Půjčovna Karlín - crowfunding kampaň

Půjčovna Karlín

Chcete si vypůjčit outdoorové vybavení, nářadí nebo cokoliv jiného? Pojďte podpořit vznik komunitního webového portálu, který to lehce umožní!

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Chci vytvořit webový portál, virtuální půjčovnu, v níž by si lidé mohli snadno a bezplatně mezi sebou půjčovat a sdílet rozličné věci; nářadí, outdoorové nebo sportovní vybavení či třeba knihy.

Chci začít nejdříve v Karlíně a vytvořit zde jakési "zdravé jádro", ze kterého se v dohledné době bude okruh uživatelů webu postupně rozšiřovat do dalších pražských částí. 

Celková minimální částka, kterou je třeba na realizaci projektu vybrat, vychází na 72 000,- Kč. Z této sumy půjdou peníze na:

Michal2.jpg

 • Náklady na kampaň: cca 30 %
 • Tvorbu webu: asi 55 %
 • Propagaci webu: zhruba 15 %

Pokud se podaří cílovou částku vybrat, začínám ve spolupráci s již domluveným IT specialistou na webu pracovat. Mám již vypracovaný detailní koncept a architekturu webu.

Pokud by se cílová částka nevybrala, peníze vám budou v plné výši vráceny. Znamenalo by to ale nejspíš konec projektu, alespoň tedy z mé strany. 

 

loga dohromady.jpg

 

Proč to dělám

Za prvé chci - neskromně - ulehčit život sám sobě, za druhé bych ho tímto chtěl ulehčit i ostatním. Pro karlínské (rezidenty i pracující) a postupně pro všechny lidi v Praze se spuštěním webového portálu podstatně zvýší kvalita jejich života - už nebudou muset chodit často do půjčoven nebo si věci na občasné nebo jedno použití zbytečně kupovat. Díky této kampani a novému webovému portálu si je budou moci vypůjčit, protože zrovna jejich soused, o kterém doposud neměli ani tušení, jimi žádanou věc má a zahálí mu v koutě skříně. Nyní si jednoduše přes internet najdou, kdo z okolí danou věc nabízí k vypůjčení, odešlou žádost, dotyčný se s nimi spojí a domluví se na čase a místě předání a posléze vrácení.  

A za třetí, a to je možná to nejdůležitější, jsem přesvědčen o tom, že je možné na lokální úrovni zachovat běžný komunitní a sousedský život, a to i v rychle se rozvíjejícím a měnícím městě, jakým je bezesporu i Praha. Zkrátka, aby se mohli ti, co v různých pražských čtvrtích a zákoutích žijí a pracují, navzájem seznamovat, poznávat se a důvěřovat si. Jsem moc rád, že mě už teď v mé myšlence a kampani pomáhají a podporují jak moji spolubojovníci, tak i sdružení Karlín sobě a Konsorcium pro Karlín. Jsem jim za jejich konstruktivní přístup a kritiku vděčný a mockrát jim děkuji.

Do této kampaně jsem se rozhodl jít ze dvou důvodů. Jednak chci zjistit, zdali tuto službu budou lidé vůbec chtít, popřípadě jak moc. A druhak, případné provozování webového portálu zatím vnímám jako nevýdělečný projekt; nemám představu, jak by mohl vydělávat tak, aby se mi vložená investice vrátila. Co ale rozhodně nechci, je zaplevelit ho reklamními bannery. 

 

Jarmila.jpg

Širší kontext

V kontextu především postupující digitalizace nabývá v západní Evropě na stále větším významu tzv. sdílená ekonomika. Jejím z hlavních principů je myšlenka, že mít přístup k věci je lepší, než ji vlastnit, protože je to levnější a ekologičtější. Není to nic nového, kamarádům půjčujeme věci běžně; nicméně v současné době internetizace je velmi snadné tyto komunity zvětšovat a docílit tak většího užitku pro všechny. Mnozí z vás jistě znají služby jako Couchsurfing nebo Airbnb (poskytují ubytování), BlaBlaCar (zprostředkovává spolujízdy), TaskRabbit (zajišťuje drobné domácí práce) až po lehce obskurní sdílení toalet (Airpnp). Některé z nich již pronikly i do Česka. Všechny tyto rozličné služby spojuje jeden princip – a to ten, že tyto platformy a služby, které poskytují, fungují na základě spolupráce a pomoci mezi lidmi ve společnosti. Mezi nástroje sdílené ekonomiky by se vlastně mohl počítat i crowdfunding. Šlo by tím pádem konstatovat, že využívám jeden nástroj sdílené ekonomiky pro vytvoření jiného nástroje sdílené ekonomiky ;-)

