startovac-2.jpg

Move the City 2014 Umění

Druhý ročník mezinárodního festivalu taneční improvizace se zaměřením na pohyb ve městě a taneční interpretaci architektonického prostoru.

Move the City 2014

Vybráno46 700 Kč(156 %)

156 %
30 000 Kčpožadováno
25startérů
Podpořit projektZobrazit odměny

Move the City 2014

POMOZTE NÁM V SRPNU ROZPOHYBOVAT BRNO!

Druhý ročník mezinárodního festivalu taneční improvizace se zaměřením na pohyb ve městě a taneční interpretaci architektonického prostoru.

18 – 24 / 8 / 2014 / Brno

Během festivalu proběhnou 3 otevřené workshopy s pozvanými lektory s různým přístupem k taneční improvizaci a jejímu propojení s architektonickým prostorem, dále performance v ulicích města a procházky městem s tanečníky a architekty.

VANGELIS LEGAKIS /GR
MYRIAM LEFKOWITZ /FR 
JULIE LAPORTE /FR
JEAN-PHILIPPE DERAIL /FR
ANNA SEDLAČKOVÁ /SK
MARTIN ZAIČEK /SK/


Na co peníze použijeme:

Festival Move the City se koná již druhým rokem a jeho cílem je zkoumat architektonický prostor prostřednictvím tance, pohybu a tělesného prožitku. Jednotliví lektoři chystaných workshopů, které se budou odehrávat na tanečním sále, v zajímavém architektonickém prostoru i v ulicích města, se budou věnovat rozdílným přístupům k pojímání taneční improvizace ve spojení s architekturou a městem. Budou se zabývat takovými tématy, jako je vnímání prostoru města pomocí tělesné citlivosti, fyzické poznávání vybraných struktur těla a jejich vyjádření pohybem nebo zkoumání vztahu pohybu a hlasu, struktury a improvizace.
Součástí festivalu bude i doprovodný program tematizující tanec, architekturu, tělesnost a prostor tvořený přednáškami, promítáním, diskuzemi a performancemi pro veřejnost. Např. procházka městem architekta MARTINA ZAIČKA /SK/ na téma Přepis těla, rodu a sexuality v architektuře a jeho dopady na formování prostoru. 
Rádi bychom získali finanční prostředky na náklady spojené s pobytem zahraničních lektorů u nás a pronájem prostorů, kde se jednotlivé lekce budou odehrávat.

 

Kdo jsme:

4AM Fórum pro architekturu a média Brno je otevřená platforma experimentálních přístupů a různorodých aktivit týkajících se architektury, urbanismu, městského prostoru, současného umění a umění nových médií.

Kolektiv 4AM od ledna 2011 zrealizoval řadu autorských výstav, workshopů a diskuzí, kde byly kriticky zkoumány a problematizovány aktuální kulturně-společenské fenomény – např. výstavy Umění a osvobození. Evropa 1943-1967: Lidé revoltující, Kompaktní město, Urban divan, Zabij svého Fuchse: Psychoanalýza současné brněnské architektury, REthinking Media Arts in C(K)ollaborative Environments, Psychoanalýza jednoho prostoru a mnohé další. V roce 2012 se vybrané projekty 4AM staly součástí instalace v Českém a Slovenském pavilonu na 13. bienále architektury v Benátkách (www.forum4am.cz).

 

Pozvaní lektoři a plánované dílny:

WALK, HANDS, EYES (Brno): MYRIAM LEFKOWITZ, JULIE LAPORTE, JEAN-PHILIPPE DERAIL (FR)

Projekt spočívá v samotné zkušenosti vnímání během hodinové procházky městem a je koncipován pro jednoho diváka a jednoho průvodce.
Hlavním cílem dílny je nastavit zkušenostní kontext a vybavit účastníky zvýšenou smyslovou citlivostí vůči sobě a prostoru, kde se právě nachází.
Během chůze se mísí pocity s “realitou města”, jedná se v podstatě o druh snění. Daná forma prožitků redefinuje prostor, ve kterém se člověk nachází. Vyvstává tak otázka, jakým způsobem mění smyslová zkušenost geografii města?
Kromě ateliéru /čt 21.8. 13-17/ budou účastníkům i široké veřejnosti nabídnuty procházky vedeny Myriam Lefkowitz, Julie Laporte a Jeana-Philippa Deraila. Schůzku si domluví vždy jeden divák a performer, v určitý čas na určitém místě odkuď společně odchází na jednu hodinu doslova vidět, cítit, slyšet a dotýkat se Brna.

