Má rusínská vyšívanka - crowfunding kampaň

Má rusínská vyšívanka

Kniha, která vám odhalí duši Zakarpatí. Mladá autorka se vydala putovat po stopách své babičky a zamilovala se do tisíce tváří tohoto bájného kraje.

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

  1. Milník 1: 70 000 Kč - pokud vybereme 70 000 korun, knížka bude moct vyjít v nakladatelství s krásnou grafikou.  SPLNĚNO
  2. Milník 2: 120 000 Kč – pokud vybereme 120 000, budeme si moct dovolit větší počet výtisků, více půvabných ilustrací, barevný tisk a budeme mít finance na propagaci knihy.

Ptáte se proč?

Vždycky jsem asi toužila psát a něco lidem předat. Něco půvabného, abych mohla šířit krásu. Něco důležitého, na čem mi bude záležet.

Miluju cestování – projezdila jsem stopem Nepál, pracovala jsem ve škole v Peru, psala jsem reportáže v brazilských favelách, putovala jsem do kyrgyzských horách… Ale žádné místo jsem si nezamilovala více než Podkarpatskou Rus neboli dnešní Zakarpatský region, který leží nějakých deset hodin cesty z Čech.

Z tohohle koutu světa pochází má babička. Odmalička mi vyprávěla příběhy o drsném dětství, které tam prožila.

Před dvěma lety jsem si sbalila batoh a na celé léto jsem vyrazila putovat na východ. Na Podkarpatské Rusi jsem strávila tři krásné měsíce, prožila jsem je s místními lidmi a s horami. I ti lidé i ty hory se mi zapsaly do duše a představují pro mne klid a radost.

Rozhodla jsem se, že si příběhy tohohle kraje nemůžu nechat pro sebe. Že chci psát o místních lidech, historii i současnosti. Tamní hory k tomu vybízí, aby člověk vzal do ruky papír a tužku nebo přenosný počítač a psal… a tak jsem to napsala. 

O čem to je?

Knížka je vyšívaná z příběhů, které mě cestou potkaly a které stojí za sdílení. Od toho, jak jsem ve vesnici, která je jednou z největších na Ukrajině, hledala své dávno ztracené příbuzné, až po to, jak jsem si s místními vydělávala sběrem borůvek nebo jak jsem pracovala v místní škole jako dobrovolnice. Vyprávím o lidech, o tradicích a zvyklostech, které je svírají; o nedostatku peněz, který jim nedá spát; o divoké přírodě, které si místní váží, ale ničí ji; o rusínském jazyce, který mnozí zapomínají; a o lidské vřelosti, kterou ještě mají.

Cestou se mi vybavují příběhy z babiččina dětství… Ta se narodila roku 1938 na Podkarpatské Rusi, jež tenkrát patřila Československu. Aniž by vyšla z rodného domku, během několika let žila ve čtyřech různých státech. Rozdělení republiky rozdělilo i její rodinu, a tak s maminkou zůstala sama na péči o hospodářství a nemocnou babičku, zatímco otec žil s bratry v Praze. Její dětství bylo spjaté s tvrdou prací, úctou k plodné půdě a bojem proti tradicím a očekáváním společnosti.

Ptám se, v čem se tento kraj od té doby změnil, a co naopak zůstává neměnné.

"Postřehy a poznatky mladé autorky jsou autentické, až dráždivě drsné, autorka je umí vyjádřit s velkým pochopením a vcítěním do osudů lidí, s nimiž se potkává. Odvážně putuje po různých oblastech téměř celé Podkarpatské Rusi a plasticky vykresluje rázovitý charakter jejích regionů. Troufám si tvrdit, že tak hluboce pravdivý obraz této rozporuplné země zatím ještě nikdo nepodal." - Vítězslava Šrámková, publicistka

"Svědectví vás vtáhne. Točí se vám hlava z množství zážitků, intenzity života i samostatnosti autorky a pestrosti situací a náhod, které na cestách prožívá. Ve čtivě napsané prvotině jsou zmíněny také aktuální témata, týkají se životní úrovně, motivů proč lidé odsud odcházejí, jejich vztahu k válce na východě… Barbora Zavadilová popisuje prožité s velkou přirozeností, zralostí, pochopením pro národ, který je stejně jako ona na cestě. Zve nás k návštěvě neprávem opomíjeného regionu. Učí nás chápat lidí, kteří k nám z Podkarpatské Rusi přišli a dnes žijí mezi námi." - Jolana Matějková, dokumentaristka 

 

Komu by se knížka mohla líbit?

Odvážným cestovatelům. Tedy těm, kteří rádi cestují po vlastní ose a chtěli by nasát inspiraci, jak to dělám já. Chcete se dozvědět něco více, než jen jaká jsou na Podkarpatí top turistická místa a že byl region za první republiky součástí Československa? Chcete zjistit, jaké jsou nejkrásnější treky v horách, kde se koupat ve slaných jezerech a kde se nachází starodávná kovárna? A čemu musí čelit dívka cestující sama?  

Zájemcům o reálie regionu. Dozvíte se, jak jsem vnímala jeho ekonomickou a politickou situaci, historický vývoj, kulturu, tradice a místopis.

A hlavně snílkům. Tedy všem těm, kteří jako já hledají cestu k sobě a k hodnotám, které přežívají staletí.

Na co potřebuji vybrat?  

Knížka je napsaná a čeká v nakladatelství Společnosti přátel Podkarpatské Rusi na vydání. Povedlo se nám získat grant od Ministerstva kultury.

Avšak aby mohla kniha spatřit světlo světa, potřebujeme ještě vaši pomoc.

  1. Milník 1: 70 000 Kč - pokud vybereme 70 000 korun, knížka bude moct vyjít v nakladatelství s krásnou grafikou.
  2. Milník 2: 120 000 Kč – pokud vybereme 120 000, budeme si moct dovolit větší počet výtisků, více půvabných ilustrací, barevný tisk a budeme mít finance na propagaci knihy.

 

Termín vydání: podzim 2019

Počet stran: 320

Formát:135 x 210 mm

Vazba: pevná

Ilustrace, grafická úprava: Daniela Herodesová

 

Děkuji ze srdce,

Barbora Zavadilová 

 

Co si o tomto projektu myslíte?