Lidová muzika z Chrástu: Plzeňské písně - crowfunding kampaň

Lidová muzika z Chrástu: Plzeňské písně

Pomozte Plzeňským písním do světa!

Hudba

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Jaké vlastně jsou písně z Plzeňska? Jak vypadají, jak znějí? Mají nějaké zvláštnosti? Jak se měnily během staletí? Rádi bychom vydali knížku, která na podobné otázky dokáže odpovědět. Nemá sloužit jen zájemcům o folklor, a stejně tak není určena jen Západočechům. Jejím základem jsou desítky méně známých nebo úplně neznámých písní zapsaných v Plzni a okolí, natočené na dvou přiložených CD. Ti, kdo se chtějí dozvědět víc, se dočtou o jejich zpěvácích a sběratelích. Vše doplní výtvarná díla inspirovaná jednotlivými písničkami a animované videoklipy.

Linoryt2.png

Abychom Plzeňské písně v této podobě mohli vydat, potřebujeme vaši podporu. Nechceme jen získat peníze (i když bez nich to opravdu nepůjde), potřebujeme vědět, komu bude výsledná knížka sloužit, kdo o ni bude mít zájem.

CF8.jpg

Kdo jsme? Kapela tvořená většinou studenty (dnes už zdaleka nejen z Chrástu), kteří hrají s chutí a nadšením – protože jinak to nedává smysl. Máme rádi různé styly hudby, scházíme se ale nad folklorem. Někteří z nás s lidovou muzikou vyrostli, jiní ji postupně ochutnávají. Všechny nás ale baví, protože je jednoduchá a jde přímo k věci.

Rock'n'Wall.jpg

Co máme za sebou? Během posledních dvou let jsme prošli stovky většinou nevydaných zápisů lidových písní a vybrali z nich více než 50 nejzajímavějších. Získali jsme několik vynikajících aranží od osobností spojených s plzeňským folklorem, další písně jsme zaranžovali sami. Nacvičili a nahráli jsme přes dvě hodiny hudby. S prvními nahrávkami jsme oslovili výtvarníky z plzeňské Animanie, kteří použili naše písničky na svých kurzech a workshopech. Postupně vzniklo 16 dětských grafik a 4 animované videoklipy.

A jak to celé zní? Poslechněte sami:

Snažili jsme se doplnit a rozšířit obvyklou představu o českém folkloru. Nebránili jsme se ani městským nebo kramářským písním, a zařadili jsme také několik skladeb plzeňských písničkářů, včetně Démy nebo Bédi Šedifky Röhricha. Jako první plzeňská kapela jsme natočili také několik německých písní v egerlandském dialektu. Mimo našeho klasického obsazení s klarinety, smyčci a flétnami jsme některé písně natočili také s kytarou a bicími. Jiné nahrávky si vyžádaly komornější obsazení nebo zpěv a capella.

CF1.jpg

Díky Plzeňským písním jsme potkali mnoho dobrých lidí. Mimo stálých členů souboru se na nahrávkách podílelo takřka 20 hostujících muzikantů a zpěváků. To bylo možné díky nadstandardnímu přístupu zvukaře a hudebního režiséra Pavla Broma ze studia exAvik. Další desítky lidí se setkaly nad grafikami a animovanými videoklipy díky našim přátelům z Animanie.

Budeme rádi, když se nad Plzeňskými písněmi potkáme i s vámi. Těšíme se na vaše vzkazy. Podpořte prosím naše úsilí a pomozte Plzeňským písním do světa.

Vaše

Lidová muzika z Chrástu

Více na: http://plzenskepisne.cz/

Co si o tomto projektu myslíte?