Postav pec, upeč chleba - crowfunding kampaň

Postav pec, upeč chleba

Postavme společně chlebovou pec ve znovuožívající horské vesnici Stillstand/Zastávka. A pak se tam pojďme učit péct chleba.

Technika

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

My, jeseničtí Brontosauři, v pozapomenutém kraji za  Průsmykem působíme  již více než 10 let. Jsme spolkem  místních lidí a nadšenců ze všech koutů republiky a často i ze zahraničí. Pracujeme na tom, aby ten náš kout světa byl  krásnější  a žilo se nám v něm čím dál tím lépe.  

S vaší pomocí společně postavíme  chlebovou pec v znovuožívající obci v pohraničí a naučíme vás péct tradiční kváskový chleba.  

Vybrané peníze budou sloužit na stavbu bytelné chlebové pece, která zvládne napéct pro celý brontosauří tábor a vydrží i v proměnlivém rychlebském počasí. A na dostatečně odolné pekařské vybavení, které nám umožní pořádat  kurzy pečení chleba - tedy  sázecí lopaty, ošatky, pekařská plátna, teploměr a na dřevo na pracovní stoly a police.   

I když by asi bylo jednodušší a levnější vybrat peníze a pec postavit v pár lidech, tak naší hlavním posláním je pořádat akce pro lidi.  Proto jsou základem tohto projektu dva víkendy - červnový Postav pec, kde jednak vznikne ona chlebová pec a zároveň se jeho účastníci naučít podobnou pec dle svých představ  postavit kdekoliv budou chtít a   srpnový Upeč chleba, kde vás naučíme jak funguje kvásek, jak zadělat těsto na různé druhy kváskového chleba a pak je v té nové peci upečeme.   

Kdo se naučí péct chleba v poněkud punkových podmínkách, doma s dostatkem elektřiny to půjde snadno.

A právě díky těm víkendovým kurzům vzniknou další náklady, jako třeba cena za stravu účastníků a tvobru  materiálů o tom jak se staví pec a nebo jak se peče chleba, které si posléze odvezete domů.  Lektoři se vám budou věnovat dobrovolnicky, ale budeme jim hradit dopravu na místo.  

Takže pokud byste chtěli vlastní pícku na zahrad
ě - stačí se přihlásit a přijet   12.-14. června za námi na Zastávku, odjíždět budete s tím, že budete vědět jak to udělat.  V případě, že nic stavět nechcete, ale láká vás pečení chleba, tak se přihlašte na srpnový víkend (14.-16.8). 

 Během trvání kampaně na Startovači je přihlašování na kurzy formou zdejších odměn.  Pokud se během toho měsíce neobsadí všechna místa a zároveň se nám povede vybrat potřebné peníze, bude pak k dispozici i běžnější metody, jak se na kurz přihlásit.  

Kdo to pro vás dělá?

Jsme regionálním centrem Hnutí Brontosaurus  - tedy samostatnou pobočkou  mládežnické organizace, která má za sebou více jak čtřicet let smyslupné práce pro přírodu, památky a pro rozvoj mladých lidí a celé společnosti.  Soustředíme se hlavně na péči o tři lokality - zaniklou vesnici  Stillstand/Zastávka,  obnovu pramenů na lázeňském Studničním vrchu a areál Muny - bývalé muniční továrny, zajateckého tábora  a vojenské posádky, kde jsme založili městěčko neziskových organizací.  

Na Zastávce už jsme si svépomocí postavili  hliněno-slaměný domek a v něm máme skvělé, vlastnoručně postavné kachláky, ale trouba v nich je moc malá, takže proto chceme stavět pec. 

Chleba vás bude učit   péc Zuzka Ouhrabková. Její fascinace procesy fermentace všeho možného ji přivedla jednak k blogování - je autorkou  blogu  Zkvašeno. A zároveň už dlouhá léta peče kváskový  chleba a momentálně spolupracuje na vývoji sušeného bezlepkového kvásku pro firmu Adveni medical.   Ta s vámi také bude komunikovat ohledně odmněn, přihlášek a organizace víkendů.   Na ní se také obracejte s jakýmkoliv dotazem  na email zuzkaou@gmail.com

A technicky, účetně a organizačně to zajišťuje Tom Hradil - předseda jesenických Brontosaurů. I o Tomovi a o tom co tady v horách děláme, vznikl dokumentární medailonek v rámci projektu Učíme se příběhy.  

 

Můžu sebou vzít děti/manžela/pratetu? A psa?

Na pekařský víkend - tj. v srpnu úplně bez problémů, jen za malý příspěvek na stravu - pro děti do 13 let 200 kč a pro osoby  14+  za 300 Kč - po domluvě naše gastroterapeutická sekce umí i libovolnou dietu.  Tedy je možné vzít sebou  +1 dospělého a nějaké rozumné množství dětí, které nemáte kam dát jinam. 

Nebude zajištěno program, či hlídání pro děti, ale nejspíš tam nějaká samoorganizovaná dětská tlupa vznikne a na ty menší budou dávat pozor ti větší.  A bude  pak možnost pár dní (až do příští neděle) na Zastávce zůstat a udělat si tam dovolenou ve vlastní režii.  Rychlebské hory určitě stojí za objevení - lomy na koupání, cesty na cyklistiku, hory na procházky, památky na objevení - spousta toho tam je.

