Planetární stezka údolím Vltavy - crowfunding kampaň

Novinky - Planetární stezka údolím Vltavy

Stavte s námi model naší sluneční soustavy v měřítku 1 : 1000 000 000 mezi Bohnickým údolím a Máslovicemi.

Technika

A je to tu!

Sluneční soustava zmenšená 1 : 1 000 000 000 je kompletní. A je to tu! Obrázek

Přes víked nám přálo počasí a krtci. Proč krtci a proč mám krtečka rád víc než když jsem byl malý capart? Protože, kde jsou krtiny, tam není skála! Krtky jsme povýšili na geologický průzkumný předvoj, který neomylně ukazoval, kde je správné místo na kopání. Díky tomu šla práce rychle od ruky, i když jsme museli kopat i na místě, kde krtiny nebyly, a také jsme tam skutečně narazili na Vltavskou skálu. Velké balvany se dařilo vykopávat a rozbíjet mým speciálně na tuto práci vyrobeným "planetárním drtičem", který se stal skoro členem naší skupiny borců (ti, co práci nevzdávali a hlava nehlava kopali). Orcus, Pluto, Charon, Haumea, Quaoar, Makemake, Eris a Sedna jsou na místě!

Pokud by Vám GPS u některých Plutoidů (trpasličích planet okolo a za drahou Pluta) ukazoval trochu odlišné vzdálenosti než jsou uvedeny v astronomických katalozích, mějte na paměti, že jejich dráhy jsou jednak značné protáhlé elipsy (Pluto i Orcus se dokonce občas dostávají i blíže Slunci než je planeta Neptun), a za druhé jsme neměli vždy možnost je umístit přesně do "správného" místa. (A u Sedny platí místo objevu, neboť přes 70 km velká poloosa není v lidských silách na jednodenní výlet. Navíc, než se Sedna vzdálí od Slunce, aby její současné umístění bylo "chybné", bude ještě trvat několik století.) Celkově ale vzdálenosti všech planet i trpasličích odpovídají poměrně přesně skutečnosti.

Celkem 13 km krásné procházky. A na ní celkem 34 objektů Sluneční soustavy: hvězda Slunce, kometa, 8 planet, 8 trpasličích planet a 16 velkých měsíců.

Slavnostní otevření ponecháme na jaro, protože naplánovat počasí nelze a sněhová vánice může přijít ze dne na den. Informační tabulky doděláme přibližně do konce listopadu. Takže pokud se počasí vydaří, neváhejte a projděte se meziplanetárním prostorem.

Děkujeme za Vaší podporu, bez které by toto dílo nevzniklo!

Další podrobnosti časem najdete na vznikajících stránkách o Planetární stezce, jak na: http://www.kosmo.cz/, tak i samozřejmě na: http://www.hvezdolet.cz/planetarnistezka.htm

 

Neptun i Triton jsou na svém místě. 4,5 kilometru sluneční soustavy Obrázek

Včera si své místo ve sluneční soustavě našla planeta Neptun i s měsícem Tritonem. Sluneční soustava se tím rozrostla na 4,498 km. Což je už pěkná procházka, zvláště v případě i zpáteční pěší cesty. Neptunem se také uzavírá "planetární" část sluneční soustavy. Nyní bude pokračovat tělesy zvanými "Plutoidy", tělesy s velmi protáhlými drahami a rozměry trpasličích planet.

Prozatím ještě řešíme stavební práce a informační tabulky tím pádem musí ještě chviličku počkat.

Sluneční soustava se rozrostla o Jupiter, Saturn a Uran a jejich velké měsíce. 3 kilometry sluneční soustavy Obrázek

Celkem již je na stezce k vidění 24 objektů ze 34. A vzdálenost, kterou můžete zažít na vlastní nohy, se roztáhla ze 414 metrů na 2871 metrů. Břeh Vltavy je opravdu tuhý a plný kamenů. U Slunce jsme nějakým záhadným způsobem do hloubky 80 cm nenarazili na nic, kromě měkké zeminy, až pak se objevily menší kamínky. Nyní si razíme s železnou pravidelností cestu do hlubin skrze balvany. Zemní vrtáky, ruční i strojní, se zde použít nedají. Snad jen počasí je zatím přijatelné. Držte nám ještě chvilku palce, děkujeme.