fotka do startovače - kopie.JPG

Nová trasa na via ferratě v Semilech Ostatní

Nejkrásnější česká via ferrata v divokém údolí Jizery dostala povolení ochranářů ke stavbě nové trasy. Součástí bude i visutý most.

1Návrh pohled na celek z vyhlídky  na protějším břehu.JPG

Vybráno387 967 Kč(111 %)

111 %
348 000 Kčpožadováno
622startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

 Via ferrata Vodní brána je místo, kde se mohou setkávat mladí lidé,  rodiny s dětmi i aktivní senioři  s nádhernou přírodou prostřednictvím dobrodružného zážitku.

Podpořte nás ,abychom mohli dokončit  náš plán, rozšířit via ferratu Vodní brána u Semil .

Nová trasa povede na sousední vrchol a  se stávajícími ferratami bude propojena  visutou tzv. Barmskou lávkou.

 

Překrásná ferrata  v divokém kaňonu nad řekou Jizerou by tak mohla dohromady nabídnout více než 450 metrů unikátní, kompletně zajištěné lezecké trasy .

Informační letáček ke stávajícím trasám

Už od roku 2013 je na skalním masívu, na levém břehu Jizery poblíž města Semily,  vůbec poprvé v ČR otevřená, tak zvaná via ferrata  s názvem Vodní brána. Jedná se o veřejně a zdarma přístupnou lezeckou trasu v náročném skalním terénu, kde pohyb usnadňuje ocelové lano zakotvené v několikametrových intervalech pevně na skále.

Cesty se nebudou nikde křížit, ale budou tvořit okruhy.

 Nová ferrata začíná společně se stávající červenou trasou a pokračuje třicetimetrovým traversem nad hladinou Jizery, přímo naproti Galerii na Riegerově stezce. Na konci traversu  se pomocí prvního lanového mostu dostane na členitý pilíř , po kterém pokračuje přes druhý  lanový most k  vedlejšímu vrcholku Vyhlídka.   Cestou  si budete moci vybrat mezi  lehčí (klas. B) a těžkou , mírně převislou  variantou (klas.D). Vrcholy Vodní brána a Vyhlídka  budou propojeny patnáctimetrovým mostem  ze tří lan.

Na více než dvojnásobně dlouhé trase se provoz "rozředí".

 výstup po červené trase

Vodní bránu navštíví ročně tisíce lidí. Zkušení ferratisté zvládnou trasu sami, začátečníkům radíme, aby napoprvé absolvovali výstup se zkušenějším kamarádem, nebo průvodcem, který vysvětlí jak se správně jistit.

„Žili byli hoši dva tvrdí byli jak žula“

Významnou výhodou semilské ferraty je,že na rozdíl od nejbližších  ferrat v Děčíně a v německém Jonsdorfu, není na pískovci, ale na velice odolné albitické žule,a tudíž zde neplatí zákaz lezení v zimě  a  za vlhkého počasí.Opravdovým drsňákům doporučujeme výstup za mrazivých dnů, kdy v kaňonu kvílí a pukají ledové kry jako na Yukonu..

červená trasa v zimě

 

Žádné kramle a umělé stupy.

  

Na  ferratě Vodní brána nenajdete umělé stupačky a kramle.. Líbí se nám přístup: " pouze tolik železa, kolik je nezbytně nutné." Uznali to i ochranáři a úředníci.  Naše ferraty tvoří fakticky jenom promyšleně vedené jistící lano.Kdyby ferratisté  nedodržovali dohodnutá pravidla, poškozovali přírodu, chovali se nezodpovědně,  lano se jednoduše odmontuje .

 Ze začátku jsme měli obavu, jak lidé absenci umělých stupů přijmou, je totiž nutné, „lézt dobře nohama“ jako  lezou horolezci, protože jinak vám velice brzy dojdou síly.Podle naší zkušenosti vnímají návštěvníci tuto zvláštnost  jako zvýšení sportovní hodnoty výstupu a tréning správných lezeckých návyků.

Držíme krok  s dobou.

Při budování prvních dvou tras  jsme důsledně postupovali podle aktuálně nejnovějších zásad a doporučení Německého alpského spolku (DAV). Chtěli jsme, aby naše ferrata snesla srovnání  s moderními ferratami v Itálii a Rakousku.Novou trasu bychom chtěli ve vertikálních úsecích vybavit tzv. Trentinskými kotvami, které jsou novinkou v alpských zemích a výrazně snižují riziko v případě pádu.

