Pong - crowfunding kampaň

Pong

Skutečný příběh gorilího chlapce.

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

O čem kniha je

Pong je příběhem o gorile, která se narodila kdesi v rovníkové Africe, na jediném místě, kde gorily na světě žijí. Asi v jednom roce byl Pong upytlačen, a protože gorily svá mláďata brání, znamenalo to také vyvraždění celé jeho tlupy, celé Pongovy rodiny.

Hned potom byl Pong prodán zámožnému katarskému šejkovi jako hračka pro děti. Žil v paláci s lidmi několik let, než se dostal do puberty a začal být pro své okolí nebezpečný. Šejkovy děti už omrzel a tak se šejk rozhodl, že ho utratí.

Tehdy však pro šejka shodou okolností pracoval jistý německý veterinář, jehož přičiněním se Pong dostal do pražské zoo. Když se však poprvé setkal s gorilami, nevěděl, jak s nimi vyjít. Ve svém dospělém životě gorilu neviděl, sám sebe považoval za člověka.

Proč jsem knihu napsal

Když jsem Pongův příběh uslyšel poprvé, přišel mi fascinující. Říkal jsem si, že kdyby se stal člověku, nejspíš by o něm vznikla kniha. A pak mi došlo, že jednu takovou mohu napsat.

Příběh jsem sepsal formou dobrodružného reportážního románu z větší části z Pongova vlastního pohledu, z menší části z pohledu lidí, kteří mu vstupovali do života a nějak ho (povětšinou k horšímu) měnili.

Gorily jsou ohromující stvoření schopná kreativního i analytického uvažování. Jsou schopná se naučit (znakovou) řeč, prožívat a vyjadřovat emoce. Přesto se na jejich osudech my lidé ostudně podepisujeme a já vím, že to jednou knihou nemohu napravit, ale mohu zachytit a zvěčnit život jedné gorily jejíž osud se spojil s osudy lidí během ničivých povodní v roce 2002.

Jak bude kniha vypadat

Kniha by měla mít něco přes dvěstě stran a vyjít v pevné vazbě s látkovou záložkou. Jediné, co by pevné vazbě snad mohlo přijít do cesty, jsou rychle vzrůstající ceny papíru, pokud by významně převýšily kalkulaci starou asi dva měsíce. Kniha bude ilustrovaná, uvnitř najdete pět vynikajících černobílých ilustrací od Dana Růžičky. V knize bude doslov Pongova chovatele, Marka Ždánského.

Jak kniha vznikala

Za knihou stojí rešerše, jimž jsem věnoval několik let. Během psaní jsem se scházel s lidmi z pražské zoo, zejména pak Markem Ždánským, Pongovým chovatelem. Ne všechno šlo pochopitelně zjistit, pašeráci by se se mnou nebavili, nemluvě o tom, že jsme měl informaci, že tou dobou je překupník mrtvý. Taktéž Muhamad Bin Saud Bin Al-Thani, u něhož Pong žil, zemřel v Londýně na předávkování. Snažil jsem se alespoň o to, aby to, co se v knize děje, bylo možné.

Kdo jsem

Považuji se herního vývojáře a spisovatele. Za sebou mám úspěšnou herní trilogii Brány Skeldalu a stejnojmennou knižní tetralogii. V České televizi jsem psal scénáře pro pořad GamePage. Byl jsem šéfredaktorem, editorem a přispěvatelem magazínů Excalibur, Score, Level, VTM a Ikarie. Kniha o reálné osobě (sic!) je ale za dlouhou dobu mým nemilejším a nejsmysluplnějším projektem.

Kdy kniha vyjde

Kniha je napsaná, prochází snad už poslední fází korektur. Vnitřní ilustrace jsou také nakreslené, pracuje se na obálce. Kniha vyjde 13. srpna na 20ti leté výročí povodní v roce 2002.

Co si o tomto projektu myslíte?