MARIEN | 2020 - crowfunding kampaň

MARIEN | 2020

Bude nové album? Jaké stopy vtiskne doba „covidová“ do písní východočeských folkařů? Po šesti letech se Víťa Troníček s Marien vrací do studia…

Hudba

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Jak se vám, přátelé, daří?  My kupodivu natáčíme…

Našlo se mnoho důvodů, proč to v této podivné době nedělat. Nikdo z nás si nedovedl představit, že přijde totální paralýza kultury a čas ekonomické nejistoty. Dokonce jsme se nějaký čas ani nesměli potkat, protože jsme příliš početná kapela. Několik singlů jsme sice nahráli už loni, ale jak dokončit album, když nevíme termíny, kdy ho budeme moci představit? Jak to zvládnout, když všichni musí řešit důležitější věci a ze dne na den se z nás stali amatérští učitelé, kuchaři a krotitelé vlastních dětí, uzamčení v panelákovém bytě? Nebo když nám prostě jen zavřou hotely u studia v Českých Budějovicích a nemáme kde přespat? Lze pomýšlet na dokončení desky, když jen tak najednou přijdete o svá civilní zaměstnání a zruší vám i všechny koncerty, ze kterých jste chtěli vydání alba zaplatit? A když nakonec i padne pro nás srdeční festival Folkové Chvojení, kde jsme chtěli novinku pokřtít? Uf…

… ovšemže ano! Věříme, že i přes všechny tyhle komplikace má naše úsilí smysl. Je to totiž zřejmě jediný způsob, jak se z toho všeho nezbláznit. Je to příležitost, aby z toho špatného období vzešlo alespoň něco hezkého. Přeci muzika má léčivé účinky, už jako malým nám maminky zpívaly, když jsme potřebovali „pošošat“.  A stejně na ten čínský moribundus momentálně nic lepšího nemáme.

 

 

Na folkové scéně se o Marien traduje, že má pozoruhodné a záviděníhodné fanoušky. Jsme si toho vědomi a cítíme hlubokou vděčnost. Nejen, že ukázněně chodíte na všechny koncerty v počtu nevídaném, ale jste schopni pro trošku naší muziky vylézt na vrcholky kopců, připlout na koncert po vodě, a dokonce i dorazit na recitál, kdy místo konání bylo utajeno. Jste pro naše muzicírování hnacím motorem, ovlivňujete vše, co děláme. A v posledních týdnech velmi často dostáváme dotazy, jak to zvládáme, kdy dokončíme album a nabízíte nám pomoc. Dáváte nám další důvod, proč do toho jít. Děkujeme a moc si toho vážíme.

Podařilo se nám už uhradit zhruba polovinu nákladů spojených s natočením a vydáním desky. Přesto, že jsme stále neprofesionální skupinou, působící mimo hudební průmysl, snažíme se, aby naše nahrávky vždy obstály i na profesionální hudební scéně. Proto nenatáčíme doma v obýváku, ale pronajímáme si renomované studio na opačném konci republiky a spolupracujeme s lidmi, kteří své práci rozumí. A to nejen po stránce zvukové, ale i obrazové. Vždycky se tam i naučíme něčemu novému a posune nás to dál.

Mysleli jsme, že naše čtvrté studiové album bude obvyklým výběrem autorských písní z posledních let, přinášející prožité příběhy a životní trampoty, zrcadlící pocity naší generace. Nemáme jiné ambice, než se muzikou bavit a zůstávat věrohodní a rozpoznatelní. Souhrou okolností se ale loňská nahrávka písně Propast stala znělkou demonstrací za obranu demokracie. K tomu aktuální události posledních měsíců, které významně ovlivnily životy nás všech, přinesly i novinky, píseň Balkónovou a také píseň s názvem 2020, podle které se celé album bude jmenovat. Prostě se nám téma i celkové vyznění alba na poslední chvíli poněkud změnilo.        

Dosavadní natáčení byla docela jízda. První studiové zkušenosti s Karčou se nesly ve znamení úžasu nad možnostmi, které nám poskytuje mimořádná barva jejího hlasu a také nad tím, co vše lze z vybavení studia použít jako hračku pro neposedné mimino.

 

 

Zhruba polovinu písní jsme nahráli v takřka koncertní podobě, tak jak Marien tradičně znějí na pódiu, ve studiu ale rádi používáme posílenou rytmiku. Můžete se těšit na typické vokály a melodie, třeba i na píseň s prvky flamenca, klavírní šanson s textem Radky Havelkové, knopflerovskou inspiraci či jeden ostřejší akustický beat v nové písni od Michala Patáka, poctu Žalmanovi, svižnou countryovku, špetku jazz latiny, ale pořád jsme to my. Nebude chybět ani irský tradicionál Příboj, k němuž se nám dokonce podařilo natočit videoklip. Všimněte si v něm, prosím, i nenápadného houslového partu, který nahrála Anička. Dívka, které jsme díky vám, fanouškům, před dvěma lety, pomohli v složité životní situaci a zakoupili nový nástroj. Naši podmínku, že kvůli zranění ruky nepřestane hrát a zahraje nám na desce, tímto považujeme za splněnou.    

 

 

Natáčení studiového alba v takovémto počtu lidí a s profesionální produkcí je mimořádně nákladnou záležitostí. Větší část nákladů už máme vyřešenou, přesto nám v tuto chvíli k dokončení desky Marien 2020 chybí ještě zhruba 150 tisíc korun. Obracíme se tedy prostřednictvím serveru Startovač.cz na vás, naše fanoušky a přátele, s prosbou o pomoc a nabídkou stát se předplatiteli nebo dokonce partnery tohoto cédéčka. Připravili jsme řadu odměn: můžete být mezi prvními, kdo album uslyší, získat vstupenky na křest, stát se dokonce i kmotry alba, můžeme umístnit vaše loga na materiály spojené s námi nebo vám třeba přijedeme někam zahrát, klidně na soukromý mejdan. Nebo nabízíme výměnu zkušeností, lekci kytary či workshop s naším kapelníkem. Samozřejmě se zavazujeme, že v případě, že dosáhneme cílové částky, veškeré prostředky budou použity výhradně na dokončení alba, tedy k mixu a finální zvukové úpravě, ke grafické přípravě obalu a úhradě nákladů spojených s výrobou nosičů. Míra finanční pomoci ze sbírky také ovlivní výsledný způsob propagace, rádi bychom pracovali i na dalších videoklipech. Pokud by se stalo, že cílové částky nedosáhneme, server Startovač.cz garantuje vrácení vašeho příspěvku zpět na váš účet.

Velikou pomocí je však i to, když o našem projektu dáte vědět lidem ve svém okolí, kteří mají naše písničky rádi. Za jakoukoliv podporu hluboce děkujeme.

Vaši Marien

 

Co si o tomto projektu myslíte?