Půjčovna Karlín | crowdfunding kampaň

Půjčovna Karlín

Chcete si vypůjčit outdoorové vybavení, nářadí nebo cokoliv jiného? Pojďte podpořit vznik komunitního webového portálu, který to lehce umožní!

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Chci vytvořit webový portál, virtuální půjčovnu, v níž by si lidé mohli snadno a bezplatně mezi sebou půjčovat a sdílet rozličné věci; nářadí, outdoorové nebo sportovní vybavení či třeba knihy.

Chci začít nejdříve v Karlíně a vytvořit zde jakési "zdravé jádro", ze kterého se v dohledné době bude okruh uživatelů webu postupně rozšiřovat do dalších pražských částí. 

Celková minimální částka, kterou je třeba na realizaci projektu vybrat, vychází na 72 000,- Kč. Z této sumy půjdou peníze na:

Michal2.jpg

 • Náklady na kampaň: cca 30 %
 • Tvorbu webu: asi 55 %
 • Propagaci webu: zhruba 15 %

Pokud se podaří cílovou částku vybrat, začínám ve spolupráci s již domluveným IT specialistou na webu pracovat. Mám již vypracovaný detailní koncept a architekturu webu.

Pokud by se cílová částka nevybrala, peníze vám budou v plné výši vráceny. Znamenalo by to ale nejspíš konec projektu, alespoň tedy z mé strany. 

 

loga dohromady.jpg

 

Proč to dělám

Za prvé chci - neskromně - ulehčit život sám sobě, za druhé bych ho tímto chtěl ulehčit i ostatním. Pro karlínské (rezidenty i pracující) a postupně pro všechny lidi v Praze se spuštěním webového portálu podstatně zvýší kvalita jejich života - už nebudou muset chodit často do půjčoven nebo si věci na občasné nebo jedno použití zbytečně kupovat. Díky této kampani a novému webovému portálu si je budou moci vypůjčit, protože zrovna jejich soused, o kterém doposud neměli ani tušení, jimi žádanou věc má a zahálí mu v koutě skříně. Nyní si jednoduše přes internet najdou, kdo z okolí danou věc nabízí k vypůjčení, odešlou žádost, dotyčný se s nimi spojí a domluví se na čase a místě předání a posléze vrácení.  

A za třetí, a to je možná to nejdůležitější, jsem přesvědčen o tom, že je možné na lokální úrovni zachovat běžný komunitní a sousedský život, a to i v rychle se rozvíjejícím a měnícím městě, jakým je bezesporu i Praha. Zkrátka, aby se mohli ti, co v různých pražských čtvrtích a zákoutích žijí a pracují, navzájem seznamovat, poznávat se a důvěřovat si. Jsem moc rád, že mě už teď v mé myšlence a kampani pomáhají a podporují jak moji spolubojovníci, tak i sdružení Karlín sobě a Konsorcium pro Karlín. Jsem jim za jejich konstruktivní přístup a kritiku vděčný a mockrát jim děkuji.

Do této kampaně jsem se rozhodl jít ze dvou důvodů. Jednak chci zjistit, zdali tuto službu budou lidé vůbec chtít, popřípadě jak moc. A druhak, případné provozování webového portálu zatím vnímám jako nevýdělečný projekt; nemám představu, jak by mohl vydělávat tak, aby se mi vložená investice vrátila. Co ale rozhodně nechci, je zaplevelit ho reklamními bannery. 

 

Jarmila.jpg

Širší kontext

V kontextu především postupující digitalizace nabývá v západní Evropě na stále větším významu tzv. sdílená ekonomika. Jejím z hlavních principů je myšlenka, že mít přístup k věci je lepší, než ji vlastnit, protože je to levnější a ekologičtější. Není to nic nového, kamarádům půjčujeme věci běžně; nicméně v současné době internetizace je velmi snadné tyto komunity zvětšovat a docílit tak většího užitku pro všechny. Mnozí z vás jistě znají služby jako Couchsurfing nebo Airbnb (poskytují ubytování), BlaBlaCar (zprostředkovává spolujízdy), TaskRabbit (zajišťuje drobné domácí práce) až po lehce obskurní sdílení toalet (Airpnp). Některé z nich již pronikly i do Česka. Všechny tyto rozličné služby spojuje jeden princip – a to ten, že tyto platformy a služby, které poskytují, fungují na základě spolupráce a pomoci mezi lidmi ve společnosti. Mezi nástroje sdílené ekonomiky by se vlastně mohl počítat i crowdfunding. Šlo by tím pádem konstatovat, že využívám jeden nástroj sdílené ekonomiky pro vytvoření jiného nástroje sdílené ekonomiky ;-)

