Zpravodaj Rádce voliče - crowfunding kampaň

Zpravodaj Rádce voliče

Zpravodaj mapující významné korupční kauzy, které se udály v Libereckém kraji.

Knihy
Zpravodaj Rádce voliče

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Vydavatelem tohoto zpravodaje je Krajské protikorupční pracoviště o.p.s.

Jsme jedinou neziskovou organizací, která se věnuje boji s korupcí v tomto rozsahu. Navazujeme na  naší zakladatelskou organizaci Čmelák – SPP. Těmto aktivitám se věnujeme  v regionu již 11 let. Vydali jsme 3 obdobné zpravodaje zaměřené na Liberec. Tentokrát bychom ale chtěli rozšířit zpravodaj na celý kraj.

Lidé mnohdy nemají  informace o tom co se kolem nich opravdu děje a nemají žádné relevantní podklady, pro své rozhodování ve volbách. Rozhodují se víceméně na základě předvolebních slibů, zmanipulovaných informací, mediálních obrazů a volebních kampaní.

My se snažíme situaci dlouhodobě monitorovat, spolupracujeme i s jinými neziskovými organizacemi a institucemi např. Transparency international, Oživení , Centrum nezávislé investigace aj.. Rádi bychom předložili občanům ucelený přehled o činnosti politiků, popsali hlavní problematické kauzy, poskytli rozhovor s lídry politických stran na téma korupce.

Liberecký kraj má v korupčních aktivitách několik prvenství. V čele Libereckého kraje, stojí hejtman, který byl kvůli projektu z ROP Severovýchod, jejímž je předsedou, obviněn z korupce. 

Máří Magdalena.jpg 

Kostel Máří Magdalény díky jejíž rekonstrukci bylo obviněno 8 osob z  trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplacení a návodu k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby, mezi nimi i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

V čele krajské nemocnice stojí ředitel, který rozhoduje o více jak 2 miliardách Kč z veřejných zdrojů a je rovněž obviněn z korupce.

Protikorupční policie podezírá ředitele Krajské nemocnice Liberec Luďka Nečesaného a jeho ženu Šárku, že za peníze z úplatků od firem dodávajících pro nemocnici měli nakoupit tyto domy v Liberci.

Činžovní dům na třídě Dr. M.Horákové v Liberci

necesany-1.png

Činžovní dům ve Vaňurově ulici v Liberci

necesany-2.png

Rodinný dům v ulici Mezi domky ve Stráži nad Nisou

necesany-3.png

Dům ve Frýdlantské ulici v Liberci

necesany-4.png

 

Fotbalový boss Miroslav Pelta zve na zahraniční fotbalové zájezdy politiky, kteří pak rozhodují o dotacích do fotbalu. Pouhé čtyři dny před hlasováním libereckého zastupitelstva o navýšení dotací o 20 milionů korun pro sport. Toto navýšení přitom navrhl právě jeden z účastníků zájezdu – náměstek Pieter.

pelta, kadlecova, pietr.png

Spolu s Miroslavem Peltou se zájezdu účastnila například náměstkyně Libereckého kraje Lenka Kadlecová, náměstek Libereckého kraje Marek Pieter, radní pro dopravu Vladimír Mastník, zastupitel LK a předseda finančního výboru Vladimír Richter, vedoucí kanceláře Asociace krajů Radek Polma, jablonecký radní, předseda zdejší TOP 09 a ředitel společnosti Jablonecká Energetická Petr Roubíček, náměstek primátora Jablonce n. N., předseda představenstva společnosti Jablonecká Energetická Miloš Vele, jablonecký zastupitel, člen dozorčí rady společnosti Jablonecká Energetická Milan Kouřil a jablonecký zastupitel a ředitel Nemocnice Jablonce n. Nisou Vít Němeček.

Toto a spoustu dalších informací si budou moci přečíst občané Libereckého kraje ve zpravodaji. Distribuce zpravodaje bude probíhat zejména  v rámci sociálních sítí, kde bychom chtěli využít i možnosti placených reklam. Plánujeme tisk 1000 kusů zpravodaje. Pokud se nám podaří vybrat vyšší množství finančních prostředků, budou použity na tisk většího počtu zpravodajů, které pak budeme distribuovat do celého Libereckého kraje.

Rozsah zpravodaje 16 stran A4.

Co si o tomto projektu myslíte?