LOKÁLKA 2015 aneb netradiční vlakový zážitek - crowfunding kampaň

LOKÁLKA 2015 aneb netradiční vlakový zážitek

Lokálka 2015 je multikulturní a ekologický projekt pořádaný spolkem Ryba řvoucí. vlak - land art - performance - hudba - krajina - výstava - cesta

Umění

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

LOKÁLKA 2015
:::::: aneb netradiční vlakový zážitek

vlak - performance - hudba - krajina - výstava - divadlo - ekologie -  cesta - setkání - cíl

DSCN1641 malé.jpg

Jak tento projekt snadno a stručně popsat? 

Lokálka 2015 je již třetím ročníkem multikulturní projektu pořádaného tvůrčím spolkem Ryba řvoucí.

Tento projekt oživuje trať mezi zastávkami Choceň - Vysoké Mýto a Litomyšl. Každý rok ho tvoří jiný tvůrčí tým - hudebníci, výtvarníci, divadelníci, performeři, místní obyvatelé, milovníci umění.....Probíhá v lokálním vlaku, na jeho trati a v jeho zastávkách, a v okolní krajině.
Tento projekt probíhá v létě. Je tvůrčí, je ekologický, je sociální a je otevřen každému, kdo má chuť se ho účastnit bez ohledu na vzdělání, národnost, věk či stálé bydliště. 
Spojuje několik témat dohromady - cestování, kreativitu, komunitu, vzdělávání, ekologii a společnost.

DSCN1552 malé.jpg

LOKÁLKA je projekt, který vznikl z několika důvodů:

Do tohoto kraje jezdím od mala, mám k těmu silný osobní vztah, a cesta vlakem z Chocně  na konečnou do Litomyšle byla vždy vítaným rituálem. Malebná krajina i zastávky, ve kterých si cestující může "listovat" jako v knížce poezie - Hrušová, Džbánov,Tržek.... V roce 2010 se začalo diskutovat, že se tato lokální trať bude možná rušit. To byl pro mne impuls zkusit tuto trať nějakým způsobem zatraktivnit a oživit. A tak to vlastně všechno začalo...

Zároveň mám ráda kolektivní tvůrčí projekty, kde si lidé mohou setkat, společně něco tvořit,  něco si předat. 

A v neposlední řadě mám jako scénografka ráda umění, které vystupuje z koncepce uzavřených placených galerií a sálů. Umění na Lokálce přichází samo za lidmi do jejich všedního prostředí a mění jejich náladu, spirit dne, vědomí.

VŠE JE JIŽ SKVĚLE PRO LETOŠNÍ ROČNÍK NAPLÁNOVANÉ A PŘÍPRAVENÉ. JEDINÝ PROBLÉM MÁME LETOS S FINANCOVÁNÍM PROJEKTU. LETOS JSME BOHUŽEL VSADILI NA ŠPATNÉ "KONĚ" OPROTI MINULÝM ROČNÍKŮM, KDY BYLA LOKÁLKA FINANCOVÁNA ZE ŠTĚDRÝCH EVROPSKÝCH GRANTŮ. ZKLAMÁNÍM PRO NÁS BYLA KUPODIVU MÍSTNÍ MALOMĚSTA, KTERÝCH SE PROJEKT ÚZCE TÝKÁ, KTERÁ AKCI ZE ZÁHADNÝCH DŮVODŮ, I VZHLEDEM K JEJÍ ÚSPĚŠNOSTI BUĎ NEPODPOŘILY VŮBEC, NEBO JEN MINIMÁLNÍ ČÁSTKOU, KTERÁ NAŠE NÁKLADY ZCELA URČITĚ NEPOKRYJE. 

Nechceme se tedy vzdát, a akci máme chuť letos stejně realizovat s Vaší milou podporou. Aneb Bratrstvo kočičí pracky se nevzdává, a vše se dá realizovat pokud doopravdy chceme! České dráhy nás letos opět nezklamaly, a akci již poněkolikáté podporují, takže už teď nejsme zcela sami, a můžeme se snažit udržet tuto tradici na kolejích! Hledáme tedy financování na základní produkci projektu :

 jídlo a cestovné pro účastníky pro společné sympozium a tvorbu v komunitě před hlavním víkendem, cestovné pro kapely - koncerty v rámci vlakového víkendu v místních nádražních hospodách, tyče na týpí, a minimální materiál na tvorbu a workshopy v rámci víkendu Záhrada pro účastníky tohoto programu. Na akcích běžně nevybíráme vstupné, máme chuť vytvořit otevřený prostor, kde lidi mohou přijít a sdílet, bavit se, tvořit, získat nové informace. Bez základního kapitálu toto však nebude možné realizovat.

PROSÍM, POMOZTE NÁM LETOŠNÍ LOKÁLKU USKUTEČNIT.

DSCN1573 malé.jpg

DSCN1389 malé.jpg

Projekt LOKÁLKA začíná dvoutýdenním sympoziem, kde účastníci bydlí společně v Litomyšli, společně jí, společně diskutují o svých nápadech, společně si vaří, společně organizují. Tato část projektu podporuje lidská setkání, práci v týmu, sdílení, spolupráci a sebevzdělávání v rámci předakcí a workshopů a stmeluje krásně celou akci. Účastníci si nejsou cizí, tvoří se nové tvůrčí vazby i přátelství. Jdeme do hloubky.

