Muzikál Zaslaná pošta | crowdfunding kampaň

Muzikál Zaslaná pošta

Pomozte českobudějovickým muzikálovým tvůrcům získat finanční prostředky na realizaci originálního fantasy muzikálu podle knihy TERRYHO PRATCHETTA!

Umění

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

„Tak ta druhá zajímavá věc na andělech, pane Rosrete, je ta, že vždycky dostanete jen jednoho jediného.“

Terry Pratchett, Zaslaná pošta

ZP_logo_Gold-gradient_RGB_800px_.jpg

Pomozte nám realizovat něco výjimečného. Projekt ZASLANÁ POŠTA - MUZIKÁL je výjimečný z několika hledisek. Vzniká v Českých Budějovicích pro České Budějovice, je dílem budějovických rodáků a je jejich již třetím muzikálovým počinem. Zaslaná pošta tak navazuje na muzikály Úděl osudu a Cyrano, které si získaly v Českých Budějovicích pozornost a oblibu diváků. Týmu v čele s autorem hudby Vojtěchem Adamčíkem se podařilo získat práva na muzikálovou adaptaci fantasy románu Terryho Pratchetta Zaslaná pošta, a tak uvedeme muzikálovou podobu tohoto příběhu jako první na světě. Dílo je připraveno vstoupit na jeviště a my teď hledáme partnery, kteří by podpořili jeho realizaci. Dovolte nám, abychom Vás přizvali k podpoře tohoto projektu - prvního fantasy muzikálu v Českých Budějovicích a prvního pratchettovského muzikálu v Čechách.

autorské trio (Large).jpg

(autorské trio ve složení zleva Jan Batysta, Vojtěch Adamčík & Jiří Untermüller)

 

Více o projektu:

Zaslaná pošta – muzikál je projekt, který se opírá o předlohu dnes již klasika žánru fantasy Terryho Pratchetta. Základní duo tvůrců Vojtěch Adamčík a Jan Batysta, spolužáci z Jirsíkova gymnázia, stvořilo před čtyřmi lety svůj úplně první muzikálový pokus podle Pratchettovy knihy Otec prasátek pod názvem Úděl osudu. Jejich práce, realizovaná tenkrát čistě ve školních podmínkách, vzbudila nemalý ohlas a přivedla Vojtěcha Adamčíka ke spolupráci s jiným spolužákem Filipem Šinknerem na novém muzikálovém projektu Cyrano. Tentokrát už si troufli na sérii představení na Malé scéně DK Metropol. Ohlas byl nebývalý a jen podpořil mladé tvůrce k uvažování o dalším projektu.

Hudební skladatel Vojtěch Adamčík, který letos absolvoval na českobudějovické konzervatoři obor klavír (a bude pokračovat studiem skladby na Brucknerově univerzitě v rakouském Linzi) a textař Jan Batysta, student ČVUT, se rozhodli po čtyřech letech vrátit k Terrymu Pratchettovi, a vybrali si pro muzikálové zpracování tentokrát knihu Zaslaná pošta. Ke spolupráci přizvali Jiřího Untermüllera, herce a režiséra, který strávil 16 let svého profesního života „u muzikálu“ a byl také pět let dramaturgem muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni. Svými zkušenostmi přispěl k vytvoření scénáře a ujme se též režie.

Tvůrcům se podařilo získat souhlas majitele práv k nekomerčnímu uvádění muzikálové podoby Zaslané pošty na dva roky pro Českou i Slovenskou republiku. Zaslaná pošta - muzikál tak zůstává v rovině studentského projektu, i když s vyššími uměleckými ambicemi. Představení bude prvním uvedením muzikálové podoby Zaslané pošty na světě. Projektu vyjádřil podporu i výhradní překladatel Pratchettova díla do češtiny Jan Kantůrek († 22. 3. 2018), dokonce navštívil i České Budějovice a spolu s tvůrci muzikálu se zúčastnil besedy na téma „Zeměplocha a divadlo“ (31. 1. 2018, Studiová scéna Na Půdě, Ateliér 3D Jihočeského divadla).

