S Čapkem krajinou Amundsena - crowfunding kampaň

S Čapkem krajinou Amundsena

Pomozte nám vyrobit film o expedici u příležitosti 80 let od cesty K. Čapka na sever a 120 let od putování R. Amundsena přes divočinu Hardangervidda.

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

EXPEDICE PO STOPÁCH KARLA ČAPKA A ROALDA AMUNDSENA – SE V POŘÁDKU VRÁTILA - PRÁCE NA FILMU MŮŽE ZAČÍT - PODPOŘTE NÁS

1-VYREZ-DSC02028-!!!-TŘI POLÁRNÍCI PŘED STANICÍ FINSE S BUSTOU-VLAJKOU-PLAKETOU.jpg

Oba týmy průzkumné expedice S Čapkem krajinou Amundsena  dorazily v pořádku domů. Projekt filmu o výpravě a příprava na výrobu a umístění pamětní desky začíná!

Podařilo se nám přejít celou plošinu Hardangervidda od jihu až na sever.

1-B-V-DSC01687-POLARN V BILE TME.jpg

Prošli jsme místy, kde putoval před 120 lety Roald Amundsen abychom zakončili naši pouť v místech, kudy cestoval před 80 lety Karel Čapek a zanechali v těchto místech jeho knihu Cesta na sever, v níž tato místa český spisovatel živě popisuje.

MAPA CESTY.jpg

 Zároveň jsme nalezli několik míst, vhodných pro umístění pamětní desky Karlu Čapkovi.

1-A-P824-FINSE-NADRAZI.jpg

 Čeká na vás spousta nových odměn a informací, jak se tohoto unikátního projektu zúčastnit a podpořit vznik filmu. Náhledy fotografií z výpravy budeme průběžně publikovat na našem facebooku s Čapkem krajinou Amundsena.

20160318-141626-P31800808-!-ČAPEK HLEDÍ  NA HARDANGERJOKULEN-MAGIC.jpg

 -------------------------------------------------

Dva velikáni, jeden český, jeden norský, dva cestovatelé, jeden velký, druhý, inu, menší, ale o to významnější spisovatel. Roald Amundsen a Karel Čapek se nikdy nesetkali, ale odlehlost, divokost a panenská krása náhorní plošiny Hardangervidda magnetizovala obě dobrodružné duše.  Zdejší drsné podmínky posloužily před 120 lety Amundsenovi jako příprava na dobytí Jižního pólu, o přesně 40 let později se přes norskou divočinu vydává po železnici náš Karel Čapek a očarován rozmanitostí krajiny vydává ještě v témže roce Cestu na sever.

1-e-1966-krajina stiny.jpg

1-e-1946-stiny slunce mraky.jpg

Mimo jiné, popisuje v ní i Amundsena. U příležitosti výročí obou cestovatelských úkonů vyrážíme na Hardengerviddu i my, nalézt její kouzlo, kterým inspirovala Čapka, nalézt českou stopu a propojit ji s tou norskou a snad i vytvořili další milník, tentokrát po 80 letech, umístěním pamětní desky Karlu Čapkovi.

1-VYREZ-20160324-222910-1-P3150466-TOP-ČAPEK-STAN-DETAIL-VÝCHOD SLUNCE-MAGIC-zmenš.jpg

Náš tým tvoří tři polárníci. Protože jsme polárníci, museli jsme zanevřít na pohodlí spojené s cestováním vlakem ve způsobu Čapka a podobně jako Amundsen, prověříme své síly na lyžích a v plné polní, s batohy na zádech, zásobami na saních a mrazivým větrem na tvářích.

1-B-P3160703-sane-lyze-polarnik.jpg

1-VYREZ-DSC01741-R-saně s plaketou a čapkovou bustou-det.jpg

Protože jsme polárníci, jsme prosti ducha spisovatelského a uchylujeme se proto k oku kamery, aby výmluvně zachytilo vše, co uvidíme my a v celé kráse předalo i Vám.

1-VYREZ-DSC01746-ČAPEK ZUL LYŽE A HLEDÍ DO KRAJINY.jpg

Zveme Vás k objevování Hardangerviddy, putování českou stopou a podílení se na oživení odkazu Karla Čapka. Saně už jsou naložené, cesta uhrazena, zítra vyrážíme.

1-A-V-1861-capek-sane-kniha.jpg

Přispěním na náš projekt však umožníte vznik filmu S Čapkem krajinou Amundsena, filmu o cestě dvou velikánů a tří polárníků.

