PIONÝREM PŘES MEXIKO - crowfunding kampaň

PIONÝREM PŘES MEXIKO

Pomozte vdechnout čtyřem starým Jawám duši, natočit dokument o jejich cestě po Mexiku a vydat fotoknihu.

Film & Video
PIONÝREM PŘES MEXIKO

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Přátelé, fanoušci a všichni příznivci cestování,

kampaň na Startovači pro nás byla neúspěšná, ale hlavu rozhodně nevěšíme. Děkujeme všem, kteří nám chtěli přispět a všem kteří nás podporují. O Mexiko nepřijdete. Do Mexika vyrazíme na Pionýrech i přes neúspěch kampaně. Jen s námi nebude moc jet profesionální kameraman Maťo a fotografka Růženka. Vyrazíme po staru, tak jako do teď. Pojede Michal a Martin. Nebude z toho úplně profi výstup, ale o to více to bude autentické a více si to užijeme.

Ještě jednou děkujeme všem za podporu a nadále vás budeme pravidelně informovat o přípravách a samotné cestě přímo z Mexika.

Proto sledujete náš Facebook:

S JAWOU NA CESTÁCH

Cestovat se dá hodně způsoby. My jsme si vybrali jeden z těch méně pohodlnějších. A protože jsme všichni dobrodruzi a milovníci veteránů, jako cestovní prostředky jsme zvolili legendární československé Jawy 50. Lidově fichtl, pincek, fík, pekáč, pinďour atd.. Projedeme na nich napříč Mexikem, od Tichého oceánu po Karibské moře, od Acapulca po Cancún. Ukážeme všem banditům, kovbojům, drogovým kartelům, ale převážně mexickému lidu, nesmrtelné stroje a českou odvahu cestovat jinak, netradičně a hlavně bláznivě. Celé dobrodružství natočíme a nafotíme. Z pořízených materiálů vyrobíme film a vydáme fotoknihu plnou našich zážitků. Ze zkušeností víme, že tyto srandovní motorky chtě nechtě lákají pozornost. Jsou dokonalým prostředkem k navazování vztahů. Všude, kam přijedeme, vzbudíme trochu rozruchu. Díky tomu můžeme natočit spoustu netradičních setkání a neopakovatelných zážitků.

 

Plán cesty

Projedeme Mexiko od pobřeží Tichého oceánu po pobřeží Karibského moře, od Acapulca po Cancún. Cestou budeme navštěvovat mayské a aztécké památky, přírodní parky a deštné pralesy. Před námi bude například Mexico City, Popokatepetl, Yucatán, ale také vrcholky pohoří Sierra Madre až do výše 3500 metrů nad mořem.

Ukážeme Vám, že cestovat na pankáče zvládneme i bez Poláků. Nebude tak nedostatek netradičních zážitků a vtipných momentů. Spaní samozřejmě řešíme v přírodě, pod mostem, na autobusové zastávce, prostě všude, kde se nemusí platit. Jídlo řešit nebudeme vůbec, protože v Mexiku rostou ananasy jako u nás brambory, jídla tak bude dostatek. A když ne, Michal stejně potřebuje zhubnout, aby netrápil svého fichtla.

Aby cesta dostala větší smysl a užili jste si to také vy, budeme vše natáčet a vyrobíme nadupaný film. Dále vydáme z pořízených fotografií fotoknihu plnou úžasných obrázků a našich zážitků. Ale hlavně vám budeme celé dobrodružství denně sdílet na našem Facebooku. A protože členem týmu je kameraman Maťo a fotografka Rose, dočkáte se spousty atraktivních záběrů a fotek.

Práce pro nás neskončí ani po návratu. Budeme pořádat besedy a přednášky pro veřejnost i školy.

 

Náš tým

Mezi členy týmu bude patřit Michal Franc. Zkušený cestovatel a dobrodruh. Je expertem v plánování a zařizování. Výpravy pro něj začínají doma plánováním tras a zařizováním všeho potřebného.

Mechanikem výpravy je Martin Gregor. Na Pionýru má snad najeto víc, než nachozeno po svých. Pionýra dokáže složit, rozložit a hlavně opravit i se zavřenýma očima.