Jak jsme přesvědčili ochranáře.

 Nebylo to snadné. Na počátku mezi námi stály kopce předsudků a nedůvěry. V roce 2012 nebyla v Čechách žádná opravdová via ferrata , která by se nacházela v chráněném  území. Dohodli jsme nakonec podmíněné povolení za předpokladu, že trasy budou pravidelně namátkou kontrolovány, jestli zde nedochází k porušování dohodnutých pravidel (pohyb mimo trasy, odpadky,negativní vliv na chráněné rostliny ). Už po dvou letech nám povolení provozu prodloužili na delší pětileté období a konstatovali, že nebyl zaznamenán žádný negativní vliv .  Po pěti letech provozu,  během kterých ochranáři  sledovali, jestli nedochází k poškozování přírody, jsme získali povolení  pro stavbu  třetí trasy. 

 

  první vrcholová kniha Ferraty Vodní brána

 informace o nové trase  na našich nově založených stránkách

Povedlo se nám, že byrokracii  zaplatil stát.

Od podzimu 2017 probíhalo jednání, jehož součástí bylo „Naturové hodnocení vlivu záměru na přírodu", které je náročné  časově i finančně..Posudek z větší části financovalo město Semily. Dokument dokládá, že záměr, tak jak je navržen, nebude škodit chráněným druhům rostlin a živočichů. Zkrátka a dobře POVOLENÍ MÁME!  … a můžete si ho přečíst ZDE:   Hodnocení vlivu záměru rozšíření Via Ferraty Vodní brána na evropsky významné lokality a ptačí oblasti Mgr. Eva Volfová 2018  pdf 

Rozpočet na stavbu

70tis  lano ,kotvy, montážní materiál

50tis  nářadí a vybavení

115tis  práce na trase 300hod

50 tis ochrana vřesoviště

10tis sanace

 25tis provize  startovači

 30tis rezerva

Provedení se zásadně  nebude lišit od modré a červené trasy . Roxorové kotvy pr 22 mm
vlepené do předvrtaných děr chemickou maltou. ponesou postupové lano průměru 12, resp 14 mm.
Trasa bude mít  délku  220 m + dva můstky s celkovou délkou 14 a 5 m.

 

Odměny pro podporovatele.

 Naši podporovatelé obdrží před oficiálním otevřením trasy  informační brožurku  se stylovýmTOPO nákresem všech tras z dílny Mirka Jirků(WWW ferraty u nás) + Nejdůležitější info v češtině, polštině a němčině + základní ferratová metodika bezpečného lezení..

 

 Karabina  na klíče s nápisem  Via ferrata Vodní  brána ( výrobce SingingRock).

 Podporovatelský nástěnný kalendář A4 .

Reflexní nálepka na přilbu,  nebo trekingovou  hůlku ...

 Velký (500ml) a malý (330ml)  hrnek.

 Velký (13 fotografií) nástěnný kalendář  a malé kalendáříky.

Pomocná karabinka Singing Rock se šroubovací pojistkou (pevnost 300kg) s vygravírovaným nápisem Vodní brána 

Abychom ušetřili náklady za poštovné, poprosili jsme síť prodejen Rock Point o pomoc s distribucí Vašich odměn.  Rock Point věnuje prvním 500 Startérům  zajímavé (20%) poukázky! 

Po úspěšném ukončení kampaně se domluvíme emailem a my Vám pošleme Vaší odměnu přímo na Vaší nejbližší prodejnu sítě Rock Point.

 

 Tak co, půjdeme do toho spolu  ???

 

 

 

Vybráno387 967 Kč(111 %)

111 %
348 000 Kčpožadováno
622startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuMartin Marek/ čokař

Odměny

50 Kčhluboko do kapsy

Děkujeme Vám. I tato částka by nám bezpečně zajistila finance na stavbu nové trasy, pokud by nám ji věnovala většina lidí, kteří každý rok naší ferratu navštíví. Nic Vám posílat nebudeme, Vaše odměna Vás bude čekat naproti Galerii na Riegerově stezce. Mapku si budete moct stáhnout po oficiálním otevření na našem webu.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

100 KčPředplaťte si " vstup"

Pošlete nám částku, která se jinde platí jako vstupné do bazénů, posiloven a lezeckých stěn. Už v létě o prázdninách můžete vyrazit zkontrolovat, jak se Vaše "investice" zúročila.. A dividendy si budete moci vyzvednout přímo na místě při každé další návštěvě. Před oficiálním otevřením trasy Vám pošleme informační letáček s plánkem ferraty z dílny MirkaJirků/www ferraty u nás.

