Radek-Hamburk.jpg

Po stopách vltavských plavců 2020 Ostatní

Podpořte plavbu veslaře z Českých Budějovic do Hamburku, která odkazuje na historii vorařství, stejně jako na výročí a osobnosti spojená s vodou.

Po stopách vltavských plavců 2020

Vybráno0 Kč(0 %)

0 %
60 000 Kčpožadováno
0startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

Veslařská plavba Po stopách vltavských plavců je každoroční akcí, která je věnována připomenutí starého řemesla voroplavby. Plavba se plaví po místech, která jsou spjata s historií plavení nejenom dřeva. Protože plavbu již nelze v plném rozsahu plavit na vorech, rozhodla se skupina veslařů veslovat na veslařských lodích, které připomínají způsob řízení vorových pramenů vesly.

Akce Po stopách vltavských plavců vznikla v roce 2017, kdy se veslařský kamarádi domluvili, že si vyzkouší jaké to bylo plavit se z jihu Čech a proplout místy, která jsou s voroplavbou spojena. I když řada těchto míst je dnes ukryta pod hladinou přehrad, stále existují vesničky a hospody, kde se vázaly vory, kde se plavci zastavovali na jídlo a pivo, kde spali nebo trávili chvíle odpočinku při plavbách. Jednotlivé ročníky plavby jsou věnovány významným výročím spojených s voroplavbou a vodou.

Voroplavba je velice staré řemeslo s historií, která je doložena prvními písemnosti z 9. století. Plavba po řece byla významným způsobem transportu materiálu ke stavbě měst po celém toku Vltavy ale i Labe. Po vodě si plavilo dřevo ve volné a vázaném stavu. Dřevo ve vorech vázaných do vorových pramenů, sloužilo i k transportu soli, kamení, ryb a lidí. Voroplavba byla velice těžkým a nebezpečným řemeslem, které vyžadovalo odvážné a silné chlapi, kteří museli být dobrými dřevorubci, tesaři a hlavně voroplavci - veslaři, kteří veslovali s 12 metrů dlouhými vesly. Vorové prameny mívali délku přes 150 metrů a plavil se na měm materiál v hmotnosti až 180 t. 

V roce 2020 poutní plavba z Českých Budějovic do Hamburku připomene dvě výročí: 60 let od zisku zlaté olympijské medaile ve veslování na LOH v Římě a 90. narozeniny voroplavce pana Václava Husy, kterému je plavba věnována jako narozeninový dárek.

Pan Václav Husa je posledním žijícím plavcem, který plavil vory v letech 1937 - 1960. Pochází z rodiny, která po gererace plavila vory z jihočeské vesničky Hladná až do Německa. Pradědeček a dědeček pana Husi plavili vorové prameny až do německého přístavního města Hamburk. Pan Husa každoročně vypravuje skupinu veslařů poutní plavby a doprovází je na motorovém člunu při etapě na Hněvkovické přehradě. Je hlavním poradcem, který pomáhá při sestavování itineráře plaveb.

V roce 1960 pan Václav Husa splul poslední vorový pramen na Vltavě a v témže roce získali veslaři Václav Kozák a Pavel Schmidt zlatou olympijskou medaily na dvojskifu na letních olympijských hrách v Římě. Byla to naše první olympjská medail v párovém veslování. Po ukončení sportovní kariéry se Václav Kozák stal úspěšným trenérem československé veslařské reprezentace a vychoval řadu úspěšných veslařů, medailistů z olympijských her a mistrovství světa.
V rámci plavby se jaho bývalý svěřenci sejdou a na jeho památku provesluji s veslaři pod Karlovým mostem v Praze.

Od Karlova mostu se na další část plavby, po řece Vltavě a dál po Labi, vydá již jen jeden z veslařů a otec myšlenky plaveb připomínajících zaniklé řemeslo voroplavby, Radek Šťovíček, jehož budou na vybraných etapách doprovázet jeho veslařští kamarádi Václav Chalupa, Pavel Malinský, Vladimír Milota, Vítězslav Huja a další. 

Stejně jako výše zmiňovaná rodina Husů a ostatní voraři, i Radek Šťovíček ukončí veslařské putování až v německém hansovním městě Hamburku.

Pro naše podporovatele nabízíme rozličné odměny!

 

Vybráno0 Kč(0 %)

0 %
60 000 Kčpožadováno
0startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuRadek Šťovíček

Odměny

150 KčVaše jméno na startu plavby

Uvedeme vaše jméno na tabuli u startu plavby.

Očekávané doručení odměny: duben 2020

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

350 KčVaše jméno na startu a fotodokumentace plavby.

Uvedeme vaše jméno na tabuli u startu plavby. Po ukončení plavby vám zašleme odkaz na stažení fotodokumentace plavby.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

500 KčPodpisová kartička s autogramem Václava Chalupy

Vlastnoručně podepsaná kartička olympijského medailisty, a člena skupiny veslařské plavby Po stopách vltavských plavců. Jméno každého přispívajícího bude uvedeno na tabuli u startu plavby

Očekávané doručení odměny: červenec 2020

Počet dostupných odměn: 50/50

Odměna nedostupná

1 000 KčDenní plavba na voru Českým Krumlovem

Jako poděkování za Váš příspěvek si užijete denní plavbu centrem Českého Krumlova na voru společností Voroplavba. Odměna platí pro dvě osoby. Jméno každého přispívajícího bude uvedeno na lodi i doprovodném vozidle.

Očekávané doručení odměny: srpen 2020

Počet dostupných odměn: 20/20

Odměna nedostupná

2 500 KčSpeciální večerní plavba na voru Českým Krumlovem

Za uvedenou částku příspěvku Vás odměním speciální večerní plavbou centrem Českého Krumlova na voru společností Voroplavba, které se osobně zúčastním a podělím se s Vámi o zážitky z veslařského putování. Odměna platí pro dvě osoby. Jméno každého přispívajícího bude uvedeno na lodi i doprovodném vozidle.

Počet dostupných odměn: 8/10

Odměna nedostupná

5 000 KčTrénink veslování s olympionikem Václavem Chalupou

Užijte si individuální veslařský trénink s legendou tohoto sportu, medailistou z Mistrovství světa i olympijských her, Václavem Chalupou! Místo konání na Lipenské přehradě v termínu dle dohody. Jméno přispívajícího bude uvedeno na lodi i doprovodném vozidle.

Očekávané doručení odměny: srpen 2020

Počet dostupných odměn: 1/1

Odměna nedostupná