Naučná stezka "Putování s Dubíky - crowfunding kampaň

Naučná stezka "Putování s Dubíky

Pomozte mi dokončit Naučnou stezku pro děti "Putování s Dubíky" mezi Skomelnem a Přívěticemi na Rokycansku.

Ostatní
Naučná stezka "Putování s Dubíky

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Strom.jpg

Dokončeme společně naučnou stezku „Putování s Dubíky“ se všemi pěti zastaveními najednou mezi obcemi Skomelno a Přívětice na Rokycansku, tak abychom ji mohli slavnostně otevřít na začátku měsíce Července. V tu dobu již budou mít děti letní prázdniny, tak určitě s rodiči tuhle novinku velice rádi navštíví.

K čemu poslouží vybrané finanční prostředky?

Finanční prostředky poslouží k dofinancování poslední Informační tabule na této Naučné stezce „Putování s Dubíky“, která stojí 18.000,-Kč s DPH včetně dopravy a zabudování v terénu. Zbývající finance použiji na propagační materiál (letáčky, mapky, informační materiál) a na drobné dárky pro děti. Proto oslovuji právě Vás s prosbou o pomoc, abych mohl společně s přáteli dokončit tuto zajímavou Naučnou stezku "Putování s Dubíky". Ať to dopadne, jak osud bude přát, slavnostní otevření se bude konat 4. 7. 2015 v odpoledních hodinách. Po slavnostním úvodu bude následovat společná procházka po Naučné stezce a každá informační tabule bude slavnostně uvedena do provozu. O celé akci budete všichni včas informováni včetně programu, který na Vás čeká.

Za jakoukoli podporu Vám s přáteli velice děkujeme.

Radeč.jpg

Proč to vůbec dělám?

Již od mala mám rád přírodu a tak mi není lhostejné, co se dnes všude děje. Proto po získání druhého místa v anketě Strom roku 2014 musel vzniknout projekt, což bylo jednou z podmínek pořádající agentury. No a já jsem od začátku tvrdil, že udělám vše proto, abych tento krásný výsledek, který jsem společně s přáteli dokázal, věnoval nejen tomuto majestátnímu dubu, ale zejména dětem. Rozhodl jsem se zde vytvořit Naučnou stezku "Putování s Dubíky", která by měla přitáhnout právě děti. Ukázat jim, jak se mají chovat k přírodě, co zde v okolí roste, žije a přiblížit jim trochu historie ze zdejšího kraje. Dostat děti do přírody je také  jedním z cílů této stezky, aby stále neseděly jenom u počítačů, což je bohužel realita dnešní mládeže.

S přáteli 2.jpg

Nyní se pojďme podívat na samotnou Naučnou stezku "Putování s Dubíky" 

Samotná Naučná stezka bude mít pět zastavení a její délka nepřesáhne 5,5 km a je vedena převážně po lesních cestách, kde se dá jet jak na kole, tak i s kočárky. Proto bude vhodná jak pro jednotlivce, tak rodiny s dětmi a i pro samotné školy, které zde najdou mnoho zajímavého materiálu pro samotnou výuku.

1) zastavení: obecSkomelno

Zde návštěvníci najdou první informační tabuli, z které s dozví něco z historie obce, z historie SDH (Sboru dobrovolných hasičů) a z historie Sokola. Naleznou zde také část věnovanou již zmiňovanému majestátnímu dubu a jeho účasti v anketě Strom roku. To vše bude doplněné mnoha historickými i současnými fotografiemi. Děti zde naleznou první postavičky, které je budou provázet po celé Naučné stezce a dozví se první otázku pro hru, na jejímž konci obdrží malý dárek, jako vzpomínku na tuhle krásnou procházku po Naučné stezce "Putování s Dubíky".

2) zastavení: Skomelský dub - významný strom

Na tomto zastavení se návštěvníci dozví něco z historie tohoto stromu, naleznou zde ukázku z kroniky, kde je zmínka o tomto stromu z roku 1946, něco zajímavého o anketě Strom roku a jak to vše probíhalo. Též se dozví přímo něco o tomto stromu a na děti budou čekat další postavičky Dubíků. Vše bude doplněno mnoha fotografiemi a pro děti je připravena další otázka do hry. Tentokrát budou muset něco najít v okolí informační tabule a vše si zapsat do svých hracích kartiček tak, aby mohly na konci dostat svoji odměnu. Zde je také zbudováno posezení se stříškou, kde si mohou návštěvníci posedět a nasvačit se.

