Robot MATYLDA | crowdfunding kampaň

Robot MATYLDA

MATYLDA - interaktivní open source humanoidní robot, určený pro vzdělávání, zábavu, terapeutické účely nebo i umění. Pomozte nám uvést MATYLDU na trh.

Technika

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Dobrý den, ahoj,

smyslem našeho projektu bylo stvořit nejen cenově dostupnou, robotickou platformu, vhodnou jako hravý učební nástroj pro kybernetiku, robotiku a programování, ale i zábavného kamaráda. Nyní, když je MATLYDA na světě, ráda by mezi Vás. K tomu je však třeba splnit ještě pár drobných úkolů. Zhotovit návody, obaly, nalézt distribuci... Pomůžete nám uvést MATYLDU na trh?

Proč?

S MATYLDOU je učení především zábava. Hraní vede k novým poznatkům, prohlubování zkušeností a především - zdravě posiluje seběvědomí dětí, jeden ze základních předpokladů úspěšnosti člověka. Vždyť jsou na svého robota náležitě pyšné :-)

MATYLDA rozhodně není jen nějaká hračka, i když si hraje ráda. Je vybavena různými senzory (gyroskop, akcelerometr, ultrazvukový senzor, mikrofony). Ty jí dovolují při příslušném naprogramování interaktivní i částečné nebo zcela autonomní chování.

  

Učit MATYLDU novým věcem, není až tak moc složité, jak se lidem, programováním doposud nepolíbeným, může na první pohled zdát. Ze zkušenosti mohu směle říct, že se správným průvodcem to zvládají už dvanáctileté děti. 

Autorem a konstruktérem je Michal Seidl z OpenTechLab Jablonec nad Nisou, pouze část designových prvků (tvar hlavy a rukou) byla převzata z open source projektu Poppy. 

Ovládání MATYLDY zajišťují mikrokontrolery - Arduina, které řídí příslušné servopohony. Síla jednotlivých serv je dimenzována právě tak, aby byla schopná nést vlastní váhu platformy. Zejména cena servomotorů totiž zásadně ovlivňuje celkovou cenu MATYLDY.

Platformu lze snadno upgradovat nejen o další senzory, ale také o mikropočítač (např. Rapsberry Pi). Ten dovoluje výrazně složitější operace, jako například připojení k internetu a spolupráci s volnými (zadarmo) vývojářskými nástroji, jako je např. Google talk. Tím se interaktivita MATYLDY posouvá na úroveň vyspělých robotů, schopných například i rozhovoru s člověkem. 

Velikou výhodou je opět výborná cenová dostupnost takových řešení a také s nimi spojená široká celosvětová komunita. 

Co vše lze MATYLDU naučit?

Plaforma tak, jak je v základu sestavena, je schopna dosáhnout plně autonomního chování. Zde pár příkladů za všechny:

Samostatná chůze:

Díky výbavě gyroskopem a akcelerometry je MATYLDU možné naučit držet a zachovat rovnováhu i při vnějším silovém podnětu, např. šťouchnutí. K vlastní chůzi je pak už jen malinkatý krůček.
Aby při své chůzi nikde nenarazila, k tomu slouží ultrazvukový senzor. Dva analogové mikrofony zase umožňují MATYLDĚ určit směr zdroje zvuku. Může tak doslova jít za zvukem. Fotodioda pak MATYLDĚ umožňuje rozeznávat světlo a tmu. Může se tedy vyhýbat například tmavým místům nebo v případě, že do tmavého místa dojde, provést nějakou akci - třeba spustit integrovaný malý hlasový modul, kde bude nahrána hláška "já se bojím, je tu tma."

Robotí budíček a rozcvička:

MATYLDU je možné naučit, aby v nastavený čas "procitla" a pomocí integrovaného hlasového modulu spustila a opakovala například nahranou hlášku: "Vstávat a cvičit, lenochu" (hlasový modul zvládne až 10s hlasového záznamu, pro více hlášek je třeba více hlasových modulů). Po té, co MATYLDA mikrofony přijme dostatečně hlasitý podnět, pochopí, že jste vzhůru a může začít programovou sekvenci předcvičování, kterou jste jí připravili. Zkrátka, může být takovou vaší robotí Olgou Šípkovou, kříženou s Bobem a Bobkem :-)

Hlídací pes:

I když není pes, může hlídat, když nejste doma :-) Zabudované mikrofony dovedou reagovat na různou zvukovou intenzitu. Spolu s fotodiodou pak na nečekané světlo v době, kdy by světlo býti nemělo. Tyto podněty vnějšího prostředí jsou dostatečné pro spuštění naprogramované akce, například spuštění hlasového modulu s hláškou: "Pomóc, zloději, chtějí mě ukradnout." 
Pokud doplníte MATYLDU o GSM modul, může současně s hláškou vytočit vaše telefonní číslo nebo zaslat e-mail.

Rozpoznávání osob:

Rozopoznávání jednotlivých čelnů domácnosti lze dosáhnout poměrně snadno. V základu s Arduiny stačí doplnit MATYLDU o RFID čtečku (cca 240,- Kč) a vybavit členy domácnosti náramkem s RFID čipem (cca 65,-Kč). Pokud MATYLDA zachytí signál příslušného RFID čipu, může spustit požadovanou akci, například hlasový modul s nahraným oslovením: "Ahoj Míšo, jsem ráda, že Tě vidím." Standardní dosah čtečky je do 5cm, čtecí schopnosti lze ale posílit zesilovačem na anténě až na 1m. 
Složitější je pak hlasové rozpoznávání nebo rozpoznávání obličeje. To již vyždauje rozšíření MATYLDY o mikropočítač Rapsberry Pi a připojení k internetu (cca 1235,- Kč). V takovém případě však MATYLDA rozpozná osoby v domácnosti na základě jejich hlasu a v případě doplnění kamery (560,- Kč - v čele má připraven otvor) i na základě rozpoznávání obličeje. Práce s umělou inteligencí se není třeba obávat. Volně dostupné nástroje pro programování i provoz jsou uživatelsky přívětivé a tedy nemusíte být zrovna expertem přes AI, abyste je dovedli efektivně používat ;-) Ostatně v návodech Vás se vším podrobně seznámíme.

