Nový web Kommet.cz - crowfunding kampaň

Novinky - Nový web Kommet.cz

Informační web o kometách, meteorech a dalších drobných tělesech ve Sluneční soustavě potřebuje nový vzhled a redakční systém.

Technika
Po dlouhém boji jsme se konečně dočkali a nové stránky jsou spuštěny! Nové stránky Kommet.cz Obrázek

Dlouho očekávaná věc se konečně stala skutečností a po dlouhém boji se nám povedlo spustit nový web Kommet.cz. Tvorba nového webu byla sponzorována sbírkou na Startovac.cz a naše představa, že s financemi v zádech vše půjde mnohem snadněji se ukázala být značně optimistická a naivní. Proto se i datum spuštění novéh webu značně liší od našeho původního očekávání.

Náš původní plán byl zadat zkušenému tvůrci webů tvorbu nových stránek s tím že my se postaráme o obsah a přesun staré databáze na nový systém. Ve skutečnosti ač dodavatel měl dobré reference (a zálohu na tvorbu) se přes 3 měsíce nic pořádného nedělo, dostali jsme dva grafické návrhy webu, které se nám vůbec nelíbily. Někdy v září loňského roku jsme tedy začali hledat nového dodavatele a stal se jím iNFINITE Production . Tento dodavatel přislíbil tvorbu stránek za daných finančních možností pod podmínkou využití jeho redakčního systému. Design dopadl opravdu velice dobře, ale redakční systém, ač je pro eshopy a firmy jistě velice dobrý, pro potřeby našeho webu nestačil, navíc jsme byli moc závislí a redakční systém neumožňoval mnoho změn (bez zásahu programátora). Design tedy byl museli jsme ho napasovat na původně zvažovaný redakční systém. To už nezařizoval žádný dodavatel, ale byla to má prosincová zábava. V lednu a únoru probíhalo doplňování obsahu a ladění webu a doplňování posledních součástí. A nyní je tedy nový web kompletní.

Tedy kompletní v původně zamýšleném rozsahu, v době tvorby se nám otevřely nové obzory a dostali jsme mnoho nápadů které bychom chtěli ještě do webu v budoucnu zapracovat a zrealizovat, to se již ale do doby vydání nestihne.

Tedy co nový web přináší? Nejprve věci, které návštěvník na první pohled nevidí:

1. Kvalitnější kód a optimalizace pro vyhledávače (zlepšení návštěvnosti).
2. Nový, pro autory příjemnější redakční systém (tedy doufejme že budou více psát).
3. Efektivnější kód (rychlejší načítání stránky)

A pak už začínají věci, které uvidíte i vy.

