ORÁKULUM | crowdfunding kampaň

ORÁKULUM

Tarotové divadelní mystérium na půdě klubu Cross v Praze.

Umění

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

orakulum 4.jpg

Orákulum je vize nového experimentálního site-specific projektu na půdě holešovického klubu Cross od tvůrců představení Walden a Holony. Jde o největší počin od projektu Bouře, který v roce 2008 odstartoval divadelní dění v do té doby nevyužívaném půdním prostoru, a možná na nějakou dobu i projekt poslední.

Víc než divadlo
Proč jsme zvolili pro divadlo netradiční způsob financování v podobě kampaně na Startovači? Orákulum v mnoha ohledech vystupuje z klasických mantinelů divadelní produkce. Jde o projekt šitý na míru konkrétnímu místu, pro omezený počet účastníků, kombinující pohybové, loutkové i klasické herectví, videoprojekci a původní hudbu a především aktivní účast návštěvníků. Naším snem je smazat hranice mezi divadlem, hrou a realitou a umožnit učastníkům být víc než pouhými diváky. Jak toho chceme dosáhnout?

Divadlo pro jednoho diváka
Jádrem představení bude místnost pojmenovaná Arcana Major, podle 22 trumfových karet tarotové sady, představujících soubor archetypů, které zachycují celé spektrum lidské zkušenosti a vnitřní transformace. 

major2.jpg

Účastníci (kterých bude na jedno představení celkem pět) přistupují k Orákulu jednotlivě a vytahují si jednu z předložených karet. Její obsah se pak před nimi odehraje (za účasti Orákula, Herce a Herečky a doprovodu velkoformátové projekce, hudby, loutek, rekvizit apod.). Jde tedy o 22 různých mikro-představení - každý účastník prožije jedno z nich, jehož výběr ovlivní dílem náhoda, dílem vyšší moc. Tarot sám o sobě je mocným orákulem a "urychlovačem synchoronicity", vstoupíme tak společně do sféry, kde nevědomí promlouvá řečí obrazu a ukazuje vám další krok na vaší cestě.

Arcanum Minor
Velkému Arcanu (v překladu "tajemství") předchází Arcanum malé, v tarotové sadě představované 56 kartami čtyř barev (meče, poháry, mince a hole), odpovídajících čtyřem živlům a čtyřem kvalitám lidského prožívání (rozum, cit, bytí a kreativita). Tato místnost uvede pětici účastníků formou interaktivní hry do světa tarotu a odhalí iniciační cestu postavy Orákula, jejíž první kapitolou je video-Prolog, který jste měli možnost vidět v úvodu tohoto textu.

karty2.jpg

Divadlem to nekončí, naopak
Klíčovou součástí projektu bude vytvoření jedinečné sady tarotových karet ve spolupráci s fotografkou Terezou Jiráskovou (TEJ) a interaktivní web, na kterém bude možné shlédnout video-výklad všech karet velkého Arcana a slovní výklad karet malého Arcana. Podporovatelé projektu tak získají vlastní praktický nástroj sebepoznání v současném kabátě. Půjde zároveň o sběratelský kousek, protože karet bude vytištěno omezené možství a jednotlivé balíčky budou číslovány.

Zároveň máme v rukávu ještě další karty, které zatím nebudeme prozrazovat, prozatím jen napovíme, že projekt se neomezí pouze na prostory půdy Crossu a Vaše účast neskončí odchodem z představení.

Omezený počet vstupenek
Vzhledem k vysokým nákladům na stavbu a přípravu celého projektu, zapojení možství externích spolutvůrců a faktu, že za jeden den může Orákulum navštívit pouze 10 návštěvníků, není tato kampaň předprodejem vstupenek. V roce 2016 zvládneme Orákulem provést maximálně 200 účastníků, což by při průměrné ceně 1160 Kč na osobu znamenalo nutnost nastavit odměny nepěkně vysoko. Proto jsme se rozhodli vzít do hry náhodu a vstupenky rozdat mezi 200 vylosovaných přispěvatelů. Ty na které se nedostane budou mít možost navšívit Orákulum na jaře 2017 za klasické vstupné. Zavazujeme se ale, že pokud se nám podaří vybrat vyšší částku, veškerý přebytek bude opět přeměněn na volné vstupenky, které budou znovu rozlosovány mezi přispěvatele, na které se v roce 2016 nedostalo. 

