Nová trasa na via ferratě v Semilech - crowfunding kampaň

Nová trasa na via ferratě v Semilech

Nejkrásnější česká via ferrata v divokém údolí Jizery dostala povolení ochranářů ke stavbě nové trasy. Součástí bude i visutý most.

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 Via ferrata Vodní brána je místo, kde se mohou setkávat mladí lidé,  rodiny s dětmi i aktivní senioři  s nádhernou přírodou prostřednictvím dobrodružného zážitku.

Podpořte nás ,abychom mohli dokončit  náš plán, rozšířit via ferratu Vodní brána u Semil .

Nová trasa povede na sousední vrchol a  se stávajícími ferratami bude propojena  visutou tzv. Barmskou lávkou.

 

Překrásná ferrata  v divokém kaňonu nad řekou Jizerou by tak mohla dohromady nabídnout více než 450 metrů unikátní, kompletně zajištěné lezecké trasy .

Informační letáček ke stávajícím trasám

Už od roku 2013 je na skalním masívu, na levém břehu Jizery poblíž města Semily,  vůbec poprvé v ČR otevřená, tak zvaná via ferrata  s názvem Vodní brána. Jedná se o veřejně a zdarma přístupnou lezeckou trasu v náročném skalním terénu, kde pohyb usnadňuje ocelové lano zakotvené v několikametrových intervalech pevně na skále.

Cesty se nebudou nikde křížit, ale budou tvořit okruhy.

 Nová ferrata začíná společně se stávající červenou trasou a pokračuje třicetimetrovým traversem nad hladinou Jizery, přímo naproti Galerii na Riegerově stezce. Na konci traversu  se pomocí prvního lanového mostu dostane na členitý pilíř , po kterém pokračuje přes druhý  lanový most k  vedlejšímu vrcholku Vyhlídka.   Cestou  si budete moci vybrat mezi  lehčí (klas. B) a těžkou , mírně převislou  variantou (klas.D). Vrcholy Vodní brána a Vyhlídka  budou propojeny patnáctimetrovým mostem  ze tří lan.

Na více než dvojnásobně dlouhé trase se provoz "rozředí".

 výstup po červené trase

Vodní bránu navštíví ročně tisíce lidí. Zkušení ferratisté zvládnou trasu sami, začátečníkům radíme, aby napoprvé absolvovali výstup se zkušenějším kamarádem, nebo průvodcem, který vysvětlí jak se správně jistit.

„Žili byli hoši dva tvrdí byli jak žula“

Významnou výhodou semilské ferraty je,že na rozdíl od nejbližších  ferrat v Děčíně a v německém Jonsdorfu, není na pískovci, ale na velice odolné albitické žule,a tudíž zde neplatí zákaz lezení v zimě  a  za vlhkého počasí.Opravdovým drsňákům doporučujeme výstup za mrazivých dnů, kdy v kaňonu kvílí a pukají ledové kry jako na Yukonu..

červená trasa v zimě

 

Žádné kramle a umělé stupy.

  

Na  ferratě Vodní brána nenajdete umělé stupačky a kramle.. Líbí se nám přístup: " pouze tolik železa, kolik je nezbytně nutné." Uznali to i ochranáři a úředníci.  Naše ferraty tvoří fakticky jenom promyšleně vedené jistící lano.Kdyby ferratisté  nedodržovali dohodnutá pravidla, poškozovali přírodu, chovali se nezodpovědně,  lano se jednoduše odmontuje .

 Ze začátku jsme měli obavu, jak lidé absenci umělých stupů přijmou, je totiž nutné, „lézt dobře nohama“ jako  lezou horolezci, protože jinak vám velice brzy dojdou síly.Podle naší zkušenosti vnímají návštěvníci tuto zvláštnost  jako zvýšení sportovní hodnoty výstupu a tréning správných lezeckých návyků.

Držíme krok  s dobou.

Při budování prvních dvou tras  jsme důsledně postupovali podle aktuálně nejnovějších zásad a doporučení Německého alpského spolku (DAV). Chtěli jsme, aby naše ferrata snesla srovnání  s moderními ferratami v Itálii a Rakousku.Novou trasu bychom chtěli ve vertikálních úsecích vybavit tzv. Trentinskými kotvami, které jsou novinkou v alpských zemích a výrazně snižují riziko v případě pádu.

Jak jsme přesvědčili ochranáře.

 Nebylo to snadné. Na počátku mezi námi stály kopce předsudků a nedůvěry. V roce 2012 nebyla v Čechách žádná opravdová via ferrata , která by se nacházela v chráněném  území. Dohodli jsme nakonec podmíněné povolení za předpokladu, že trasy budou pravidelně namátkou kontrolovány, jestli zde nedochází k porušování dohodnutých pravidel (pohyb mimo trasy, odpadky,negativní vliv na chráněné rostliny ). Už po dvou letech nám povolení provozu prodloužili na delší pětileté období a konstatovali, že nebyl zaznamenán žádný negativní vliv .  Po pěti letech provozu,  během kterých ochranáři  sledovali, jestli nedochází k poškozování přírody, jsme získali povolení  pro stavbu  třetí trasy. 

 

  první vrcholová kniha Ferraty Vodní brána

 informace o nové trase  na našich nově založených stránkách

Povedlo se nám, že byrokracii  zaplatil stát.

Od podzimu 2017 probíhalo jednání, jehož součástí bylo „Naturové hodnocení vlivu záměru na přírodu", které je náročné  časově i finančně..Posudek z větší části financovalo město Semily. Dokument dokládá, že záměr, tak jak je navržen, nebude škodit chráněným druhům rostlin a živočichů. Zkrátka a dobře POVOLENÍ MÁME!  … a můžete si ho přečíst ZDE:   Hodnocení vlivu záměru rozšíření Via Ferraty Vodní brána na evropsky významné lokality a ptačí oblasti Mgr. Eva Volfová 2018  pdf 

Rozpočet na stavbu

70tis  lano ,kotvy, montážní materiál

50tis  nářadí a vybavení

115tis  práce na trase 300hod

50 tis ochrana vřesoviště

10tis sanace

 25tis provize  startovači

 30tis rezerva

Provedení se zásadně  nebude lišit od modré a červené trasy . Roxorové kotvy pr 22 mm
vlepené do předvrtaných děr chemickou maltou. ponesou postupové lano průměru 12, resp 14 mm.
Trasa bude mít  délku  220 m + dva můstky s celkovou délkou 14 a 5 m.

 

Odměny pro podporovatele.

 Naši podporovatelé obdrží před oficiálním otevřením trasy  informační brožurku  se stylovýmTOPO nákresem všech tras z dílny Mirka Jirků(WWW ferraty u nás) + Nejdůležitější info v češtině, polštině a němčině + základní ferratová metodika bezpečného lezení..

 

 Karabina  na klíče s nápisem  Via ferrata Vodní  brána ( výrobce SingingRock).

 Podporovatelský nástěnný kalendář A4 .

Reflexní nálepka na přilbu,  nebo trekingovou  hůlku ...

 Velký (500ml) a malý (330ml)  hrnek.

 Velký (13 fotografií) nástěnný kalendář  a malé kalendáříky.

Pomocná karabinka Singing Rock se šroubovací pojistkou (pevnost 300kg) s vygravírovaným nápisem Vodní brána 

Abychom ušetřili náklady za poštovné, poprosili jsme síť prodejen Rock Point o pomoc s distribucí Vašich odměn.  Rock Point věnuje prvním 500 Startérům  zajímavé (20%) poukázky! 

Po úspěšném ukončení kampaně se domluvíme emailem a my Vám pošleme Vaší odměnu přímo na Vaší nejbližší prodejnu sítě Rock Point.

 

 Tak co, půjdeme do toho spolu  ???

 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?