profil.jpg

Nová desková hra A frčíme! Hry & Apps

Tento projekt má nejen přivést na svět zábavnou a naučnou hru, ale také podpoří zaměstnávání lidí se znevýhodněním.

A-frcime-mapa.jpg

Vybráno37 285 Kč(155 %)

155 %
24 000 Kčpožadováno
43startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

Při hrách stačí málo a člověk se snadno naučí, kde leží Kongo, Thajsko nebo třeba Oklahoma. Před časem mi přišlo líto, že ale často nevíme, kde leží Prostějov nebo Prachatice. A proto jsem se rozhodla - inspirována zahraničními hrami - vytvořit hru, která hráče velmi lehce naučí, kde leží jednotlivé okresy České republiky.

Hraje se s kartami okresů a několika dopravních prostředků s různými vlastnostmi. Cílem hry je vytvořit trasu z deseti karet podle pravidel, která jsou snadno pochopitelná a vysvětlíte je komukoli během pár minut (detaily na www.a-frcime.cz nebo níže v textu). O vítězi rozhoduje schopnost plánovat, umění vyhodnocovat měnící se situaci, udržet myšlenku (nebo ji v pravou chvíli opustit) a trocha té náhody. Hra je pro 2 - 5 hráčů od 8 let výš, svižná - každá partie může trvat cca 15-30 minut. Závod „kdo dřív“ dělá její průběh napínavým. A protože se jen tak mimochodem zdokonalíte v českém zeměpise, je i skvělou didaktickou pomůckou pro školy a družiny nebo oddíly skautů a turistů obecně.

specifikace.jpg

Jedna hra obsahuje sadu 110 karet s názvy okresů a dopravních prostředků, dřevěné stojánky na karty a barevně upravenou mapu ČR jako nezbytného průvodce při sestavování trasy. To vše v krabici z chráněné dílny Salet. Projekt tak podporuje zaměstnávání osob se znevýhodněním. Na fotce níže jsou zatím prototypy karet - bez doplňujících informací a zajímavostí, které budou na kartách ve finální verzi.

nahled-hry.jpg

Vyrábět karty a herní plány v malém množství je finančně velmi nevýhodné a ne vždy je u malovýroby možné dosáhnout kvalitního provedení. Ráda bych snížila prodejní cenu hry (malovýrobní cena hry by byla cca 800 Kč) a zároveň nechci ošidit kvalitu provedení (bohužel, pevný kartonový herní plán buď firmy v malém nedělají, nebo je opět příliš drahý). Aby karty byly příjemné a trvanlivé a herní plán pevný, bude potřeba velkovýroba - a ta bude vyžadovat větší investici. Čím větší podporu zde projekt získá, tím blíže se konečné provedení hry přiblíží vysněné kvalitě. V každém případě by hra měla být k dispozici do letních prázdnin (například jako odměna za vysvědčení či skvělá zábava na tábor).

Podle toho, jaké milníky projekt "odemkne", podaří se financovat jednotlivé složky hry:

zamek-o.jpg

  • Při dosažení cílové částky 24 000 Kč bude možné financovat tisk kvalitních herních karet na křídovém papíře. Hra celkově bude dobře hratelná: herní plán bude na křídovém papíře vysoké gramáže, dřevěné stojánky budou hladké, nelakované. Krabice od Saletu budou skvělé každopádně.
  • Suma 32 000 Kč pomůže financovat sáčky na karty, laminování frček i tisk barevných pravidel.
  • Podpora Libereckého kraje odemkla cestu k tisku karet na pevnější a trvanlivější materiál! Děkuji!

zamek-z.jpg

  • Vybraných 40 000 Kč bude znamenat, že je dostatek financí na karty, plán a lepší stojánky - s pěkně značenými pozicemi pro karty.
  • Získání 69 000 Kč zajistí navíc výrobu pevnějšího herního plánu - vydrží víc a bude se lépe skládat (pro znalce - bude to kašírovaný karton) = karty i herní plán ve vysněném provedení! Na zadní straně herního plánku bude navíc bonusová slepá mapa pro hru s figurkami - tato druhá hra bude vhodná i pro menší děti, které ještě nečtou a rády hází kostkou.
  • Částka 80 000 Kč a víc by znamenala možnost financování výroby všech karet, plánků, stojánků a krabic v krásném provedení s vysokou životností.