Očekávané doručení odměny: prosinec 1899

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

200 Kčberu dva vstupy!

A máš recht! Na ferraty bys neměl(a) chodit sám (sama). Připravte si půdu pro vaše budoucí randevú. No a jestli to klapne, tak máte každoročně neomezený počet vstupů včetně dětí i vnoučat.. Jako bonus Vám pošleme ještě před oficiálním otevřením trasy informační letáček s plánkem ferraty z dílny MirkaJirků/www ferraty u nás.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

250 Kčnálepka na přilbu

Za Váš příspěvek Vám pošleme červenou a bílou reflexní nálepku s logem ferraty Vodní brána. Nálepka je vytištěna na reflexním podkladě (Reflekton R) a odráží světlo až na 250m. Můžete si ji nalepit na přilbu, nebo třeba na trekingové hůlky jako turistickou známku. Jako bonus Vám pošleme ještě před oficiálním otevřením trasy informační letáček s plánkem ferraty z dílny MirkaJirků/www ferraty u nás.

Počet dostupných odměn: 922/1000

Odměna nedostupná

300 KčUž Jsem na Vodní bráně byl a chci vás podpořit

Jsme moc rádi, že Vodní brána je ferrata na kterou se lidi vracejí a chodí opakovaně. Je to fajn, že Vám nemusíme nic vysvětlovat, znáte to tu a víte, že Vodní brána je a bude zdarma veřejně přístupná a oproti běžným ferratám je trasovaná tak, že nepotřebuje žádné umělé stupy a kramle. Těšíte se na novou trasu a my se těšíme, až vám ji budeme moct ukázat. Dostanete červenou i bílou nálepku na přilbu a roční nástěnný kalendář. Před oficiálním otevřením trasy Vám pošleme informační letáček s plánkem ferraty z dílny MirkaJirků/www ferraty u nás.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

365 Kčkarabinka s emblémem Via Ferraty Vodní brána

Za Váš příspěvek Vám pošleme karabinku s nápisem Vodní brána + samolepku na přilbu a samozřejmě Vám pošleme před oficiálním otevřením trasy informační letáček s plánkem ferraty z dílny MirkaJirků/www ferraty u nás.

Počet dostupných odměn: 0/50

Odměna nedostupná

366 Kčkarabinka s emblémem Via Ferraty Vodní brána

Za Váš příspěvek Vám pošleme karabinku s nápisem Vodní brána + samolepku na přilbu a samozřejmě Vám pošleme před oficiálním otevřením trasy informační letáček s plánkem ferraty z dílny MirkaJirků/www ferraty u nás.

Počet dostupných odměn: 32/50

Odměna nedostupná

400 Kčkarabinka šr. s emblémem Via Ferraty Vodní brána

Karabinka Singing Rock se šroubovací pojistkou (pevnost 300kg) s vygravírovaným nápisem Vodní brána + samolepku na přilbu a samozřejmě Vám pošleme před oficiálním otevřením trasy informační letáček s plánkem ferraty z dílny MirkaJirků/www ferraty u nás.

Počet dostupných odměn: 0/50

Odměna nedostupná

401 Kčkarabinka šr. s emblémem Via Ferraty Vodní brána

Karabinka Singing Rock se šroubovací pojistkou (pevnost 300kg) s vygravírovaným nápisem Vodní brána + samolepku na přilbu a samozřejmě Vám pošleme před oficiálním otevřením trasy informační letáček s plánkem ferraty z dílny MirkaJirků/www ferraty u nás.

Počet dostupných odměn: 16/50

Odměna nedostupná

500 Kčpodporovatel-nadšenec

Velice si ceníme Vaší pomoci. Dostanete červenou i bílou nálepku na přilbu a roční nástěnný kalendář s osobním poděkováním. Jako bonus Vám pošleme ještě před oficiálním otevřením trasy informační letáček s plánkem ferraty z dílny MirkaJirků/www ferraty u nás.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

750 KčPodporovatelský hrnek na čaj .

Hrnek na čaj,nebo kafe s motivem z naší ferraty a poděkováním. Dostanete červenou i bílou nálepku na přilbu, nástěnný kalendář a hrnek s titulní fotografií z naší ferraty a samozřejmě Vám pošleme ještě před oficiálním otevřením trasy informační letáček s plánkem ferraty z dílny MirkaJirků/www ferraty u nás.

Počet dostupných odměn: 39/50

Odměna nedostupná

750 KčHrdý podporovatel .

Podpořili jste dobrou věc, která vznikla "zespodu",z čirého nadšení, těžce a postupně... a ne jako nějaká "těžba dotačních titulů".. Funguje a slouží zdarma všem slušným lidem. .. Buďte na to hrdí! Dostanete od nás měsíční nástěnný kalendář (13 fotografiíí), nálepky na přilbu a samozřejmě Vám pošleme ještě před oficiálním otevřením trasy informační letáček s plánkem ferraty z dílny MirkaJirků/www ferraty u nás. Počet dostupných odměn: 50/50

Počet dostupných odměn: 45/50

Odměna nedostupná

850 KčVelký (půllitrový) hrnek na čaj

Chtěl bys mít pořádnej chlapskej hrnek na kafe, čaj , polívku a zároveň památku, žes pomohl na svět fajn věci? OK.. Velkej hrnek je Tvůj a dostaneš k němu nálepky, kalendář "srdíčko je nejvíc" ( třeba pro nějakou roštěnku..) a samozřejmě brožuru s topem už před otevřením.

Počet dostupných odměn: 0/25

Odměna nedostupná

1 000 Kčsrdcař

Sejdeme se společně na kurzu bezpečného lezení. Dostanete nálepky na přilbu a nástěnný roční kalendář s osobním poděkováním a samozřejmě Vám pošleme ještě před oficiálním otevřením trasy informační letáček s plánkem ferraty z dílny MirkaJirků/www ferraty u nás Dostanete pozvání na seminář/ metodický den, kde si budete moci samostatně vyzkoušet pokročilé ferratové techniky dojištění lanem a dopomoc v těžkém terénu.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 500 Kčsrdcař plus

Velice si ceníme Vaší pomoci. Dostanete nálepky na přilbu a nástěnný roční kalendář a můžete si vybrat,jestli Vám máme poslat hrnek,puzzle,nebo podložku pod myš s motivy Vodní brány. Samozřejmě Vám pošleme před oficiálním otevřením trasy informační letáček s plánkem ferraty z dílny MirkaJirků/www ferraty u nás. Dostanete pozvání pro dva na seminář/ metodický den, kde si budete moci samostatně vyzkoušet pokročilé ferratové techniky dojištění lanem a dopomoc v těžkém terénu.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

2 500 Kčzalezem ve skalách, nebo půjdem na výlet

Tak Tebe bych rád poznal. Ale vážně. Domluvíme si spolu lezení podle Tvojí volby a vylezeme spolu nějakou krásnou věž ve Skaláku, na Prachově, na Suškách... dvojkou, pětkou, sedmou, podle toho, jak na tom budem.. (vylezl jsem 10cest na El Capitana a 4 na Eiger, tak se snad se mnou nebudeš bát.) a pak spolu pujdem na pivo.. . A nebo, pokud se Ti nechce na lano, tak domluvím parádní vejlet pro Tebe a Tvoje kamarády třeba s exkurzí do podspálovský elektrárny , a třeba si zalezem spolu na ferratách a na to pivo taky půjdem .. (( musíme se spolu vyfotit na památku))

Počet dostupných odměn: 0/10

Odměna nedostupná

2 500 Kčzalezem ve skalách, nebo půjdem na výlet II

Tak Tebe bych rád poznal. Ale vážně. Domluvíme si spolu lezení podle Tvojí volby a vylezeme spolu nějakou krásnou věž ve Skaláku, na Prachově, na Suškách... dvojkou, pětkou, sedmou, podle toho, jak na tom budem.. (vylezl jsem 10cest na El Capitana a 4 na Eiger, tak se snad se mnou nebudeš bát.) a pak spolu pujdem na pivo.. . A nebo, pokud se Ti nechce na lano, tak domluvím parádní vejlet pro Tebe a Tvoje kamarády třeba s exkurzí do podspálovský elektrárny , a třeba si zalezem spolu na ferratách a na to pivo taky půjdem .. (( musíme se spolu vyfotit na památku))