MYRIAM LEFKOWITZ je performerka narozená v roce 1980, působící v Paříži. Její projekty se zaměřují zejména na vztah citlivého a vnímajícího těla s prostředím, ve kterém se právě nachází. Projektu Walk, hands, eyes (a city) se věnuje již od roku 2010 a mimo Francii jej měla možnost představit na Bienále v Benátkách (Litevský pavilon 2013), v Contemporary Art Center (Vilnius), v rámci platformy Kunsteverien (NY) a na Le Mouvement (Biel). V roce 2011 studovala magisterský program SPEAP (Programme of Experimentation in Art and Politics), založený Brunem Latourem na Science Po v Paříži. Myriam nyní rovněž patří mezi pedagogy programu SPEAP a často přednáší i na jiných institucích, například: museum moderního umění Centre Georges Pompidou, the Mac Val museum, Palais de Tokyo, Open School East v Londýně, Le HEAD v Ženevě… Myriam Lefkowitz působí v současnosti na rezidenci v Laboratoire d’Aubervilliers.

JULIE LAPORTE je tanečnice současného tance, působící v Paříži. Studovala v Epsedanse (Montpellier) a na P.A.R.T.S (Brusel). V roce 2009 se vrátila zpět do Montpellier, aby dokončila první stupeň Ex.e.r.ce, studia choreografického centra pro tanečníky a choreografy. Zde měla možnost pracovat na choreografiích Merce Cunninghama spolu s osobnostmi jako Charles Atlas, Lisa Nelson, Mathilde Monnier, Foofwa D’imobilité… Jako performerka se podílela na mnoha představeních ve Francii, Německu, Belgii a nedávno pracovala s Lucií Tuma na projektu “Passive Movement” ve Švýcarsku. Kromě projektu Walk, hands, eyes (a city), se nadále účastní přednášek na taneční vědě na Univerzitě Paris 8 a zajímá se o možnosti využití hypnozy v tvorbě. Julie studuje od roku 2007 shiatsu.

JEAN-PHILIPPE DERAIL je performer a audiovizuální umělec. V návaznosti v jeho vzdělání skrze studia tance, divadla a filmu v současné době pracuje v oblasti na rozhraní tance a filmu. Ve své práci se soustřeďuje na způsoby využití filmového média a jeho nástrojů k choreografickému zachycení / vyjádření. Od roku 1993 do roku 2001 pracuje na plný úvazek jako performer se skupinou Kraft. Ve své filmové tvorbě byl zprvu inspirován tvorbou americké fotografky Diane Arbus. Působil rovněž jako tanečních ve skupině Autre Mi Na/Mitia Fedotenko, spolupracoval na projektech s Anne Lopez. V roce 2009 zahájil několikaletý projekt Onirique Sursaut (Dreamlike Startle), inspirován hoollywoodskými muzikály z 50. Let. V roce 2010, je součástí druhého stupně Ex.e.r.ce, studijního programu Národního choreografického centra v Montpellier, kde například spolupracoval s Markem Tomkinsem.

 

CITY AND DANCING BODY: VANGELIS LEGAKIS (GR/GB)

Vangelis pracuje na základě propojování tance, chi gongu a performance se zaměřením na vnímání a prožívání sebe sama v nových aspektech. Jeho technika vychází z release, flying low, kontaktní improvizace, choreografie a divadla v rámci kolektivní práce ve skupině. Dílna se odehraje částečně ve studiu a částečně ve veřejném prostoru, kde poslední den vznikne site specific peformance.
Jde mu o to zabývat se hlouběji taneční praxí, cítit podstatu a ponoření se do tance a nechat tanečníka zcela zmizet. Dechová cvičení spolu s tanečním tréninkem propojí duchovní s tělesným, formu s podstatou a tanec s městem. 'City and the dancing body' je příběh, který začne uvnitř konkrétního těla (body-tecture) a pokračuje ven do společenství a městského organismu (archi-tecture).

VANGELIS LEGAKIS vystudoval pohybové divadlo a choreografii v Laban Centru v Londýně. Od roku 2004 působil v The Forsythe Company, kde v roce 2006 účinkoval v představení 'Human Writes'. Tančil v představeních Lea Andersona a Scotta Smithe i ve vlastních choreografiích. Založil The Van - L Dance Company, která účinkuje se svými představeními po celé Evropě. Vangelisova taneční technika a pedagogický přístup je silně ovlivněn Rudolfem Labanem, Williamem Forsythem, Skinner Releasing Technique, bojovými technikami, fenomenologií a neurovědami.

 

BODY STORIES: ANNA SEDLAČKOVÁ (SK)

Body stories – příběhy těla je workshop zaměřený na fyzické poznávání vybraných struktur těla a jejich vyjádření v pohybu. Pracovat se bude s konceptem zdroje a podpory improvizovaného pohybu. Dalším nosným tématem bude "vidět a být viděný“ stejně jako zkoumání vztahu pohybu a hlasu.

ANNA SEDLAČKOVÁ působí na slovenské taneční scéně jako tanečnice a choreografka již více jak 30 let. V roce 1995 založila vlastní skupinu AS Projekt, pro kterou vytvořila představení uváděné nejen na domácích scénách, ale i v Čechách, v Rakousku, Holandsku a USA. Účinkovala v mnoha mezinárodních projektech na Slovensku, v USA a v Holandsku. Je pedagogem na Katedře taneční tvorby v Bratislavě. Od roku 2000 se věnuje systému Body – Mind Centering, kde se specializuje na vývojový aspekt pohybu a pohybové práce s dětmi. V roce 2013 absolvovala program Body – Mind Centering Practitioner. Odborné semináře zaměřené na tuto problematiku vede na Slovensku, v Čechách a ve Francii. V tanci se věnuje funkčnosti a expresivitě pohybu, otevřeným tanečním formám a improvizaci.

  

Více info:
www.forum4am.cz
www.facebook.com/movethecity2
www.facebook.com/4AM.Forum

Vybráno46 700 Kč(156 %)

156 %
30 000 Kčpožadováno
25startérů
Podpořit projekt

Odměny

50 KčPohled 4AM s pozdravem

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

150 KčPlakát Move the City 2014

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

300 KčKonzumace kávy v nové kavárně 4AM/Praha

Káva pro jednu osobu v připravovaném kulturním prostoru 4AM/Praha jeden týden zdarma. 4AM Fórum pro architekturu a média připravuje od podzimu 2014 nový kulturní prostor s kavárnou v centru Brna, kde se nadále bude věnovat aktivitám spojeným s architekturou a uměním nových médií. Těšit se můžete na koncerty, přednášky, diskuze, filmová promítání, happeningy a umělecké instalace zástupců domácí i mezinárodní scény. www.forum4am.cz

Počet dostupných odměn: 19/20

Odměna nedostupná

400 KčKniha Kompaktní město s překvapením 4AM

Sborník k výstavě Kompaktní město s texty přednášejících teoretiků. Současná města prožívají díky regulacím všeho druhu největší změny na svém okraji. Místo intenzivního využití celého města se tak extenzivně rozrůstá a vyplavuje ven vše, co nevstřebá. Vnitřní město však není hotovou, definitivní strukturou, ale neustále se měnícím organismem, který pro svůj život nové impulsy zevnitř potřebuje. Kompaktní město znamená otevření se možnosti stavění v již postaveném. Stec/SK, Pernecký /SK, Hurník, Pejpek, Wachnicki /PL, Borowska /PL, Valena, Hnilička, Polyák /PL, Heindl / AT, Rozwalka, Kopec

Počet dostupných odměn: 4/10

Odměna nedostupná

500 KčTričko 4AM Move the City

Počet odměn není omezen

Odměna nedostupná

600 KčVstupy na akce 4AM v podzimní sezóně zdarma

4AM Fórum pro architekturu a média připravuje od podzimu 2014 nový kulturní prostor s kavárnou v centru Brna, kde se nadále bude věnovat aktivitám spojeným s architekturou a uměním nových médií. Těšit se můžete na koncerty, přednášky, diskuze, filmová promítání, happeningy a umělecké instalace zástupců domácí i mezinárodní scény. www.forum4am.cz

Počet dostupných odměn: 10/10

Odměna nedostupná

1 000 KčSmyslová procházka městem vedená tanečníkem

Během procházky, která je koncipovaná pro jednoho diváka a jednoho průvodce-tanečníka, se mísí smyslové vjemy s realitou města až do pocitu snění. Nezvyklá forma prožitků redefinuje prostor, ve kterém se člověk nachází, a nová smyslová zkušenost mění geografii města.

Počet dostupných odměn: 3/3

Odměna nedostupná

1 500 KčProcházka BAM s autorkami

Procházka po Brněnském architektonickém manuálu /www.bam.brno.cz/

Počet dostupných odměn: 2/3

Odměna nedostupná

2 000 KčRelaxační Shiatsu masáž

Japonská masážní technika založená na východní léčební tradici a západní fyziologii a psychologii. Šiatsu pracuje s akupunkturními dráhami a body za účelem obnovit přirozený tok vitální energie, a tak nastolit energetickou rovnováhu v těle.

Počet dostupných odměn: 2/2

Odměna nedostupná

4 000 KčPiknik v Jižním centru s vyvoleným členem/nkou 4AM

Počet dostupných odměn: 1/1

Odměna nedostupná

5 000 KčTaneční performance na soukromé akci

Performance taneční improvizace skupiny tanečníků během rodinné oslavy, narozenivé party nebo firemního večírku. Tanec se prolíná se slavnostním děním, tanečníci pronikají mezi hosty, prostor se zaplňuje pohybem.

Počet dostupných odměn: 2/2

Odměna nedostupná