Předurčení: Pečeť Zatracených - crowfunding kampaň

Předurčení: Pečeť Zatracených

Velký fantasy projekt Předurčených se mi v hlavě líhl skoro čtyři roky. Příběh obklopuje nový svět, vlastní ilustrace, mapa a mnoho mnoho dalšího!

Knihy
Předurčení: Pečeť Zatracených

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Předurčení: Pečeť Zatracených

Kniha Předurčení je počáteční částí příběhu, jehož pokračování právě píši. Pečeť Zatracených mě stála málem čtyři roky neustálé lopoty v podobě přepisů a přebrušování. Během této - z pohledu mnohých -  neúměrně dlouhé doby, text dostal háv, který je konečně přesně na míru milovníkům středověké fantasy.

Samozřejmostí mého světa jsou vlastní legendy, historie, pověsti a další folklór v podobě písní a dalších. Do knihy jsem vytvořil též ilustrace nebo (s vypětím všech sil) poměrně detailní mapu, bez níž by se žádný pořádný fantasy příběh neobešel. Podpořte mne v mém úsilí dostat Předurčené na pulty knihkupectví!

 

O co jsem se ty roky vlastně snažil?

Jde o fantasy příběh. Konkrétněji se dá říct tzv. středověkou fantasy. Přiznám se, že jsem se od samého počátku snažil o něco nového. Pohled odlišný od těch, jaké panují ve známých dílech A. Sapkowskiho, G. Martina nebo mistra J. Tolkiena.

Přesto nebudu lhát. Ačkoli myšlení mých postav není černé ani bílé, nýbrž něco mezi tím, snažil jsem se – chtěl jsem – odlišovat to, co je dobré a zlé.

V psaní tohoto žánru je, jako všude jinde, důležitá spousta věcí. Ať jde o cestování – kdy postavy po svých nemohou urazit denně padesát mil, jednání, které by čtenáře vedlo k myšlence, že činy postav si protiřečí, ba co hůř, jsou nesmyslné či zcela hloupé.

Budovat atmosféru několika dějových linií, s mnoha příběhy, je zápřah. Nutné ale bylo, aby postavy měly i charakter – vlastnosti, které čtenáře a hrdinu spojí. Stejně tak je tomu s humorem. Když se totiž setkáte s knihou, kde postavy nemají charakter a jsou nudné, (dokonce tupé!), nejen, že je vám jedno, kdyby všechny najednou hromadně spáchaly sebevraždu, ale ani byste knihu nedočetli!

Tohle všechno a mnohem víc jsem po dlouhou, velmi dlouhou dobu promýšlel, a proto doufám, že příběh, charaktery, humor i jednání postav vás budou bavit!

 

 

Obelisk.jpg

 

Konkrétněji

Svět Tholmin je domovem mnoha plemen. Nečekejte však elfy, trpaslíky, orky, gnomy a jiné notoricky známé rasy.

I zde existují mocná království, městské státy, a další frakce, z nichž některé se záměrně před světem skrývají a žijí osamoceně z dosahu jakéhokoli povědomí. Země je na mnoha místech ještě panensky divoká a nespoutaná. Je nespočet míst, kam nevstoupila ničí noha. Vše krásné má však někdy skončit. Pod rouškou neznáma se začne od jihu Isfadéhu šířit zatím nepojmenovaná hrozba. Mnohé zastihne zcela nepřipravené.

Zde se objevují čtyři hrdinové. (Dva mi přišli málo a tři moc tuctový počet).

Prvním z nich je Setia. Je zástupcem rasy Mulianů, jehož nalezneme na obálce. Setia je velitelem královské gardy v Paleckém království, která se nazývá Sedmero.

Jako První ze Sedmera krále doprovází na každém kroku a vidí, jak temní dny i králova mysl. Nikdy by však nepomyslel, že vše co doposud znal, se změní k nepoznání a na jeho bedra brzy padnou ta nejtěžší rozhodnutí v jeho životě.

Kendra je další hrdinkou našeho příběhu. Je to lidská dívka. Nalezneme ji osamocenou na malé mýtině uprostřed lesa. Nevzpomíná si, jak se na místo dostala, ani na nic jiného ze svého předešlého života. Jediný pocit, jež Kendře zůstal, je strach. Ten záhy nabyde reálné podoby a žena zjistí, že oplývá záhadnými schopnostmi.

Ylin’tan, zkráceně Ylin. Třetí hrdina vyprávění je z plemene zefeniů. Od Mulianů a dalších ras se tito již odlišují víc než drobnostmi. Zefeniové žijí stovky mil od nejbližšího města a s ostatními národy se nevídají – nikdo povětšinou ani netuší, že existují. I to se má ovšem změnit, neboť Ylina nacházíme jako vyhoštěného z jeho vlastní vesnice. Protože jedinou další alternativou byla smrt, Zefenia je nucen se vydat na dalekou cestu do míst, kam nikdo z jeho lidu nikdy nevstoupil.