4. Asi nejlepší zlepšovák, na který jsme velice hrdí je nový seznam pozorovatelných komet . Někteří z náš možná ví, že sehnat aktuální efemeridu komet není zase takový problém, jenže problém je vědět, které z těchto komet jsou skutečně pozorovatelné. Minor Planet Center, které spravuje seznam drah komet poskytuje velice precizní dráhy, ale značně zanedbává parametry jasnosti. Výsledkem toho je, že pokud je používáme v základní podobě, vyjde nám z efemerid několik viditelných komet, které jsou ve skutečnosti mnohem slabší a naopak chybí některé komety, které nečekaně zjasnily, navíc mnoho komet má značně jinou skutečnoou jasnost. Takže výsledek je značně nepraktický a všechny weby na světě musí ručně vyhodnocovat komety a jejich viditelnost. My už ne :-). Na stránku jsme vypracovali jednoduchý efemeridový program, který pro aktuální datum hledá komety ve vhodné pozici nad obzorem, počítá kdy jsou nejlépe viditelné a zároveň obsahuje hybridní databázi spojující databázi MPC s precizními dráhami spolu s precizními parametry jasnosti vypočítané na základě dat z COBS. Mapky si samozřejmě ručně vyrobit musíme tak jako tak, ale systém je nyní mnohem méně závislý na lidském faktoru a šetří mnoho času, takže tabulka se automaticky aktualizuje a my jen doplňujeme mapky pro to co se zrovna objeví. Nic podobného jsme zatím nenašli ani na zahraničních webech.
5. Vytvořili jsme novou Znalostní bázi o meziplanetární hmotě. V přehledné podobě puzzle si můžete složit celkovou představu o meziplanetární hmotě v naší Sluneční soustavě a udělat si tak ucelený obraz. Tato sekce je připravena pro všechny, ty kteří hledají detailní informace a zajímavosti i pro naprosté amatéry, kteří si chtějí jen udělat představu o MPH. Obsah je nyní v jakémsi bodu 0, chceme přizvat další tvůrce a obsah postupně doplňvat upřesňovat a rozšiřovat. Tedy pokračovat v jákesi Wikipedii o meziplanetární hmotě jako celku.
6. Přidali jsme novou funkci Flash news na úvodní stánce. Původní systém umožňoval psaní jen celých článků, takže čtenářům unikalo spousta důležitých novinek, které jsme nemohli efektivně do podoby článků zpracovat. Jednoduše by to zkazilo aktuálnost sdělení a zároveň mnohdy je těžké najít podstatný rozsah pro úplný článek. Nyní jsme tedy přidali krátké zprávy, jejichž vložení zabere minitku a umožňí nám vás informovat k všem zajímavém co se šustne aktuálně!
7. Na stránce nyní naleznete fungující pole pro rychlé vyhledávání v obsahu!
8. Posledním ale neméně důležitým zlepšením je design stránek, který nyní vypadá mnohem moderněji, ač. nejsme úplně spokojeni s obrázkem plejád na pozadí, problém ovšem je, že snímky komet, meteorů a planetek nejsou jednuše použitelné na opakující se pozadí a tak jsme zatím zvolili tuto variantu. Koneckonců modré mlhovinky kolem plejád jsou z mezihvězdného prachu, tedy základním stavebním kamenem těles meziplanetární hmoty :-) 

 

Doufáme, že se vám nové stránky budou líbit a především budou užitečné!

Ukázalo se že naše původní očekávání, že do konce červa by mohl být nový web hotov byla nerealistická. Přesto, na webu pracujeme a snad se brzy posuneme dále.

Stav nového webu se zatím moc dalko nepohnul, zasekli jsme se jak na serveru tak na grafickém návrhu. Struktura webu je hotová, systém připraven, potřebujeme tedy hlavně doladit vzhled webu ale zde je kámen úrazu, tj. zdržení od dodavatele, kterého jsme na výrobu grafiky najali.

Další problém se kterým se potýkáme je umístění webu. Máme slíbené zbrusu nové umístění na lepší lince a výkonějším server dedikovaném přímo pro web. Bohužel po tom co začala migrace se věc u dárce zasekla a my jsme museli migrovat zpátky a nyní čekáme až se věc dořeší.

Nic není jednoduché, ale nevzdáváme se a vytrváme, dokud projekt nedokončíme!

Děkujeme za podporu.

Tričko komeťáka

Přehoupli jsme se přes polovinu doby projektu nových stránek Kommet.cz na startovači a je čas ukázat další z cen pro naše dárce - tričko komeťáka. Tričko komeťáka Obrázek

Sbírka na nový web bude díky vašim darům úspěšná. Pokud jste ještě nepřispěli a váháte, nebojte, každou korunu navíc na stránkách poznáte(viz. popis projektu), odměny jsou stále k dispozici. 

 

Pření stranu netřeba komentovat, naleznete na ní velice aktuální téma, sondu Rosetta s modulem Philae a jejich cíl, kometu Churyumov-Gerasimenko.

 

 Potisk zadní strany zajišťuje umělecký dar Petra Horálka, konkrétně jedna z jeho nádherných zasněných kreseb "Sen o noci sečské". 

 

back.png

 

A zde už je kompletní náhled triček, tisknout se bude dle velikostí a typu (žena, muž) po ukončení sbírky. 

tricka-nahled.png