Intenzivní práce na scénáři, textech písní a scénáři v daném autorském složení probíhá již rok (od května 2017), i když první píseň vznikla již na podzim roku 2014. V lednu 2018 začalo obsazování hlavních a vedlejších rolí. V „castu“ nyní jsou: Lukáš Randák, Radomír Švec, Kristýna Svobodová, Tereza Župová, Jan Mrkvička, David Zenkl, Pavel Šturma, David Tomášek, Michal Perevoščikov, Luděk Šindelář, Roman Martiník, Jan Franc, Vladimír Batysta, Kristýna Houserová a Markéta Láchová. Z konkurzu pořádaného 26. a 27. května vzešlo obsazení company.

Režisérem a dramaturgem inscenace je Jiří Untermüller, o hudební nastudování se postarají dirigenti Vojtěch Adamčík a David Cody, choreografkou je Lucie-Anna Zatloukalová, kostýmy navrhuje Michaela Šabatová a scénu realizuje Eva Drančáková & ateliér Barevný kolo. Produkci zajišťují Anna Fabiánová a Diana Horká. O produkci (P.R., grafika, web, jevištní technika, organizace) se pak stará dalších deset spolupracovníků.

V polovině srpna začnou aranžovací a choreografické zkoušky s herci a company a zkoušky orchestru, 16. října se projekt přesune na Malou scénu DK Metropol České Budějovice, kde se uskuteční 4. listopadu předpremiéry obou obsazení. Slavnostní premiéry jsou pak ohlášeny na 13., 15. a 16. listopadu 2018. Reprízy každých 14 dní dva dny za sebou (zatím naplánované do února 2019). Sál Malé scény pojme 190 diváků; každé představení odehraje 16 herců, tanečníků a zpěváků, 10 hudebníků za spolupráce zvukaře, tří osvětlovačů a pěti pracovníků technicko-organizačního zajištění. Celkem se na provozu jednoho představení bude podílet 35 osob.

kanturek.jpg

(autoři muzikálu společně s překladatelem díla Terryho Pratchetta, panem Janem Kantůrkem, během zeměplošské besedy v lednu 2018)

 

Více o díle:

Terry Pratchett psal svá díla o „Zeměploše“ v duchu fantasy, ale s výrazným příklonem ke společenské a politické satiře. V Zaslané poště popisuje autor zvláštní metody absolutistického vládce města Ankh-Morpork lorda Vetinariho k omezení organizovaného zločinu zejména vyšších úrovní organizovanosti. Zvláštnost oněch metod vedoucích k nápravě spočívá mimo jiné v uplatnění postupu „učinit kozla zahradníkem“. Tak se do centra dění dostává hlavní postava příběhu Vlahoš von Rosret, „zločinec od přírody, rozený kriminálník, padělatel skutečnosti, nenapravitelný podvodník, chorobný lhář, absolutně nedůvěryhodný lump a zvrhlý génius!“ (citováno z rozsudku smrti).

Po fingované popravě, jíž byl pro veřejnost ukončen život podvodníka mnohých identit, dostane Vlahoš od Vetinariho nabídku jíž nelze odolat (Vlahoš se samozřejmě odolat pokusí, ale brzy se přesvědčí o oné nemožnosti), stát se vrchním poštmistrem ankh-morporkské pošty. Vlahoš přes počáteční (marný) odpor nakonec uplatní veškerý svůj podvodnický talent, šarm a esprit a podaří se mu zkrachovalý státní podnik vzkřísit. A nejen to. Lord Vetinari postupuje v boji proti organizovanému zločinu metodami organizovaného zločinu, a tak Vlahoš, svými aktivitami, ne zcela vědomě, ale za to velmi účinně pomůže zlikvidovat velkou skupinu finančníků, kteří defraudují, korumpují a okrádají ve velkém. Knížka tak místy vyvolává dojem, že je psána podle konkrétních kauz, které hýbou politickým prostředím mnohých republik včetně té naší.

