SÍŇ SLÁVY ČESKOSLOVENSKÝCH LETADEL - crowfunding kampaň

Novinky - SÍŇ SLÁVY ČESKOSLOVENSKÝCH LETADEL

Zachovejme památku na krásu čs. letadel, která proslavila zručnost našich leteckých konstruktérů po celém světě, vytvořením expozice na letišti Točná

Technika
Krátký medailonek o našem fotografovi Představujeme Jakuba Vaňka Obrázek

Jakub Vaněk je jedním ze dvou oficiálních fotografů Sletu a jeho specializace jsou právě letadla, kolega Patrik Šimr pak zachycuje atmosféru. Spolupráce s Kubou začala v roce 2017 v Jaroměři.

Jakub se díky svému leteckému nadšení vypracoval na jednoho z nejlepších fotografů air2air, tedy focení letadel z letadla. Jezdí po celém světě, fotí různá historická letadla a vydává svůj vlastní kalendář, který je dechberoucí a vystihuje Kubovu profesionalitu a cit, se kterým jsou fotky tvořeny.

Fotky, které vidíte na obrázku, jsou z Kubovy dosavadní tvorby, abyste si mohli představit, co se za našimi fotografiemi bude skrývat.

První medailonek o oceněném letadle Představujeme OK - LKH Obrázek

Brigadýr OK – LKH byl vyroben v roce 1957 a následně byl asi rok využíván armádou Československé republiky, kde nalítal přibližně 50 hodin a 250 startů. Nosil vojenské označení 0729. Od dubna 1958 patřil Svazarmu ČSR a byl provozován v aeroklubech jako víceúčelové letadlo. Zlomovým okamžikem se stal říjen 1979, kdy byla provedena přestavba na L60S, která spočívala v instalaci polského hvězdicového motoru. V 80. letech byl výjimečný díky zbarvení na černo s bílou hvězdou a pruhy. Poté se nátěr vrátil zpět ke svazarmovským barvám, tedy bílé s červenými pruhy. V roce 2011 působil v LKJI a po deliminaci AeČR jej v roce 2012 získala Bigglesova letecká společnost, která provedla stroji celkovou generální opravu a zbarvila dle výrobní výkresové dokumentace armády. Rozdílem od původní úpravy chybí brigadýrovi kulomet a závěsnice pum.