Tento postup se může zdát krkolomný a někomu může připadat nespravedlivý. Zvolili jsme ho proto, že na podobně ambiciózní a netradiční počiny je obtížné sehnat klasické divadelní granty a komerční sponzorství nám není příliš po srsti, raději se pro podporu obracíme přímo k těm, kteří sdílejí touhu jít s námi po nových a odvážných stezkách. A co se férovosti týče, snažili jsme se nastavit odměny tak, aby si každý přispěvatel odnesl něco hodnotného, něco co využije i pokud na něj nepřipadne los a na představení si bude muset počkat do jara, případně za něj i zaplatit vstupné.

Orákulum je kolektivní sen, který se může vyplnit, anebo zůstat ve sféře nehmotného, neuskutečněného. Je to pouze na Vás.

Autoři a spolutvůrci

MYKO (představitel Orákula / režie / video / hudba / web)
Divadelní samouk, tvůrce představení Walden a Holony, "opatrný herec", autor hudby k řadě představení (Bouře, Mlčenlivá, Pustina, Experience Grand Guignol, Terminus, Svatá země, Sofiin svět, Scratch!, Chladnější vrtstvy vzduchu, Den Opričnika a další), autor komiksů pro Nový Prostor, Klíčení aj. V roce 2015 realizoval na Startovači úspěšnou kampaň k vydání autorského komiksu Oneironautilus.

SPOK (hudba / kamera / technika)
Spoluautor představení Walden a Holony, hudebník, všeuměl. 

Bora Debnárová (Herečka)
Absolvovala studium na Institut del Teatre v Barceloně, momentálně v posledním ročníku magisterského studia na HAMU (Katedra pantomimy). Je stálou členkou divadelního uskupení Mime Fatale, které má na kontě úspešné inscenace Na Plechárně a Push the Botton uvedené v Čechách, na Slovensku i v zahraničí. Spolupracovala s uměleckou skupinou Mime Prague představující novou vlnu současného mimického divadla. Je spoluzakladatelkou ženského tělesně-vokálního dua Unikornsss, ve kterém ztělesňuje pohybovou složku. Středobodem jejího zájmu je momentálně práce s objektem, zkoumání jeho vlastností a poukázání na „ego materiálu“. Za sebou má mnoho spoluautorských i autorských představení. Její představení Uroborors, "archetypální báseň přednášená tancem" je pokusem o vyvolávání bojové duše. S autory Orákula spolupracovala již na předchozím představení Holony.

Marek Menšík (Herec)
Jako host působí v Malém divadle v ČB, vystudoval Katedru alternativního a loutkového divadla na DAMU Praha, spolupracuje s tanečníkem a choreografem Jarem Viňarským, skupinou VerTeDance či Spitfire Company a dalšími. Nedávno uvedl autorské představení Kocour ve spolupráci se Slávou Zubkovem.

Tereza Jirásková / TEJ (foto)
Za objektivem fotoaparátu se pohybuje už přes deset let. Externí fotografka magazínu Legalizace. Fotí víly rukama stočenýma do kornoutku.

TEJ2.jpg

Benn Murhaaya (video)
Fotograf na volné noze. Spolupracuje s divadelními ansámbly, body modification studii a dalšími. V jeho volné tvorbě dominuje fetish a paneláková architektura. 

murha.jpg

Linda Mikolášková (kostýmní spolupráce)
Absolventka AVU v Praze ( v atelierech, jež vedli: M. Šejn, T. Vaněk, Z. Libera, Gelitin, M. Knížák, U. Grossarth). Spoluzakládala s T. Georgievovou divadelní soubor AmanitasFreelance performerka, kostýmní návrhářka, stage make-up.

lin.jpg

Jan Dřevíkovstký / Strix (3D animace)
Výtvarník a ilustrátor. V projektu využijeme jeho trojrozměrné animace fraktálů. Ty které vidíte níže můžete ve velkém formátu získat v rámci odměn k projektu.

strix.jpg

 

Na projektu se dále bude podílet řada externích spolupracovníků a spolupracovnic, například Zuzana Bitalová (kamera), Zuzana Zizoe Veselá (pohybová spolupráce) a další.

Odměny

Karty ani tisky vám zatím ukázat nemůžeme, protože na projektu teprve začínáme pracovat, můžete se ale podívat, jak budou vypadat trička s grafikou, inspirovanou logem projektu:

motiv.jpg

motiv big.jpg

Všechnu moc imaginaci!

Co si o tomto projektu myslíte?