Najděte nás také na facebooku :

 https://www.facebook.com/scapkemkrajinouamundsena

Sledujte náš postup přes satelitní trekovací zařízení:

http://yb.tl/scapkemkrajinouamundsena

 

O KNIZE Cesta na sever

Roku 1936 Karel Čapek putoval do Skandinávie. V cestopise, který vytěžil z cesty, věrně a poutavě vylíčil severskou krajinu, přírodu i život severských lidí. Jako vzácný pozorovatel dovedl spojit své kulturní vědomosti s obrazy tundry a fjordů, ledovců a jezer i selských usedlostí. Úryvek z knihy Cesta na sever, od jejíhož vydání letos uplyne osmdesát let:

 

KČ, 30.léta-5cm-300dpi.jpg

 

 “(...) a když už tedy putovat, ať je to hned do ráje nejsličnějšího; a pak řekni, není-li to to, co jsi hledal. Ano, chválabohu, je to ono; viděl jsem svůj sever, a dobré to bylo “.

 

 

 

Karel Čapek ve svém díle Amundsena vzpomíná. Rovněž komentuje situaci, kdy se Amundsen účastní záchranné operace členů Nobileho expedice Italia. Po svém odletu k pátrání po trosečnících se však veliký polárník již nevrátí. Úryvek z knihy Cesta na sever:

“(...) člověk, který viděl obě točny. Muž, který ztratil sebe, když letěl do takových pustin zachránit někoho, kdo se mu zbytečně a okázale pletl do “jeho” Arktidy...”

 

niha ořez výška 5cm.jpg

 

O PROJEKTU A EXPEDICI

Náhorní plošina Hardangervidda, nacházející se ve středu jižního Norska, je největším přírodním parkem v pevninské Skandinávii a nejrozsáhlejší severskou divočinou v Evropě. Zimní teploty klesají v této nejchladnější části Norska pravidelně pod -20, výjimečně i pod -40 °C. Díky tomu se Hardangervidda již v druhé polovině 19. století stala tréninkovou oblastí pro polární expedice. Trénovali zde před expedicemi do Antarktidy jak Roald Amundsen, tak i Robert Scott. Amundsenova expedice nebyla úspěšná, Roald sám při ní málem přišel o život a její náročnost později přirovnal k samému dobytí Jižního pólu. Letos uplyne 120 let od Amundsenova putování Hardangerviddou. Hardangervidda nepřestává být vyhledávaným cílem ani pro polárníky současné. Přechod plošiny vyžaduje pokročilé zkušenosti s běžeckým lyžováním i v nevyšlapané stopě, tažením saní s kompletním vybavením a kempováním v zimě.

1-D-V-G0030044-STAN S MESICEM.jpg

Po řadě absolvovaných výprav na sever i výstupů do hor jsme se rozhodli také díky unikátní příležitosti, která se letos nabízí v souvislosti s oběma výročími, pro přechod plošiny. Dva členové výpravy v minulosti Hardangerviddu již navštívili. Nadcházející výprava bude realizována v západní části plošiny a předpokládá postup od jihu na sever za současné realizace dokumentačních aktivit. Pro naši výpravu jsme si vytýčili několik cílů.

 

Finsevatn-odstřih.jpg

 CÍLE EXPEDICE Přechod Hardangerviddy s Karlem Čapkem

Přechod náhorní plošiny Hardangervidda přibližně v poledníkovém směru.

Nalezení české stopy– krajinu projíždí a popisuje před osmdesáti lety Karel Čapek

  • výstup na / okružní cesta kolem Čapkem vzpomínaného ledovce Hardangerjøkulen
  • návštěva Finse a sondování možnosti umístění desky na počest českého literárního velikána

Nalezení stopy pochodu Roalda Amundsena zdejší krajinou od kterého letos uplyne 120. let.

1-B-V-M-P567-STAN SANDH.jpg

 CÍLE PROJEKTU S Čapkem krajinou Amundsena

Pro nás, účastníky expedice Přechod Hardangerviddy s Karlem Čapkem, bude ctí:

• Vzít s sebou původní vydání knihy Cesta na sever, do míst kudy světoznámý autor cestoval.
• Prozkoumat přímo na místě ve Finse – kudy autor projížděl a které zmiňuje, možnost umístění pamětní desky Karla Čapka s úryvkem z jeho díla.
Dosažení druhého z uvedených cílů by napomohlo udělení institucionální podpory, resp. záštity tomuto projektu ze strany kompetentních orgánů státní správy i dalších zainteresovaných institucí. Klíčový je souhlas příslušných vlastníků nemovitostí v místě (např. Norské dráhy).

