Startovač - financování projektů

Nové album Jirky Muchy - crowfunding kampaň

Novinky - Nové album Jirky Muchy

Podpořte natáčení mého nového alba. Mám připraveno mnoho nových písní a jen s vaší pomocí budu schopen album natočit a vydat.

Hudba

Listopad

Ahoj všem! Dobrý den! Namaste! नमस्ते Salám Aleikum! Šalom! Koničiva! こんにちは! Čest práci! Listopad Obrázek

ÚVOD

Posílám opět stejný příspěvek, Bohužel došlo ke smazání startovač hlásil nějaké chyby. Takže ještě jednou!

Zas o kousek blíže k finále. Vlastně jsem teď ve fázi, kdy už mi zbývají jen některý zpěvy. Vše je jinak nahrané.

Něco málo prozradím. Jsem od září na mateřský, moje žena chtěla do práce, do studia chodím až po obědě... Takže se každý den modlím, abych to stihnul do Vánoc. Jsem z toho lehce ve stresu, ale zároveň se snažím nebýt ve stresu, páč ve stresu jsem absolutně neproduktivní. Hlavně je důležitý nebýt ve stresu z toho, abych náhodou nebyl ve stresu. U jedné písničky navíc nemám ještě jasno, neboť se rozhoduji, kdo jí se mnou bude zpívat. Jedná se totiž o duet, kde potřebuji zpěvačku s jemným hlasem, která má osvojený zpívání v angličtině, ne ale s texaským přízvukem. Mám nějaké tipy i typy, ale ještě nenašel odvahu je oslovit. Chci jí pracovně nazpívat zítra či pozítří a pak se rozhodnu...

Jinak mě moc baví to, co vzniká. Prozradím, že deska bude barevná. Nevím, jestli obal, ale hudba určitě.

Dostávám od vás krásný zprávy a mnoho z vás mi píše, jak vám moje kampaň s videem přijde pěkná a vtipná... Jen si říkám, aby vás to pak nezklamalo. Jsem ve skutečnosti vážnej člověk a i moje hudba není zas tak moc vtipná. Nečekejte proto nějaké žertovné písně.

O čem písničky budou? Jako obvykle o ničem. Protože já nejraději píšu písničky o ničem. Budou tam nějaká ta témata, ale spíš abstraktní, emoční. Tradičně smrt, láska atd. To téma smrti se tam opakuje několikrát. Ale nepochybně s notnou dávkou optimismu, pozitivity. Album bude mít samozřejmě happyend, hezkej a dojemnej.  Vše s lehkou dávkou melancholie. Melancholii já totiž rád, leč jen po malých doušcích a pak vždycky posluchače uchlácholím něčím hezkým a veselým.. Možná si popláčete, ale takovým tím pozitivním způsobem. Nebojte, nic smutnýho vás nečeká... Deska bude hodně o emocích. A také o melodiích a zpěvu. Jak jinak. 

Texty, jak už jsem psal, budou tedy většinou o ničem. Musel jsem dokonce pár písní přetextovat, páč se tam mihly nějaký názory a taky mi to nešlo úplně do pusy, myslím tím z té zvukomalebné stránky. Je tam jedna česká písnička a poněvadž mi tam neseděly některý český slova, který zněly hrozně chrčivě, tak jsem si vzal pár výrazů z bulharštiny, slovenštiny, ruštiny, polštiny a srbštiny. Takže to vlastně zas tak česká písnička nebude. Navíc refrény tam zpívá indická zpěvačka a to navíc maharáthštině, takže to skoro vůbec nebude česká písnička.

Chtěl jsem vyprodukovat emoce a to i skrze texty. Chci jen, aby moje hudba zaplnila váš prostor, aby vás objímala, hýčkala a tak.. Teda nemyslím tím ve smyslu šumsvistu, to ne. Ale zkrátka nemám potřebu používat hudbu jako katalizátor svých názorů, nemám potřebu sdělovat nějaké příběhy z každodenního života, spíš chci, abych probudila váš vlastní příběh. Svoje názory si nechám na facebookový diskuze. Hudbu chci zachovat čistou, zvukomalebující.