3) zastavení: Přírodní park Radeč

Třetí zastavení je věnováno přírodnímu parku Radeč, jeho historii, co zde roste a žije. Také se zde návštěvníci dozví, že právě z nedalekého Holoubkova vede na vrchol Radeč první značená turistická stezka v Plzeňském kraji, čtvrtá v ČR a mnoho dalšího, doplněné jak historickými tak současnými fotografiemi a pověstí z historické kroniky. Na děti čekají další postavičky Dubíků a třetí otázka do hry. Tentokrát budou muset něco namalovat do svých hracích kartiček a odpovědět na jednu otázku.

4) zastavení: Přívětice - Sklená Huť

Čtvrté zastavení nás přivede k hájovně nad obcí Přívětice, na místo zvané U Cajthamlů. Odsud je překrásný pohled na obě části obce - Přívětice a Sklenou Huť. V pozadí dominuje kostel Sv. Martina. My se zaměříme na čtvrtou informační tabuli, z které se návštěvníci dozví něco o historii obou částí obce, celého okolí a vše bude doplněno o mnoho zajímavých fotografií památek. Na děti čeká čtvrtá otázka do hry a jejich kamarádi Dubíci, kteří je doprovází během celého putování a už je netrpělivě vyhlížejí na poslední páté zastávce. 

5) zastavení: Škaredá

Nyní se nacházíme na poslední zastávce na této Naučné stezce "Putování s Dubíky". Zde se návštěvníci dozví z informační tabule něco o zakladateli Národního muzea v Praze, kterým byl Kašpar Marie hrabě Šternberk a o rodu Šternberků. Též se dozví něco o historických vykopávkách zde na Radnicku i mnoho dalšího. Vše je opět doplněno historickými i současnými fotografiemi a na děti čeká poslední úkol do hry. Po jeho zodpovězení a doplnění do svých hracích kartiček se děti rozloučí s Dubíky, kteří je doprovázeli po celé stezce a vydají se na poslední úsek, který je dovede zase na začátek, odkud vycházely.

Celá Naučná stezka bude označená značkami odpovídajícími pravidlům a barevného označení Naučná stezka. Každá informační tabule ponese i svoje číslo zastavení.

Dubící.jpg

Něco o Skomelském dubu

Jedná se o starý Dub letní, který roste již přes 610 let nedaleko obce Skomelno na Rokycansku. Majestátní dub mne natolik okouzlil, že jsem se rozhodl v roce 2013 požádat o jeho památkovou ochranu, která doposud není. Přestože se nepodařilo dub vyhlásit za památný z důvodu nesouhlasu vlastníka pozemku, prohlásila ho obec Skomelno alespoň za významný. Dnes u něho můžete nalézt zídku z vyskládaných kamenů a malé posezení se stříškou. Dub je v každém ročním období jiný - tajuplný, hrozivý, nádherný až pohádkový, a proto ho chodí navštěvovat čím dál více lidí, od nejmenších až po seniory. V loňském roce získal druhé místo v již zmiňované anketě Strom roku, kam se dostal do finále mezi 12 z 85  přihlášených stromů z celé ČR. Zároveň byl jediným zástupcem Plzeňského kraje.

Ukázka videa z ankety Strom Roku 2014

Tohle video pro mne pořídil odborník na staré stromy z Anglie, pan Rob McGrige při fotografování stromu Skomelský dub v anketě Strom roku 2014 v květnu loňského roku. Je to taková vzpomínka na tuto anketu, kde jsem s přáteli nakonec obsadili krásné druhé místo. Na tomto základě vznikl projekt, Naučná stezka, kterou letos slavnostně otevřeme.

U Dubu.jpg

Kde nás najdete?

V letošním roce byly dány do provozu nové internetové stránky věnované Skomelskému dubu s vlastní Naučnou stezkou "Putování s Dubíky". Proto se podívejte na tyto webové stránky.

http://skomelskydub.cz  

Zde najdete historii Skomelského dubu, aktuality a mnoho fotografií jak k samotné anketě Strom roku, tak fotografie k samotné Naučné stezce včetně jednotlivých informačních tabulí, které budou přidány po slavnostním otevření Naučné stezky. Také zde najdete odkazy jak na sponzory, tak na organizaci díky které to vše vzniklo.

Také mi můžete napsat na:

skomelskydub@seznam.cz

Na vaše zprávy velice rád odpovím a též uvítám jakoukoliv připomínku, či dobrý nápad.

 

 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?