 

teamová jkr-pn-rs-vyrez.jpg

 PŘEDPOKLÁDANÁ TRASA

S ohledem na zkušenosti všech účastníků byla vybrána trasa, která byla rozpracována do několika variant v podobě traťových úseků, které lze kombinovat s ohledem na měnící se provozní a meteorologické podmínky. Veřejná doprava umožňuje snadnou dostupnost zejména ze severovýchodu (Geilo, Haugastøl, Finse) nebo z jihovýchodu (Rjukan). Doprava mikrobusem a nezávislost na dostupnosti veřejnou dopravou nám dovoluje zvolit trasu v odlehlejší části plošiny a navštívit tak zajímavá místa (vrcholy, vodopády), jinak obtížně dosažitelná. Přechod plošiny bývá v literatuře hodnocen jako středně obtížná výprava na přibližně sedm dnů. Trasa byla rozvržena do sedmi dnů, včetně rezervních. Pro start expedice je zvažován Haukeliseter nebo Nyastøl. Po dvou až třech dnech pochodu bychom minuli vrchol Hårteigen a pokračovali údolím řeky Veig podél několika vodopádů (např. Valurfossen) směrem na Garen a Vøringfossen a dále okolo Rembesdalseter a kolem ledovce Hardangejøkulen do železniční stanice ve Finse, kde je předpokládaný cíl naší výpravy. V případě mimořádně příznivých podmínek podnikneme výstup na ledovec. Pro případ nenadálých okolností jsou připraveny podél trasy výstupní body.

hdgh prscr2.jpg

 

CO UDĚLÁME V PŘÍPADĚ, ŽE NÁS PODPOŘÍTE VÝRAZNĚ VÍC, NEŽ JE UVEDENÁ ČÁSTKA?

Využijeme hospodárně prostředky na dokončení projektu výroby masivní a důstojné paměntí desky. Náklady na její vyrobení mohou jít od několika tisíc až do mnoha desítek tisíc korun. Hlavním kritériem nšeho rozhodování bude při výběru desky - jak výše vybrané částky "navíc" nad rozpočet výroby filmu, tak i kvalita zpracování a odolnost drsným severským povětrnostním podmínkám. Dále předpokládáme rozsáhlý administrativně schvalovcí proces (ve vlastní časové a finanční režii) jehož vyvrcholením bude obdržení povolení od vlastníka nemovitosti v Nosku pro umístění desky. Po úspěšném absolvování této fáze bude následovat příprava a realizaci další expedice (na kterou využijeme prostředky vybrané nyní nad předpokládaný rámec rozpočtu výroby filmu). Tato expedice S Čapkem krajinou Amundsena 2 bude mít za cíl:

  • Vzít s sebou vyhotovenou pamětní desku
  • Uspořádat slavnostní ceremoniál odhalení pamětní desky za přítomnosti zainteresovaných orgánů státní správy, zastupitelství ČR i dalších zájemců
  • Technicky upevnit desku na budovu v místech kudy Čapek roku 1936 cestoval

 

NAŠE PROSBA - USNADNĚNÍ KOMUNIKACE

Pokud se rozhodnete nám přispět, uvádějte prosím vždy do svého profilu vaše jméno a funkční kontakt. Vaše nicky jsou pro nás méně informativní a často nejednoznačné.

 

PŘÍKLADY NĚKTERÝCH ODMĚN

Vlajka expedice (2kusy - cca. š.110 x v 85cm) a malá (cca A3) a také kopule Expedičního stanu (cca. š.160 x v 120cm!)- kopule a JEDNA ze dvou velikých vlajek čekají na umístění vašich jmen. Jedna veliká vlajka čeká na jednoho z vás.

 

vlajka-kopule-v5cm.jpg

 Putovní plaketa - deska kterou výprava ponese s sebou - ve formátu A3, A4 a A5.

 

plaketa Capek-vyse 5cm-2.jpg

 

plaketa-výřez-vyrobená.jpg

Putovní fotografie (formát A6) Karla Čapka z 30.let, kterou vezmeme s sebou do míst, kudy po severu cestoval

čapek-fotka-destička.jpg

 

Přívěšek na klíče Polárník

polárník-přívěšek-5cm.jpg

přívěšek na klíče Dášenka

dasenka-packy u sebe-orez 5cm.jpg

dášenka-ořez.s5cm.jpg

Co si o tomto projektu myslíte?