A stylově? Jako vždy a možná ještě více. Jsou tam rockové, kytarové prvky, stejně jako popové, klávesové, dechové, indiepopové, retropopové, modernpopové folkové i countryové, ethnické i klasické, ambientní, psybientní, psychedelické i jazzové, také keltské, indické, bulharské, čínské, africké ba i brazilské, moravské i slovenské. Jen jsem stále nenašel tu správnou inspiraci z plzeňské a chodské lidové hudby, ale to určitě někdy přijde. Těch desek chci udělat ještě pár.

Kurzy vaření a vše ostatní až po dokončení...

A vy, co jste si zaplatili účast na nahrávání. Nebojte. Dojde na vás! :)

Tak to je pro dnešek zatím vše. Krásný den všem a moc všem děkuji za trpělivost.

PS: Chyby neopravuji, omlouvám se za případné hrubky.

Vážení přátelé, fanoušci, přispěvatelé, podporovatelé

Ještě Vás všechny prosím o malé strpeníčko. Pracuji velmi, velmi intenzivně. dokonce i nyní se pokouším něco dělat navzdory tomu, že mě skolil podzimní vir. Album se chýlí k závěru, leč ještě stále mnoho práce. Momentálně jsem dokončil jedno psychedelické country a ještě se čeká na nějaké natáčení v Indii... Schází mi dvě písničky. Pak mix, mastering, pečení sušenek a tak dále... Buďte na přijmu! Do Vánoc to bude :D Krásný podzim všem.

Srpnová novinka

Prázdniny se chýlí ke konci a ještě hodně práce přede mnou

Tak jak mi jde práce na novém albu? Dotazuje se mi takřka každý koho potkám.

No jde to. Někdy ztuha někdy hladce, leč práce pokračuje, nestagnuje.

V první řadě se omlouvám opět za prodlevu, ale dostávám se do takové intenzivnější fáze mojí práce. Jsem nyní plně absorbován do muziky a na ostatní věci nemám moc chuť a náladu. Chápu, že už bych měl pomalu řešit odměny, aspoň administrativně, ale s tím si počkám nejspíš až na podzim.

Vy, co jste si zaplatili účast na albu. Nebojte, počítám s vámi!

Jak to teď u mě probíhá?

Od začátku léta pouze nahrávám a nahrávám a taky tvořím a zase nahrávám, skládám, aranžuji, produkuji, zvukomalebňuji. Občas jdu na procházku, občas se napiju, najím, a pak zase nahrávám a sem tam se protáhnu nebo si zarelaxuji v nějaké diskuzi na facebooku.

Většina písní vzniká kompletně v mém malém skromném studiu v Plzni. Mám to zde tak malý, že se sem vejdou maximálně tři lidi. Občas k některým náběrům používám i jiná studia. Bude se něco natáčet v Indii, doufám, že i ve Švédsku. Zatím nejdále se natáčelo v New Yorku, kde se nahrával můj vzácný host, zpěvák Steve Conte, jehož jsem pozval na jednu písničku, kterou jsem složil pro jeho fantastickej hlas. Jo a nahrávalo se to ve čtvrti Bronx. A jak jsem už psal, mezinárodní spolupráce probíhá online! Někteří dotyční to nepsrávně pochopili a už se i šuškaly jakési drby. Ne, skutečně do New Yorku jsem letět nemusel, na to bych potřeboval minimálně ještě jeden startovač. Steve to jednoduše nahrál ve studiu v Emerice, před tím mi poslal přes email pracovní ukázky, načež jsme se domluvili, jak zhruba si to představuji. A když byla práce z jeho strany hotova, poslal mi výsledné zvukové soubory, které jsem si já už přimíchal ve svém studiu v Plzni.