V oblasti půjčování a sdílení věcí je mým hlavním vzorem holandská platforma Peerby. I v Česku v nedávné době dokonce několik webových stránek zaměřených na půjčování věcí vzniklo. Přes svůj nesporný přínos mají ale několik - pro mě zásadních - nedostatků (případně jejich kombinaci):

 • Jsou příliš ambiciózní v tom smyslu, že chtějí rovnou pokrýt co největší území. Výsledkem je spíš nižší "hustota" uživatelů v určitém území. Já naopak vnímám půjčování věcí jako především lokální a sousedskou záležitost, a proto bych chtěl na této lokální úrovni začít. 
 • Mezi uživatele pouštějí nejen půjčování-chtivé jedince, ale i půjčovny, což souvisí s třetím nedostatkem, a to je, že:
 • Za většinu půjčovaných věcí chtějí uživatelé kromě zálohy i denní poplatky. Já bych naopak chtěl, aby půjčování bylo založeno na dobré si vzájemné pomáhat, a nikoliv primárně na vydělávání peněz.

 

Více o webovém portálu

Inspirován zahraničními i domácími iniciativami, navrhnul jsem detailní koncept podoby a fungování webového portálu. Jeho hlavní parametry jsou následující:

 • Webový portál bude sloužit jako platforma pro zprostředkování a setkávání nabídky a poptávky po půjčování rozličných věcí;
 • Aby z toho něco měl i uživatel, který svojí věc nabízí k zapůjčení, tak uvažuji o tom, že bude mít možnost rozhodnout, zdali za to nebude chtít nějakou malou protislužbu (např. pivo, umytí kola apod.);
 • Služby webového portálu budou moci využívat jen registrovaní uživatelé; jejich identita bude volitelně propojena s jejich profilem na Facebooku;
 • Tato komunita uživatelů bude (alespoň ze začátku) omezena:
  • Geograficky na Karlín a Invalidovnu (PSČ 186 00);
  • Funkčně na jedince, kteří v tomto území bydlí (rezidenti) a pracují (dojíždějící);
  • Web bude vytvořen v české a anglické jazykové verzi;
  • Hlavním grafickým motivem webu bude interaktivní mapa, v níž budou přehledně lokalizovány věci nabízené k vypůjčení.

Mnohé z vás asi hned napadne, že třeba slunečník, který v dobré víře někomu půjčíte, by se vám už nikdy nemusel vrátit, nebo minimálně by se mohl vrátit opotřebovaný nebo poničený. Já bych měl také docela strach půjčit svoje věci někomu neznámému. Je mi ale také jasné, že toto riziko nejde odstranit úplně (s půjčováním jdete do určitého rizika vždycky, i když jde o známého člověka). Proto bude webový portál nabízet několik možností (včetně jejich kombinace), jak toto riziko co nejvíc zmírnit:

 • Sepsat tzv. Smlouvu o výpůjčce (Podle části VIII, Hlavy 6 Občanského zákoníku) - její vzor bude na webu volně ke stažení;
 • Požadovat vratnou zálohu, kterou si dotyční předají buď osobně, anebo jí vypůjčitel uhradí bezhotovostně přes webový portál (v druhém případě by záloha byla při vrácení snížena o administrativní poplatek ve výši 2 %, jenž bude použit především na správu webového portálu). Záloha by samozřejmě byla krácena v závislosti na stupni opotřebení či poškození půjčované věci;
 • Postupně bude zaveden systém aktivního sdílení referencí, jehož součástí bude možnost vzájemného hodnocení a komentování zkušeností s chováním uživatelů, aby i ostatní věděli, jak moc jsou či nejsou spolehliví.

Kromě toho bude na webovém portálu k dispozici základní právní poradna pro případ, že by mezi uživateli došlo při půjčování ke sporům.

Rostislav.jpg

 

Odměny

Snažil jsem se o vhodnou kombinaci odměn univerzálních a odměn, které jsou s Karlínem úzce spjaty nebo kvůli kterým bude nutné Karlín navštívit a zjistit, jak je skvělý ;-) Některé odměny byly také vedeny snahou poskytnout přispěvatelům to nejlepší, co lidé v mém okolí mohou nabídnout, ať jsou to nadšenci z firmy Ježura nebo CCEA MOBA. Tady si odměny můžete prohlédnout zblízka:

dohromady_odmeny.jpg


Děkuji vám z celého srdce za jakoukoliv podporu! Rád budu i za kritické poznámky, protože jedině tak se dají věci kolem nás posouvat dál. 

Ondřej

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?

 • Splněno 37 750 Kč (52 %)
 • 52 %
 • 72 000 Kč požadováno
 • již skončilo
 • Nelze podpořit
 • Na tento projekt už přispělo 0 Startérů

Autor projektu

Ondre - obrázek
 • projekt od Ondre
 • Česká republika

Odměny (Rewards)

100 Kč

de minimis

Pokud si myslíte, že nápad má šanci se v Karlíně ujmout, a nejste zrovna při penězích, můžete zvolit tuhle možnost. Doručím vám děkovný certifikát.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
150 Kč

Magnetka

Tady na vás čeká magnetka s logem projektu Půjčovna Karlín spolu s děkovným certifikátem.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
220 Kč

Babiččin koláč

Za odměnu si můžete přijít pro kus vynikajícího jablečného koláče, recept k jeho přípravě a děkovný certifikát.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
300 Kč

Muzicírování u "Zpěváčků ve tři ráno"

Pojďte to stihnout a zažít jedinečnou atmosféru legendárního karlínského podniku a společného hraní dříve, než ho úřady definitivně uzavřou! Kdo má doma nějaký hudební nástroj, nechť ho přinese s sebou!

Počet dostupných odměn: 30/30

Nelze podpořit
300 Kč

Jen tak

Nezamlouvá se vám žádná z nabízených odměn? Nevadí, můžete přispět jen tak, za děkovný certifikát, pokud si myslíte, že je projekt zajímavý a má šanci na úspěch.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
300 Kč

Norská treska

Dostanete dva vynikající filety z vlastnoručně ulovené norské tresky. Děkovný certifikát je samozřejmostí.

Odměna vyprodána: 0/5

Nelze podpořit
320 Kč

Norská treska nanovo!

Po vyprodání nabízených tresek připlula nová várka!! Neváhejte a ochutnejte vynikající filety!

Počet dostupných odměn: 8/10

Nelze podpořit
350 Kč

Pleťová konopná mast

Dostanete 50 ml domácí jemné konopné masti, vhodné na ošetření a regeneraci pleti, samozřejmě s děkovným certifikátem.

Počet dostupných odměn: 2/5

Nelze podpořit
400 Kč

Koncertní vystoupení

Tímto příspěvkem získáte volný vstup na vystoupení koncertního dua - mě a Anety Herákové, vycházející ostravské rockové hvězdy, takřka nové Marie Rottrové. Vystoupení s rautem se bude odehrávat v jistém pivním steakhouse a zahrajeme vám známé i méně známé hity.

Počet dostupných odměn: 13/15

Nelze podpořit
450 Kč

Tělová konopná mast

Dostanete 50 ml domácí konopné masti, vhodné k ošetření kůže. Od pleťové konopné masti se liší vyšší koncentrací hojivých látek. Děkovný certifikát je samozřejmostí.