Kamery se ujme nepostradatelný kameraman Martin Kochaník. Zvládne koukat do hledí kamery, k tomu ovládat drona a ještě při tom jet na Pionýru. Pády se mu naštěstí vyhýbají.

Ozdobou celé výpravy je bezpochyby Růženka Lempartová. Fotografka, která kromě zachytávání parádních obrázků na svou zrcadlovku, zvládne opravit Pionýra a ještě si při tom brnkat na ukulele.

 

Co máme za sebou?

Expedice Balkán

První velká výprava byla v roce 2017. Projeli jsme celý Balkán, včetně obávaného Kosova. Ve dvou jsme ujeli na starých Pionýrech 4500 kilometrů za 16 dní. Vrcholem naší cesty bylo pozvání na soukromou oslavu prezidentem Svobodné republiky Liberland. Z cesty jsme přivezli spoustu fotek a hlavně záběrů, ze kterých vznikl náš první amatérský seriál.

 

 

Na Pionýrech až na Rudé náměstí

V roce 2018 jsme se vydali na Pionýrech do Moskvy. Stali jsme se tak prvními Čechy, kteří na těchto motocyklech stanuli v Moskvě. Za 28 dní jsme urazili téměř 6000 kilometrů. Díky šílenému nápadu dojet na Rudé náměstí byl o výpravu velký zájem a my rozjeli šňůru besed a přednášek.

 

 

Afrika na Pionieri

Mezi další úspěšné expedice našich členů patří výprava do Afriky. V roce 2017 projel Martin Kochaník s kamarády v čele s Markem Slobodníkem Afriku od severu na jih. Za 5 měsíců zdolali neuvěřitelných 15 000 kilometrů.

 

Proč právě Pionýr?

Tyto stroje vyjely z Povážských strojíren před více než čtyřiceti lety. Začínal na nich snad každý motorista a dodnes ještě stojí v mnoha staveních. Kolují o nich různé historky, téměř vždy začínající „a hned za vesnicí se něco pos…. a já ho musel dotlačit domů“. Je pravda, že tento stroj nebyl konstruován na dlouhé cesty, ale to neznamená, že je to pro něj překážka. Také je pravda, že na fichtlu se téměř vždy něco porouchá, rozbije, ucpe nebo povolí. Ale je to tak jednoduchý motocykl, že skoro všechno lze hned opravit. A proč jet na tak pomalém stroji? Ano, fichtl není žádný závoďák a stěží překoná šedesátku. Ale pokud je pro vás cílem cesta samotná, vůbec vám to nevadí, ba naopak jste rádi, že si užijete okolní krajinu a poznáte lépe místní kulturu.

 

 

Do čeho jsme už investovali?

Většinu naspořených peněz jsme investovali do video techniky. Budete se moci těšit na záběry z dronu, ale i na netradiční timelapse a hyperlapse nadupané záběry. Chceme, aby výstup byl opravdu kvalitní a my vás mohli vtáhnout do atmosféry Mexika a bláznivého cestování alespoň prostřednictvím filmu. Další velkou částku jsme vložili do znovuzrození čtyřech starých Pionýrů a zrenovovali jsme naše stroje, které představíme mexickému lidu. Také očkování, pojištění, nebo povolení pro dovoz motorek byly další velkou investicí.

Na co použijeme vybrané peníze?

Částku, kterou vybíráme, použijeme hlavně na přepravu Pionýrů a nás do Mexika. Přeprava bude stát 150 000 Kč. Tato částka nás dostane do Mexika a my vám za to budeme moc vděční a oplatíme vám to filmem a fotoknihou. Zbylé peníze použijeme na vydání fotoknihy a na odměny pro vás do Startovače a na poplatek Startovači. A pokud by se vybralo více, tak budeme neskutečně vděční, protože budeme moci koupit novějšího drona a hlavně menšího. Což ocení hlavně Maťo, protože nepoveze na Pionýru velkou bednu.

Pokud se nám nepovede tuto částku vybrat, nemusíte se bát a peníze se vám vrátí v plné výši.

Máte nějaký dotaz, určitě se nás zeptejte.

sjawounacestach@seznam.cz

U odměn osahujících tričko, nezapomeňte napsat velikost trička, a jestli chcete pánské, nebo dámské.

Co si o tomto projektu myslíte?