Planetární stezka údolím Vltavy - crowfunding kampaň

Novinky - Planetární stezka údolím Vltavy

Stavte s námi model naší sluneční soustavy v měřítku 1 : 1000 000 000 mezi Bohnickým údolím a Máslovicemi.

Technika

Kometa bude!

Našli jsme způsob umístění komety na stezku! Kometa bude! Obrázek

Středeční náhodné setkání v autobuse s Tomášem Petráskem (jeden ze spoluautorů) mělo mimořádně plodný výsledek, navrhnul vytvořit kometu na asfalt cyklostezky! On totiž objekt komety by byl v měřítku 1:miliardě velký pouze 0,01 milimetru, a naopak plynný ohon komety by byl velký až 100 metrů! Takový model nezvládneme ani vyrobit, ani umístit na cyklostezku. Ale barvou naznačit plynný ohon komety na asfalt je možné.

A dnes se podařilo získat souhlas správců cyklostezky, i touto cestou znovu děkujeme za vstřícnost od Povodí Vltavy a správců cyklostezky pro Prahu i Střední Čechy. A děkujeme samozřejmě za Vaše příspěvky!

 

Děkujeme za Vaše příspěvky! Rádi bychom díky Vaší štědrosti rádi planetární stezku rozšířili o nějaké další zajímavé maličkosti. 168% - už vymýšlíme co ještě vylepšit! Obrázek

Zatmění Slunce planetou Saturn Vám nemůžeme přinést tak, jak by bylo vidět opravdu, škoda. Ale přesto se budete moci sami podívat od měsíců přes planety na Slunce, a uvidíte alespoň jak by se takové zatmění lišilo od pozemského, kde poměr velikosti Měsíce a Slunce na obloze je téměř 1:1.

 

Co zlepšit, co přidat? Zvažujeme co nám smlouva s Povodím Vltavy a domluva se správci cyklostezky umožňuje. Použití lepších materiálů a lepšího zpracování modelů je již hotová věc. Dál jsou více a ještě více odvážné nápady. Ale možná bychom se mohli obrátit na Vás a poprosit o Vaše nápady? Do komentářů se jich vejde hodně a každý určitě přečteme a zvážíme!

Děkujeme!

 

A můžete být ještě sponzory 1/2 DIONE a 10/12 SLUNCE. :-)

 

Z měsíců zbývají už jen: 1/2 DIONE, 1/2 RHEA, UMBRIEL, CALLISTO a samozřejmě ještě zbývá 11/12 SLUNCE. Všechna tělesa jsou něčím výjimečná. 151% Děkujeme! Máme téměř všechny měsíce! Obrázek

Callisto má nejen ledový povrch s velkou zásobou vody, ale také je dostatečně daleko od Jupitera a jeho nebezpečného záření. Proto se právě o Callisto nejčastěji mluví jako o cíli pilotované výpravy nebo dokonce místa pro stálou základnu.

Dione má kromě kráterů i rozsáhlé oblasti puklin a prasklin, které zase svědčí o nedávné tektonické činnosti měsíce.

Rhea má asi pro pozemšťany největší překvapení v podobě kyslíkové atmosféry, sice příliš řídké na dýchání, ale kyslík to je.

Umbriel má velmi tmavý povrch na kterém je dosud záhadný lesklý prstencový útvar, a jako všechny od Slunce vzdálené měsíce je patrně z velké části složen z vodního ledu.