Pozvěme paní Helu na Slunovrat na novém vozíku - crowfunding kampaň

Pozvěme paní Helu na Slunovrat na novém vozíku

Básnířka Hela Jombíková by ráda návštěvníkům Hradeckého slunovratu zarecitovala ze sbírky No tak mám diagnózu. Potřebuje k tomu elektrický vozík.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Básnířka paní Hela byla klientkou a nyní je zaměstnankyní Charity Opava. Ta také vydala v roce 2016 její prvotinu pod názvem „No tak mám diagnózu“, kterou paní Hela představila například na autorském čtení za účasti herců Slezského divadla v Domě sv. Cyrila a Metoděje ve Vlaštovičkách. Básně pojednávají o nemoci, s níž se musí denodenně vyrovnávat. Helena Jombíková se totiž  v roce 1975 narodila s vážným zrakovým postižením, ke kterému se časem přidalo další. „Mimo problémy se zrakem, kvůli kterým jsem dostala invalidní důchod, ve mě byla ukrytá ještě neznámá choroba, která čekala na svůj čas. A tak se jednoho dne z jara v roce 2009 stalo, že mi tělo ztuhlo a zesláblo a já zůstala ležet,“ vypráví.

Jejím snem je moci své básně zarecitovat také na hudebním festivalu Hradecký slunovrat. Byl by to vrchol mé autorské dráhy," říká. Proto vznikl společný projekt Charity Opava a Hradeckého slunovratu, kteří tak pokračují v dlouholeté spolupráci.

„Podle lékařských papírů bych měla jen sedět a čekat na nejhorší. Tak to tedy ne,“ říká energicky paní Helena Jombíková. Jiní se pod tíhou tak zlé nemoci hroutí, paní Hela píše básně. Aby je mohla zarecitovat také návštěvníkům Hradeckého slunovratu na letošní Winter Edition 9. listopadu v Hradci nad Moravicí, potřebuje nutně elektrický vozík, na který v tuto chvíli nemá od pojišťovny nárok. „Až budu jednou ležák, k čemuž asi bohužel směřuji, pak už mi ten vozík nebude na nic. Teď si ho ještě můžu užít,“ vysvětluje naléhavost pořízení vozíku právě nyní.

Pomozme paní Hele přijet na Hradecký slunovrat a dejme tak společně tomuto festivalu další rozměr!

Co si o tomto projektu myslíte?