoru 2018, kdy jsem byl přijat do týmu společnosti Audiotéka.cz.

 

OTÁZKY A ODPOVĚDI (FAQ)

1. Co mě vedlo k psaní textů do této sbírky. – Pud sebezáchovy.

2. Váže se k některé básni příhoda? – Mnoho. Za většinou z nich je příhoda či intimní okolnost.

3. Název sbírky. – Původní název zní Statu non sensus, neboli Zatím beze smyslu. Skoro celé sdělení by měla být stravitelnější variace téhož...

4. Jak probíhá psaní? – Tvůrčí proces je ta pravá duchovní metalurgie a z podstaty věci vždy tak trochu tajemství. Nikdy nic nenapíšu na první zátah a s texty dlouho pracuju.

5. Moje první báseň. – První báseň jsem napsal asi tak v šestnácti letech o přestávce mezi vyučováním a byla o čaji. Skoro celé sdělení by měla být moje třetí vydaná sbírka.

6. Proč by lidi měli tuto sbírku číst. – Protože se v ní určitě najdou.

 

MÁM HENDIKEP – POEZII

Nikdo na světě mi nevymluví, že je to hendikep. Abych vám přiblížil, jak to u mě chodí, když to na mě přijde, poprosím vás představit si Jana Husa u kůlu. Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdu, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdu až do smrti. Jen s tím rozdílem, že nemluvím jen o pravdě, ale taky o hledání skrytých souvislostí, nekonečna v smítku. O analyzování, denním snění a tak dál. No dobře, v básních pak k tomu sem tam mikropříběh, k tomu sem tam nadávka, tryskající metafora, podvědomí, nové slovo a až úplně nakonec, pokud se zadaří, pravda. Prožitá. Taková, která nezajistí ani spokojený život, ani obdiv, ani prestiž, ani vlastně svatý klid. Ale ani sociální vazby ne, jak asi chápete.

@nevimjaktovim je můj anonymní IG profil

@nevimjaktovim je můj anonymní IG profil

PROČ

Píšu, protože je to nejautentičtější forma objímání světa. Vy byste si ale měli položit jinou otázku: proč na Startovači Skoro celé sdělení podpořit. Aniž bych se považoval za někoho, kdo oplývá přehnaným sebevědomím, jsem přesvědčený, že je to správná věc. Pro dokreslení jsem vám nahrál krátké video.

Doporučuji přepnout zobrazení na HD, 1080 px.

Křivý nos jsem neměl vždy

JAK MŮŽETE PŘISPĚT

Jsou tu minimálně tři možnosti.

  1. Buď prostřednictvím zeleného tlačítka PODPOŘTE PROJEKT v pravé horní části stránky, a to v případě, že se rozhodnete mne podpořit libovolnou částkou naprosto nezištně.
  2. Nejzajímavější možností je samozřejmě "předplatit" si knihu a další exkluzivní ODMĚNY prostřednictvím příslušných tlačítek v pravém sloupci stránky. Při jejich vymýšlení jsem myslel na čtenáře i nečtenáře, takže si určitě vyberete. Odměn si můžete zakoupit víc, přispívat postupně jak se bude kampaň vyvíjet a tak podobně.
  3. Třetí možností je říct o mé snaze všem svým kamarádům a příbuzným. Sdílnout s nějakým rozumným zdůvodněním tuto stránku na Facebook nebo tweetnout známým

DŮLEŽITÉ INFO:

Pokud se ve stanoveném termínu 42 dnů nepodaří vybrat celou cílovou částku, všechny finanční příspěvky se vám v plné výši vrátí na účet!

Pokud se podaří vybrat víc než stanovená částka 32 000 Kč, vyjde kniha ve vyšším nákladu a budu dále pracovat na její propagaci tak, aby se projekt, jemuž věříte, na knižním trhu neztratil. Případně zvážím reedici předchozích dvou sbírek nebo souborné vydání, což je představa z říše snů. Ale dream big! Že ano?

PODĚKOVÁNÍ:

Věřím, že se umělecký záměr ke společné radosti všech zrealizuje a já vám, Emičko, Sofinko, mami a tati, brácho, budu moct poděkovat slovy tištěnými v doslovu. Kdyby se nepoštěstilo: Děkuju za nezištnou a obětavou podporu v té podivné době.

 

__...--~~~-. _ _.-~~~--...__
// __...--~~- ._ !_.-~~--...__ \\
// __...--~~~- ._ !_.-~~~--...__ \\
// __......---~~._\ ! /_.~~----.....__ \\
===========\\!//===========

 

Co si o tomto projektu myslíte?