S HARPUNOU NA TETANUS - crowfunding kampaň

S HARPUNOU NA TETANUS

Ilustrovaná knížka absurdních mikropovídek, pseudovědeckých pojednání, groteskních hříček, konspiračních teorií a nedělních chvilek s poezií.

Knihy
S HARPUNOU NA TETANUS

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Co je "S harpunou na tetanus"?

Autorská knížka absurdních, černohumorných, horrorových, brutálních i úplně lapidárních mikropovídek (doplněná pár básničkami) pro dospělé a otrlejší odrostlé děti s šestatřiceti linorytovými ilustracemi. S vaší pomocí ji chceme v malém nákladu vytisknout a poslat do světa jako první publikaci nově založeného rodinného vydavatelství Knižnice Kodiak.

harpuna_na_startovac_16_9_06.jpg

Jak to začalo

Autorova řeč čísel: mám 3 letité koně, které si hýčkám bez úmyslu se některým z nich živit, abych si je neochodil nebo dokonce nezprotivil. Píšu – ani moc soustavně, ani příliš pilně – víc než 20 let. Převážně texty pro kapely z mého kulturního okruhu. Téměř 20 let se věnuju grafickému designu. A 20 let taky pořádám koncerty muzikantům, kterých si vážím. Navíc přes 15 let žiju s výtvarnicí, jejíž práci obdivuju. Když pak ze mě na přelomu roku za 6 neděl vypadla útlá knížka (to je na moje poměry závratná rychlost, sám jsem čuměl), zjistil jsem, že mám – kromě peněz – všechno, co potřebuju, abych si ji sám vydal. Ilustrátorku, která chápe můj smysl pro humor (o kterém se z knížky dozvíte možná víc, než byste sami chtěli) a dovede ho jemně podtrhnout nebo k němu vytvořit patřičnou nadstavbu, zkrátka být plnohodnotnou spoluautorkou; dostatek zkušeností, abych si knížku sám graficky upravil; zlatou kamarádku, která s ní byla ochotná strávit potřebný čas a zkontrolovat po mně pravopisné mouchy; dostatek drzosti i odhodlání dotáhnout to do konce. Člověk toho o moc víc nepotřebuje. Celých těch dvacet let, o kterých se zmiňuju výše, žiju podle punkového principu DIY, takže uvažovat o jiném způsobu vydání než vlastním nákladem mě upřímně ani nenapadlo. Tak jsme si doma založili vydavatelství. Takhle to je.

harpuna_na_startovac_16_9_08.jpg

Proč?

Nikdy jsem nic nepublikoval, ani jsem tou ambicí netrpěl. V mém okolí se všeobecně ví, že sem tam něco píšu, občas mě v té souvislosti někam zvou nebo někde jmenují a myslí to nejspíš v dobrém. Pozvánky na autorská čtení se snažím spíš odmítat a označení básník se zuby nehty bránit. Nedělám Dášu, prostě mě to první moc nebaví, to druhé mi nepřipadá moc pravdivé. Přesto moje psaní vygenerovalo za ty roky pár nebo možná pár desítek fanoušků, kteří si třeba moji knížku budou chtít přečíst, neřkuli koupit. Tak jsem se rozhodl jít na to s počátečním nákladem 120 kusů, které jejich poptávku snad uspokojí a mně pak doma nezůstane ležet štos knížek na podkládání nábytku. Těch 25 tisíc Kč, které chci vybrat, padne z větší části na tisk – když už, tak to chci s pěknou vazbou na slušném papíru – a uspořádání křestu knížky, což bude zároveň takový miniaturní hudební festival. Malá, ale poctivá věc, kterou nemíním ošidit.

harpuna_na_startovac_16_9_03.jpg

Takže cože?

Takže knížka je připravená do tisku (104 stran formátu A5 v pevné šité vazbě, 36 ilustrací, jak už stojí psáno výše), formality vyřízené (nakladatelská živnost řádně vedená, ISBN z Národní knihovny přiděleno), večírek k jejímu křtu na nejlepším místě domluvený (opravdu nevíme o lepším místě, než uprostřed šumavské přírody na Zlatém potoce ve Frantolech), naši nejmilejší muzikanti ochotní a připravení pro nás i pro vás zahrát, a my prostřednictvím Startovače dáváme pár možností, jak celou tuhle věc podpořit: knížku si předobjednat, koupit si originální tisky s ilustracemi nebo předplatit vstupenku na křest, kde s námi můžete poklábosit, popít, poslechnout si nejlepší kapely našeho soukromého vesmíru... Dík!

harpuna_na_startovac_16_9_04.jpg

Co dál?

Knížka půjde do tisku v červenci bez ohledu na úspěch nebo neúspěch kampaně na Startovači, to je jasná věc. Ale ona je to takhle o dost větší zábava, než si brát půjčku v bance... Rozumíme si, že jo? A když náhodou cílovou částku překročíme, zvýšíme zamýšlený náklad, aby se dostalo na všechny. No a na křestu knížky se všema slíbenýma kapelama vás všechny rádi uvidíme. Těšíme se strašně už teď!

harpuna_na_startovac_16_9_00.jpg

Užitečné související odkazy

Další ukázky z knížky na blogu

S harpunou na tetanus na facebooku

Kapela Kalle

Kapela Oswaldovi

Kapela Sartaktarak

Penzion U Parádů, Frantoly u Prachatic

Jitka Petrášová na Fleru se značkou Odsvetlusky

malby Jitky Petrášové tamtéž

fotoamatérské portfolio Petra Kalaše

harpuna_na_startovac_16_9_09.jpg

Co si o tomto projektu myslíte?