PSYCHOPOMPOS absolventský film ve 3D - crowfunding kampaň

PSYCHOPOMPOS absolventský film ve 3D

Podpořte odvážný projekt studentů. Pomozte nám dokončit film ve 3D! Krátký dobový horor na motivy básně spisovatele H. P. Lovecrafta.

Film & Video

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Milujeme horory! Ujíždíte na nich i vy? Pak pro vás máme skvělou zprávu! Jeden pro vás natáčíme. Psychopompos je krátký film na motivy básně H. P. Lovecrafta, který připravujeme ve 3D! Podpořte nás a pomozte nám jej dokončit.

We love horror movies and so we decided to shoot a short film based on a poem by H. P. Lovecraft for you and also for us! We didn't want it too easy, so we're shooting in 3D. Join our crowdfunding campaign and help us finish this difficult task! For the translation of rewrds, click here.

JAK TO ZAČALO

Adam Hanus, student kamery na filmové škole v Písku, chtěl natočit svůj absolventský film ve 3D a my jsme byli nadšeni z jeho nápadu. Scénáristka a režisérka Lucie Gukkertová zase našla námět a hned podle něj sepsala scénář. Tak vzniklo tvůrčí duo, které chce využít nejenom potenciálu Lovecraftovy básně, ale taky možnosti, které 3D formát nabízí. Náš tým tvoří hlavně studenti a absolventi SVOŠF v Písku, FAMU, DAMU, ale taky další filmoví nadšenci. Vedoucím Adamovy práce a patronem našeho filmu je specialista na 3D Jan Buriánek ze společnosti AV Media. Neváhal se k nám přidat taky zkušený stereograf Petr Kašpar ze společnosti Createx Systems, který nám pomohl na place a dál nás intenzivně podporuje při postprodukci.

Adam Hanus, cinematography student at Písek filmschool, decided to shoot his thesis film in 3D and the rest of us was excited about the idea. The screenwriter and director Lucie Gukkertová found the poem and immediately started writing the script. That's how got the creative pair, who wanted to shoot a film in way it would use the whole potential of this technology, got together. The crew consists mostly of other students and graduates of SVOŠF Písek, FAMU, DAMU and other enthusiasists. Jiří Buriánek, 3D spcialist from AV Media, is the supervisor and patron of the film. Experienced stereographer Petr Kašpar from Createx Systems also joined us and helped us on set and he keeps supporting the project tirelessly during postproduction.

start02 (3).jpg

 SYNOPSE

Co nebo kdo že je to ten Psychopompos? V mytologiích z celého světa se objevuje jako postava, která po smrti pomáhá překročit lidské duši do posmrtného života. Někdy je to klidný průvodce, jindy zase duše násilně vytrhává z umírajícího těla.

The title PSYCHOPOMPOS refers to a being, which helps souls to cross into the afterlife after death. Sometimes it's a calm guid, sometimes is the soul violently torn out of a dying body. You can find this being in every culture.

Náš snímek vypráví příběh obyvatel malé české vesnice  na začátku 19. století. Nad ní se tyčí děsivý hrad, v němž žijí tajemní Madam a Sir De Blois (Riwaa Nerona, Jared Doreck). Proti jejich temným silám musí bojovat Maxmilián (Martin Hudec) a jeho matka, vdova Světlana (Michaela Dolinová), aby společně ochránili malého Jan (Joel Sidon).

Our short film follows a story set in a small Czech village at the beginning of the 19th century. A scary castle looms over it in which resides Madam and Sir De Blois (Riwaa Nerona, Jared Doreck). Maxmilian (Martin Hudec) is an older son of widowed villager Světlana (Michaeal Dolinová), they have to oppose the dark forcess from the castle to protect, Světlana's younger son Jan (Joel Sidon). 

start02 (2).jpg

JAK PROBÍHALO NATÁČENÍ 

Díky příspěvkům členů štábu jsme byli schopni na začátku srpna 2016 natočit velkou část filmu. Točili jsme celý týden na lokacích jako Hrad Točník, Skanzen v Kouřimi, v lesích v okolí Voděradských Bučin nebo v dekoracích produkce Three Brothers Production.