  • Splněno 46 300 Kč (18 %)
  • 18 %
  • 250 000 Kč požadováno
  • již skončilo
  • Nelze podpořit
  • Na tento projekt už přispělo 0 Startérů

Autor projektu

Myko - obrázek
  • projekt od Myko
  • Česká republika

Odměny (Rewards)

200 Kč

Karta pro štěstí

Placka s logem projektu a symbolická jedna karta pro štěstí ze sady Orákulum. Vyberte si která to bude - nebo to nechte na nás.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
400 Kč

Triko

Tričko s tarotovou grafikou od Myka a placka s logem projektu.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
500 Kč

Sada tarotových karet Orákulum

Původní sada 78mi celobarevných tarotových karet vytvořených pro projekt Orákulum. Autorkou fotografií na kartách bude Tereza Jirásková (TEJ), grafickou stránku obstará Myko. Číslované kusy (chronologicky dle odeslání částky). Plus placka s logem projektu.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
1 000 Kč

Velkoformátový tisk od Strixe

Číslovaný velkoformátový (A3) tisk 3d fraktálu od Jana Dřevíkovského (Strixe) - viz popis projektu. K tomu původní sada 78mi celobarevných tarotových karet vytvořených pro projekt a placka s logem.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
1 000 Kč

Vlastní Orákulum

Původní tarotová sada karet Orákulum a flashdisk (nebo odkaz ke stažení) s offline verzí interaktivního webu se záznamem všech 22ti mikropředstavení Velké Arkány plus placka s logem projektu.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
2 000 Kč

Velkoformátový tisk od TEJ

Číslovaný velkoformátový (A3) tisk fotografie Vámi zvolené tarotové karty ze sady Orákulum s podpisem Terezy Jiráskové (TEJ), původní sada 78mi celobarevných tarotových karet vytvořených pro projekt a placka s logem.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
3 000 Kč

Vlastní Orákulum a tisk

Původní tarotová sada karet Orákulum a flashdisk (nebo odkaz ke stažení) s offline verzí interaktivního webu se záznamem všech 22ti mikropředstavení Velké Arkány plus číslovaný velkoformátový (A3) tisk fotografie Vámi zvolené tarotové karty ze sady Orákulum s podpisem Terezy Jiráskové (TEJ) a placka s logem projektu.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
3 000 Kč

Komparz

Staňte se součástí Orákula a získejte možnost účastnit se natáčení videa pro jedno z 22ti mikropředstavení. Plus původní sada 78mi celobarevných tarotových karet vytvořených pro projekt Orákulum, flashdisk (nebo odkaz ke stažení) s offline verzí interaktivního webu se záznamem všech 22ti mikropředstavení Velké Arkány a samozřejmě placka s logem projektu.

Počet dostupných odměn: 10/10

Nelze podpořit
5 000 Kč

Exkluzivní portrét

Nafocení portrétu v exteriéru s fotografkou Terezou Jiráskovou. Výstupem bude minimálně 5 upravených fotografií. Možnost využití rekvizit či kostýmů použitých v představení.

Plus původní sada 78mi celobarevných tarotových karet vytvořených pro projekt Orákulum, flashdisk (nebo odkaz ke stažení) s offline verzí interaktivního webu se záznamem všech 22ti mikropředstavení Velké Arkány a samozřejmě placka s logem projektu.

Odměna vyprodána: 0/2

Nelze podpořit
5 000 Kč

Artefakt

Získejte jako památku jednu z rekvizit, loutek, masek či kostýmů vytvořených pro projekt Orákulum. Přednostně vám nabídneme objekt spojený s kartou, kterou jste si vytáhli. Předání po úplném ukončení projektu.

Plus původní sada 78mi celobarevných tarotových karet vytvořených pro projekt Orákulum, flashdisk (nebo odkaz ke stažení) s offline verzí interaktivního webu se záznamem všech 22ti mikropředstavení Velké Arkány a placka s logem projektu.

Počet dostupných odměn: 22/22

Nelze podpořit
10 000 Kč

Arcana Major

Kompletní sada velkoformátových tisků (A3) všech fotografií tarotových kartet sady Orákulum s věnováním a poděkování na webu projektu, plus púvodní tarotová sada karet Orákulum a flashdisk (nebo odkaz ke stažení) s offline verzí interaktivního webu se záznamem všech 22ti mikropředstavení Velké Arkány a samozřejmě placka s logem projektu.

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit