Mňága a Žďorp - Made in China - crowfunding kampaň

Mňága a Žďorp - Made in China

Naše nové album se bude jmenovat "Made in China" a tak bychom jej chtěli v Číně i nahrát!!! Chceme natočit i film o celé cestě - o Číně našima očima.

Hudba

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

MŇÁGA A ŽĎORP - MADE IN CHINA ( album a film )

V listopadu roku 1990 jsme natočili první album Made in Valmez. Byl to výběr písniček, které vesměs popisovaly život na malém městě v malé zemi, ve které právě na chvíli zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí. Nevěděli jsme, co bude dál, všechno bylo před námi a my se na to mohli jen těšit. Přesně o 23 let, 3 měsíce a pár dnů později k našemu úžasu Mňága stále existuje, dobře se jí daří a letos se chystá natočit nové album, které se bude jmenovat....MADE IN CHINA.

A chce ho natočit v Číně!!!

Made in China5.jpg

Tenhle název si schovávám už asi tři roky. Připadá mi jako výstižné pojmenování naší pomatené doby.
Na jednu stranu si užíváme luxus  a svobodu moderního světa, na druhou se raději neptáme, čím vším je to vykoupeno. Skoro na všem, co vezmeme v krámě do ruky, je napsáno drobným písmem Made in China. Už dávno nám to připadá normální, ale většinou vůbec nevíme, co je za tím...

Když mě napadlo poprvé, že bychom album, které se jmenuje Made in China, opravdu nahráli v Číně, samotnému mi to připadalo šílené. České kapely už nahrávaly v Abbey Road, v Americe, v Německu, ale v Číně? O takových magorech jsem ještě neslyšel! -:) Jasně že mě každý chválil za skvělej nápad, ale zároveň si nikdo nedovedl představit, že by to fakt šlo.

Tak jsem se pustil do průzkumu. Zavolal jsem Tomáši Etzlerovi, který dělá zpravodaje České televize z Hong Kongu a z Číny. Probírali jsme, jestli by to šlo a jak. Když jsem se ptal, jaké to tam vlastně je, jen mi řekl něco ve smyslu: Vem si rok 1985 v Česku a vynásob tisícem a přidej východní mentalitu.-:) Moje zvědavost ještě vzrostla! Jaká tam asi mají studia?

Petr_Tomáš1.jpg

Hned první nalezené stránky mě ohromily. Studio jak z Londýna, mixpult Neve zleva doprava přes celou cimru a před ním v pozoru nastoupený recording team. Paráda! Po několika mejlech se nadšení změnilo v nelíčený úžas: To studio ve skutečnosti už pár let nefunguje! Poslední mejl jejich manažera končil slovy: Pokud chcete příští rok nahrát v Číně album, v našem studiu se vám to rozhodně nepodaří - přístroje jsou rozkradené, nefukčnií nebo je nikdo neumí ovládat. Tak tomu říkám servis!

Právě do téhle, ne úplně pozitivní, situace se nám ozval pan Hošek z české ambasády, který nabídl veškerou možnou pomoc - od ubytování až po shánění studia, aparatury a komunikaci v čínštině. A hlavně nám nabídl, že pokud přijedeme, pokusí se sehnat vystoupení na velkých čínských festivalech.To nás znovu nakoplo! Pustili jsme se do příprav alba opravdu pořádně.

čínština4.jpg

Ze všeho nejdůležitější jsou vždycky písničky. Nemá cenu trmácet se přes půl světa bez pořádnýho matroše! -:) Poslední řadovku " Takže dobrý " jsme vydali v roce 2010, a už když jsme ji u Ondry Ježka mixovali, psal jsem a nahrával nové songy. Za těch pár let se jich nasbíralo docela dost a přišel čas podívat se, co dům dal. Udělali jsme dvě soustředění, hráli od rána do večera, začali pravidelně zkoušet a začátkem roku bylo jasné, že deska je napsaná a že nás moc baví!

Do toho přišla konkrétní nabídka vystoupit na třech čínských festivalech: 1.5. v Šanghaji, 3.5. v Pekingu a 12.5. v Šenzenu. Tři konkrétní datumy, mezi kterýma by se dalo album nahrát. Skvělý! Objevili jsme i dobré a funkční studio v centru Pekingu. Když jsme si představili, že bychom se večer po skončení nahrávací frekvence vraceli domů pekingským metrem, bylo mi jasný, že by se tohle všechno muselo odrazit v náladě a atmosféře desky...Takže jsme měli ( a máme ) dvě možnosti: Jet do Číny, odehrát tam tři vystoupení a ve volném čase cestovat a poznávat.  Nebo jet do Číny, odehrát tam tři vystoupení, NAHRÁT ALBUM a NATOČIT FILM  o tom všem, který pak můžeme dát na youtube...to by byla škoda film nenatočit, když už tam budeme! -:)

Shanghai.jpg

Sestavili jsme rozpočet a bylo nám vcelku hned jasné, že tohle sami neutáhneme. Honoráře za koncerty pokryjí sotva půlku letenek, což by nevadilo - prostě bychom to vzali jako výlet a něco si doplatili. Ale natočit k tomu ALBUM a hodinový FILM o celé výpravě ve stylu Mňága: Happy end - to už je mimo naše finanční možnosti.

Takže jsme učinili závěrečné rozhodnutí: Pokud náš bláznivý nápad podpoříte, tu desku tam nahrajeme! Nevíme, co nás tam čeká a to se nám moc líbí! Už teď mám z představy toho dobrodružstv husí kůži! " Made in China " made in China! -:) Udělali jsme všechny možné přípravné kroky k tomu, aby všechno dobře dopadlo. Jen na Vás teď je, jestli zabukované studio využijeme, jestli s sebou povezeme kameramana, jestli využijeme i tu část aparatury, která v tuto chvíli už cestuje do Číny po moři...-:)

Abychom vám rozhodování usnadnili, vymysleli jsme odměny. -:) Tou základní je ono album Mňága a žďorp - Made in China, ať už jako download nebo ve fyzické podobě. K dalším patří každodenní informování o cestě, o zážitcích, o dojmech a pocitech - jakési každodenní blogy o Číně našima očima. Ze země, kde...ehm...nefunguje facebook, to bude zajímavé, ale máme plán, jak to zvládnout. -:) Když jsme točili Made in Valmez v brněnském studiu Audioline, nevěděl o tom nikdo. Teď můžete být díky technologiím přímo u toho a podívat se, jak se nám v pekingském studiu vede. Nebo můžete chtít podepsané cd, origoš čínské tričko nebo si objednat vstup na křest nebo mít své jméno přímo v bookletu alba nebo... no, podívejte se do seznamu odměn a vyberte si a ......

....a pošlete nás do Číny!!!

banner startovač.png

Děkujeme, že jste dočetli až sem. Děkujeme za podporu, za sdílení a za šíření. -:)

 

Petr Fiala, Mňága a žďorp

 

 

 

 

 

 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?