With the contribuition of the crew, we were able to shoot most of the film at the beginning of August 2016. We shot w whole week at locations like Hrad Točník, Museum of Folk Art in Kouřim, in the woods of Voděradské bučiny and also in the stuio of the Three Brothers Production.

bučiny.jpg

start02 (12).jpg

Dobové kostýmy poskytl Fundus Barrandov Studia, o rekvizity se staral zkušený výtvarník a architekt Oleg Petrov, který už spolupracoval na takových filmech jako je Czech Made Man nebo Piko. Speciální celotělovou masku pro Sira De Blois vytvořil Jakub Gründler. Její tvorba trvala celý měsíc a aplikaci si Jared Doreck užíval více než 6 hodin. Všechno to ale stálo za to a máte se opravdu na co těsit.

Více o Jakubovi najdete na jeho Facebooku

The historical costumes have been provided by Barrandov studios, an experienced art director Oleg Petrov (who also worked on bigger films, for example Czech Made Man or Piko) has taken care of the props. Special whole body mask for Sir De Blois was created by Jakub Gründler. It took more than a month to create it and Jared Doreck enjoyed its aplication for over 6 hours. All of it was worth it and you should look forward to see it.

DSC_6450.jpg

DSC_6423-2.jpg

Společnost HORSES FOR FILM se postarala nejen o scény s koňmi, ale zajistila i jezdeckou průpravu Riwy a Jareda. Abychom neměli zvířat na scéně málo, zapůjčila nám Jana Zápotocká svou smečku vlkodavů (pro které to bude jejich herecký debut) a Martin Schlöger zase přivedl na plac krajtu tmavou.

The company Horses for Film didn't just taken care of scenes with horses, they also provided horse riding lectures for Riwaa Nerona and Jared Doreck, who you'll see ub the roles of  sir and madam De Blois. So we could have more animals on set, Jana Zápotocká brought us a pack of irish wolfounds (for whom is this a film debut) and Martin Schlöger brought an experienced python. 

13920905_1238441226166524_8510831609663642397_n.jpg

PROČ BYSTE NÁS MĚLI PODPOŘIT A NA CO POUŽIJEME PENÍZE

3D technologie vyžaduje spoustu času, práce a financí. Příprava filmu byla náročná jak po fyzické, tak finanční stránce, ale naše nadšení do jeho dokončení se mnohonásobně zvětšilo, když jsme viděli vše, co jsme doposud dokázali a to pomocí lidí, kteří nás obklopili a bez kterých by se to celé neobešlo. Ale teď potřebujeme pomoc od Vás! Pomozte nám prosím film dokončit! Peníze, které vybereme, nám pokryjí část nákladů, které jsme již museli obětovat a zajistí kvalitní postprodukci 3D technologie, včetně prostorového zvuku, matte paintingu a dalších speciálních efektů. Na začátku září díky tomu budeme moci dotočit několik důležitých záběrů. Váš vklad nebude samozřejmě, jak už to u crowdfundingu chodí, bez odměny, takže doufáme, že si vyberete tu „vaši odměnu“! Za jakoukoli podporu ať už finanční nebo sdílení stránky na Facebooku, předem moc děkujeme!

3D technology takes a lot of time, work and finances. We're exhausted in every way from the shooting, but our excitement grew when we saw everything we were able to do with the help of the people around us. To finish the film we need your help now! The money we raise would cover some of the expanses we had already spent, they would ensure high-quality postproduction (including surround sound and some special effects). And mainly, thanks to your contribution, we'll be able to finish some important shots needed for completing the film. And as usual with crowdfunding, your contribution won't be without a reward and we hope you will choose some for you! We're gratful for any support - be it financial or sharing out Facebook page!

13886419_1238441859499794_8154242605781833949_n.jpg

 3D FILM A NAŠI STEREOGRAFOVÉ

Psychompos bude ve 3D. Proč? Protože chceme, abyste se pořádně báli. Vidět děsivou scénu v plochém dvourozměrném formátu zkrátka není ono. Ale stát se její součástí? To už může leckomu nahnat husí kůži. A proto jsme radši sáhli po třech rozměrech. Našich hrdinů se tak budete moci téměř i dotknout. 

V České republice navíc mnoho filmů touto technologií nevzniká a my si myslíme, že by se to mělo změnit! 

