Saša jede na kole přes Tibet - crowfunding kampaň

Saša jede na kole přes Tibet

Příběh malého Saši (toho času 13 měsíců) o cestě do Tibetu na kole ve filmové a knižní podobě! Za podporu děkujeme :)

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Příběh malého chlapce o cestě do Tibetu na kole ve filmové a knižní podobě! Za podporu děkujeme :)

 

Jak to všechno začalo?

“S dětmi se nedá nikam jet.”

“Děti jen zdržují!”

“Děti jsou komplikace, určitě s nimi ještě počkejte. Až je budete mít, tak vám ta sranda skončí.”

“Nebude z toho vůbec nic mít, vždyť si to nebude ani pamatovat!”

“Vysoká nadmořská výška děti zcela jistě zabije!”

Přesně takto s námi mluvil kde kdo a zcela jistě nás ovlivnil v rozhodování vůbec ne/mít děti. Jenže nakonec stejně přišel Saša a my zjistili, že nám tito Kdekdouni celou dobu lhali. V mnohých záležitostech ohledně dětí panují různá tabu (je možné s nemluvňaty spát v mrazu?). Co je vlastně pro děcka dobré a co už ne? Otázku, zda cestovat s dětmi či nikoli, už si položilo mnoho rodičů. Stejně jako my. Narození Saši nás donutilo hledat odpovědi. Jedna z prvních se začala rýsovat už v době, kdy bylo Sašovi 5 týdnů. To s námi absolvoval první cestu do švédské divočiny. Odnesli jsme ho 250 km daleko na sněžnicích. A (nejen) v Tibetu se nám právě díky němu otevřely všechny možné dveře! A (nejen) Tibeťané si jej totiž absolutně zamilovali.

 

Malý Saša projel za svůj 37 měsíců trvající život 40 zemí. Tento stejný chlapec ujel na kole tisíce kilometrů, tolik byl také přenesen a v tisících kilometrech se už počítá i jeho vlastní chůze. A to celkem ve 26 světových pohořích. Několikrát byl výše než pět tisíc metrů a vůbec nejvýše 5650 m n.m.! Umí už skoro postavit stan, udělat ohniště, ukázat na glóbusu, kde už byl a říci co tam viděl, nijak mu nevadí studená voda, zatím nikdy nebyl nemocný a nikdy se nezranil. Bydlí na třech kontinentech, v mnoha zemích strávil měsíce života, a proto začíná mluvit hned v několika jazycích.  S přehledem rozpozná desítky národností a když třeba potká Inda, tak se ho okamžitě vyptá zda nemá náhodou jeho oblíbené papadum. Alex je také držitelem dvou českých rekordů: “Nejvíce zemí do dvou let věku” (29 zemí) a “Nejvyšší nadmořská výška v nejnižším věku” (5050 m n.m. ve 14 měsících)! 

 

Proč Tibet a co jsme tam se třináctiměsíčním Sašou dělali?

 

V Dali jsme koupili kola a prodali je v Yushu. Mezi tím jsme během 48 dní ujeli 1 576 kilometrů, přejeli 13 sedel nad 4 000 metrů (nejvyšší mělo 5 050 m n.m.), použili 144 plínek a viděli 986 354 jaků, 13 nocí spali ve stanu, 5 u Tibeťanů doma, přečkali jsme 5 slejváků, 3 bouřky a dvě sněhové bouře. Na to proč jsme jeli, se přišlo během cesty (nějaký zvláštní důvod se nekonal – proč? Prostě proto!). Vše jsme fotili a natáčeli jen tak pro sebe - pro Sašu, až vyroste. Později, v relativním teple nevytápěného tibetského hostelu, jsme si natočený materiál prohlíželi. Vypadal tak neskutečně a inspirativně, že jsme se rozhodli příběh Saši ukázat všem. A tedy i vám. Hlavně jsme malého hrdinu, který tedy celý ten podnik ustál excelentně a bez poskvrny, neustále sledovali. Mysleli jsme na to, co zažil a jak to asi vnímal. Přesně tyto myšlenky určily formu, jakou nakonec publikujeme. Totiž, jako když vypráví Saša. Z jeho pohledu, jak to asi vidí, co si asi myslí a cítí přímo on. A přesně tak ho někteří z vás znají ze sociálních sítí – jako “Saša jede”!

 

I na základě vašich ohlasů, ale stále zejména kvůli předání informací, jak s těmi prcky cestovat a kde jsou hranice toho, co už je špatně, případně jak je najít, jsme se rozhodli materiály sestříhat do formy dokumentárního filmu o jeho cestě do Tibetu. A také celý příběh sepsat a vydat v podobě knihy. Trvalo nám to sice necelé dva roky, ale nyní máme čas – očekáváme Sašovu sestřičku a museli jsme trošilinku přibrzdit.

 

Na závěr vám prozradíme něco z obsahu a o formě filmu a knihy.

 

Jak roční dítě prodává kolo? Jak to vypadá, když vám v horách dojde jídlo? Co když dostanete horskou nemoc a ztratíte klíče? Jak se domluvit čínsky s někým, kdo neumí čínsky? Co když vdechnete zárodek do plic a pak vám cosi proroste prasklou hlavou? Jsou tedy v Tibetu vetřelci? Jak podobné nástrahy mohl zvládnout třináctiměsíční kluk?

Kniha bude ilustrovaná a obrázky nakreslí maminka. Tatínek vše popíše očima malého hrdiny. Oba budeme pracovat také na filmu. Samozřejmě nám bude pomáhat celá řada lidí. Sami bychom to nikdy nezvládli.

 

Podpořte nás a my vám darujeme dárky, které si můžete zde jednoduše odklikat. Minimální dárky jsou samozřejmě e-kniha a link na film, které nepokácí žádné stromy. Všechny možnosti si důkladně pročtěte a v případě nejasností nás neváhejte oslovit. Zejména u těch možností, kde je to výslovně napsané v popisu nám nejdříve napište. Jsme v očekávání a máme tedy na vás relativně dost času. Používejte prosím kontaktní email sasa@sasajede.cz - momentálně se nám nedovoláte, jsme na jiném kontinentu v Kanadě (samozřejmě je možné se s námi přímo hovořit online). Většina výstupů projektu proběhne v září a říjnu: Vydání knihy, přednášky, premiéra filmu. I my přijedeme do České republiky také až v září.

 

Za podporu moc děkujeme a zůstaňte s námi. My už brzy čtyři s vámi také zůstaneme.

 

PS1: Film i kniha pomůže všem nerozhodným sbalit si věci a vyrazit na cestu. I s dětmi! Případně bez nich a po cestě se prostě nemusí bát namnožit! :)

PS2: Musíte vidět Sašovo video k jeho dvěma rokům.

 

Obálka knihy, kterou nakreslila maminka Saši.

Co si o tomto projektu myslíte?