RetroHerna - interaktivní muzeum herní historie | crowdfunding kampaň

RetroHerna - interaktivní muzeum herní historie

Vytvořte s námi unikátní živé muzeum videoher - místo, kde strávíte celý den hraním a zároveň se něco nového dozvíte!

Hry & Apps

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Zajímá Vás, co předcházelo dnešním největším herním peckám? Chtěli byste si konečně zahrát všechny ty legendární hry minulých desetiletí, které jste nikdy neměli, nebo už nemáte? RetroHerna je místem pro Vás.

Hodláme v Praze otevřít  první plně interaktivní muzeum videoher v Evropě, kde se kromě hraní dozvíte  i zajímavé informace o vývoji her a herních přístrojů, prohlédnete si původní obaly, manuály i dobové reklamy a zkrátka zažijete dějiny videohraní se vším všudy! Jsme parta kamarádů, které spojuje nadšení do her a sen takové místo vytvořit. A tak už více než rok jezdíme se sbírkou počítačů, konzolí, ovladačů a hlavně nejrůznějších her po Česku a Slovensku. Pořádáme turnaje i přednášky, sbíráme konzole známější i vzácné a na všech si u nás můžete zahrát. Videohry chápeme jako výjimečný umělecký směr a jako takové se je snažíme přiblížit co nejširší veřejnosti. Teď přichází chvíle, kdy se pro tenhle náš srdcový projekt chystáme nalézt trvalé zázemí. Pomůžete nám RetroHernu dostat do vlastních prostor?

 

startovac.png

Jak bude RetroHerna vypadat a fungovat

 • Stálé prostory v Praze - dle velikosti prostor plánujeme 30 stanovišť s počítači, nejméně 15 televizí se stolními konzolemi, speciální konzole  s vlastním displejem (Vectrex, Virtual Boy, …) a samozřejmě řadu kapesních konzolí (handheldů). Součástí vybavení budou i ovladače typu Power Glove a hudebních nástrojů, volanty a další příslušenství. Jediné, co u nás nenajdete, jsou arkádové automaty. 
 • Široká nabídka her na dobových nosičích. Herní kazety, cartridge, diskety a CD si budete moci měnit sami, v případě potřeby ochotný personál rád pomůže. Jako muzeum pracujeme na kompletaci všech herních titulů a příslušenství, které kdy vyšly, proto naše plně hratelná sbírka jistě osloví nejednoho herního nadšence.  
 • Celodenní vstupné - cena za osobu na celý den nepřekročí 250 Kč. Za cenu lístku do kina tak získáte zábavu na celý den. Chystáme také permanentky a další zvýhodnění. 
 • Nejen herna, také muzeum - ochotná a proškolená obsluha, informační cedulky, výstava originálních obalů a manuálů či knihovnička s herními časopisy a související literaturou? To vše u nás naleznete.  
 • Pravidelné akce - trvalé zázemí nám umožní také pořádání pravidelných turnajů a setkání s odborníky nebo třeba organizaci workshopů pro začínající programátory. Aktivity budou zaměřené jak pro širokou, tak odbornou veřejnost a na své si určitě přijdete i Vy!
 • Stabilní otevírací doba - otevřeno bude každý pátek, sobotu a neděli téměř celý den. Kromě toho se s námi budete moci domluvit i na otevření mimo standardní dobu.
 • Komunitní projekt - RetroHerna je vlastně společná sbírka, do které může každý fanoušek či návštěvník investovat své nápady, znalosti nebo finance. Proto proto při rozhodování o dalším směřování a vývoji RetroHerny budeme dbát na přání i názory Vás všech - návštěvníků i členů komunity. 
 • Návštěvnický účet - s první návštěvou získáte členskou kartičku, která bude propojena s Vaším účtem na webu. Na osobním profilu tak každý uvidí Vaše herní úspěchy a kdykoli přijdete, můžete si otevřít dříve uložené pozice z her a pokračovat, kde jste skončili. K zákaznickému účtu se budou vázat i různé výzvy a soutěže, za které budete získávat odměny v podobě sběratelských předmětů, občerstvení a volných vstupenek.
 • Nekonečný příběh - rozvoj RetroHerny nikdy neskončí. Vždycky budou existovat hry a příslušenství, které ještě nemáme a do kterých by stálo za to investovat. S postupem času se bude také posouvat hranice toho, co už můžeme považovat za historickou konzoli, a tak budou přibývat další exponáty. Vždy navíc budou segmenty herní historie, do kterých ještě můžeme proniknout – třeba webové hry, které vznikly na přelomu tisíciletí, máme v plánu už na příští rok. Další zajímavou oblastí jsou třeba hry na staré mobilní telefony.