_MG_9857.jpg

start02 (13).jpg

H. P. LOVECRAFT A PSANÍ SCÉNÁŘE

Školní zadání vyžadovalo, aby byl film adaptací. A ne ledajakou – musela to být adaptace básně a ještě k tomu takové, která je ve veřejné doméně. Scénáristka Lucie Gukkertová báseň amerického spisovatele H. P. Lovecrafta zpočátku příliš nezvažovala. I když některé jeho povídky znala, rozhodně ne dost podrobně na to, aby si byla vědoma jeho básně Psychopompos: A Tale in Rhyme. Báseň nebyla nikdy přeložená do češtiny a patří mezi méně známé kusy z jeho tvorby. Už při prvním čtení jí ale bylo jasné, že je to ono – okamžitě se jí začaly vybavovat vizuály, jež byly velmi vhodné pro 3D technologii, i herci do některých rolí. Báseň má sama o sobě silnou narativní linku, zároveň ale nechává prostor pro interpretaci. S jejím výkladem a podobnějším uvedením do problematiky mythosu a Lovecrafta nám pomohl Jan Kouba. 

Více o H. P. Lovecraftovi si můžete přečíst zde. V angličtině zde a k přečtení je i samotná báseň Psychopomos v angličtině. Česká verze vznikne a Vy ji můžete mít! Získat ji můžete formou odměny za Vaši podporu!

The school assigment the film to be an adaptation. And not just any - it has to be an adaptation of a poem which is also ina  public domain. At first, the screenwriter Lucie Gukkertová hadn't really considered any poems by an american writer H. P. Lovecraft. Eventhough she read some of his works, it deffinetly wasn't enough for her to know the poem Psychopompos: A Tale in Rhyme. The poem has never been translated to Czech and is one of him lesser known texts. She realized that it is exactly what she was looking for during the first read - she was able to imagine the visuals suitable for 3D technology and actors for some of the role. The poem has a quite clear narrative, bud it also leaves space for an own input. With its interpratation and more thorough introduction to mythos and Lovecraft's work helped us Jan Kouba.

You can read the poem here and more about H. P. Lovecraft here.

13729107_1238442102833103_1836892492568715223_n.jpg 13938379_1238440236166623_6658223215857676818_n.jpg

HERCI

Martin Hudec je čerstvý absolvent JAMU a v současnosti ho můžete vidět třeba ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. S Martinem se režisérka Lucie Gukkertová poprvé setkala při asistenci na jejím prvním školním natáčení. I Martin tehdy studoval prvním rokem. Po přečtení scénáře přijal hlavni roli Maxmiliána, jediného svědka všech tajemných událostí. 

Martin Hudec is a fresh graduate of JAMU and you can see him play with Slovácké divadlo in Uherské Hradiště. The first time the director Lucie Gukkertová met with Martin was during her first work at a school film. Martin was also just starting his school. After reading the script, ha acctepted the role of Maxmilian, the only witness of all of the mysterious occurances.

13912759_1238441956166451_330567307981634507_n.jpg

Joel Sidon hraje Maxmiliánova mladšího bratra Jana. Joel sice hraje v divadle Vosto5,  avšak produkční Leona Čekalová ho potkala úplně náhodou ve vlaku cestou z Brna do Prahy, když se Joel právě vracel z představení. Byl ještě oblečený v historickém kostýmu. Konkurz na roli tak proběhl rovnou v kupé. A i když to byl velký risk – pro Joela to byla první filmová role, počínal si zcela profesionálně a jeho herecký výkon udělal na nás všechny velký dojem.

Joel Sidon portraits Maxmilian's younger brother Jan. Joel performs with Vosto5 ansable, but the producer Leona Čekalová met him by accident on a train from Brno. She approached him because Joel was just coming home from showing of the plays and was still dressed in a historical costume. The casting choice was a bit risky - as it is Joel's first movie role - but the boy acted as a professional and his performance impresed us all.

Michaela Dolinová, známá herečka a moderátorka, hraje Maxmiliánovu a Janovu matku. Roli přijala po osobním setkání s režisérkou. Nejspíš ji zaujala nejen role statkářky Světlany, ale i náročnost a riskantnost celého projektu.

