Sekulární kalendář 2019 - crowfunding kampaň

Sekulární kalendář 2019

Pomozte na svět netradičnímu kalendáři plnému zajímavých osobností a výročí událostí, které stojí za to oslavit!

Knihy
Sekulární kalendář 2019

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Pomozte na svět netradičnímu kalendáři plnému zajímavých osobností a příběhů, které skutečně změnily náš svět.

Také vás už nebaví slavit jako svátky vraždu, upálení, příchod dvou chlápků, kteří přinesli náboženství na které nevěříme a písmo, kterým nepíšeme? Proč bychom se měli vázat na církevní svátky, které většině z nás nic neříkají?

Proč si nepřipomínat raději vědce, dobrodruhy, kosmonauty, objevitele, myslitele či spisovatele?
Mohli a měli bychom si připomínat lidi, kteří si to zaslouží mnohem více, a události, které mnohem víc změnily naše současné chápání světa!

Kalendář bude nástěnný formátu A3.

Významná data budou označena a na levé straně k nim bude připojen komentář, jak je vidět v náhledu.

Kalendářem vás budou provázet lehce humorné ilustrace Dana Černého.

Obraz našeho světa

Sekulární kalendář vznikl, protože „rok bez svátků je jako dlouhá cesta bez hospod“. Lidé se prostě rádi scházejí, jen k tomu občas potřebují postrčit třeba tím, že si mohou připomenout nějakou osobnost nebo událost, na kterou bychom neměli zapomínat.

Máme ale jěště jeden a možná vážnější důvod. Obraz světa, který si neseme v hlavě, který máme, nebo naopak nemáme rádi, tvoří naše vzpomínky. Pokud budeme slavit jen náboženské svátky, bude náš obraz o světě právě takový. Případně bude jen poněkud nemastný – neslaný, pokud tyto svátky zase až tolik neprožíváte.

Přitom stejně tak by mohl být obraz našeho světa velkolepý a inspirující, protože odvážných lidí a myslitelů žilo v historii více než dost.

Dny, kdy stojí za to si vzpomenout

V kalendáři jsou data několika druhů. První jsou již slavené sekulární svátky jako je třeba Den lidských práv. Další data upozorňují na události, které zásadně změnily naše vnímání světa nebo náš svět samotný. Třetím druhem dat jsou pak ty, které upozorňují na významné skeptiky a ateisty. Čtvrtým druhem dat jsou recesistické svátky (protože nejen vážnými věcmi…)

Vytvořili jsme si pro přijetí svátků do kalendáře určitá pravidla:

1.) Nesmí jít o činy a osobnosti významné pouze lokálně. I když by vytváření národních nebo obecních kalendářů bylo jistě také zajímavé, není to náš záměr.

2.) Zavedené sekulární svátky mají přednost před těmi, které nemají tradici slavení. Takové svátky pak mají v kalendáři mimo místního názvu také svůj mezinárodní název. Někdy je to dost významově shodné, jako třeba Ručníkový den / Towel Day  jindy se na první pohled docela liší – Noc Jurije Gagarina / Yuri’s Night.

3.) V případě vědců a dalších osobností, u kterých si připomínáme životní výročí by význam jejich práce i popularita měly přesahovat hranice jednoho oboru.

Příští plány

Kalendář se neustále vyvíjí. Výběr připomínaných výročí a svátků je předmětem diskuse. Může se tak stát, že témata příštích ilustrací v letošním kalendáři ještě nenajdete.

Pokud se bude kalendář líbit, rádi bychom rozdělili práci na ilustracích na rok 2020 mezi více autorů a rozšířili tuto myšlenku mezi více lidí.

 

Co si o tomto projektu myslíte?