Fotka_startovac (3).jpg

Co je pro Retrohernu exponát 

Našimi hlavními exponáty jsou samotné videohry, ale i vše co s nimi souvisí - tedy původní hardware, pro který byly určené, mnohdy bizarní ovladače a samozřejme i dobové CRT televize a monitory. Kromě výjimečných případů vždy usilujeme o originální kousky. Nejmladší exponáty ve sbírce jsou patnáct let staré a zhruba tento odstup od současnosti plánujeme zachovat i do budoucích let.

Přibližný přehled konzolí a počítačů, které máme naleznete zde. Většinu máme ve více kusech. Také tam nerozepisujeme jednotlivá PC, kterých máme nepočítaně. :)

FANS 2016 (1).jpg

Co za vybrané finance vznikne 

Od prvních krůčků RetroHerny jsme do projektu investovali nemalou čátku do pořízení současného portfolia, vlastní dodávky a nafty na výjezdy, ale také se nám podařilo nakoupit i část nábytku do budoucího zázemí. Teď nás ale čeká úkol pronajmout vhodný prostor a vybudovat v něm útulnou a atmosferickou RetroHernu. Budeme tedy kupovat stoly, sedačky, gauče, regály a vybavení drobného občerstvení, jakým bude například lednice s nabídkou nápojů. Zázemí bude vyžadovat předělání elektroinstalace a samozřejmě důkladné zabezpečení prostor i exponátů. Abychom dokázali vybudovat důstojné muzeum videoher s evropskou reputací, potřebujeme vaši pomoc.

S minimální částkou 333 333,- Kč dokážeme otevřít RetroHernu v uvedeném rozsahu. Veškeré další peníze pak použijeme k rozšiřování naší sbírky, a tak záleží na Vás, jak rychle RetroHerna poroste a s jak širokou nabídkou zahájíme provoz. Každý příspěvek, ba i každé sdílení naší kampaně nás posouvá o krok vpřed!

 

smile.jpg

Kdy a kde bude RetroHerna stát 

Trvalé zázemí RetroHerny bude v Praze, mimo centrum, ale s dobrou dostupností MHD a možností parkování. Pokud se kampaň vydaří, otevření plánujeme na konci letošního roku, o průběhu zařizování prostor budeme všechny přispívající průběžně informovat! 

Co bude s výjezdy

Vytvořením zázemí v Praze samozřejmě nezanevřeme na další města. Naopak, získané peníze nám umožní rozšířit naši cestovní sbírku a pořádat jednorázové akce po celém Česku i Slovensku v ještě větší a zajímavější sestavě než dosud.

Jak RetroHernu podpořit

Finanční příspěvek tady na Startovači je jedním z nejvýznamnějších způsobů, jak nám pomoci. Dalšími jsou sdílení naší kampaně na sociálních sítích a blozích, osobní doporučení kamarádům a nebo třeba Vaše kontakty v mediální branži, na které bychom se mohli obrátit. Veškerá taková podpora je pro nás nesmírně důležitá.

Občas také pro RetroHernu dostáváme dary - originální hry a konzole, ovladače, počítače a příslušenství včetně takového, které už lze upotřebit jen na díly. Každá z takových věcí si u nás najde své místo. Kolem muzea videoher je i spousta práce - opravy, čistění, psaní encyklopedických článků, příprava akcí a dohled nad nimi. Pokud nám chcete pomoci, ozvěte se na start@retroherna.cz, nebo na fóru.

FANS 2016 (3).jpg

Kde nás můžete potkat

Už druhým rokem jezdíme na různé akce a festivaly a pořádáme vlastní výstavy. Podrobná fotodokumentace se zatím nachází na našem facebookovém profilu, seznam akcí pak najdete u nás na webu.

V průběhu kampaně nás můžete potkat na následujících akcích:

Středy s konzolemi (každý týden do konce srpna v Praze)
Retrohraní s RetroHernou v Národním muzeu (25.6. v Praze)
Festival Fantazie (1. - 9.7. v Chotěboři)
Nintendo retro sobota (16.7. v Praze)
Sraz sběratelů konzolí v Plzni (srpen - datum bude upřesněno)
Advik 2016 (28. - 31.7. v Praze)

 

Co za své příspěvky dostanete 

Tím, že podpoříte RetroHernu, se stanete součástí unikátního projektu, který přináší změnu do způsobu vnímání videoher. RetroHerna totiž nepřináší videohry jako nějakou pomíjivou zábavu, ale představuje je jako nedílnou součást lidské kultury a historie lidstva. 

12716148_1030913946974550_4622787722408825468_o-2.jpg

Jako poděkování můžete získat některou z unikátních odměn (od sešitů na zapisování herních kódů, přes odznáčky až po možnost nechat si od nás naprogramovat svoji vlastní hru), Váš retroherní účet získá achievement Startér viditelný na fóru a po zahájení provozu RetroHerny Vám náleží pozvání na speciální VIP akce. 

Obrázky k odměnám najdete na konci stránky.

Kdo jsme

RHtým.png

Zakladatelské jádro projektu nás tvoří šest, RetroHerna by však neexistovala bez podpory množství spolupracovníků a fanoušků - podrobnosti o většině z nás najdete na našem webu.

Ukázka jedné z našich přednášek

Tato byla mimochodem úplně první :)

Milníky startovací kampaně

 • 333 333 Kč - Úspěšná kampaň → otevřeme RetroHernu

 • 350 000 Kč - 3D brýle pro Famicom (NES) a Master System včetně odpovídajících her

 • 400 000 Kč - Naučně zábavný YouTube seriál o konzolích a počítačích z RetroHerny

Iustrační obrázky odměn

barvy.png

pixeliky.jpg

placky.jpg

 

Co si o tomto projektu myslíte?

 • Splněno 163 909 Kč (49 %)
 • 49 %
 • 333 333 Kč požadováno
 • již skončilo
 • Nelze podpořit
 • Na tento projekt už přispělo 0 Startérů

Autor projektu

RetroHerna - Vojtěch Bard - obrázek
 • projekt od RetroHerna - Vojtěch Bard
 • Česká republika

Odměny (Rewards)

128 Kč

Poděkování

Za podporu našeho projektu jsme vděční, dostaneš od nás poděkování mailem a také VIP na našem fóru (přístup do speciální sekce, odznáček u tvého avataru a možnost účastnit se speciálních akcí)

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
256 Kč

Poděkování s dárečkem

Děkujeme za podporu našeho projektu a budeme se těšit na setkání v herně, kde si budeš moct vybrat některý z našich drobných upomínkových předmětů - RetroHerní sešity, odznáčky a propisky. Navíc se jako každý přispěvatel stáváš VIP členem fóra na RetroHerna.cz a budeš zván na speciální akce.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
256 Kč

Čistokrevná pařba (ranní ptáče)

Suvenýry jsou fajn, ale hry jsou tu od hraní! Získáváš jednu celodenní vstupenku do kamenné RetroHerny po jejím otevření a také VIP na fóru (odznáček u nicku, přístup do zvláštní sekce a pozvánky na speciální akce). Game on!

Počet dostupných odměn: 4/30

Nelze podpořit
512 Kč

Dárečky a podpis na webu

Velmi děkujeme za Tvůj příspěvek. Dostaneš od nás vstupenku do RetroHerny a navíc dary při své první návštěvě - RetroHerní sešit A5 čtverečkovaný na zakreslení map z her, nebo linkovaný na poznámky (dle tvého výběru) a malý RetroHerní sešit A6 linkovaný na poznámky a hesla, k tomu na výběr 5 různých RetroHerních placek. Navíc se jako každý přispěvatel stáváš VIP členem fóra, což zahrnuje i pozvánky na speciální akce. Tvé jméno bude navíc zvěčněno na našem webu v seznamu přispěvatelů.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
512 Kč

S RetroHernou na festival (ranní ptáče)

Moc děkujeme za příspěvek. Získáváš od nás 2 vstupenky na libovolný festival (max. 3 dny), či jinou akci, na které RetroHerna bude vystavovat. Festival si můžeš vybrat, až se bude blížit a pak si stačí o odměnu napsat. Pokud to máš tedy do Prahy daleko, můžeš si vybrat třeba akci, kterou máš blízko domu nebo na kterou jsi chtěl(a) jet i kvůli dalším věcem. Samozřejmostí je pak VIP u nás ve fóru, včetně pozvánek na speciální akce pro Startéry.
(Odměnu lze využít až po úspěšném skončení této kampaně)

Počet dostupných odměn: 9/11

Nelze podpořit
768 Kč

Retro výzdoba

Při své první návštěvě RetroHerny si budeš moct vybrat tři kusy z nabídky dekorativních pixel artů ze zažehlovaných korálů. Tyto ozdobné předměty zachycují motivy postaviček, předmětů či objektů z velmi širokého spektra 2D videoher. Navíc se jako každý přispěvatel stáváš VIP členem fóra, což zahrnuje i pozvánky na speciální akce. Tvé jméno bude navíc zvěčněno na našem webu v seznamu přispěvatelů.

Počet dostupných odměn: 30/30

Nelze podpořit
768 Kč

Oblékám RetroHernu

Dostaneš barevné RetroHerní tričko s motivem populárních videoherních postaviček, 8 RetroHerních odznáčků dle svého výběru a také jeden sešit či bloček dle vlastního výběru. K tomu vstupenku na celý den. Navíc se jako každý přispěvatel stáváš VIP členem fóra, což zahrnuje i pozvánky na speciální akce. Tvé jméno bude navíc zvěčněno na našem webu v seznamu přispěvatelů.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
1 024 Kč

Velká retro výzdoba

Obdržíš dva kusy zažehlovaných pixel artů z odměny Retro výzdoba a k tomu třetí pixel art velkých rozměrů dle tvého vlastního jakkoliv konkrétního přání či vlastního designu (zvolený obrázek by neměl přesahovat 40x40 pixelů). Samozřejmostí je i permanentní VIP na našem fóru. Tvé jméno bude navíc zvěčněno na našem webu v seznamu přispěvatelů.

Počet dostupných odměn: 27/30

Nelze podpořit
1 024 Kč

Mé jméno v RetroHerně

Tvé jméno bude zvěčněno na stěně přímo v prostorách muzea a zároveň i na našem webu, dále získáš celodenní vstupenku do RetroHerny a tričko s motivem populárních videoherních postaviček. Samozřejmostí je i permanentní VIP na našem fóru.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
2 048 Kč

Kmotr konzole + jméno na stěně

Gratulujeme, stáváš se hrdým kmotrem Tvé oblíbené konzole. Můžeš ji dát přezdívku a další 2 roky u ní bude cedulka ve stylu "Vectrex Blikačka, kmotr: Honza". Cedulku můžeš dále doplnit o krátké moto Pravidelně tě budeme elektronicky informovat o tom, co je stvou konzolí nového (přesuny, nákupy, opravy). Navíc získáváš 2 celodenní vstupenky do herny. Tvé jméno bude navíc i zvěčněno na naší zdi. Samozřejmostí je i VIP na fóru a poděkování na webu.

Náš inventář zde.

Podrobnosti o odměně zde

Počet dostupných odměn: 13/15

Nelze podpořit
4 096 Kč

Zlatá členská kartička

Unikátní zlatá kartička RetroHerny. Jedná se o členskou karitčku s jedinečným designem, která Ti zaručuje přednostní vstup na program RH, výsadní místo v seznamu přispěvatelů a 10% slevu na veškeré věci související s RetroHernou a slevy u partnerů projektu. Kartička a její výhody platí doživotně. V případě její ztráty rádi vystavíme novou. Její vlastnictví bude zaznamenáno i u Tvého účtu on-line. Kromě toho se stáváš VIP členem fóra se všemi výhodami. Podrobnosti o této odměně najdeš zde.