Můžete se stát spokojenými majiteli nebo sponzory hry "A frčíme!", pomůžete navíc dobré věci! Mezi odměnami pro podporovatele projektu zaznívá pojem "frčky". Jde o originální ručně ilustrované karty na křídovém papíře, které mohou být (putovní?) odměnou pro šikovné hráče a můžete si je dát na nástěnku. Podle výše vybrané částky budou možná i laminované. Zde je náhled do jejich vzniku:

frcky-nahled.jpg

P.S. Ilustrační fotografie hry vznikly díky několika prototypům a výsledná podoba doladěných karet i plánku se bude v detailech trochu lišit. Prototypy byly skoupeny na konferenci Mensa pro rozvoj nadání - účastníci si ihned uvědomili, že hra opravdu "funguje".

P.P.S: Ráda bych sem během krátkého času doplnila ilustrační video s ukázkou, jak se hra hraje s posledním prototypem. Zatím nebylo v mých silách video natočit, omlouvám se všem zvědavým. Sledujte novinky!

Zde je ukázka bonusové mapy, která by mohla být na druhé straně herní desky:

str2.jpg

Jak tuto mapu nejlépe využít se dočtete, až dostanete do rukou krabici, v přiložených pravidlech. Níže následují základní pravidla hry A frčíme!

CÍL HRY:
Každý hráč se snaží co nejdříve utvořit z deseti karet trasu mezi okresními městy tak, aby cesta navazovala ve všech deseti krocích. Herní plán s mapou slouží lepší orientaci, dřevěné stojánky k uspořádání karet a skrytí trasy před soupeři. Vítězí ten, kdo sestaví celou trasu jako první. Další pořadí určuje délka rozestavěné cesty - počítají se jen skutečně spojené okresy.
Cesta navazuje, pokud:
- jsou vedle sebe karty okresů, které spolu přímo sousedí
- jsou okresy spojeny vhodným dopravním prostředkem
Ukázka části hotové trasy:

ukazka-cesty1.jpg

DOPRAVA: Karta dopravy musí vždy ležet mezi dvěma okresy; dopravní prostředky nesmí být v hotové trase umístěny ani vedle sebe, ani na kraji cesty.
AUTOSTOP - spojuje okresy libovolné barvy, které jsou od sebe vzdáleny maximálně ob jeden okres; může spojovat i sousedící okresy
VLAK - vlak dané barvy spojuje dva okresy stejné barvy
BALÓN - doletí do sousedního kraje = karta spojuje okresy dvou sousedících krajů

+ 1 typ dopravy jako překvapení, aby to bylo trochu napínavé :)

PRAVIDLA 1. fáze - úvodní rozestavění karet

Všechny karty jsou zamíchány a položeny v jednom balíčku na stůl lícem dolů. Hráči si berou střídavě z balíčku po jedné kartě a umisťují je do stojánků na volná místa. Hráč si smí vzít z balíčku další kartu, až když umístil předchozí kartu.
S umístěnými kartami se již nesmí hýbat z pozice na jinou pozici. Všichni si berou po jedné kartě, až má každý všech 10 pozic zaplněno. Hráči si berou karty tak rychle, jak jsou schopni je umisťovat, bez ohledu na pořadí, tj. někdo zaplní stojánky rychleji, někdo později. Na začátek hry to nemá vliv = začíná se, až když jsou všichni nachystáni - a odstartovat druhou fázi hry můžete třeba konstatováním "A frčíme!".
TIP: Každý se snaží rozestavět své karty do stojánků tak, aby byly okresy a karty pohybu strategicky nachystány na další fázi hry. Pokud mají dva okresy stejné barvy mezi sebou mezeru, je lepší šance mezi ně umístit vlak stejné barvy. Je také dobré si předem a při pokládání karet prohlédnout mapu okresů a podívat se, která místa mají hodně sousedů a která naopak velmi málo. Např. Jeseník má jen dva sousedící okresy a není tedy zrovna taktické zařazovat ho doprostřed trasy. (A je dobré si ještě před první fází určit, kdo bude hrát v druhé fázi první, tzn. ještě než hráči znají své karty.)

