web1.jpg

Pandora do světa Knihy

Chceme zachránit kulturně-literární revue s šestnáctiletou tradicí. Podpořte tisk Pandory č. 28 a společně ji vdechneme nový život.

web1.jpg

Vybráno47 149 Kč(100 %)

100 %
47 000 Kčpožadováno
49startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

Pandora byla po šestnáct let originálním a ceněným literárním časopisem stojícím mimo hlavní proud české literární scény. Pro řadu čtenářů byla nepostradatelným zdrojem původních textů i výtvarných děl. Za léta své existence prošla redakcí nyní slavná jména české literatury. Únavou znavená redakce symbolicky pohřbila časopis na sklonku roku 2014 a s ním i naděje pravidelných čtenářů. Nový okruh redakce chce revue vzkřísit na alespoň dalších šestnáct let. S vaší pomocí to zvládneme.

Na co potřebujeme peníze?

Na tisk, který je nejdražší položkou celé akce.

Za 47 000 Kč vytiskneme 300 výtisků (barevná obálka, cca 160 stran, z toho 30 reprodukcí) revue, kterou si s chutí přečtete a budete se k ní i vracet.

Předplaťte si novou Pandoru č. 28 již nyní, tím zajistíte její vydání. Díky vám se totiž revue dostane do tisku. Podpořte nás a staňte se hosty slavnostního křtu nového čísla v květnu tohoto roku v Galerii Školská 28, Praha 1.

machotka.jpg  

Miroslav Machotka, fotografie

Příprava Pandory č. 28/2015 je v plném proudu.  Na co se můžete těšit?

Rozhovor s Ivanem Vyskočilem; beletristické a básnické texty nových autorů, Libuše Jarcovjákové, Pavla Ctibora, ale i detektivka na pokračování. Rubrika diskuze k tématu ateismu a křesťanství přináší texty Milana Kaplana a Richarda Dawkinse. Hudební rubrika se věnuje íránské hudbě a hudebníku Omidvarovi.

Rubrika teorie, úvahy a eseje se v režii Petry James zastaví u literárních textů středoevropských autorů, m.j. zásadního autora 20. století W. G. Sebalda. Texty doprovodí širšímu okruhu neznámá, ale špičková fotografka Libuše Jarcovjáková svým cyklem ze Západního Berlína 80. let a evropsky oceňovaný grafik Vojtěch Kovářík reprodukcemi velkoformátových linorytů.

Z oblasti současné výtvarné scény vám dále nabídneme článek o kladenské sochařce Dagmar Šubrtové vytvářející sochy z trávy a uhlí a v neposlední řadě informace o dění ve vysočanské Kolbence, bývalé pražské továrně ČKD, kterou obsadili progresivní výtvarníci.

Recenze napříč obory vám dodají nejlepší navigaci na rozbouřeném kulturním moři. Čeká vás toho však mnohem více. Texty a obrazy, které nikde jinde nenajdete.

Za podporu a sdílení vám všem děkuje Spolek Pandora, redakce a pravidelní čtenáři

FB: www.facebook.com/pandora.revue

WEB: www.revuepandora.cz 

 

KovarikInjelen72.jpg

Vojtěch Kovářík, Na Jelenu, linoryt 150x320 cm

 

Pandora_28_2015_kresba.jpg

Historie kulturně-literární revue Pandora

Pandora je dcerou antických bohů. Je známa jako majitelka skříňky, která při otevření změní svět. Dnešní terminologií je symbolem terminátora (západní úhel pohledu) či bojovného Strážce prahu u mandaly (východní úhel pohledu). Vydavatelé revue se snaží její ničivou sílu usměrnit ve prospěch obrany literatury, hudby, výtvarna, divadla, fotografie, a společenské diskuze.

Kulturně-literární revue Pandora se zrodila v Ústí nad Labem roku 1998. Podle legendy, tradované z redakce na redakci, byli u narození tehdejší studenti bohemistiky a společenských věd Jakub Chavalka, Petr Hrůza a Petr Koubek.

Novým redakčním tandemem po roce 2000 se stal Petr Koubek a Daniel Petr, významně jej doplnil pedagog, literární kritik a básník Ivo Harák, takže následující tři čísla byla tematicky sevřena zaměřím na jednu ze sousedních literárních oblastí: číslo 5/2000 na slovenskou, 6/2002 na lužickosrbskou a 7/2002 na polskou literaturu.

Rok 2002 byl veleúspěšný, neboť krom vydání dvou čísel a řady kulturních večírků Pandora zaznamenala i svůj první kritický ohlas v respektovaném periodiku, pochvalná recenze vyšla v Novinách Slezské univerzity v Opavě. Pravidelnými přispěvateli se v tomto období stali ústečtí studenti a kantoři, z mimoústeckých Milan Hrabal a Libor Martinek.

Vývojová fáze roku 2003 byla poznamenána pravidelným „čtení na schodech“ v bufetovém traktu budovy Pedagogické fakulty v Ústí. Účastníci na tato autorská setkání dodnes vzpomínají s nostalgií, unikátní atmosféru literárních večerů, na nichž kromě tehdejších studentů Jiřího Kotena, Davida Tomíčka a celé řady dalších vystupovali kupř. Tomáš Řezníček či Radek Fridrich.

Pandora12-2003_Hra.gif

V následujícím roce 2004 převzala vedení Pandory zcela nová redakce ve složení Kateřina Tošková, Kateřina Kováčová, Petr Karlíček, Eva Francová a kol., která se výrazněji projevila v zeleném čísle 8/2004, které přineslo básně Thomase Bernharda či Radka Malého, modré hnědé 10/2005  otisklo mikropovídky Františka Řezníčka, Patrika Linharta či Mnoháčka Zgublačenka.

