Oblékání pravěku - crowfunding kampaň

Oblékání pravěku

Tvoříme krásnou knihu o odívání v pravěku. Pomozte ji vydat: unikátní soubor fotek, kresby archeologických nálezů, příběhy od paleolitu po středověk.

Knihy
Oblékání pravěku

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 

IMG_9489.jpg

Kniha "Oblékání pravěku" by měla být krásná. To znamená hodně vizuální. Bude možné si ji prohlížet jen tak pro radost z krásných fotografií a kreseb. Číst jako souhrnnou informaci o vývoji lidského odívání počínaje časem lovců a sběračů a konče raným středověkem. Nebo číst pouze vybrané kapitoly, třeba o období, které vás zajímá. Srozumitelná, jak doufáme, bude každému laikovi, a přesto by měla přinést užitečný přehled i profesionálním archeologům.

K čemu budou použity vybrané peníze?

Největší náklady souvisí s tiskem - hodláme vydat 1000 kusů knihy během podzimu 2016. Část také připadne grafikovi na předtiskové úpravy a pokud by se vybralo více, než je požadovaná suma, své odměny se dočkají i fotografové, kteří většinou tvořili zadarmo proto, že je nápad na odívání v pravěku zaujal a inspiroval. Pokud požadované výše nedosáhneme, vrátí se peníze zpět přispěvatelům.

Rekonstrukce oděvů

Oděvy na fotografiích jsou vždy vytvořeny s maximálním ohledem na dobové reálie, rozbor archeologického materiálu a naše svědomí. Vytváření nesmyslů bychom si neodpustili.  Ty, které jsou naše osobní, procházejí i důležitým „sítem“ běžného nošení. Jsou tedy plně funkční.  

 

IMG_3606.jpg

Fotografie: testování oděvu probíhalo v reálných podmínkách a za každého počasí! Foto R. Vaňous.

Většinu souboru však tvoří kroje vytvořené na objednávku pro muzejní instituce. Můžete je tedy potkat, jakou součást muzejních expozic. Kvalita provedení se u různých kusů liší. Jen výjimečně je součást kroje vytvořena dobovou technologií od začátku do konce, od stříhání vlny po odlití bronzového šperku, ale vždy se tomuto ideálu snažíme přiblížit, nakolik jen rozpočet dovolí. Pro mnohá pravěká období chybí přímé doklady podoby oděvu, v našich oděvech tedy uvidíte interpretace dokladů nepřímých a rovněž fantazii a vkus tvůrců.

Fotografie

Vznikaly po dobu asi šesti let. Někdy jako technická dokumentace našich výrobků, jindy jako dokument z nějaké akce. Ty nejhezčí pořídili mladí umělci na setkáních, která jsme pracovně nazvali „snění o pravěku“. Zbrusu nový oděv nepůsobí realististicky, ani prostředí záběrů není pravěké, proto jsme zvolili podobu otevřeně idealizovanou. Přesto několik snímků působí velice živě, zvláště ty pořízené při natáčení krátkého filmu o lovci ze střední doby kamenné. Soubor fotografií považujeme za unikátní jako celek, který není nikde využit a publikován. To byla hlavní motivace k vydání knihy.

focení oděvu.jpg

Fotografie: dokumentace oděvu je někdy krkolomnou prací. Foto J. Lohnická.

Kresby

Kresby používáme pro ilustraci archeologických nálezů, které jsou důležité pro rekonstrukci oděvu nebo lidské vizáže. Pro jednotnost stylu všechny překreslila autorka. Vybírali jsme vždy příklady z českých nebo středoevropských nálezů, jen výjimečně z širšího okruhu.

náhrdelníky.jpg

Kresba: náhrdelníky a závěsky z doby stěhování národů (Smolín, ČR).

Text

Text přináší informace o pramenech poznání pravěkého oděvu, o materiálech, funkcích oděvu, módě jednotlivých období, zkušenostech živých lidí s „pravěkým“ oděvem. Sloužit může každému zájemci o historii, jako informační zdroj pro lidi, kteří chtějí sami pravěký oděv rekonstruovat nebo třeba muzejníkům jako pomocník při tvorbě expozic.

Kapitoly

Kniha je členěna do osmi kapitol (plus úvod a závěr), které procházejí údobími od lovců a sběračů (cca 20 000 př. n. l.) až po počátky formování českého státu (do cca 10. století). Pojmenování i dělení respektuje současné dělení pravěku:

Úvod.
Kapitola první. Čas lovu (-25 000 - 8000)
Kapitola druhá. Doba kamene (-8000 - 2500)
Kapitola třetí. Věk bronzu (- 2500 - 750)
Kapitola čtvrtá. Národy železa (-750 - 0)
Kapitola pátá. Za hranicí (0 - 400)
Kapitola šestá. Nové obzory (400 - 625)
Kapitola sedmá. Zrození víry (625 - 1000)
Kapitola osmá. Krok za krokem.
Závěrem.

Oblekanivpraveku-menu.jpg

Fotografie: náhledy návrhů grafiky knihy.

nahled.jpg

kapitola-pata_2.jpg

kapitola-pata.jpg

Celé dílo bude čítat okolo 120 stran formátu 235x330mm, zhruba 90 barevných fotografií oděvů a oděvních detailů a přes 150 černobílých kresebných celků!

Na stránkách představíme různá údobí pravěku naší kotliny, seznámíte se s nejznámějšími nálezy jednotlivých epoch.Možná pro vás bude překvapením, jak pestrá a variabilní byla móda před tisícem let!

IMG_9045.jpg

Fotografie: možná i takto vypadaly kněžky mladší doby kamenné. Foto A. Taskina.

IMG_9601.jpg

Fotografie: tuniky doby železné měly různé střihy. Foto A. Taskina.

IMG_8482-6.jpg

Fotografie: portrét vznešené ženy z raného středověku. Foto R. Vaňous.

IMG_9074-2.jpg

Fotografie: Rekonstrukce vzhledu mužské pokrývky hlavy dochovaná v solných dolech rakouského Halštatu. Foto R. Vaňous.

 

avatar.jpg

Foto_1.jpg

Pokud přispějete, můžete se těšit na široké spektrum dárků - dle výše příspěvku. Například na plstěnou loutku s vaším portrétem v pravěkém oděvu, kurzy barvířství nebo procházky krajinou s lovcem z doby kamenné...

IMG_3945.jpg

...naučíme vás rozdělávat oheň bez použití zapalovače :-), můžete si od nás nechat navrhnout oděv na míru nebo jej přímo ušít.

návrhy.jpg

 Zamotat se můžete do dárkového balení vlnek barvených pouze rostlinami a pokud máte děti, jistě je potěší stylizované panenky v pravěkých a středověkých oděvech!

Prezentace1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?