REFUGEES TO AFRICA - crowfunding kampaň

REFUGEES TO AFRICA

Smělý projekt propojující hned několik extremních sportů a pomoc lidem v marockých horách darováním jízdních kol. O tom všem chceme natočit dokument.

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Utečenci do afriky

Podpořte výpravu do marockých hor, která kombinuje hned několik extremních sportů s  věnováním kol dětem z nejchudších horských vesnic a vznik dokumentu z této expedice.REFUFˇGEES LOGO.jpg

V době kdy tísíce uprchlíků proudí z afriky do evropy se parta dobrodruhů rozhodla, že podniknou cestu opačným směrem. Cestu z Čech, z části po pevnině a z části po moři do severní Afriky, s cílem v pohoří vysokého Atlasu v srdci marockého království. Někteří z nás už v Maroku byli a delší dobu působili a proto máme konkrétní představu o tom, komu naše dary pomohou nejvíce. 

Náš největší znalec Maroka - Mouchyč, tu strávil v několika výpravách téměř rok, kdy se svými přáteli přivedl na svět novou lezeckou oblast Caiat, kde kromě horolezectví samotného, vedl nějaký čas horolezeckou školu pro děti z místních vesnic.

A protože už máme fotek plné disky, rozhodli jsme se, že z této výpravy přivezeme film. Víme, že takový dokument je mnohem dražší a časově náročnější pokud ho chceme vytvořit v dobré kvalitě, ale lépe vám pomocí něj zprostředkujeme, jak lidé v marockých horách žijí a jak tam punkový sportovci řádí.

Přípravy jsou v plném proudu už několik měsíců a naše motivace roste každým dnem s blížícím se odjezdem. Chci tím říct, že tuhle výpravu a její účastníky už nic nezastaví a naše plány a sny se uskuteční i kdyby jsme zde na Startovači finanční pomoc nezískali. Pravda je taková, že o existenci Startovače do nedávna nikdo znás neměl ani tušení a finanční i materiální vklad sháníme jak se dá, jak umíme a něco už samozřejmě máme. Teprve před třemi týdny někdo poprvé na netu otevřel tuhle stránku a řekl " kluci co ten váš nápad sepsat do projektu právě sem? Třeba to zaujme i lidi, který osobně neznáte a zvedne vám to šance". Nikdo z nás neřekl ne a dali jsme se hned do díla. Natočit krátké promovideo byla celkem zábava a náš hlavní filmař Brajen se s kamerou a kompem zřejmě narodil, takže za pár dní bylo na světě.

 O tom jak vznikla myšlenka "daruj kolo" se dočtete níže a o tom co se bude dít den po dni na této výpravě se tu nedočtete nikde, protože co nám cesta přichystá se necháme překvapit, ale můžu vám prozradit náš hrubej plán.

 

mapa.jpg

 

 15. Února odplouváme z italského Janova do marockého Tangieru. První zastávka bude návštěva našeho kamaráda Abdula Vahida v Caiatu (tato jména pochopíte z článku o mouchyčových dorodružstvích níže) a pak se přesuneme k Atlasu. Zde se rozdělíme. Bikeři projedou Atlas na kolech a horolezci se přesunou k městu Tinerhir do nádherného Gorges du Todra, kde započnou své umění na skalách a po pár dnech přivítají naše bikery. V průběhu nevyhnutelného večírku, na oslavu setkání se ve zdraví, proberou své další návrhy k věci darování.

Darování probíhá průběžně a ti co dary dostanou nejsou dopředu známi. Vpřípadě darování dítěti se snažíme o slavnostní chvíli v přítomnosti rodiny. V případě, že obdarovaný byl vybrán bikery během jejich jízdy, předáme dar po odjezdu z Todry. Po předání posledního daru a splnění našich sportovních výzev naše výprava v Maroku skončí a my se vrátíme zpět do Evropy, domů k našim rodinám. No, zní to v celku jednoduše, nechme se tedy překvapit jaké zážitky a situace nás potkají.

Co se týká našich sportovních výzev, máme každý z nás svou vlastní touhu a sen. Samozřejmě je budeme uskutečňovat společně, ale odpusťte, že se tu o nich nebudeme rozepisovat do detailu, jak se říká nechceme to zakřiknout a navíc to bude naše překvapení do filmu. 

 A na co konkrétně chceme získat finance navíc?

Za prvé máme možnost ssebou do Maroka vzít jako dary tolik kol, náhradních dílů a servisních balíčků s nářadím, že s vyšším rozpočtem by mohla jet další dodávka, což je výhodnější i třeba v případě poruchy jednoho auta, nebo jiných nečekaných komplikací na cestě.

Za druhé bychom mohli zdokonalit naše filmařské vybavení pro detailní záběry bikových ekvilibristů v akci a byla by škoda takové záběry z Afriky nepřivézt a ve filmu o nich jen vyprávět, nebo je pozorovat  z dálky.

Za třetí chce naše horolezecká sekce vytvořit ve skalních stěnách "Gorges du Todra" novou cestu takzvaný prvovýstup (tak přece nějaký sen prozrazen) a vyšší rozpočet by samozřejmě umožnil průstup vyšší stěnou. No a když nějaký dyrham zbude tak vynecháme projednou k večeři těstoviny s tomatou a tuňákem z konzervy a dáme si pořádný marocký tajin.

 

 

 

...ČLENOVÉ EXPEDICE...

Členové letošní výpravy se specializují na horolezectví, mountainbiking, lyžování, snowboarding a další outdoorové sporty a jejich plány v marockých horách s těmito sporty souvisí.

 

JIRKA NEUMAJER 

 

pankyslavix.jpg

Ale říkejte mu Panky.

Cestoval a lezec co se snaží udržet na biku. Maroko navštívil už dvakrát a je to právě on kdo tuhle expedici "zpankoval" a dal dohromady celý tým. Mountainbiking objevil díky synovi Jonášovy (https://vimeo.com/142920081), když ho vozil na tréninky a závody. Při první návštěvě Maroka pochopil, že pro místní lidi v horách je kolo zásadním dopravním prostředkem, ale díky své chudobě si jej může dovolit jen malá hrstka z nich a proto při druhé cestě do marockých hor připevnil na nosič auta ke svému biku ještě dvě starší horská kola, jako dar pro někoho, koho teprve potká. Tenkrát padla volba na dva malé chlapce a když jim kola před jejich rodinou předával, měli všichni radost jakou si tu ani netroufám popsat. Pro Pankyho to byl tak silný zážitek, že odjíždí s dary do Maroka znovu a my sním.    

pankislav.jpg

 

 JAN DUCHOŇ

 

MOUCHY4.jpg

Známý jako Mouchyč

Lezec, bubeník a cestovatel, který žije tam kde se zrovna leze a v Maroku je jako doma. Za čím tenhle horolezecký nadšenec stojí se můžete dočíst v článku via http://cs.euroclimbing.com/?p=11952. S opraveným ramenem se po třech letech vrací na místo činu, které dobře zná. Nepřišel však stopy zametat, ale nový tu zanechat. Takže koště nechá doma a bere vrtačku. 

 

horolezecký oddíl Caiat

prvovýstup v Maroku na panenskou věž PANABDUL

Video z Caiatu        https://www.youtube.com/watch?v=1Kh2ClqlsOk

 

ONDRA POLÍVKA  

 

kenny.jpg

Pro kámoše Kenny

Klučina co se nebojí žádné výzvy a kolo má přirostlé k tělu jako další kost. Kenymu je teprve 24 let a tahle cesta je jeho první. Měli by jste vidět jak pilně se tenhle cestovatelský bažant do Maroka připravuje. Na svém biku předvádí skutečné umění a dá se říct, jak fotka napovídá, že běžnou cyklistiku rovnou přeskočil. Na závodech, ať už lokálních nebo 3DH Cupu se umisťuje pěkně ve předu a tenhle rok chce jet republiku. Sponzora zatím nemá, ale snad mu náš dokument k nějakému pomůže.

kenyslav.jpg

  

PETR MALYJUREK  

 

petrsonocontroll.jpg

 Šílený NOCONTROLL

Cestovatel a biker žijící na západním pobřeží Kanady. Jeho zkušenosti jsou určitě velkým přínosem pro celou výpravu. Petr nám posílal příspěvek do promo videa ze Skotska, možná proto má tak špatný zvuk, asi se ztratil někde cestou. Tenhle člen výpravy je už zkušeným cestovatelem a k tomu dalším šílencem na biku. S Pankym se poznali v Rakousku na soustředění a když přišla řeč na plánovanou cestu do Maroka byl Nocontrol jasně pro. K výpravě se přidá až na africké pevnině, kam přiletí asi rovnou na svém vyladěném biku. 

1517409_10151951552621512_1573836213_n.jpg

 

MARTIN FRANC  

 

01.jpg

mezi náma Brajen

Rozjetej prkýnkář, freerider a student filmové a fotografické školy. Se svými devatenácti lety vyhrává nejmladšího člena výpravy, ale má ve věci jasno. Co se týče videa má něco za sebou, ale tohle bude zatím jeho největší výzva, ať už po stránce filmařské tak i fyzické a psychické. Můžeme se už jen nechat překvapit jak se s výpravou porve a s čím se na nás vytasí.

https://www.youtube.com/channel/UC6Vngbm-MUPjfyH20fcTQMQ

me.jpg

  

ZDENĚK VLČEK  

 

ENRICE.jpg 

Se llama Enrico

Dobrodruh, skejťák, fotograf, kameraman a muzikant v jedné osobě. Poslední vyučenej pošťák se rozhod doručit svou skejtovou zásilku, až za hranice Evropy. Extrémní sporty ho vždycky lákali a doufá, že tam si jich užije dostatečně a bude se s Vámi o to moct podělit nejen jako kameraman, ale i jako skejťák Pat.

skatenrico.jpg

 

 

Místa, kam se chceme na kolech vydat, jsou velmi odlehlá, nejsou tam turistické cesty a neexistují k ním podrobné mapy. V této horské krajině se vyskytují vesnice, ve kterých se člověk vrátí o několik století zpět a dar v podobě kola bude pro tyto lidi velkou radostí a dobrým každodenním pomocníkem.

Tedy čas letí jak splašený kůň a my už za měsíc odjíždíme. Možná se nepodáří cílovou částku tady na Startovači vybrat celou, ale aspoň budete vědět, že jedeme a my budeme vědět, že o nás víte.

 Za váš zájem a případnou finanční pomoc budeme moc rádi a na oplátku zase my vám přivezeme dárek z Maroka.

 

  

A co za svoje peníze můžete získat ? 

- Reklamní prostor a jména v dokumentu a na našich autech

- DVD našeho filmu

- Špetka marockého šafránu a arganový olej

- Pozvánka na premiéru dokumentu s přednáškou

- Horolezecký a bikový kurz

- Večeře s posádkou expedice

- Fotografický poukaz

-Triko s logem expedice

Za vaše příspěvky mockrát děkujeme a držte nám palce.  

 

Co si o tomto projektu myslíte?