Příběh ovšem obsahuje i ingredienci, bez níž se skutečné příběhy (a ty muzikálové zvláště) nemohou obejít – lásku. I u tohoto příběhu lásky je znát, že Pratchett byl nejen hluboce obeznámen s dílem velkého Alžbětince, ale neváhal z něj mohutně čerpat a to i mimo přímé citace. Proto vývoj vztahu Vlahoše a Adoráty představuje nepřetržitý sled překvapivých zvratů z náklonnosti do nepřátelství, z naděje do zoufalství až k nutnému vyústění.

(TV rozhovor s autorem hudby muzikálu Zaslaná pošta Vojtěchem Adamčíkem)

 

Několik slov o cílech tvůrců projektu:

V současnosti jistě není třeba získávat muzikálovému žánru příznivce a diváky. Poptávka je celosvětově značná, i když ne všechny projekty najdou v nemalé konkurenci dostatečný počet diváků. Vzdor tomu v Českých Budějovicích zatím není fungující stálá scéna hudebního divadla a nezajíždějí sem až na výjimky v masovém měřítku typické komerční produkce. Nabídka tohoto žánru tak zůstala do nedávna na bedrech Jihočeského divadla, které čas od času ve svém repertoáru vytvoří místo pro muzikálovou inscenaci.

Do této situace v nedávné době vstoupili mladí autoři v čele s hudebním skladatelem Vojtěchem Adamčíkem s muzikály Úděl osudu a CyranoObě muzikálová díla se dočkala několika desítek repríz a vidělo je přes 10 000 diváků v Českých Budějovicích i mimo ně. Získala také nemálo ocenění na tuzemských přehlídkách, včetně cen za hudbu, libreto i režii. V součtu těch ocenění bylo celkem 13.

Tvůrci projektu Zaslaná pošta - muzikál se hlásí k muzikálu jako k výsostně divadelní formě, která se všemi autorskými, hereckými i výtvarnými prostředky drží umělecké tvůrčí invence, scénické stylizace a pravdivosti emotivního účinu. Snaží se maximálně vzdálit pokleslé podobě žánru a držet se linie, která klade důraz na původnost a kvalitu předlohy i zpracování. Autoři a inscenátoři Zaslané pošty si tak vytkli poměrně vysoké cíle včetně toho, že chtějí svůj muzikálový projekt realizovat s živým orchestrem. I když půjde o menší obsazení, vzali tak na sebe nemalý úkol produkční i ekonomický. Proto je každá podpora tohoto projektu, který může nejen být zážitkem sám o sobě, ale i slibným startem projektů dalších, srdečně vítána.

 

Více k odměnám:

Grafický návrh plackygrafický návrh placky

Grafický návrh tote bagugrafický návrh tote bagu

Pánské triko předekPánské triko záda

 

Náhled

grafický návrh pánského trička

Dámské triko předekDámské triko zádagrafický návrh dámského trička

Co je odměnami NAPLNĚNÝ tote bag?
V tomto tote bagu naleznete 
sadu placek, samolepku, podepsaný plakát, podepsané fotografie a trička (1-3 trička podle hodnoty balíčku).

Jak využít volnou permanentku?
Startér si vybere z nabídky představení po dohodě s produkcí příslušný počet vstupenek.

Kterých zkouškových dnů se v rámci balíčku "Vrchní poštmistr" budu moci zúčastnit?
Zúčastníte se pěti zkoušek, které si vyberete z našeho zkušebního plánu.

 

SLEDUJTE NÁS I NA FACEBOOKU!
https://www.facebook.com/zaslanaposta

Co si o tomto projektu myslíte?

