Potápění "slepejšů" - crowfunding kampaň

Potápění "slepejšů"

Výcvik nevidomych potápěčů a jejich asistentů

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

"Slepejš"? To je zvíře nebo nadávka?

Zvíře tentokrát nemáme na mysli a jako nadávku to rozhodně nemyslíme. Máme na mysli naše slepé kamarády, kterým jsme ukázali svět pod vodou a oni prostě chtějí víc.

Preferují označení "slepejši"nebo "zrakáči" před "nevidomými", protože to jim přijde příliš blízko k "nevědomí", což se jim nelíbí.

Tak to respektujeme, i když o nich mluvíme.

Potápění Slepejšů? Není to vtip?

Ne, není!

František Pudil (potapeni.cz) se věnuje potápění už přes 35 let, z toho přes 30 let potápění vyučuje a více než 20 let přemýšlí, jak odít občasné potápění nevidomých do oficiálního hávu.

Za tu dobu dostal bezpečně pod hladinu a zase zpátky na sucho přes 150 slepejšů. Některé pouze v bazénu, některé i na tzv. otevřené vodě (v moři nebo lomech). Je mi ctí mu v tom už cca 5 let aktivně pomáhat.

Co na tom potápění ti slepejši vidí, když tam nic nevidí?

Tak na to je asi lepší se zeptat jich samotných.

A odměnou nám i Vám může být třeba i takovýto (lehce prokřehlý) úsměv (po rekordu 25 nevidomých potápěčů najednou pod hladinou na 10 minut, který byl oficiálně zaznamenán  do Guinessovy knihy rekordů 13.11.2016 v Centru Na Fialce v Říčanech pod patronací hraběnky Mathildy Nostitz, nadace Mathilda, potápěčské školy potapeni.cz, Evropské potápěčské školy a dalších organizátorů)

usmev.jpg

 Naši slepejši mají v naší škole speciální zacházení: Kromě vstupů do bazénů (a případně na lokality) u nás neplatí nic ani za výstroj ani za péči instruktorů.

Přemýšleli jsme, jak tenhle občasně-náhodný program pro potápění-chtivé slepejše legalizovat a jak to udělat, aby to "papírově" nebyla taková partyzánština, jako to je nyní. Po celých letech pokusů-omylů o legalizaci ve velkých potápěčských systémech typu PADI atd.  jsme zjistili, že jsme celou tu dobu měli odpověď přímo před nosem, jen jsme si jí prostě nevšimli. Jmenuje se "ponor na zkoušku". (try scuba diving, scuba diving intro etc.). Kdokoli z Vás čtenářů a potenciáních přispěvatelů, kdekoli na světě, může zajít na jakoukoli potápěčskou základnu a tento program si objednat. Jedná se o program v přímém dohledu instruktora potápění nebo divemastera. Samozřejmě bychom byli raději, kdybyste první krůčky pod hladinu absolvovali u nás,ale je to čistě na Vás.

A ono to šlo! A ono to fakt jde!

Jen mi občas přijde smutné, že je navnadíme na nějakých takovýchhle akcích a pak nemáme kapacitu na to je vzít do vody třeba každý týden, protože každý takový hodinový bazén pro nás znamená pět poctivých hodin lítání a organizování....

Některým kamarádům prostě ten jeden zážitek za život nebo za rok nestačí a rádi by si zalezli pod hladinu častěji, hlouběji, na déle, svobodněji.... Stejně jako my.....

Většina těch aktivnějších slepejšů by si v pohodě vystačila s občasným vyrácháním v bazénu. Zvlášť, když jim prozradíme oblíbený "trik se spárou"...

vláďa2.jpg

Ale občas se vyskytne někdo, komu je bazén po čase prostě moc těsný. Nebo by do něj rád/a vlezl/a častěji. Takové týpky máme v tuhle chvíli tři.

A my to najednou nejsme schopní obsáhnout. Zjistili jsme, že k tomu, abychom to byli schopni obsáhnout, potřebujeme:

- potrénovat slepejše, aby byli v rámci možností okolo vody co nejsamostatnější a poslouchali a respektovali hmatové signály svého průvodce

- najít někoho dostatečně erudovaného a moudrého, ale také vypotápěného, kdo péči rád převezme a nebude se bát, že uškodí víc, než pomůže

- dát dohromady slepejše a potenciálního asistenta

- potrénovat asistenta, aby si zvyknul na změnu rolí (z partnerské role do asistenční role)

- napojit asistenta a slepejše, aby si spolu zvykli pod vodou komunikovat

richard1.jpg

- udělat ze slepejše a jeho asistenta funkční samostatnou jednotku (dvojičku).

- během našeho pilotního týdne na Elbě se ukázalo, že docela prubýřský kámen je také celý ten cirkus do něčeho naložit a dostat k vodě

- navlíknout to celé tak, aby asistenti byli rádi, že asistentují, slepejši byli rádi za normální život a trochu těch endorfinů a ty dva světy se prolnuly a vzájemně si porozuměly!

Co nám v tom brání a co pro to jde udělat "zvnějšku"?

Nebrání nám v tom více méně nic.

EDS (European Diving Schoool - Evropská potápěčská škola euds.cz, která pomohla i s realizací výše zmíněného rekordu v centru Na Fialce v Říčanech ) nám vyšla vstříc a loni akreditovala program Special Needs' Diver.

V termínu 1.6-8.6.2018 jsme zorganizovali výcvik potenciálních potápěčů se speciálními potřebami a jejich asistentů v Laconě na Elbě (Itálie). Cvičili jsme slepejše i jejich asistenty, zjišťovali slabá místa a teď si to necháváme v hlavách urovnat, abychom to celé mohli odít do nějakého standardizovaného hávu.

Dva ze tří nadšených potápěčů slepejšů projevili přání se zúčastnit. Tak jsme našli tři potenciální asistenty.

Zatím je to nastavené tak, že každý si platil svoje.

Jen je nám tak nějak trochu trapné chtít od potenciálních asistentů, aby si celý te cirkus a následnou certifikaci platili sami....

A chtít po slepejších, aby pobyt platili i za své asistenty, je tak nějak chucpe...

Takže bychom rádi našli cestu, jak potenciálním asistentům a jejich slepým kamarádům výcvik a případně i pobyt a dopravu do budoucna zlevnit nebo ideálně zcela zaplatit a jak je k vodě dostat. Příliš samostatným nevidomým potápěčům můžeme přispět i na vícenáklady, které jim vznikají, protože na své potápění potřebují průvodce a ještě nemají vycvičeného toho svého a tak musí žádat základnu o instruktora/divemastera, který s nimi půjde pod hladinu za ruku.

A proto se obracíme na startovac.cz. A proto jste tu Vy.

Rádi bychom tento pobyt využili jako pilotní, na základě kterého bychom nastavili model fungování pro všechny další aktivní potápění-chtivé slepejše a jejich asistenty v České republice.

Pokud nám to umožníte, budeme moc rádi my, naši slepí kamarádi i jejich potenciální asistenti.

Pokud by se náhodou podařilo nashromáždit větší než plánované množství finančních prostředků, svatosvatě slibujeme, že refundujeme asistentům jejich vložené prostředky a zbylé přebytečné prostředky využijeme plně na další rozvoj potápění slepejšů v ČR i jinde.

Díky předem!

Bohdana za jakorybavevode a František za potapeni.cz

 

Co si o tomto projektu myslíte?