Nysen je Ridesenem. Od mala žije v Guirdevinu – městě čarodějů. Sám ovšem kouzelníkem není a nikdy netoužil se jím stát. Pracuje jako obyčejný čeledín, starající se například o zásoby. Je to snílek a naivka, toužící po dobrodružství, o nichž slýchá z příběhů v hostincích a nálevnách. Nikdy však nebyl dál, než pár desítek mil od svého města. Jeho život se změní ve chvíli, kdy se na cestě střetne s neznámým cizincem.

 

nový náhled úr.jpg

Ukázky tvorby budou postupně přibývat pro každého hrdinu

 

Jaký má důvod zrovna Předurčené podpořit?

Protože to, na čem jsem po bezmála čtyři roky pracoval, není žádná nedotažená zpatlanina bez hlavy a paty. Naopak jsem příběh velmi pečlivě (málem za cenu duševního zdraví) připravoval na start. Neopomněl jsem se zamyslet nad tím, co už čtenář měl možnost číst nebo vidět jinde. Nekopíroval jsem prostředí z jiných děl, ale tvořil ryze vlastní. Od rozlehlého světa, přes hru s českým jazykem, jak už bylo řečeno, legendami, písněmi, kulturou a bohy jedinečné málem pro každou rasu, kterých se v knize objevuje deset. (O dalších se prozatím pouze hovoří).

Navzdory výše zmíněnému jsem dělal vše proto, abych nezabředl v názvech míst, měst nebo božstev, a aby se čtenář neztrácel v nudných pasážích. Příběh je stavěn tak, aby plynule ubíhal, čtenář se mohl začíst (nepřeskakuji na odlišné linky po dvou třech stránkách). Zkrátka, aby po celou knihu bavil.

Jak už jsem stínil výš, vše je doplněno o titěrně podrobnou mapu Isfadéhu a samozřejmě ilustrace. Už všeho jsem potil krev a mé „kreslířské dovednosti“ na nich byly zcela vyčerpány.

Že je kniha čtivá a zábavná potvrzovali jak fanoušci fantasy, tak - k mému velkému překvapení - i lidé, kteří podobný žánr nikdy v oblibě neměli.

Do Předurčených jsem investoval nemálo probdělých nocí, nervů, někdy jsem měl pocit, že i veškerou kreativitu a samozřejmě nemalé finance. Věřím, že příběh, se vším co k němu patří, má dostatek potenciálu, aby vás oslovil, a půjde-li to, dostal se na pulty knihkupectví.

Tak nepromarněte příležitost. Jinač do toho znovu nejdu!

 

Kniha a její fyzické náležitosti

Protože jsem již grafické i tiskaršké práce řešil, je vše jednoduché. Kniha samotná má v této chvíli (základní verzi) brožovanou vazbu. Její rozměry jsou 18,8 x 12,8 cm, neboli B5. Papír je velmi kvalitní, písmo skvěle čitelné, a proto i je pětice černobílých ilustrací opravdu dobře vidět. Mapa je poté "vyklápěcí" na konci knihy - a je součástí svazku (prostě je tam vlepená). Kniha má 340 stran i s mapou.

 

A co že to vůbec podpořím, když si vyberu odměnu?

Nic jiného než vydání knihy Předurčení: Pečeť Zatracených! Samozřejmě mi jde i dopravení knihy, i se všemi dalšími odměnami, sponzorům, kteří se mne rozhodnou v mé snaze podpořit.

DSC_0696 (little).jpg

Dále byste mne velmi motivovali v dalšímu úsilí. Do této chvíle totiž bylo mou odměnou „pouze“ uznání několika desítek čtenářů.

Vybraná částka by tedy, krom odměn a jejich distribuce, byla použita například na další ilustrace, rozšíření knihy o Dodatky apod. Pokud by se poštěstilo, rád bych všechny knihy oblékl do pevnější vazby.

 

Blízká a daleká budoucnost

Mé plány, co se tvůrčí činnosti týče, jsou dokončení dalších dílů této série. Nápadů mám dost, uvažuji nad dvěma až třemi pokračováními. Z mého světa také existuje nejedna povídka. Všechny by by již nyní vydaly na útlou knížku; rád bych pokračoval i v jejich tvorbě.

Mám také nápady na spojení fantastické a historické tvorby, neboť jako historik o zajímavé náměty ani v tomto směru nemám nouzi.

A v neposlední řadě bych, v případě úspěchu, rád svou tvorbu poslal na zkušenou i do zahraničí.

Hlavním úkolem ovšem bude dokončit další pokračování a dřív se z toho nezbláznit! :-D

 

Proč jdu cestou Startovače

To je jednoduché. Spousta práce a někdejší rozporuplné zkušenosti s prací nakladatelství. Před lety nescházelo zase tolik a kniha v jednom fantasy nakladatelství skutečně vyšla. Nestalo se však a další zkušenosti, jako vydání mé povídky a situace kolem toho, mne nutily se nad vším opravdu zamyslet. Nakonec jsem došel k závěru, že svou knihu nakladatelstvím nabízet nebudu.