Zkrátka MATYLDA se může naučit hodně a opravdu záleží jen na Vás a vaší fantazii :-) 

No a pokud máte větší fantazii, než jsou základní MATYLDÍ schopnosti, nezpomeňte, že je open-source a lze jí rozšiřovat a upravovat dle vaší libosti.

Terapie s MATYLDOU

Děti s autistickým nebo kombinovaným postižením často milují technologie. Jsou pro ně, na rozdíl od běžných sociálních vztahů, svým chováním transparentní a srozumitelné. 

MATYLDA se může takovým dětem stát nejen robotickým, interaktivním přítelem. Správně sestaveným programováním autonomního chování může být i jejich průvodcem světem.

I umělečtí performeři si přijdou na své

Univerzálnost a otevřenost MATYLDÍ robotické platformy omezuje pouze lidská fantazie. Je nasnadě, že performeři jejím nedostatkem rozhodně netrpí :-)

Anatomicky správná konstrukce, proporcemi odpovídající tří až čtyřletému dítěti, umožňuje snadné a dostupné kostýmování, stejně jako pohybovou synchronicitu. Spojení MATYLDY s různými dětskými hračkami nebo vozítky se tak přímo nabízí.

MATYLDÍ komunita

Důležitou součástí je vzájemné sdílení MATYLDÍCH poznatků, zkušeností i již hotových a odladěných programů. K tomu slouží hlavně MATYLDÍ komunita, která se sdružuje na webu www.robot-matylda.cz.

Tak než se odhodláte k tvorbě vlastních programů, můžete využít díla celé komunity.

Podpořte nás a MATYLDU. Vzdělání je vždy dobrá věc. Děkujeme.

Matylda vznikla z komponent partnera:

Co si o tomto projektu myslíte?

  • Splněno 6 933 Kč (2 %)
  • 2 %
  • 330 000 Kč požadováno
  • již skončilo
  • Nelze podpořit
  • Na tento projekt už přispělo 0 Startérů

Autor projektu

OpenTechLab Jablonec nad Nisou - obrázek
  • projekt od OpenTechLab Jablonec nad Nisou
  • Česká republika

Odměny (Rewards)

100 Kč

Uvedení do seznamu kmotříčků na webu

Moc Vám děkujeme za podporu. Díky Vám se MATYLDA z naší laboratoře podívá do světa :-)
Jako poděkování Vás uvedeme mezi MATYLDINÝMI kmotřičkami a kmotříčky na komunitním webu robot-matylda.cz

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
300 Kč

Upomínková mince MATYLDA

Každá vaše podpora je čerstvou krví do žil. Důkaz, že má naše počínání smysl.
obrázek upomínkové mince

Jako poděkování za příspěvek Vám zašleme upomínkovou robo-minci MATYLDA, vytištěnou na 3D tiskárně a rovněž Vás uvedeme do seznamu kmotřiček/kmotříčků MATYLDY na komunitním webu www.robot-matylda.cz

Počet dostupných odměn: 198/200

Nelze podpořit
1 000 Kč

Upomínkové tričko KMOTR/KMOTRA MATYLDY

Tento příspěvek slouží hlavně k vývoji MATYLDY pro terapeutické účely.
obrázek trička

Jako poděkování obdržíte kvalitní, bavlněné, upomínkové tričko KMOTR/KMOTRA MATYLDY, unisex, bílé barvy s potiskem + uvedení jména do seznamu MATYLDINÝCH kmotříčků na komunitní web www.robot-matylda.cz

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
5 000 Kč

mini robot - jednoduchá stavebnice

Děkujeme za podporu! Je fajn vědět, že má naše práce smysl a že se MATYLDA tolik líbí.
Jako poděkování Vám pošleme jednoduchou stavebnici mini robota pro děti a samozřejmě uvedeme vaše jméno do seznamu kmotřiček a kmotříčků MATYLDY na komunitním webu robot-matylda.cz

Počet dostupných odměn: 14/15

Nelze podpořit
25 000 Kč

Kompletní stavebnice robota MATYLDA

Díky moc! Jste větrem pod našimi křídly.
Díky našemu partnerovi v dodávce komponent se nám podařilo snížit náklady na výrobu MATYLDY!
Za tento příspěvek k Vám poputuje již kompletní stavebnice robota MATYLDY a vaše jméno se ocitne tučným písmem v horních pozicích mezi MATYLDINÝMI kmotřičkami a kmotříčky na komunitním webu robot-matylda.cz

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
100 000 Kč

MATYLDA No1 - první MATYLDA na světě

Taková podpora si zaslouží opravdu jedinečnou odměnu. A co je jedinečnějšího, než-li první MATYLDA na světě na "zlatém" piedestalu.
Spolu s první MATYLDOU obdržíte také potvrzující certifikát o jejím původu a pravosti. A samozřejmě také uvedeme vaše jméno zlatým písmem na prvním místě v seznamu MATYLDINÝCH kmotříčků na komunitním webu robot-matylda.cz

Počet dostupných odměn: 1/1

Nelze podpořit