sbírka poezie „Srdce v nahotě“ - crowfunding kampaň

sbírka poezie „Srdce v nahotě“

Básně jemné jako dotek rtů a ostré jako hrany zlomených žeber. Básnířka a písničkářka Jenoféfa Beta vydává debutovou sbírku poezie inspirované ženami.

Knihy
sbírka poezie „Srdce v nahotě“

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Básně jemné jako dotek rtů a ostré jako hrany zlomených žeber... Básnířka a písničkářka Jenoféfa Beta vydává svou debutovou sbírku poezie inspirované ženami pod názvem Srdce v nahotě.


O sbírce

Sbírka představuje výběr básní z let 20172019. Můžete se těšit na více než 50 stran poezie doprovázené ilustracemi. Kniha je rozčleněna do šesti tematických oddílů poezie každodennosti, citové, niterné, intimní, erotické i společenské, vtělených do básní o lásce, něze, blízkosti, touze, vášni, zradě, bolesti, smíření, radostech i pomíjivosti okamžiku... Grafická podoba knihy je výsledkem kreativní spolupráce s talentovanou malířkou a vycházející hvězdou na poli abstraktní malby Eleanor Skurskou, jejíž vybrané obrazy posloužily jako ilustrace a rovněž jako obálka knihy. 


O projektu

Prostředky vybrané prostřednictvím tohoto projektu budou použity na tisk sbírky, která vyjde vlastním nákladem v předpokládaném počtu 250 kusů nejpozději v červnu 2019. Kromě samotné sbírky jsou pro vás nachystány jedinečné umělecké odměny, které neseženete nikde jinde. V ceně všech poštou doručovaných odměn je poštovné v rámci ČR. 


O autorce básní a autorce ilustrací

Jenoféfa Beta

Poezii se věnuji již deset let a s mou tvorbou jste se mohli seznámit prostřednictvím společné básnické sbírky tří brněnských autorek Jemnocit, která vyšla v roce 2016. Má poezie se občas také oblékne do kytarových tónů a bere na sebe podobu písní, které mají kořeny ve folku a v inspiraci zabloudí i k blues, alternativě, rocku, i popu.

Můj svět přetéká barvami, vůněmi a zvuky
Moje kůže lačně polyká doteky
A srdce...
Ach srdce...
Zpívá. Maluje. Kuje sochy z oceli. A píše básně.


Eleanor Skurska

Maluji téměř celý život, po šestileté pauze jsem se v roce 2017 navrátila k tvorbě. Využívám rozmanité techniky práci s akrylem, temperami, uhlem i pastelem. A volím různé podklady od klasických pláten přes papír, sololit, až po karton. Nejčastěji tvořím akrylem a špachtlemi abstraktní obrazy na plátno či sololit. Nemám vyhraněný styl, baví mě hrát si s barvami, co která barva vytváří za krásnou barevnou kreaci, když se vzájemně spojují. Při tvorbě zažívám nejen hluboké pocity smutku a bolesti, ale i maximální pocity štěstí. Inspiraci hledám v aktuálním emocionálním rozpoložení, v lidech, vztazích, přírodě, hudbě a v knihách. Obrazy vybrané do sbírky vznikly v období let 2017–2018 (s výjimkou obrazu na obálce, který je z roku 2009) a zrcadlí mou emocionální krajinu. 


Ukázky ze sbírky

Čtverce

Úsečky chladu
A čtverce vzduchu
V prostoru mezi čtyřmi stěnami
Mezi čtyřmi ženami
Středobod cítění
Na rozcestí mezi míjením se
Bosá balancuji na římse
Z těžkého dřeva
Pocity stočené jak střeva
Nadechují se
A mizí v útrobách

---

Sladce

Stíny a splíny míchaj se v sobě
Víno chutná chvíli sladce
Chvíli nakysle
Možná jsme závislé
Na troše něhy
Troše cukru
Bez polevy

---

Z kopce

ženám jsem nikdy nerozuměla
že nám jsem nikdy nerozuměla?
přesto rozumím si skvěle
s ranní rosou
když vítám nohou bosou
první sluneční paprsek
do okna zavoněl jak konvalinky
slovům scházejí linky
a tónům zvuk
a mně scházíš ty
z kopce dolů
z kopce domů
...
vítat se nebudem
už nebudem se ani loučit

 

Co si o tomto projektu myslíte?