Žánrově v revue Pandora šlo vždy o všehochuť, od studentské poezie po rozhovory s osobnostmi a vedle recenzí byly publikovány poznámky filozofické i estetické, zablyštěly se zde i skvosty, kupř. 9/2004 zdůraznilo underground v textech Ivana M. Jirouse či J. H. Krchovského a tabákové básně Severočecha Emila Juliše.

Podzim roku 2005 byl doprovozen cyklem literárních večerů s poměrně vysokou návštěvností. Na jednom z nich přibyl, jako redakční grafik, Jiří Hanek, který výrazně posunul vzhled Pandory.Od následujícího čísla 11/2005 již byla grafika zcela v jeho režii.

Redakce se navíc rozrostla o Jiřího Kotena, Martina Fibigera, Radka Fridricha, Pavla Horkého a Pavlu Kudrlovou. Výsledek byl nevídaný a o novou a atraktivní Pandoru začaly jevit zájem knihovny i autoři, studenti i kantoři; v médiích se objevila druhá pochvalná recenze.

Pandora21-2011_Francie_thumb.jpg

Kromě rozšíření redakce o další výkonné a invenční členy, Jana Tlustého (od r. 2006) a Olgu Stehlíkovou (od r. 2007), se úprava od čísla 12/2006 ustálila na čtvercovém formátu; obsahová skladba má nyní pevnou strukturu rubrik, jimž dominuje hlavní téma čísla; beletristické i teoretické příspěvky procházejí sítem redakčních odborníků.

Z výtvarného hlediska například číslo 12/2006 o Hře bylo potaženo hravou bublinkovou fólií. Obálka každého výtisku velmi úspěšného 14. čísla o Experimentu byla zase originálně protržena.

Obsahy čísel dále raketovým výčtem: 12/2006 – Hra: Pížl, Payne, Holub, Ostravak etc.; 13/2006 – Ticho: Cohen, Slíva, Hruška, Stöhr etc. 14/2007 – Experiment: Gold, Grögerová, Hiršal, Honys, Horanský, Chatrný, Kolářová, Koryčan, Milota, Novák, Ovčáček, Palla, Šanda, Topinka, Valoch, Váša, Vokolek, Wojnar

15/2007 – Vyprávění: Kratochvil, Hájíček, Platzová, Šafránek, Zábranský, Správcová, Pechar, Gombrowicz, Walser, Čechová; 16-17/2008– Všednost: Zábrana, Halmay, Král, Szczygiel, Bystrov etc. 18/ 2009 – LAST-LUST-LÁSKA Fousková, Fischerová etc. 

19/ 2009 – Město Nebeský, Balabán, Král etc.  20/ 2010 – Filmová adaptace Hakl, Liehm etc. 21/ 2010 – Česko-francouzské přecházení Galmiche, Čerepková, Kameš etc. 22-23/ 2011 – Dětství Nikl, Ježková, Onufer, Cílek etc. 24-25/ 2012 – Paměť Lagrou, Ricoeur, Janota etc. 26-27/ 2013 – Morbidita Myšková, Kaprálová, Moníková etc.

O obsahu starších číslech Pandory více zde: http://revuepandora.cz/Pandory

Detailní zpracování starší historie kulturně-literární revue Pandora z pera Kateřiny Toškové-Šuchové, z níž citujeme, zde: http://revuepandora.cz/Redakce-O-Pandore

Vzhled placky, detail z obálky 28. č. revue Pandora:

Pandora_28_2015_kresba-1-vyrez.jpg

Vybráno47 149 Kč(100 %)

100 %
47 000 Kčpožadováno
49startérů
Podpořit projekt

zakladatel projekturedakce Pandory

Odměny

250 Kčpozvánka na křest

Děkujeme Vám za podporu! Patří Vám číslo 28 + pozvánka na křest.

Očekávané doručení odměny: červen 2015

Počet dostupných odměn: 50/70

Odměna nedostupná

500 Kčplacka, pozvánka na křest

Děkujeme Vám za podporu! Patří Vám číslo 28 + připínací placka s motivem revue + pozvání na křest.

Očekávané doručení odměny: červen 2015

Počet dostupných odměn: 60/70

Odměna nedostupná

1 000 Kčplacka, jmenovité poděkování

Děkujeme Vám za podporu! Patří Vám číslo 28 + jmenovité poděkování v časopise + připínací placka s motivem revue + pozvánka na křest.

Očekávané doručení odměny: červen 2015

Počet dostupných odměn: 55/60

Odměna nedostupná

2 000 Kčplacka, zvýrazněné poděkování

Děkujeme Vám za podporu! Patří Vám číslo 28 + zvýrazněné jmenovité poděkování v časopise + připínací placka s motivem revue + pozvánka na křest.

Očekávané doručení odměny: červen 2015

Počet dostupných odměn: 38/40

Odměna nedostupná

5 000 Kčpamáteční foto s redakcí, zvýrazněné poděkování

Děkujeme Vám za štědrost a podporu! Patří Vám číslo 28 + připínací placka s motivem revue + jmenovité zvýrazněné poděkování v časopise + pozvánka na křest + památeční foto s redakcí.

Očekávané doručení odměny: červen 2015

Počet dostupných odměn: 20/20

Odměna nedostupná

10 000 Kčvýtisk podepsaný redakcí, celostránková inzerce

Děkujeme Vám za štědrost a podporu! Patří Vám celostránková inzerce v časopise + číslo 28 x dva kusy (jeden výtisk podepsaný celou redakcí) + připínací placka s motivem revue + pozvánka na křest.

Očekávané doručení odměny: červen 2015

Počet dostupných odměn: 5/5

Odměna nedostupná