Michaela Dolinová, a well-known actress and TV host, decided to accept the part of Maxmilian's and Jan's mother after meeting the director in person. The demandness and riskiness of the project probably contributed to her decission.

13924888_1238441642833149_7701063014907854960_n.jpg

Jared Doreck pochází z Texasu. Do Čech poprvé zavítal pouze navštívit své prarodiče. Prahu si ale oblíbil natolik, že se rozhodl svou hereckou kariéru nadále rozvíjet zde, a to predevším v Prague Shakespeare Company. Znát ho nejspíš budete také jako ďábla z reklamy na pivo. Už během psaní scénáře si Lucie byla jistá, že si pro roli sira De Blois nedovede představit nikoho jiného.

Více na Jaredově facebooku

Jared Doreck comes from Texas. He came to Czech Republic to visit his ancestors. He liked Prague so much that he decided to develop his acting career here, mainly with the Prague Shakespeare Company. You probably know him as the Devil from a beer commercial. While writing the script, Lucie already knew that she couldn't immagine anyone else for the role of Sir De Blois._MG_0038.800.jpg

Riwaa Nerona, česká korzetiérka a designérka, se ve filmu proměnila v madam De Blois. Režisérka předem věděla, že Riwaa nemá žádné herecké zkušenosti. Do role se proto pustila s o to větším nasazením  Podstoupila výuku jízdy na koni a rychlokurz francouzštiny. Dle vlastních slov Riwaa svou roli nehrála, ale pouze projevila jednu část své osobnosti. Během nočního natáčení pak držela celý tým ve střehu svými excentrickými manýry.

Riwaa Nerona na facebooku

Riwaa Nerona, Czech corsetiere and designer, plays the role of madam De Blois. The director knew beforehand that Riwaa doesn't have any acting experience. Still, she entered the movie world with a fanatical zeal. She undergo side-saddle riding lessons and crash curse of French language. by her own words, Riwaa Nerona didn't really act, she just let trough one part of her personality. And during the night shoots she kept the whole crew awake with her excentric manners.

DR7A0787 (1) copy.jpg

Jana Altmannová je kromě zkušené herečky také pedagožkou na DAMU, a se studenty má tak bohaté zkušenosti. Na pomoc přizvala  svou dlouholetou přítelkyni a hereckou kolegyni Janu Kremanovou.

Jana Altmannová, besides being a seasoned actress, also teaches at  DAMU and so she has enough experience with students. She invited her long time friend and colleague Jana Kremanová.

_MG_9748_m.jpg

ODMĚNY/REWARDS

Za každou vaši podporu Vám moc děkujeme a můžete si, jak už to s crowdfundingem chodí, vybrat některou z odměn, které jsme pro Vás připravili. Sledujte nás, protože odměny budeme přidávat a vylepšovat i během kampaně. 

We are grateful for any kind of support. As usual with crowdfunding campaigns, you can choose a reward we prepared for you. Keep an eye on our campaign, as we'll be adding new ones during it.

*For our English speaking contibutors - we can't translate everything in the rewards section due to space restriction. You can check its translation here, so you know what you're getting.

Lenka Šimečková pro film vytvořila krásný plakát, z jehož designu vycházejí i další odměny jako trička, placky a samolepky.

Právě překládáme původní báseň Psychopompos, abyste si ji mohli poprvé vychutnat v češtině. Dostanete ji ve stylové knize.

Mezi další zajímavé odměny patří možnost vyfotit se s vlkodavy, skvělým Jaredem a tajemnou Riwou.

Samozřejmostí je pak link ke stažení anebo pozvánka na premiéru filmu, kde vás moc rádi uvidíme!

Lenka Šimečková drew a beatiful poster for the film and there are other rewards based on its design (T-shirts, buttons, stickers, etc.). 

We are translating the poem into Czech and drawing illustrations for it. You can read it in both languages in a stylish book.

You can experience a thematic photoshoot with irish wolfounds, Jared or Riwaa. This includes a costum, make-up and prints of the photos.

Naturally, you'll be also able to watch the finished a film, either on-line on a DVD or in a cinema at an exclusive premiere. We're looking forward to meeting you there!

plakat zmenšeny.jpg

 

Co si o tomto projektu myslíte?