Počet dostupných odměn: 2/10

Odměna nedostupná

3 000 KčKlub Vodní brána

Členství v klubu Vám dá možnost půjčit si každoročně zdarma ferratové vybavení spolku Vodní brána. Získáme od výrobců 10 setů různých značek a vy si budete moct vyzkoušet, jaký je mezi nimi rozdíl. Můžete si půjčit a otestovat veškeré naše vybavení. Například 1 sada(úvazek,absorbér,přilba) na deset dní.. 2 sady na 5 dní.. atd. Mohlo by se Vám to hodit, pokud budete chtít vyrazit na ferraty s rodinou, přáteli, kolegy z práce, kteří vybavení nevlastní.. Dostanete nálepky, kalendáře, brožuru a pozvánky na všechny pořádané akce.

Počet dostupných odměn: 26/30

Odměna nedostupná

3 480 KčOutdoorová firma,cestovka, vůdce, průvodce.

Podpořte nás částkou , která představuje 1% nákladů na stavbu nové trasy a můžete si na Bránu klidně vodit své klienty,točit a fotit reklamy , pořádat k nám zájezdy.. s klidným svědomím, protože jste se na budování trasy významným způsobem podíleli. Takovou zásluhu už Vám nikdo neodpáře a i my Vás budeme chválit.

Počet dostupných odměn: 9/10

Odměna nedostupná

3 500 Kčkompletní ferratový kurz pro dva lidi

Za Váš příspěvek s Vámi projde zkušený průvodce všechny trasy ferraty Vodní brána a naučí Vás zásady bezpečného lezení, jištění a dopomoci spolulezci. kurz + certifikát/ poděkování+ fotografie s vámi na ferratě na památku Jako bonus Vám pošleme ještě před oficiálním otevřením trasy informační letáček s plánkem ferraty z dílnyMirkaJirků/www ferraty u nás s vlastnoručním podpisem a poděkováním.

Počet dostupných odměn: 7/10

Odměna nedostupná

5 000 Kčtřetí návštěvník na oficiálním otevření

Mecenáš jednotlivec nebo skupina ev.outdoorová firma. Samozřejmě dostanete od nás diplom a medaili za zásluhy a na památku Vám uděláme fotografii na oficiálním otevření trasy se šampáněm a veškerou parádou na stupních vítězů.

Počet dostupných odměn: 0/1

Odměna nedostupná

7 500 Kčdruhý návštěvník na oficiálním otevření

Mecenáš jednotlivec nebo skupina ev. firma. Samozřejmě dostanete od nás diplom a medaili za zásluhy a na památku Vám uděláme fotografii na oficiálním otevření trasy se šampáněm a veškerou parádou na stupních vítězů.

Počet dostupných odměn: 0/1

Odměna nedostupná

10 000 Kčprvní návštěvník na oficiálním otevření

Buďte soutěživí, nestyďte se ,že máte na to stát na bedně........ Samozřejmě dostanete od nás diplom a medaili za zásluhy a na památku Vám uděláme fotografii.na oficiálním otevření trasy se šampáněm a veškerou parádou na stupních vítězů.

Počet dostupných odměn: 0/1

Odměna nedostupná

35 000 Kčuspořádáme na ferratě pro vaší firmu team building

Ve spolupráci s Adrenalin centrum Liberec Vám připravíme teambuildingovou akci podle Vašeho přání: exkurze v podspálovské elektrárně, rafting na Kamenici, nebo Jizeře, orientační běh, sjezd Jizery na kánoích , lezení a slańování na skalách, nebo přímo na místě: lanový most přes řeku, přívoz raftem, lanovka a samozřejmě ferraty s instruktáží...

Počet dostupných odměn: 3/3

Odměna nedostupná

50 000 Kčsponzor

Sponzorům nabízíme speciální služby. Můžeme po Vás pojmenovat některý z velkých mostů, Vaše logo bude na informačních materiálech........

Počet dostupných odměn: 2/2

Odměna nedostupná