Selský rozum - crowfunding kampaň

Selský rozum

Dokumentární film o zemědělství, sedlácích i největším sedlákovi všech dob. Film je natočený, potřebujeme prostředky na kinodistribuci.

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Zemědělství se v polistopadovém období nevěnovalo mnoho filmů, Selský rozum je však nejen o něm. Andrej Babiš se za poslední léta stal s užívanými 130 tisíci hektary největším "sedlákem" všech dob na českém území. Zemědělství však bylo jen posledním článkem v řetězu majoritních podílů v přiléhajících sektorech, které významně ovládnul předtím: hnojiva, skladování zemědělských komodit, zpracovatelské závody. Zašťituje se selským rozumem a chce stát řídit jako firmu. Jak tento princip naplňuje "v malém"? 

Selsky_rozum_banner_Startovac.jpg

Novináři Zuzana Vlasatá a Jakub Patočka začali před více než dvěma lety pracovat na knize, která nakonec vyšla v roce 2017 pod názvem Žlutý baron (zlutybaron.cz). Položili si otázku, jak to vypadá, když Andrej Babiš řídí firmu - když chce stejným způsobem řídit stát. Jejich kniha i mimo jiné ve spolupráci s nimi vznikající film dokumentaristů Zuzany Piussi a Vít Janečka, který zčásti sleduje stejné linie jako kniha se snaží ukázat souvislosti českého zemědělství ve vztahu ke kumulaci obrovských aktiv do jednoho subjektu, který má ambice i majoritně vstupovat do správy veřejného života a vysoké politiky. Film si také klade otázku, zda je kumulace zemědělských podniků do příliš velkých korporací slučitelná z povahou zemědělství a jeho těsného vztahu k lokalitám, kde se provozuje, počínaje udržitelností a kvalitou půdy, rozvojem venkova až po ráz celé krajiny a zěmě...

jezis_kristus_s_repkou.jpeg

Film natočený v koprodukci s Ćeskou televizí vznikal jako televizní film, nemáme žádné prostředky na kinodistribuci, tj. výrobu digitálních matric pro promítání, propagační materiály, web, práci spojenou s péčí o kinodistrbiuci a výrobu cizojazyčných verzí, abychom film mohli uvést i v zahraničí. Věříme, že část prostředků získáme malými poplatky za kinodistribuci, část se snažíme získat tímto způsobem.

Když se rozhodnete přispět, pomůžete tomu, že se film dostane k co nejvíce divákům v dobré kvalitě. Věříme, že přispěvatele potěší i naše dárky. Děkujeme!

Více o filmu najdete na www.selskyrozum.online.

Rada_nese_Babise2-startovac.jpg

Co si o tomto projektu myslíte?