Takto si vše mohu udělat zcela po svém – obálka, provedení, vlastní ilustrace, aj. A třebaže cesta až sem byla trnitá, byla má vlastní.

Tento projekt mi navíc umožní do všeho zapojit i samotné čtenáře, kteří mohou knihu získat přímo „od zdroje“ což navíc bude hrát nezanedbatelnou roli v mé další tvorbě. Jinými slovy, chci vědět, zdali má tvorba zaujme jak nyní, tak i v budoucnu.

 

Přední strana (menší).jpg

Obálka je prací umělkyně s pseudonymem Asano. Jedná se o jednoho z hlavních hrdinů – Setiu. (Kniha má formát 18,8x12,8cm).

 

Zadní strana (menší).jpg

 

Další kresby byly, jak jsem zmiňoval, zcela v mé režii. V knize postupně naleznete pětici černobílých obrázků, které, jak doufám, pomohou celou atmosféru podtrhnout a čtenáře tak lépe vtáhnou do celého děje. Jejich provedení je černobílé záměrně – prostě se mi vždy v knihách líbilo nejvíc. Podobné ohlasy jsem dostal i od tázaných respondentů. (Jak jste si jistě povšimli, jeden z obrázků je umístěn o něco výš).

Ilustrace (menší).jpg

 

 Mapa. Také mým vlastním dílem. Trvala cirka měsíc a její zmenšená verze je samozřejmě důležitou součásti knihy. Často jsem se setkával s názorem, že mapa v takovéto knize být zkrátka musí a já si to konečně myslím také. Mapa existuje ve dvou verzích. V knize je „standartní“ verze, obsahující méně popisků (první fotka níž). Důvodem byla přehlednost.

Mapa v knize (malá).jpg

 

A „autorská“ kde je asi jednou tolik názvů. Ta je součástí celého projektu (pouze) jako odměna v podobě plakátu (ta s vodoznakem).Plakát autorské mapy má 60x50 cm a samozřejmě visí i u mě doma!

Mapa s vodoznakem (malá).jpg

 

Odměny pro startéry

 Placky 6x4 cm. Proč? Protože kulaté má přeci vždycky každý!

Placky (malá).jpg

 

Záložky dvojího druhu s motivem Předurčených. Protože jeden motiv by přece byl málo, nemyslíte?

záložky (malé).jpg

 

Originální pohlednice s ilustrací z knihy.

pohled (small).jpg

 

Co jsem zač?

Jmenuji se Jan Kolda a v současné době se, kromě psaní, věnuji navazujícímu studiu Historie na Ostravské univerzitě.

Celý projekt je mým nápadem, s jehož realizací mi pomáhala pouze má přítelkyně Denisa Exlerová, autorka stránek, spoluautor obálky a aranžérka a fotografka, za což to jí moc děkuji!

Rád bych řekl, že se do toho nadšeně zapojil celý tým přátel, jež mě od začátku podpořil. To bych ale lhal. Po celou dobu tomu vždy bylo spíš naopak. O to víc si však cením toho, že jsem nyní zde!

 

Po letech lopotné dřiny a úsilí jsem dospěl až na konec této hrbolaté cesty. Podpora čtenářů je posledním krokem k cíli. Prosím proto vás, startéry, o pomoc při tomto nesnadném dokončení celé té ohromné mozaiky. Všem vám budu moc vděčný a budu pevně věřit, že s příběhem, i všemi připravenými odměnami, budete nakonec spokojeni. Protože vy, čtenáři, jste byli vždy důvod, proč jsem se do psaní pouštěl.

 

FAQ – časté dotazy

Co když tento projekt nesplní očekávání? Vratí se mi investice zpět?

Pokud vše nedopadne a stane se, že se mi nepovede vybrat cílovou částku, budou vám peníze smozřejmě vráceny v plné výši!

Jinak bych doporučil zavítat zde.  Na často kladené dotazy ohledně toho, jak to na Startovači vlastně chodí: 

www.startovac.cz/casto-kladene-dotazy/

Kdy že dostanu svou knihu/odměnu?

Můj skromný odhad je šest až osm týdnů od skončení celého projektu. Samozřejmě se pokusím vše vyřídit v rámci kratší doby.

 

Shrnutí o parametrech knihy

Kdybyste náhodou popis o knize mezi řádky přehlédli, ještě jednou bych pro úplnost zopakoval, že kniha má brožovanou vazbu,  na skvěle čitelném papíře. Rozměry jsou (B5) 18,8x12,8cm. Její součástí je vyklápěcí mapa společně s celkem pěti černobílými ilustracemi. Má celkem 340 stran.

 

 

 

 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?