V červnu na Postav pec to bude složitější, protože přeci jen program bude hutnější, než pekařina a  kvůli dalším akcím na Zastávce zde nebude ta možnost prodloužení si pobytu, nechte tedy prosím své drahé doma. Zároveň v srpnu bude širší možnost kde přespat -  jako je třeba týpí, nebo vojenský hangár, takže nebude problém s větším počtem lidí, kteří by si v červnu ještě překáželi.

Až na Zastávku je možné přijet autem a parkovat tam.  

Společenské, slušně vychované psi, kteří opravdu zvládnou ignorovat ovce, kočky, děti a divou zvěř v okolí  můžete vzít sebou.  Prostor ovšem není oplocený a pokud vám pes utíká, tak je velké riziko, že ho picne někdo z místních myslivců. 

 Jak to se Zastávkou bylo?

před a po.jpg

 Pod hřebenem Rychlebských hor stály kdysi dvě vesnice, které dělil jen malý kopeček. Pilsberg  a Stillstand. Dnes se jim říká Hřibová a Zastávka, ale bohužel patří do kategorí zaniklých obcí. Po druhé světové válce jejich obyvatelé odešli a noví nepřišli.  Nikomu se nechtělo do hor, když dole pod kopci byla půda úrodnější a volné statky větší.  Nakonec armáda rozpadající se vesnice srovnala se zemí.  Zbyly tu rozvalené zdi některých stavení a staré ovocné sady. Stromy o které se někdo staral  naposledy těsně po válce zůstaly plné života a dodnes plodí  jablka starých odrůd, která blíže ve vnitrozemí jsou dávno zapomenuté i přes to, jak jsou odolné a chutné. 

A v roce 2007 jsme to místo objevili  my - jeseničtí Brontosauři. Genius loci nás očaroval a od té doby působíme i zde. Kosením a vypásáním luk zabraňujeme tomu, aby prostor obce opanovala příroda, kosíme místa, kde rostou chráněné orchideje (a tak zajišťujeme, aby vyrostly i napřesrok). Pečujeme o desítky původních stromů a podle pečlivě připraveného plánu péče sázíme nové.


Pomocí pozemkového spolku jsme vykoupili dostupné parcely v katastru bývalé obce a zbylé si pronajímáme. Postavili jsme zde svůj první přírodní slaměno-hliněný domek - říkáme mu Hobitín a funguje jako velmi pohodlné zázemí pro pořádání nejrůznějších akcí.  V rámci několika příštích let bychom rádi ve spolupráci s obcí Uhelná vytvořili naučné stezky po zaniklých obcích  Javornicka  a prostor Zastávky více otevřeli nejen našim dobrovolníkům, ale i turistům a místním lidem.  

A co chceme letos?

Mimo tradiční, každoroční práci, kterou je třeba udělat,  chceme postavit tu pec. V domku - Hobitíně - máme  skvělá a funkční kachlová kamna, ale nebyla stavěna tak, že by se v nich mělo péct větší množství chleba, nebo třeba  maso pro všechny co přijeli na pracovní víkendovku.  Funkční pec, stavěná metodami přírodního stavitelství nám tak výrazně zvýší komfort pro dobrovolníky, kteří nám dávají svůj volný čas, pot a um.  

Kromě toho vnímáme právě pečení chleba, jako  symbol návratu života do dříve zaniklé obce a jsme přesvědčení, že budoucí kurzy pečení kváskového chleba nám jedak přivedou nové účastníky a dobrovolníky, ale také je chceme nabízet místním lidem a posilovat a rozšiřovat tak naši komunitu zapadlých jesenických vlastenců.

Zastávka obr.- ortomapa s mírami a obrázky - V   m.jpg


V případě že se nám povede vybrat více peněz, než budeme potřebovat na realizaci projektu, tak je použijeme na další rozvoj  Zastávky -  v rámci plánované turistické trasy vedoucí přes Zastávku  bude nutné vytvořit prostor pro návštěvníky kteří se zde budou moci občerstvit, odpočinout si a dozvědět se vše potřebné, ale zároveň nějak zabezpečit  aby příchozí nerušili případný program táborů či víkendových akcí, které se na Zastávce pravidlně pořádají. Stejně tak bude potřeba zlepšit zázemí pro ovečky, naše živé sekačky. Zvažujeme možnosti další výsadby tradičních ovocných keřů.  V hodně vzdáleném horizontu by mohl vzniknout ještě jeden domek - jako zázemí pro správce Zastávky.

Podrobné vyúčtování projektu pak pochopitelně bude dostupné v naší závěrečné zprávě za rok 2015, která stejně jako dosavadní závěrečné zprávy bude dostupná na našich webových stránkách.

Fotky z míst, kde nabízíme dost výjimečné ubytování.  Více fotek ze Zastávky a Muny najdete na našem facebooku.

hobitin.gif

 

maxovka.png

muna.png

Co si o tomto projektu myslíte?