Počet dostupných odměn: 7/16

Nelze podpořit
8 192 Kč

Moje RetroHerna

Jsme Ti k dispozici. Za svůj příspěvek získáváš celý jeden den pronájmu našich prostor (vč. vybavení i personálu). Můžeš zde uspořádat večírek či firemní sešlost, s veškerými přípravami rádi pomůžeme.

Podmínkou je jen dodržování provozního řádu a včasná rozumná domluva na termínu a potřebách.

Krom toho jsi i s doprovodem zván na slavnostní otevření. Dlouhodobě pak budeme brát výrazný zřetel na Tvá doporučení, co do RetroHerny pořídit.

Počet dostupných odměn: 8/10

Nelze podpořit
10 240 Kč

Rok s RetroHernou + Zlatá kartička

Máš pocit, že se RetroHerny nemůžeš nabažit a chceš být pravý štamgast? Tak s námi buď třeba pořád! Získáváš od nás neomezenou roční vstupenku do RetroHerny, na všechny související akce (výjezdy) a další události (přednášky, workshopy, ...). Navíc si můžeš vybrat od kdy začíná tvůj rok s RetroHernou platit, takže Ti nebude čas utíkat zbytečně.

Jako bonus dostaneš doživotně naši zlatou návštěvnickou kartičku a tvé jméno bude na stěně větším písmem.

Více info zde

Počet dostupných odměn: 3/4

Nelze podpořit
12 288 Kč

RetroHerna u mě doma

Uspořádej stylovou oslavu narozenin, nebo třeba jedinečnou firemní párty. Přijedeme až k Tobě s plným autem - až 12 zařízení dle Tvého výběru. Zároveň přijede i část zakladatelů RH a v případě zájmu uděláme přednášku. V ceně je dopravné po ČR popř. do Bratislavy (u jiných destinací je třeba po dohodě doplatit cesťák) a naše přítomnost po dobu až dvou dní. Na Tobě je zajistit prostory, elektřinu a v případně ubytování pro naše organizátory. Na termínu je třeba se dohodnout s rozumným předstihem. K tomu získáváš VIP na fóru.

Podrobnosti zde.

Počet dostupných odměn: 5/5

Nelze podpořit
16 384 Kč

Naprogramuj mi hru

Vlastní hra doma i v RetroHerně! Naši programátoři Ti naprogramují jednoduchou 2D hru podle Tvých představ (po vzájemné konzultaci) s Tvým logem, názvem, grafikou atd., a to na jakoukoli konzoli si vybereš. Hra bude pak jednak přístupná návštěvníkům v RetroHerně a druhak dostaneš její kopii (elektronicky) a můžeš ji volně používat.

Zároveň jsi samozřejmě i s doprovodem zván na slavnostní otevření.

Počet dostupných odměn: 4/4

Nelze podpořit
32 768 Kč

Sponzor

Patří Ti nezměrný vděk všech, kteří kdy projdou našimi branami. Získáváš 1x pronájem herny na celý den, 2x přednášku na tebou zvolené téma z herní historie u nás nebo kdekoli v ČR, Tvé jmeno uvedeme na webu i s odkazem na Tvůj web, nad pult obsluhy umístíme tabulku s obsahem dle domluvy, zašleme Ti VIP pozvánku na slavnostní zahájetí pro 4 osoby a budeš mít možnost navrhovat rozšíření sortimentu her a také prodávat jeden svůj produkt přímo u nás (lze vyměnit za roční permanentku).

Podrobněji zde

Počet dostupných odměn: 5/6

Nelze podpořit
65 536 Kč

Partner

Zaujal Vás projekt natolik, že se chcete stát jeho partnerem? Velmi si toho vážíme. Kromě všeho popsaného v odměnách pro „sponzora“ uvedeme Vaše jméno vč. odkazu na každé stránce na našem webu s informací, že se jedná o partnera projektu (platí minimálně 2 roky). Prodávat u nás můžete až 2 druhy svého zboží po dobu 2 let. Vaše jméno/značku budeme zmiňovat při komunikaci s médii (pokud nám to bude umožněno) - coby partnera projektu. Zároveň budete mít možnost přestřihnout pásku při slavnostním otevření.
Podrobnosti zde

Počet dostupných odměn: 2/2

Nelze podpořit