Planetární stezka údolím Vltavy - crowfunding kampaň

Novinky - Planetární stezka údolím Vltavy

Stavte s námi model naší sluneční soustavy v měřítku 1 : 1000 000 000 mezi Bohnickým údolím a Máslovicemi.

Technika
Díky vám máme jistotu, že se stezka stavět bude, ale kampaň ještě stále běží a přitahuje pozornost. 125% : Jsme v polovině kampaně a píše se o nás! Obrázek

O chystané planetární stezce se teď můžete dočíst na Nedd.cz v článku Julie Novákové Chcete si udělat meziplanetární procházku? Již brzy to půjde hned za Prahou a na blogu Vzdálené světy v článku Tomáše Petráska Planetární stezka údolím Vltavy. Radost nám udělaly také Libčické křižovatky článkem Marka Coufala: Kde hledat v budoucnu Libčice?

Právě v tuhle chvíli takovou popularitu potřebujeme.

 První meta je totiž daleko za námi, ale ta druhá nás stále ještě čeká.

Ano, je to tak. V polovině kampaně máme vybráno 125%, nicméně do úplného zadotování všech těles včetně měsíců a Slunce nám ještě hodně chybí. Základní cílovou částku jsme volili jako náklady na vybudování obyčejné planetární stezky. Celkové náklady včetně všech měsíců by ale dělaly 112 000 kč

Pokud vás zajímá, co na těch "pár kuličkách" stojí tolik peněz, tak smutnou pravdou je že celá planetární stezka musí být "wasserdicht, bombenfest und idiotensiche", tedy "vodě odolná, bombou nerozbitná a před blbcem ochráněná.

Planetární stezka musí vydržet nejen rozmary počasí, ale i řeky a lidí. Vzhledem k událostem nedávných let nás trochu děsila představa Slunce - betonové koule poskakující za povodně korytem Vltavy a potápějící lodičky záchranářů. Proto bude naše Slunce nejen betonové, ale také ukotvené k zemi.

Slunce také v sobě nesmí mít dutiny, do kterých by mohla vniknout voda - led dokáže roztrhat i beton.

Planety včetně sloupků budou z nejtrvanlivějšího nám dosažitelného kovu, který má zároveň velmi nízkou atraktivitu pro sběrače - z nerezu.

Nejmenší životnost předpovídáme tabulkám. Jejich barevnost a nehořlavost zaručit nedokážeme. Proto jsou navrženy tak, aby se daly velmi rychle opravovat a vyměňovat. Této vlastnosti chceme využít také pro aktualizace.

 

Planetární stezka je úspěšná, děkujeme vám! Projekt tím však zdaleka nekončí. 108% : Sluneční soustava se rodí! Obrázek

Jako startéři i sympatizanti jste odvedli skvělou práci. Teď už můžeme říci:

STEZKA BUDE!

Přidali jsme na oslavu do projektu jednu speciální "suvenýrovou" odměnu.

Stále vás však potřebujeme, abychom dotvořili stezku v "plné sestavě" měsíců. Ostatně - je tu ještě dost krásných nezadaných těles:

Tethys, Dione, 1/2 Rhey, 1/2 Iapeta, Ariel, Umbriel, 1/2 Titanie, Oberon, Triton, 1/2 Měsíce, 1/2 Io, Ganymed, Callisto, 1/2 Merkuru, 1/2 Neptunu a samozřejmě celé Slunce.

Neztrácejme elán a nezapomínejme sdílet, máme v rukávu (nebo spíš v hlavě) ještě pár dalších vylepšení stezky:)

Bonus:

O planetární stezku se začínají se zajímat i média - malá reportáž na TV Barrandov bude odvysílána o víkendu (a následně bude v online archivu). 

Hlavní slovo měl Tomáš Kocourek, autor projektu.rep1.jpg

Roli Kosmo Klubu krátce okomentoval jeho předseda Jaroslav Kousal.rep2.jpg

A dokonce i slečna moderátorka byla připravena zcela tématicky a stylově! :)tet.jpg

(úvodní obrázek: NASA/JPL-Caltech)

Uložit

Uložit

Slíbili jsme vybudovat víc než jen obyčejnou planetární stezku - dokonalou planetární stezku! Nebo alespoň dokonalou tak, jak nám rozlišení lidského oka a hmatu dovolí. Přidáváme měsíce! Obrázek

Objekty, velikosti prachového zrnka by už asi lepší dojem neudělaly, proto vytvoříme alespoň ty modely, které jsou v tomto měřítku 1 mm a větší – tj. ve skutečnosti 1000 km a větší. Tyto objekty  už mají kulatý tvar, protože už jejich gravitační síla převládá nad ostatními silami a zmačká těleso do „kuličky“. Říkáme pak, že jde o těleso v hydrostatické rovnováze.

Tyhle malé, podivné a většinou také chladné světy, jsou často naopak "horkými" kandidáty na nalezení mimozemského života, schovaného v jezerech či mořích pod ledovým krunýřem.
Je to celkem 16 velkých měsíců planet, které mají často velikost menší planety, které si jistě zaslouží své místo na naší planetární stezce!

Pomozte nám i tato zajímavá tělesa umístit do sluneční soustavy.

Děkujeme za Vaši podporu!

PS: Z planet už nám zbývá jen polovina Merkuru a polovina Neptunu.

 

SDÍLEJTE!