V oblasti půjčování a sdílení věcí je mým hlavním vzorem holandská platforma Peerby. I v Česku v nedávné době dokonce několik webových stránek zaměřených na půjčování věcí vzniklo. Přes svůj nesporný přínos mají ale několik - pro mě zásadních - nedostatků (případně jejich kombinaci):

 • Jsou příliš ambiciózní v tom smyslu, že chtějí rovnou pokrýt co největší území. Výsledkem je spíš nižší "hustota" uživatelů v určitém území. Já naopak vnímám půjčování věcí jako především lokální a sousedskou záležitost, a proto bych chtěl na této lokální úrovni začít. 
 • Mezi uživatele pouštějí nejen půjčování-chtivé jedince, ale i půjčovny, což souvisí s třetím nedostatkem, a to je, že:
 • Za většinu půjčovaných věcí chtějí uživatelé kromě zálohy i denní poplatky. Já bych naopak chtěl, aby půjčování bylo založeno na dobré si vzájemné pomáhat, a nikoliv primárně na vydělávání peněz.

 

Více o webovém portálu

Inspirován zahraničními i domácími iniciativami, navrhnul jsem detailní koncept podoby a fungování webového portálu. Jeho hlavní parametry jsou následující:

 • Webový portál bude sloužit jako platforma pro zprostředkování a setkávání nabídky a poptávky po půjčování rozličných věcí;
 • Aby z toho něco měl i uživatel, který svojí věc nabízí k zapůjčení, tak uvažuji o tom, že bude mít možnost rozhodnout, zdali za to nebude chtít nějakou malou protislužbu (např. pivo, umytí kola apod.);
 • Služby webového portálu budou moci využívat jen registrovaní uživatelé; jejich identita bude volitelně propojena s jejich profilem na Facebooku;
 • Tato komunita uživatelů bude (alespoň ze začátku) omezena:
  • Geograficky na Karlín a Invalidovnu (PSČ 186 00);
  • Funkčně na jedince, kteří v tomto území bydlí (rezidenti) a pracují (dojíždějící);
  • Web bude vytvořen v české a anglické jazykové verzi;
  • Hlavním grafickým motivem webu bude interaktivní mapa, v níž budou přehledně lokalizovány věci nabízené k vypůjčení.

Mnohé z vás asi hned napadne, že třeba slunečník, který v dobré víře někomu půjčíte, by se vám už nikdy nemusel vrátit, nebo minimálně by se mohl vrátit opotřebovaný nebo poničený. Já bych měl také docela strach půjčit svoje věci někomu neznámému. Je mi ale také jasné, že toto riziko nejde odstranit úplně (s půjčováním jdete do určitého rizika vždycky, i když jde o známého člověka). Proto bude webový portál nabízet několik možností (včetně jejich kombinace), jak toto riziko co nejvíc zmírnit:

 • Sepsat tzv. Smlouvu o výpůjčce (Podle části VIII, Hlavy 6 Občanského zákoníku) - její vzor bude na webu volně ke stažení;
 • Požadovat vratnou zálohu, kterou si dotyční předají buď osobně, anebo jí vypůjčitel uhradí bezhotovostně přes webový portál (v druhém případě by záloha byla při vrácení snížena o administrativní poplatek ve výši 2 %, jenž bude použit především na správu webového portálu). Záloha by samozřejmě byla krácena v závislosti na stupni opotřebení či poškození půjčované věci;
 • Postupně bude zaveden systém aktivního sdílení referencí, jehož součástí bude možnost vzájemného hodnocení a komentování zkušeností s chováním uživatelů, aby i ostatní věděli, jak moc jsou či nejsou spolehliví.

Kromě toho bude na webovém portálu k dispozici základní právní poradna pro případ, že by mezi uživateli došlo při půjčování ke sporům.

Rostislav.jpg

 

Odměny

Snažil jsem se o vhodnou kombinaci odměn univerzálních a odměn, které jsou s Karlínem úzce spjaty nebo kvůli kterým bude nutné Karlín navštívit a zjistit, jak je skvělý ;-) Některé odměny byly také vedeny snahou poskytnout přispěvatelům to nejlepší, co lidé v mém okolí mohou nabídnout, ať jsou to nadšenci z firmy Ježura nebo CCEA MOBA. Tady si odměny můžete prohlédnout zblízka:

dohromady_odmeny.jpg


Děkuji vám z celého srdce za jakoukoliv podporu! Rád budu i za kritické poznámky, protože jedině tak se dají věci kolem nás posouvat dál. 

Ondřej

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?