"NAŠE FUJARY" V BETLÉMSKÉ KAPLI - crowfunding kampaň

"NAŠE FUJARY" V BETLÉMSKÉ KAPLI

Podpořte vydání DVD z VELKÉHO VÁNOČNÍHO KONCERTU skupiny "Naše fujary" v Betlémské kapli v Praze. JEŠTĚ TEĎ JE ŠANCE!

Hudba

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

 

                             JEŠTĚ TEĎ můžete podpořit vydání DVD  

z VELKÉHO FUJAROVÉHO KONCERTU, který úspěšně proběhl 19.12.2016

POMOZTE NÁM ZAZNAMENAT TUTO JEDINEČNOU UDÁLOST NA DVD.

NATOČENÍ DVD můžeme uskutečnit AŽ KDYŽ NASBÍRÁME 50.000 Kč. 

Proč koncert v Betlémské kapli?

Má velký sál s velmi dobrou akustikou vhodnou pro fujary a v zimě je vyhřívaná.

Čím je koncert neobvyklý?

- jedná se o první velký koncert v Praze, kde v každé písni hraje několik fujar

- zcela nově současně s fujarami zazní kytara, housle, banjo, brumle, bubny a další nástroje

 - skladby budou různorodé: staroslovanské, klasické vánoční, novodobé, se zpěvy, orchestrálky.   

Proč potřebujeme vydat záznam na DVD?

Po třech letech společného hraní v menších sálech jsme se rozhodli uspořádat  VELKÝ VÁNOČNÍ KONCERT v Praze. Chceme se dostat do povědomí více lidí, zviditelnit naši skupinu. Ukázat, že na fujary lze hrát úplně všechno, že může hrát najednou více fujar i jiných nástrojů.

Tuto událost bychom rádi natočili na DVD pro ty, co se na koncert nedostanou a hlavně abychom už konečně měli v ruce nějaký opravdu kvalitní záznam naší tvorby, kterým bychom se mohli prezentovat. 

V tuto chvíli jsme všechny peníze vložili do propagace a zajištění koncertu a na realizaci záznamu na DVD nezbývá. Věříme, že s Vaší podporou budeme moci tolik potřebné DVD vydat.

   Děkujeme. Hudební skupina "Naše fujary" - Ivana, Miroslav, Swaraj, Radek

 

V případě výrazného překročení startovací částky je dalším cílem nazvučení fujar, aby jejich krásné tóny mohly zaznít v plné síle v jakémkoli sále.  

 

fujary-FB-o.jpg

        PROČ CHCEME ZVIDITELNIT FUJARY?

Fujary a flétny koncovky jsou tradiční hudební nástroje, dnešní generaci málo známé. V současné uspěchané a přetechnizované době mohou být výborným pomocníkem na cestě k sobě a k harmonii. Lze na ně velmi dobře improvizovat bez znalosti not a písniček, stačí se jen na chvíli zklidnit a zastavit. Pomáhají zároveň se správným dýcháním - základem našeho zdraví.

Poslech fujar naživo ve správných prostorách je okouzlující a léčivý. Umožněte Vaším příspěvkem, aby fujary a flétny koncovky poznalo co nejvíce lidí.

       JAK VZNIKLA HUDEBNÍ SKUPINA "NAŠE FUJARY"?

Na počátku byla staroslovanská píšťala koncovka, která vstoupila do našich životů. Zkusili jsme koncovky vyrábět a dělali s nimi seznamovací pořady. Zrodil se projekt "Návrat koncovky", který přinášel přirozené muzicírování do školek, škol a seniorských domovů. Od koncovky je to jen krůček k fujaře. Fujara má mnohem působivější zvuk. A souzvuk několika fujar je nádherný. Proto jsme začali pro radost hrát spolu. Do světa vykročila nově vzniklá skupina "NAŠE FUARY" na fujarovém festivalu ve slovenském Zvolenu v roce 2013. 

Hrajeme na fujary vícehlasně a současně s mnoha jinými nástroji, což na fujarových vystoupeních nebývá obvyklé a stále nás hraní těší.

FUfestZvolen_13-373-o2.jpg

Petr Swaraj Broniš - fujara, kytara, bubny, didgeridoo, rytmina,  brumle. Petr je studnicí hudebních     nápadů a mistrem improvizace. Stále ostatní něčím překvapuje.
Radek Musil - naše první fujara, píšťaly, brumle, rytmika
Miroslav Ešner - fujara, foukací harmonika, brumle, nadšený propagátor fujar a koncovek
Ivana Ešnerová - basová fujara, rytmika, brumle

V současné době ve skupině hostují dva výborní muzikanti:
David Koucký - housle, kontrabas, banjo, kytara, mandolína, rytmika, člen The Bluegrass Friends
Petr Kalvoda - bubny, cistra, dudy, šalmaje, flétny, člen skupiny Řemdih

Fujary_0058_kal2.jpg

Betlémská kaple v Praze, kde se 19. prosince 2016 uskuteční fujarový koncert je národní kulturní památkou. V roce 1391 ji založili dva dárci: pražští měšťané kramář Jan Kříž a dvořan Hanuš z Mihlheimu jako prostor určený pro kázání v českém jazyce. V letech 1402-1412 zde kázal Mistra Jan Hus. V roce 1987 ji převzalo České vysoké učení technické v Praze a slouží ke slavnostním účelům.

Betlemska-SvatovaclSal.jpg

Fujara - královna mezi lidovými hudebními nástroji ze Slovenska, je od roku 2005 zapsaná v Unesco jako nehmotné světové dědictví. Tato zřejmě nejdelší flétna na světě vyniká širokým spektrem harmonických tónů. Umožňuje meditační rozjímání i hraní písní, ale jako každá královna si občas dělá co chce. Nekvalitní reproduktory, například v počítačích, kouzlo fujarových tónů potlačují. Fujary nejlépe znějí na horách a v chrámech podobných Betlémské kapli v Praze. 

Flétna Koncovka - slovanský alikvotní hudební nástroj, přítel na cestě životem. Ovládá se pouze silou dechu. Během chvilky na ni může hrát každý. Na koncertě 19.12.2016 zazní veselý souzvuk několika koncovek i v koledě.

 

konc-a-bez-P1090671-1.jpg

 

Děkujeme všem startérům.

Ivana, Miroslav,  Swaraj, Radek = "NAŠE FUJARY"

Co si o tomto projektu myslíte?