  • Splněno 165 700 Kč (110 %)
  • 110 %
  • 150 000 Kč požadováno
  • již skončilo
  • Nelze podpořit
  • Na tento projekt už přispělo 115 Startérů

Autor projektu

Vojtěch Adamčík - obrázek
  • projekt od Vojtěch Adamčík
  • Česká republika

Odměny (Rewards)

100 Kč

Štemplblek

Srdečné poděkování s ČERNÝM razítkem, samolepka

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
200 Kč

Štemplblů

Srdečné poděkování s MODRÝM razítkem, sada placek

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
300 Kč

Štemplred

Srdečné poděkování s ČERVENÝM razítkem, plakát

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
500 Kč

Mladší doručovatel

Srdečné poděkování s razítkem (barva dle výběru), tote bag

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
600 Kč

Starší doručovatel

Srdečné poděkování s razítkem (barva dle výběru), tričko

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
750 Kč

Vrchní doručovatel

Srdečné poděkování s razítkem (barva dle výběru), tote bag, tričko

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
850 Kč

Pošťák z lásky

Srdečné poděkování s razítkem (barva dle výběru), samolepka, sada placek, plakát a vstupenka na představení pro jednu osobu

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
1 000 Kč

Pošťák elév

Srdečné poděkování s razítkem (barva dle výběru), tote bag, vstupenka na představení pro jednu osobu

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
2 000 Kč

Mladší pošťák

Srdečné poděkování s razítkem (barva dle výběru), tote bag, podepsaný plakát, vstupenka na představení pro dvě osoby

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
5 000 Kč

Starší pošťák

Srdečné poděkování s razítkem (barva dle výběru), tote bag, podepsaný plakát, podepsané fotografie, vstupenka na představení pro pět osob

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
6 000 Kč

Poštovní inspektor

Srdečné poděkování s razítkem (barva dle výběru), odměnami NAPLNĚNÝ tote bag, volná permanentka pro jednu osobu na 5 představení

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
7 500 Kč

Přednosta poštovny na Cori Celesti

Srdečné poděkování s razítkem (barva dle výběru), odměnami NAPLNĚNÝ tote bag, volná permanentka pro jednu osobu na 5 představení + ručně vázaná, ručně psaná (na stroji) knížka básní autora textů písní Jana Batysty i s věnováním

Počet dostupných odměn: 3/3

Nelze podpořit
10 000 Kč

Vrchní poštovní inspektor

Srdečné poděkování s razítkem (barva dle výběru), odměnami NAPLNĚNÝ tote bag, permanentka pro jednu osobu na 10 představení

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
15 000 Kč

Jízda na Borisovi

Srdečné poděkování s razítkem (barva dle výběru), odměnami NAPLNĚNÝ tote bag, permanentka pro jednu osobu na 5 představení + individuální pohybová lekce s choreografkou muzikálu Lucií-Annou Zatloukalovou

Počet dostupných odměn: 5/5

Nelze podpořit
20 000 Kč

Zástupce vrchního poštmistra

Srdečné poděkování s razítkem (barva dle výběru), odměnami NAPLNĚNÝ tote bag, permanentka pro dvě osoby na 10 představení

Počet odměn není omezen

Nelze podpořit
40 000 Kč

Vrchní poštmistr

Srdečné poděkování s razítkem (barva dle výběru), odměnami NAPLNĚNÝ tote bag, permanentka pro dvě osoby na 15 představení + možnost zúčastnit se pěti zkouškových dnů, profesionální focení s vybranou skupinou osob, poštmistrovská čepice

Počet dostupných odměn: 5/5

Nelze podpořit
150 000 Kč

Pošta pro Tebe

Představení Zaslané pošty odehrané jen pro Tebe, navíc s poštovním občerstvením a odměnami NAPLNĚNÝM tote bagem

Počet dostupných odměn: 5/5

Nelze podpořit