Počet dostupných odměn: 4/5

Nelze podpořit
500 Kč

Výtrysk života ...s magnetkou

Za tento příspěvek dostanete bílé tričko s logem Půjčovny Karlín na rukávě a se (spíše) dámským motivem, vizte obrázek. Sdělte mi prosím preferovanou velikost, ať z něho náhodou nemáte noční košili (...i když vlastně proč ne), magnetku s logem projektu a děkovný certifikát.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
500 Kč

Party tričko s magnetkou

Dostanete černé tričko s logem Půjčovny Karlín na rukávě, ve kterém se na každé party stanete uctívaným božstvem. K tomu všemu ještě magnetku s logem projektu a děkovný certifikát.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
500 Kč

Pocta do Citonic a magnetka

Za odměnu získáte šedé tričko s logem Půjčovny Karlín na rukávě a s originálním portrétem významného rodáka z Citonic u Znojma (sdělte mi prosím preferovanou velikost). Magnetka s logem projektu a děkovný certifikát samozřejmostí.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
600 Kč

Kurz "Internet a bezpečnost"

Tímto příspěvkem se stanete účastníky jednodenního (šestihodinového) kurzu, zaměřeného na efektivní práci a snadné vyhledávání na internetu. Dozvíte se také hodně o bezpečnostních rizicích a jak se bránit před různými e-záškodníky.
Kurz povedou mladí pedagogové-IT odborníci z firmy Ježura, jejíž cílem je budovat lepší a profesionální ICT v českých školách a být pro školy spolehlivým partnerem, na kterého se rádi obrací.
Za svojí účast dostanete certifikát o absolvování kurzu s logem projektu.

Počet dostupných odměn: 16/16

Nelze podpořit
600 Kč

Kurz první pomoci

Představte si, že jdete po Karlíně a najednou vedle vás zkolabuje náhodný kolemjdoucí. Víte, co byste udělali? V tříhodinovém kurzu, vedeném zkušenou lektorkou Jarkou z Českého červeného kříže se tyto situace naučíte zvládat, až už jde o bezvědomí, zástavu dechu a oběhu nebo účinnou resuscitaci. Výuka teorie je omezena na nejnutnější minimum, větší důraz je kladen na praktickou část.

Počet dostupných odměn: 11/12

Nelze podpořit
700 Kč

Kurz "Tvorba webu a programování v html"

Tímto příspěvkem se stanete účastníkem kurzu, ve kterém se snadno a hravě naučíte programovat v html a vytvářet takové webové stránky, jaké sami chcete.
Také tento kurz potrvá jeden den (šest hodin) a povedou ho mladí pedagogové-IT odborníci z firmy Ježura, jejíž cílem je budovat lepší a profesionální ICT v českých školách.
Za svojí účast dostanete certifikát o absolvování kurzu s logem projektu.

Počet dostupných odměn: 16/16

Nelze podpořit
800 Kč

Procházka s architektem po Karlíně a Invalidovně

Pojďte si vychutnat asi dvouhodinovou procházku po Karlíně a Invalidovně s výbornou architektkou Yvette Vašourkovou z Centra pro středoevropskou architekturu (CCEA MOBA). Budete u toho, když se před Vámi odhalí skryté skvosty a zajímavosti současného Karlína, který je bezpochyby unikátní architektonickou laboratoří.

Počet dostupných odměn: 27/30

Nelze podpořit
1 000 Kč

Sponzor stránky

Staňte se sponzorem jedné stránky chystaného webu, bude po vás pojmenovaná!

Počet dostupných odměn: 4/5

Nelze podpořit
2 000 Kč

Bronze Sponsor

Budete zařazeni mezi tzv. "Bronze Sponsors" a vaše jméno, případně logo, bude v případě zájmu zveřejněno na titulní stránce webového portálu.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
4 000 Kč

Silver Sponsor

Budete zařazeni mezi tzv. "Silver Sponsors" a vaše jméno nebo logo, bude v případě zájmu zveřejněno na titulní stránce webového portálu.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
6 000 Kč

Golden Sponsor

Budete zařazeni mezi "Golden Sponsors" a vaše jméno (popřípadě logo) bude v případě vašeho zájmu zveřejněno na titulní stránce webového portálu.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
10 000 Kč

Platinum Sponsor + večeře s autorem

Budete zařazeni do skupiny "Platinum Sponsor" a vaše jméno, nebo logo, bude v případě zájmu umístěno na titulní stránce webového portálu na čestném místě, větším písmem a nad všemi dalšími sponzory. Vaše jméno bude všem navěky připomínat vaší dobrosrdečnost a nezištnost.

Budete také pozváni na večeři ke mně domů, kde můžeme diskutovat nad dalšími možnostmi rozvoje projektu a dalšími neotřelými nápady.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit