SÍŇ SLÁVY ČESKOSLOVENSKÝCH LETADEL - crowfunding kampaň

SÍŇ SLÁVY ČESKOSLOVENSKÝCH LETADEL

Zachovejme památku na krásu čs. letadel, která proslavila zručnost našich leteckých konstruktérů po celém světě, vytvořením expozice na letišti Točná

Technika

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

O co tu vlastně jde?

Ve všech dokumentech i knihách se dozvídáme, že čeští a slovenští piloti byli esa nebes, avšak to by nedokázali bez strojů, které i dnes mohou konkurovat jejich modernějším nástupcům.

Cílem projektu je zachytit československá letadla, která byla v historii Sletu československých letadel oceněna v soutěži o nejkrásnější soukromé a aeroklubové letadlo, do velkoformátových fotografií, které vytvoří stálou expozici v muzeu letiště Točná v Praze. Každý rok na podzim budou odhaleny další dva oceněné letouny, které rozšíří Síň slávy.

Zmíněná letadla budou také vyfotografována pro exkluzivní kalendář na rok 2020, který bude určen pouze pro podporovatele projektu.

Fotografie a kalendář budou dílem dvorního fotografa Sletu Jakuba Vaňka.

Naší největší snahou a touhou je udržet odkaz československého letectví v povědomí. Čeští a slovenští konstruktéři a inženýři historicky dokázali velkolepé věci a dali život strojům, které se staly legendami. Síň slávy vznikne na počest všech lidí, kteří za těmito historickými skvosty stojí. Projekt spojuje ty, kteří věnují své úsilí, čas a energii tomu, aby udrželi tato letadla v aktivním provozu a pečují tak o odkaz československého průmyslového dědictví a předávají jej dalším generacím.

Celý projekt vyvrcholí na galavečeru s koncertem v Praze, kde uvedeme vítězná letadla šesti uplynulých Sletů do Síně slávy a pokřtíme jejich kalendář. Síň slávy československých letadel se stane skutečností a bude přístupná na letišti Točná v rámci jejich Dnů otevřených dveřích, kde lze zhlédnout i expozici historických letounů např. Sokola OK - CSR, který byl oceněn na prvním ročníku Sletu, nebo Electra, která sice není československým letadlem, ale patřila J. A. Baťovi a je jediným létajícím exemplářem na světě.

Staňte se součástí tohoto projektu a pomozte nám, prosím, vytvořit památku a vzdát čest našemu letectví.

DOČETLI JSTE AŽ SEM? ČTĚTE DÁL A DOZVÍTE SE SPOUSTU DALŠÍCH PODROBNOSTÍ :)

Jak jsme k tomu vlastně přišli?

Historie československého letectví a leteckého průmyslu sahá stejně daleko jako samotný vznik Československé republiky. Mezi první vzniklé továrny patří vojenský Letov a civilní Aero a Avia následované dalšími podniky. V dvacátých a třicátých letech již bylo nebe plné letadel československé výroby a jejich jméno bylo známé po celém světě. Po ukončení druhé světové války a návratu pilotů mělo letectví velikou prestiž. Aerokluby začaly vzkvétat a konstruktéři nechali své šikovné hlavičky a ručičky dělat, co umí. Kromě civilních a vojenských letadel tak spatřila krásy světa i sportovní letadla v čele se slavnou řadou Trenér. Bezmotorové létání také nezahálelo a vznikaly kluzáky, které byly vyráběny ve vysokých počtech a tvorba výkonnostních strojů byla neustále zdokonalována.

Dnes už je bohužel spousta továren zrušena a ty, které ještě existují, jsou již pozastavené nebo se potýkají s řadou problémů.

Proto bojujeme za to, aby byla tato část historie a krása těchto letadel zachována a zviditelněna i pro další generace, které nejspíše nebudou moci vidět tyto skvosty letuschopné a nebi jako za dob jejich slávy.

O která letadla se jedná? Která byla oceněna?

Ke každému z letadel pro Vás připravujeme informační letáček, abyste i Vy pronikli do historie a osudů strojů, které byly oceněny na Sletech československých letadel a které budou zvěčněny v naší Síni slávy.

Teď alespoň pár fotek těch, kterých se to týká :)

Co jsme se pro Vás připravili jako odměnu za Vaši pomoc?

Ne všechny odměny pro Vás máme hmatatelné, ale chtěli bychom Vám co nejvíce přiblížit nabízené odměny. V reálném provedení se mohou ceny ještě trochu lišit :)

Balíček Síně slávy

Batoh Síně slávy

Půllitr Síně slávy

Kalendář

 

DOČETLI JSTE I SEM? TO ZNAMENÁ, ŽE TO CO DĚLÁME VÁM NENÍ LHOSTEJNÉ, TAK JAKO NÁM.

MOC VÁM DĚKUJEME, POKUD SE ROZHODNETE NÁŠ PROJEKT PODPOŘIT

TÝM SČSL

Co si o tomto projektu myslíte?