Sekulární kalendář 2021 - crowfunding kampaň

Novinky - Sekulární kalendář 2021

Už potřetí se pouštíme do vydání kalendáře plného zajímavých osobností a výročí událostí, které stojí za to oslavit!

Knihy
Ne, nespletli jsme se. Víme, že se vznik samostatného Československa slaví až zítra, tedy 28. 10. Na den předtím ale připadá výročí, které by si měl připomínat celý svět - Den Vasilije Archipova. Víte, co je dnes za den? Obrázek

K události došlo na samém vrcholu Kubánské krize roku 1962, kdy byl Vasilij Alexandrovič Archipov důstojníkem na palubě sovětské ponorky B-59. Americká flotila se tehdy pokusila donutit dvě sovětské ponorky k vynoření shazováním cvičných hlubinných pum.

Nikdo z Američanů ale netušil, že jsou ponorky, které v tuto chvíli neměly žádné spojení se sovětským velitelstvím, vybaveny také torpédy s jadernými hlavicemi.

Jak asi víte, nebo tušíte z vývoje situace, z pohledu kapitána Valentina Savického ponorky vše působilo jako bojový střet a proto usoudil, že jaderná válka mezi Sovětským svazem a USA již začala. V takové situaci se zdálo přiměřené použít proti americkému loďstvu jaderná torpéda.

Tím, kdo v této situaci zachoval chladnou hlavu, zabránil odpálení jaderných torpéd a tím pravděpodobně i rozpoutání celosvětového jaderného konfliktu byl právě Vasilij Archipov. 

Lidé si velmi zřídka připomínají činy, které zabránily katastrofám. Dnešní den je připomínka, že na každém člověku záleží a i rozhodnutí jediného člověka může zachránit svět.

 

40 % za námi

...ale ještě dlouhá cesta před námi. 40 % za námi Obrázek

Víme že doba je zlá, ale mysleme trochu na to potom, až karanténa skončí. Tohle je přece kalendář na příští rok. Udělejme příští rok o něco lepším, třeba právě tím, že si budeme připomínat to, co za to stojí.

Například tento výřez z červnového obrázku odkazuje zároveň na Celosvětový den oceánů a ukončení platnosti indexu zakázaných knih Index Librorum Prohibitorum roku 1966.

Celosvětový den oceánů nám připomíná důležitost světového oceánu, který pokrývá 71 % naší planety pro klima, život lidí i život samotný.

Ukončení platnosti seznamu zakázaných knih je jistě zvláštní datum, protože si jím připomínáme zánik. Přitom ale jde o opravdu významnou událost srovnatelnou s ukončením okupace. Vlastně skutečně o určitou "ideovou okupaci" šlo, ovšem mnohonásobně delší.

Tento seznam dusil evropskou literaturu  a vzdělanost od roku 1559 a byl reakcí na rozšíření knihtisku. Navazoval na starší církevní zákazy knih, které svou historií sahají až do prvních let pátého století.

A kdo že tak ležel římskokatolické církvi v žaludku? Pokud se začtete do těch jmen, dostanete brzy pocit, že jde o lidi, kteří by měli býti spíše vyznamenáni za celoživotní dílo. Jsou to například: Honoré de Balzac, Giordano Bruno, Erasmus Darwin, René Descartes, Alexandre Dumas starší, Alexandre Dumas mladší, Denis Diderot, Ignác Antonín Born, Daniel Defoe, Gustave Flaubert, Galileo Galilei, Anatole France, Heinrich Heine, Victor Hugo, David Hume, Johannes Kepler , Adam František Kollár, Mikuláš Koperník , Jean de La Fontaine, John Locke, John Stuart Mill, John Milton, Alberto Moravia, Jean-Paul Sartre, Jean-Jacques Rousseau, Baruch de Spinoza, Voltaire a mnozí další. Dokázal by si snad věděc nebo spisovatel představit větší čest, než být řazen mezi takové velikány?

Náš kalendář je tu proto, abychom nezapomínali. Nezapomeňte na něj ani vy!

Řekněte o tomto projektu svým přálelům a známým!

Ano, za týden dostat 21 % je krásné. Navíc je mezi startéry vidět mnoho našich dlouhodobých podporovatelů. Díky za ten krásný start! Obrázek

Právě proto bychom vás chtěli poprosit:

Sdílejte náš projekt! Ať se dostane k dalším lidem. Ať se ta myšlenka rozšíří mezi další lidi. 

Díky moc vám všem!