Moje studijko

Krom několika hostujících hudebníků, pracuji veskrze sám, nemám žádný tým a takřka všechny nástroje, zpěvy nahrávám, aranžuji kompletně sám. Páč mám rád, když mi do mojí práce nikdo moc nezasahuje. Nejsem totiž moc teamovej hráč :D

A hodně lidiček se mi ptá, jak to vlastně u mě ve studiu probíhá.

Tak třeba v posledních dnech, no... už víc jak týden... jsem uvázl na práci k jedný písničce, jejíž hlavní problém byl zpěv a text. Její původní pracovní verzi jsem nazpíval v gibberish (jazyk, který nedává smysl). Když složím písničku,  tak jí nejprve nazpívám v gibberish, což zní jako něco mezi angličtinou a bengálštinou. A teprve až poté na to píšu text.

Původní plán u této písně byla francouzština. Ale naučit se francouzsky, to už asi nestihnu. Napadlo mě udělat český text a napsal jsem asi tři verze a nic nefungovalo. Měl jsem pocit, že melodie se v českým textu někam ztrácí. Napsal jsem tedy alternativní text v angličtině. To už sice fungovalo o něco lépe, leč stále to nebylo ono.  Text, jako takovej, se mi sice po stránce poetický líbil, ale prostě hudebně nefungoval tak jak bych si přál, nezapadal do melodie, nemyslím významově, ale zvukomalebně. Hledal jsem nová slova a nic.. A tak jsem ho předělával a předělával, až jsem nakonec došel do stádia, kdy jsem měl silný pocit, že to prostě nedokončím a písničku ze seznamu vyřadím. Myslím, že to je fáze, se kterou má zkušenost každej umělec, každej, kdo něco tvoří. Kdy prostě člověk kreativně stagnuje a má dojem, že jeho práce nemá žádnou úroveň, kvalitu. Přišel jsem si jako amatér, co se snaží o něco na co nemá.

Takto nějak jsem se cítil teď v neděli. A jediná myšlenka, kterou jsem měl byla, že potřebuji volno. Aspoň jeden den odpočinku. Rozhodl jsem se v pondělí vynechat nahrávání a udělat si procházku lesem. Přece jen být zavřený ve studiu víc jak 10 hodin denně se stane po nějaký době vyčerpávající.

Jenže stalo se neočekávané

V pondělí ráno jdu s malou do školky, s tím, že se pak půjdu projít do lesa. Ale v tom mě záhy přepadla nesmírná chuť jít do studia a tvořit... A to jsem taky udělal. A udělal jsem dobře. Během hodiny jsem předělal celý text, který fungoval. Ba nejen to. Předčil mé očekávání. Nazpíval jsem zkušební verzi a znělo to úžasně. Ten pracovní zpěv tam prostě nechám, páč líp bych to už prostě nezazpíval. Zpěv nahraný na jeden zátah, na první pokus, bez jediné úpravy, žádná intonační chyba. To se mi už hodně dlouho nestalo. Většinou se trápím se zpěvem půl dne. Poslouchám to druhý den a nadšení neopadlo. Píseň s lehce surrealistickým textem jsem nazval Blue Umbrella. To se tak prostě stává. Musím si včerejší datum napsat do kalendáře a zjistit od nějakého astrologa, jaká byla ten den hvězdná konstelace. Tak snad to vydrží....

Musím už běžet, mám opět chuť něco vytvořit. Mějte se přátelé... Jo a nehodlám teď po sobě kontrolovat svojí gramatiku, pravopis či krasopis, páč to by bylo na další hodinu.

Ozvu se se opět brzy.

Jirka

PS: V závěru článku jsem se sice omlouval, že po sobě nebudu vzhledem k časové tísni kontrolovat pravopis, ale možná to chtělo, neboť napsat prosinec místo srpen, to se člověku nestává každý den. Každopádně chyba opravena a nenechte se zmást :)

Písnička v monitoru