DSCN0134 malé.jpg

DSC_0048 malé.jpg

Tento projekt začíná ekologickým programem, workshopy, divadlem, diskusemi v tee pee a u ohně na Záhradi v Litomyšli - v rámci programu 
Záhrada, a pokračuje pak hlavním programem na vlakové a okolo vlakové trati lokálky - Lokálka 2015  - mezi zastávkami Choceň a Litomyšl.

PŘEDJEZD:

Letos 25.7.2015 od 15 hod. - ZÁHRADA – je kulturně – ekologický program pro veřejnost,  čtení v tee pee, oheň, přednášky, workshopy, pečení chleba, yoga pod stromy, přednáška o vykuřovadlech, přednáška o kávě a mandalách, přednáška o hlase, masáže pod stromy..... - Jedná se o program, který je spojený s přírodní a tvůrčí tématikou, dává nahlédhnout do oblastí nepoznaných, nebo nedostatečně poznaných.

DSCN0684 malé.jpg

DSCN0667 malé.jpg

DSCN0679 malé.jpg

LOKÁLKA NA TRATI:
 

 31.7. - 2.8.2015 - LOKÁLKA 2015  - akce přímo ve vlaku a podél vlakové trati, v jeho zastávkách - koncert uvnitř vlaku doplňující land artovou výstavu a performance podél vlakové trati

koncerty v nádražkách a na péroně:
Letos se stane hlavní kapelou tohoto projektu kapela L'arrache coeur  - niněra, klarinet, harmonika

31.7.2015 – koncert v nádražní hospůdce SLAVIA – Vysoké Mýto
1.8.2015 – koncert na peroně v nádražní hospůdce NA KONEČNÉ – Litomyšl

DSC_0294malé.jpg

DSCN6207malé.jpg
DSCN1743 malé.jpg

Základní myšlenkou je oživit zanikající a krásnou trať mezi těmito dvěma zastávkami tvůrčím a milým způsobem  a potěšit a obohatit její návštěvníky - umění tak samo přichází za náhodným cestujícím, který se o umění např. v běžném životě výrazně nezajímá. Jedná se tedy o akci ve veřejném prostoru, která je akční, podporuje vlak jako ekologický prostředek, využívá přírodní materiály k tvorbě land artových instalací podél trati z místních dostupných přírodnin, které vznikají v rámci tvůrčího sympozia před víkendem pro veřejnost, komunikuje s místní komunitou a objevuje její příběh. V zastávkách probíhají divadelní představení a výstavy fotografií. Jste tedy zároveň na cestě někam, ale i na koncertě, výstavě, v divadle v ten samý moment, a podporujete tak ekologickou verzi cestování a zanikající vlakovou trať se zajímavou historií a příběhy.

_DSC5399 malé.jpg

_DSC5542 malé.jpg

Jak?:

LAND ART – výtvarné objekty vzniknou v krajině podél trati pouze za použití lokálních přírodních materiálů – hledáme tak cestu, jak vytvořit samostatnou komplexní výstavu pod širým nebem a realizovat jí ekologicky – sama se přirozeně zrecykluje – krajina jako zdroj materiálu, který se pak sám do krajiny přirozenou cestou opět transformuje a vrátí. V rámci hledání a výběru místa účastníci komunikující s místní komunitou, čímž se dozvídají zároveň více i o místě, kde tvoří.

S0026158.jpg

armadastrasaku1.jpg

DSCN6140malé.jpg

DSCN6396malé.jpg

DSCN6183malé.jpg

DIVADLO A PERFORMANCE – projekt ve vlaku je spojen také s divadlem či performativním uměním v krajině podél trati vlaku a v jeho zastávkách – akce je spojena s tématikou vlaku, s místem, se jménem nebo historií zastávky

_DSC5226 malé.jpg
_DSC5392 malé.jpg

DSCN1273 malé.jpg

DSCF6133.jpg

Podpořte tuto akci, nebo se jí i účastněte jako tvůrci.

DSCN0618 malé.jpg

HUDBA – land artovou expozici, která je umístěna venku v krajině, bude doplněna živou hudbou, a bude dotvářet jejich atmosféru– hudba se pohybuje s diváky, letí krajinou

DSCN0725 malé.jpg

DSCN1178 malé.jpg

DSCN1256 malé.jpg

DSCN1258 malé.jpg

DSCN1779 malé.jpg 

KONCERTY - koncerty v místních nádražkách a na peroně 

DSCN1644 malé.jpg

VÝSTAVY - podél trati, v zastávkách, v čekárnách 

DSCN1705 malé malé.jpg

DSCN1722 malé.jpg

DSCN1733 malé.jpg DSCN6301malé.jpg

03malé.jpg 
Přijeďte se podívat!

DSCF6197.jpg

DSCF6201.jpg

DSCN1400 malé.jpg

šenster gob ve vlaku.jpg

 Děkujeme za Vaši podporu. 

Jste vítáni!

Tereza, LOKÁLKA  a Ryba řvoucí

vlak s kapelou 2.jpg

 

Co si o tomto projektu myslíte?