Po nitkách do minulosti - crowfunding kampaň

Po nitkách do minulosti

Vizuální kniha, která vás provede tajemstvím dávného řemesla - tkaním stuh na destičkách. Vydejte se s námi do pravěku a naučte se tkát jako profíci!

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Po nitkách do minulosti.Stuhy tkané nití roku.

IMG_6577u.jpg

Vydejte se s námi do dávných časů odhalit tajemství textilního řemesla....naše kniha, rozdělená do čtyř kapitol podle ročních dob a typických prací, vám bude příjemným společníkem.

Tým autorů pod vedením archeoložky Kristýny Urbanové právě nyní tvoří, bádá, ilustruje, tká, fotí a popisuje (a mnohdy i přepisuje a škrtá, nebo pláče nad zašmodrchanými nitěmi) unikátního průvodce světem pravěkého textilnictví.

Kniha je strukturovaná cyklicky od zimy po podzim a provede čtenáře postupy od zpracování přírodních textilních surovin, až po závěrečnou výrobu textilních artefaktů, konkrétně vzorovaných tkanic, které patří i dnes k oblíbeným výrobkům návštěvníků kurzů tradičních řemesel a akcí zaměřených na popularizaci historie. Obsahuje řadu poznatků o tradiční formě sběru a pěstování bylin i dřevin, užívaných v textilní výrobě pravěku, shodně tak jako informace o vývoji chovu ovcí, koz a koní, využívaných pro textilnictví.

Čtenář získá ucelený náhled na sezónní rozdělení hospodářských prací a náročnost rukodělné textilní výroby v období pravěku. Kromě poznatků z archeologie, historie, dějin umění a přírodovědných oborů, jsou součástí knihy také manuály na výrobu tradičních textilních výrobků, nářadí a náčiní nutného k textilní výrobě, návody k aktivitám spojeným s barvením přírodními prostředky a tipy a rady na pěstování vhodných rostlin (například barvířské rostliny aj.) a výrobu přírodních barviv, které může vyzkoušet sám nebo v rámci školní i mimoškolní zájmové činnosti.

kniha oddíl léto_pračlověk.jpg

Kniha má formát horizontální A4 - to především z důvodu lepšího znázornění manuálů pro tkaní nebo ilustrovaných průvodců výrobou nástrojů. Celkem bude mít okolo 200 stran plných informací, krásných fotografií - a to nejenom textilních nástrojů a řemesel samotných, ale také výjevů z pravěkého prostředí, života, krajiny - a kresebných manuálů. Členěna je do 4 kapitol:

Zima. Přástky.

Kapitola, v níž vám poodhalíme něco z dlouhých večerů trávených nad zpracováním surovin pro tkaní, plných vyprávění, předávání zkušeností, sdílení tajností a mnohem více ze života pravěkých žen. Dozvíte se, jak vypadala pravěká vřetánka, jak dlouho trvalo přadleně napříst si na nové šaty a k čemu všemu sloužila přeslice :-)

sheep-winter-landscape-pračlověk.jpg

vřeteno_přeslice_mísa_pračlověk.jpg

Jaro. Střiž.

S jarem přichází nový život, nové práce. Dozvíte se, jak chutnal život třeba pasáčkovi ovcí, jak jeho pravěké svěřenkyně vypadaly, kdy se stříhaly, co se s vlnou dělo dále a třeba také to, že se tkalo nejenom z vlny a rostlin, ale také z koňských žíní a lidských vlasů!!!

karetky_různé_ošatka_pračlověk.jpg

vochle_vlna_pračlověk.jpg

Léto. Sklizeň barev.

Letní měsíce jsou dobou hojnosti. Příroda nabízí své květy i první plody k tvoření. Naučíte se barvit tak, jako naši předci jen z toho, co nabízí náruč krajiny, luk, lesů a hájů. Možná vás překvapí, jak barevný pravěk byl...

barveni_1.jpg

barveni_2.jpg

barveni_3.jpg

Podzim. Plody práce.

Vrcholem celé knihy je poslední oddíl, věnovaný krok za krokem studiu, popisu a rozkresu jednotlivých nálezů tkanic zhotovených na destičkovém stávku. Čeká na vás okolo 15-ti návodů, které vás provedou celým pravěkem - od počátků doby železa, až po raný středověk...Před očima vám ožijí barevné stuhy z lokalit Lonne Hede, Halštat, Snartemo, Högöm, pásky světic i královen Bathildy a Bertille.

 

IMG_0314.jpg

set_tkaní_karetky_dřevo_kost_pračlověk.jpg

Pro koho je kniha určena?

Rozhodně pro milovníky starých řemesel, historie, studenty, badatele a pábitele v časech dávno minulých...užitečná bude také pedagogickým pracovníkům - učitelé výtvarné výchovy, enviromentální výchovy, dějepisu, lektoři volnočasových aktivit - ti všichni mohou čerpat z knihy ponaučení a inspiraci.

nástroje_textil_pračlověk.jpg

Na co využijeme peníze?

Většina vybraných peněz je určena na tisk, předtiskové úpravy a třetina na odměny členům badatelského týmu, fotografům a dalším, kteří přiložili ruku (nebo obě) k dílu. Poštovné na rozesílání odměn je také nedílnou a nezanedbatelnou součástí. Pokud nebude vybrána dostatečná suma, nemusíte se bát, peníze se vám vrátí zpět.

Loni jsme díky vaší podpoře vydali naši prvotinu "Oblékání pravěku" a doufáme, že letos s vaší pomocí vyjde i druhá kniha, která obohatí vaši knihovničku...Kdo ví, třeba vás kromě námi popisované knihy zaujmou i ručně tkané záložky pro všechny knihomoly, nebo jiné z nabídky odměn.

Vybírejte, piště, sdílejte! Budeme se těšit, jak to vše dopadne...

karetky_různé_pračlověk.jpg

Jednou z odměn jsou také sady karetek dle Vašeho výběru ...

IMG_6609u.jpg

...funkční pravěká vřetánka ...

záložka do knihy.jpg

..nebo tkané záložky do knih.

záložka_kniha_detail_pračlověk.jpg

 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?