Mistrovství ČR v autostopu - crowfunding kampaň

Mistrovství ČR v autostopu

2. ročník Mistrovství ČR v autostopu na trase Praha - Atény - Praha startuje 15. 6. 2015. Pomozte nám a sledujte 12 posádek vybavených GPS lokátory!

Ostatní

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

O CO SE JEDNÁ?

Organizujeme stopařský závod dlouhý  6000 km, kde bude 12 posádek bojovat o čas a hlasy publika. A hlasy budete posílat vy, naši fanoušci, kteří budete moci sledovat závodníky ONLINE v reálném čase na vašich počítačích díky GPS lokátorům, které budou mít u sebe, budete si moci přečíst jejich zážitky z cesty a podívat se na jejich fotky a videa. A že to loni byla legrace a ke konci pořádné nervy i pro fanoušky!

Potřebovali bychom vaši pomoc, abychom mohli soutěžícím darovat pěkné ceny, vydat knihu a natočit dokumentární film o závodě. Za váš příspěvek vám kromě dárků uvedených napravo nabízíme především napínavé sledování pohybu 12 posádek mladých cestovatelů po silnicích dobrodružné jihovýchodní Evropy, které i vy svou účastí na tomto projektu umožníte! Pojďte s námi do toho, nebudete litovat! Díky!!!

1.jpg

 

NA CO VYBRANÉ PENÍZE POUŽIJEME?

Vybrané příspěvky poslouží na:

- ceny pro soutěžící
- financování nákladů spojených s přípravou akce
- na vydání knihy o závodě
- honorář pro mladé dokumentaristy, kteří by o závodě natočili film
- úpravu webu
- tisk propagačních materiálů - letáky a vizitky pro závodní dvojice, trika a kšiltovky
- propagaci akce v tiskovinách a rádiíchi

Budeme rádi, když nás podpoříte! DĚKUJEME!!!

 3.jpg

JAK TO VZNIKLO?

Myšlenka uspořádat nějaký závod v autostopu mi ležela v hlavě již několik let. Loni v březnu jsem však při úklidu své cestovatelské knihovničky narazil na knihy Autostopem kolem světa, které napsal velký český stopař a beatník Jirka Svoboda. Někteří z vás si jistě pamatují, jak prodával ve spodní části Václaváku své knihy. Často jsem se u něj tehdy zastavoval a debatovali jsme spolu o stopu a zážitcích na silnicích. V té chvíli jsem si uvědomil, že jsem Jirku dlouho neviděl a záhy zjistil, že zahynul při svém výletě v lednu 2008, což se mě hlubice dotklo. A tak jsem se konečně rozhodl uspořádat 1. ročník mistrovství ČR v autostopu, který jsem věnoval zesnulému Jirkovi Svobodi jako vzpomínku na něj.

6.jpg

PRVNÍ ROČNÍK - POVEDL SE?

Ano, jednoznačně se vydařil. Především se sešla skvělá parta nadšenců do stopování a cestování vůbec - ať už na straně soutěžících nebo přípravného týmu. S přípravou závodu nám pomáhal redaktor Tomáš  Poláček, tehdy z MF DNES, nyní z časopisu Reportéru, který sám dojel stopem až na olympiádu do Pekingu. Nechtěli jsme, aby to byl jen závod v rychlosti, a tak jsme to posádkám trochu zkomplikovali - po cestě musely splnit několik úkolů a hlavně měly z cesty posílat své zážitky a fotky. Právě o to nám šlo - dostat dobrodružné, emotivní příběhy ze silnice k vám, divákům, prostřednictvím webu závodu.

To nám umožnilo vedle kritéria rychlosti dát poloviční váhu i hodnocení posádek publikem. Závodníci bojovali o sympatie diváků a každý jejich hlas tím, že se snažili posílat zajímavé fotky i příběhy z cest. Za to pak dostávaly hlasy od těch, kteří je sledovali online. A těch bylo v některých okamžicích i 10000 najednou, až jsme museli navyšovat kapacitu připojení.

Letos jsme se rozhodli hlasováním přispět na dobrou věc a tak nebude probíhat jako loni přes náš web, ale prostřednictvím DMS. Vybrané prostředky půjdou na Konto bariéry a ve finále se za ně několik postižených pošle na výlet. Kolik jich bude a kam na výlet pojedou, to už záleží jen na vás a na tom, jaká finální částka se pomocí hlasovacích DMS podaří vybrat.

Nejhezčí na celé loňské akci bylo společné shledání posádek a zástupců organizátorů na Gibraltaru. Pavel Zíka a Tomáše Poláček tam na 3 dny přiletěli, vytvořili si základnu v jednom sympatickém baru přímo u brány na Gibraltar  a tam postupně uvítali všechny posádky. Díky GPS lokátorům viděli, jak se postupně závodníci blíží a mohli je postupně "odchytávat". Posádky na Gibraltaru strávili povinných 24 hodin pauzy, než byly vypuštěny na cestu zpět. Celou dobu si předávaly zkušenosti, popisovaly s kým jely, kde měly štěstí a kde to bylo špatné. Všichni si navzájem přáli a fandili a to vydrželo i po příjezdu do Prahy.

10.jpg

JAK TO BUDE LETOS?

Po úspěšném prvním ročníku, kdy se stopovalo na trase Praha - Gibraltar - Praha, připravujeme letošní 2. ročník. Tentokrát se 12 posádek utká o titul nejlepších českých stopařů na trase z Prahy do Athén a zpět. Cestou tam budou muset projet Rumunskem a Bulharskem, cestou zpět Albánií nebo trajektem do Itálie. Loni se jelo hlavně po dálnicích a tak bychom letos rádi přiměli soutěžící k tomu, aby jeli i po menších silnicích, kde se dostanou do bližšího kontaktu s místními.

Hlavním trhákem akce jsou GPS lokátory, které budou mít posádky neustále při sobě a díky nimž bude možné online sledovat, kde se právě která posádka nachází, jakou jede rychlostí či jak dlouho čeká na další auto. Díky možnosti přepnutí na satelitní pohledy uvidíte, kde přesně kdo stojí nebo třeba nocuje.

Z cesty budou závodníci stejně jako loni posílat na web závodu www.jedu.cz/stop své zážitky, fotky i videa, pro které budete moci hlasovat pomocí DMS.

Na posádky bude opět čekat 5 úkolů. Loni museli vylézt na kopec, navštívit hrad, vykoupat se v moři, seznámit se se staroustou obce po cestě a vyfotit se před fotbalovým stadionem. Letošní úkoly můžete vymyslet i vy! Musí být reálné, trvat max. hodinu či dvě a ideální by bylo, aby jim s plněním mohl pomoci např. řidič.

Jestli vás zajímá, jak bude celý projekt vypadat, podívejte se, jak proběhl loňský ročník na webu www.jedu.cz/stop.

 

 

 

Co si o tomto projektu myslíte?