Režie nežije - crowfunding kampaň

Režie nežije

Pomozte naší dětská televizní redakci realizovat živé přenosy – a my vás zavedeme tam, kam byste se s profi médii nepodívali.

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Přes 50 reportáží je na dětskou televizi docela slušné číslo a my chceme zkusit něco nového - uspořádat živé vysílání z různých akcí, koncertů a soutěží a doplnit je o komentář a rozhovory. Na to však potřebujeme novou techniku, na kterou nemáme. Proto se obracíme na vás.

Jsme mladá dětská televize, která vznikla před třemi roky při Domě dětí a mládeže ve Vratimově. Za tu dobu naším týmem prošla spousta dětí z celého Moravskoslezského kraje, které sdílely náš zájem o techniku a videotvorbu. Natáčíme hlavně seriózní reportáže z prostředí neziskových organizací, které pomáhají handicapovaným a lidem v těžkých situacích. O jejich práci a akcích, které pořádají, se totiž jinak moc nemluví.

Nachystat živý přenos je něco jiného než natočit reportáž, je potřeba umět nejen improvizovat, ale hlavně si všechno dopředu rozmyslet a připravit. U reportáže se může rozhovor vložit na začátek nebo na konec videa, říct komentář takhle nebo jinak, prostě spousta věcí se dá změnit nebo upravit až v postprodukci. Ale u živé produkce je potřeba mít už dopředu jasné, jak to bude vypadat.

Pro nás je to možnost, jak se posunout dál a přiučit se tak něčemu, co se nám v budoucnu může hodit třeba v práci v televizi nebo u nějaké produkční společnosti.

Pro diváky je to příležitost podívat se na přenosy z akcí, kterých by se jinak neměli šanci zúčastnit. Třeba proto, že jsou nějak fyzicky nebo finančně limitováni a hlavně proto, že by takovou akci – třeba koncert skupiny z Jedličkova ústavu The Tap Tap nebo softballový turnaj obyvatel největšího ostravského sídliště Dubina – žádná velká televize nepřenášela.

Co je to živá režie?

Je to soubor zařízení, který je schopen v reálném čase stříhat video z několika kamer a třeba jej přenášet na internet. Taková režie obsahuje živou střižnu, zařízení, do kterého se připojují kamery, ovládací pult nebo panel, pomocí kterého se určuje, jaká kamera bude v daný okamžik vidět. V našem případě pult nahradíme levnějším řešením, dotykovým monitorem. Samozřejmě je zapotřebí nějaký počítač, který bude výsledné video přenášet na internet a nahrávat. Dalším důležitým prvkem je zvuková režie, ta určuje jaký zvukový signál nebo který mikrofon bude slyšet a jak hlasitě. Ke komunikaci mezi kameramany a režií se využívá interkom, přes který si sdělují jaký záběr je třeba a která kamera je aktuálně vidět ve střihu.

Co máme za techniku?

Z dřívějška máme 3 profesionální studiové kamery, které však kvůli jejich těžkopádnosti a faktu, že přenesení záznamu do počítače trvá hodiny, pro natáčení reportáží nepoužíváme. Na živý střih se ale hodí perfektně. Dále máme k dispozici několik notebooků se střihovým softwarem, stativy, světla, zelené pozadí a mikrofony.

Co potřebujeme?

Náš projekt je rozdělen do několika variant podle toho, jakou částku peněz od vás získáme. 

1. varianta – 60 000 Kč (odtučněná)

zařízení pro živý střih, dotykový monitor, počítač pro stream videa

var1_2.png

Toto vybavení do začátku stačí. Máme živou režii, kterou ovládáme pomocí dotykového monitoru a počítač nám streamuje video na internet. Nemůžeme ale pracovat se zvukem a režisér nekomunikuje s kameramany.  

2. varianta – do 100 000 Kč (polotučná)

zařízení pro živý střih, dotykový monitor, počítač pro stream videa, mixážní pult pro ovládání zvuku vstupujícího do režie, až 4 převodníky pro připojení kamer přes HDMI

var2.png

Rozšíření základní varianty nám umožní ovládat zvuk stejně jednoduše jako video, můžeme si určit, jaký zvukový signál chceme zrovna pustit a jak hlasitě (zvuková režie). A navíc můžeme připojit další 4 neprofesionální kamery skrz převodníky.

3. varianta – do 180 000 Kč (plnotučná)

zařízení pro živý střih, dotykový monitor, počítač pro stream videa, mixážní pult pro ovládání zvuku vstupujícího do režie, až 4 převodníky pro kamery obsahující interkom, světelnou signalizaci, zvukové vstupy, náhled z režie, video z kamery, to vše přes optický kabel do centrální jednotky

var3-2-fin.png

Při živém střihu je důležitá komunikace mezi režisérem/střihačem a kameramany, aby věděli, jaký záběr je potřeba a jestli jsou v daný okamžik jak se říká ve střihu, tedy je-li jejich záběr vidět. K tomu se využívá interkom, jeho pořizovací cena je však vyšší než samotné střižny. To proto, že neumí jen přenášet komunikaci mezi členy štábu, ale taky obraz a zvuk z kamery do režie, světelnou signalizaci (všem známé červené světýlko nad kamerou) a taky náhled z režie pro kameramana. To vše za pomocí jediného optického kabelu, čímž se značně zjednodušuje propojení kamer a režie.

Děkujeme!

Na závěr chceme poděkovat všem, kdo nás podpoří, podpořili nebo se chystají podpořit, moc si toho vážíme a jako poděkování si vyberte jednu z nabízených odměn, kterou sice není žádný velkofilm nebo kniha, ale je to něco od nás, třeba ukázka naší práce na DVD. 

Co si o tomto projektu myslíte?