PRAVIDLA 2. fáze - výměna karet = dostavění cesty

Když mají všichni rozestavěno svých 10 karet, začíná fáze, kdy se hráči budou střídat popořadě ve směru hodin. Potom se na stůl z balíčku otočí 4 karty lícem nahoru do tzv. nabídky. Jednotlivými tahy nyní bude možné vyměňovat karty z nabídky nebo z balíčku za karty ve stojánku. Tím se budou hráči snažit dostavět svou trasu. Tah každého hráče tedy probíhá v těchto krocích:
1) hráč si vybere kartu z nabídky nebo si vezme neznámou kartu z balíčku
2) vybere jednu z deseti karet své cesty a nahradí ji novou kartou
3) kartu, kterou „vyhazuje“, položí na jednu z pozic nabídky
Žádná z pozic nabídky nesmí zůstat bez karty. Pokud se hráči nehodí karta, kterou vzal z balíčku, smí ji rovnou odložit na některou z pozic nabídky. Hra končí, jakmile někdo spojí všech 10 kroků trasy, odloží poslední nepotřebnou kartu a oznámí všem: "A já frčím!" Odhalí svou trasu soupeřům, aby ji zkontrolovali. Pokud někde udělal chybu, hra pokračuje bez něj a vítězem se může stát někdo jiný.

Tato pravidla zaručují kvalitní hru pro začátečníky i pokročilé. V krabici s hrou najdete vedle těchto pravidel ještě návody a rady, jak hru upravit pro menší děti nebo naopak ztížit pro zkušené hráče. Zároveň se dozvíte, jak ještě jinak využít karty okresů, abyste ze své hry vytěžili co nejvíce.

Zajímá Vás ještě něco? Navštivte http://www.a-frcime.cz a sledujte zdejší novinky.

Vybráno37 285 Kč(155 %)

155 %
24 000 Kčpožadováno
43startérů
Podpořit projekt

zakladatel projektuBeep

Odměny

100 KčNezištná podpora projektu

Mezi námi jsou i lidé, kteří hrám fandí a rádi podporují užitečné projekty bez potřeby něco dostat. Pokud k těmto lidem patříte, mohu Vám nabídnout skvělý pocit z toho, že podporujete dobrou věc. Pokud si to budete přát, Vaše jméno bude zmíněno na webu hry i v seznamu podporovatelů přiloženém do hry.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

190 KčDík a frčky

Tato odměna zahrnuje jméno mezi sponzory na webu i v příloze hry. Frčky jsou v mém podání tři ručně ilustrované karty. Můžete se jimi kochat, nebo je využít jako odměny do turnajů pro nejúspěšnější hráče hry A frčíme!

Počet dostupných odměn: 48/50

Odměna nedostupná

490 KčHra A FRČÍME! jen pro 3 hráče

Pro menší tým hráčů možná přijde vhod hra s výbavou jen pro tři. Hře jinak na funkčnosti nic nechybí. Tuto odměnu dostanete v krabici náhodné barvy, zahrnuje také herní plán s autogramem a poštovné.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

535 KčHra A FRČÍME! pro 4 hráče

Jedna kompletní hra se sadou stojánků pro 4 hráče. Tuto odměnu také dostanete v krabici náhodné barvy, zahrnuje herní plán s autogramem a poštovné.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

580 KčHra A FRČÍME!

Jedna hra se stojánky pro 5 hráčů a autogramem na herním plánu + poštovné. Hru obdržíte v krabici Vámi zvolené barvy.

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

1 000 KčHra A FRČÍME!, pytlík a frčky s díkem

Tato speciální odměna je určena nadšencům, mecenášům a jiným skvělým duším, které rády páchají dobro. Odměna obsahuje krabici zvolené barvy (s hrou pro 5), plátěný pytlík na karty (z dílny Jinan), 3 ilustrované frčky a poděkování na webu i v seznamu podporovatelů přiloženém do každé hry.

Počet dostupných odměn: 90/100

Odměna nedostupná

2 500 KčVelkoodběratel

Možná Vás napadá, že byste chtěli hru pro sebe, pro Váš klub hráčů a ještě pro někoho jako dárek ... Skvělý nápad! Tato odměna zahrnuje 3 sady hry A frčíme (každá s autogramem a malou ruční ilustrací na herním plánu) a můžete si říci, zda je chcete poslat všechny k Vám, nebo každou někam jinam. Zároveň dostanete jednu trojici ilustrovaných frček a Vaše jméno bude v seznamu podporovatelů na webu i v seznamu u hry.

Počet dostupných odměn: 47/50

Odměna nedostupná