Linka č. 141 - Kniha o Černém Mostě | crowdfunding kampaň

Linka č. 141 - Kniha o Černém Mostě

Podpořte nás a přispějte na vydání knihy o sídlišti Černý Most, které se stalo legendou ! Je to kniha plná fotek, příběhů, historie a osobností.

Knihy

Líbí? Dejte to vědět ostatním.

Kniha o sídlišti, které se stalo legendou.

Právě před čtyřiceti lety ( v roce 1978) se do paneláků na Černém Mostě I stěhovali první obyvatelé.

O knize

Rozsáhlá a podrobná publikace o krátké, ale bouřlivé historii této dynamicky se rozvíjející části Prahy. Vyprávění mapuje vzpomínky a pocity tamních obyvatel, kteří stejně, jako kdysi první osadníci na divokém západě, obsadili pustý prostor a časem zde vytvořili svébytnou komunitu.
Originální obrazový a textový materiál začíná středověkem a končí žhavou současností. Součástí jsou také příběhy autentických obyvatel, kdysi zatracovaného Čerňáku, kteří svou usilovnou prací a vůlí dokázali oblast povznést do dnešní podoby. Tu nejlépe charakterizuje nynější výraz okolního respektu, kdy je místo označováno jako „Sídliště legenda“.

 

Obsah

Kniha postupně nabobtnala na téměř 400 stran a podařilo se shromáždit unikátní materiál, jehož některé fragmenty znějí bezesporu zajímavě: Letecká havárie, plány výstavby, projekt kostela, výstavba CČM, sázka primátora, letci, protiatomové kryty, metro, kubánská architektura, Karel Augusta, akcíz, zkušební letecká báze, černomostečtí mistři světa a Evropy, Kapr z Kaprštejna, dobrovolníci, umělci, meteorologická anomálie, podzemí, únos letadla, historky z podsvětí, černá kronika, skejťáci, graffiti, hospody, restaurace a mnoho dalších.

Z toho všeho se postupně vyklubal barevný mnohavrstvý příběh, v němž chladný betonový prostor sídliště dostal nový rozměr a duši. Zrodilo se vyprávění o tom, jak se z opovrhované noclehárny na okraji města stala soudržná komunita, nad jejíž existencí sociální antropologové dodnes kroutí nechápavě hlavou.

Kniha, která vznikla, není strohým faktografickým místopisem, jak je mnohdy čtenář u podobného žánru zvyklý, nýbrž zobrazením zdánlivě nesouvisejících toků událostí v čase, jež na sebe vzájemně působí. Dnešní Černomostečan, Černomosťák, obyvatel Čerňáku či Černého Mostu, by měl po jejím přečtení nabýt dojmu souznění, poznání a objevit dosud netušené možnosti, které se skrývají v jeho bezprostředním okolí. Měla by vzniknout další příležitost k objevování nových lidí, přátelství, spolků, aktivit, zábavy, ale i v možnostech, jak pomáhat a být prospěšný.

                                                                 

Smysl

K tomu přináleží způsob vydání knihy, sbírka od podporovatelů a akce, které mají za úkol ji podpořit, ale rovněž vytvářejí další paralelní příležitosti ke vzájemnému poznávání a komunikace. V době, která je spíše nakloněna individualismu, chceme vytvořit jednu z cest, jak vystoupit z unifikované panelákové šedi a vtisknout jí přívětivější tvář.

m.1.jpg

Účel

Dnes je kniha dopsána a sestavena. Zbývá její tisk a prodej čtenáři. Nic na tomto světě není dokonalé, ani Linka 141, stejně jako nebyl dokonalý zmíněný autobus Ikarus, typ 280. Bezesporu však knize Vojta Havlovec a jeho spolupracovníci věnovali nemálo času. Budiž tedy bez nadsázky označena za poctivou a srdeční záležitost.

Pražské tamtamy bijí, že podobnou publikaci chystají příští rok i Ďáblice, ale my věříme, že Černý Most si své prvenství nenechá ujít.

Vybraná částka je určena na vytištění, reklamu a distribuci (1 000 ks).

Vojta Havlovec a Černý Most

Teslova cívka - jedna z odměn 

Návštěva laboratoře vysokých napětí v Běchovicích s odborným výkladem, možností focení a ukázkou provozu největšího Teslova transformátoru v Evropě.

tesla.JPG

Co si o tomto projektu myslíte?

Autor projektu

Vojtěch Havlovec - obrázek
  • projekt od Vojtěch Havlovec
  • Česká republika

Odměny (Rewards)

100 Kč

Procházka po Černém Mostě s odborným výkladem

Odborný průvodce seznámí zájemce s místy a historií o jejichž existenci mnozí nemají tušení. Pod vedením PhDr. Evy Havlovcové

Počet dostupných odměn: 24/40

141 Kč

Podpora

Ne každý chce takovou knihu mít doma, ale nápad, originalita a vůle tvůrců jsou jeho srdci blízké, proto projekt podpoří alespoň symbolicky.

Počet dostupných odměn: 79/100

200 Kč

Podzemí

Návštěva protiatomového krytu v původním vybavení s průvodcem.

Odměna vyprodána: 0/20

Vyprodáno
200 Kč

Křest

Křest knihy v klubu Víceúčelák za účasti osobností Černého Mostu, after párty, hudební program a další překvapení.

Počet dostupných odměn: 69/100

400 Kč

Kniha za menší cenu

Podpořím výrobu knihy a současně budu mít jistotu, že na mě zbyde.

Odměna vyprodána: 0/100

Vyprodáno
650 Kč

Speciální balíček 141 II

Jarní komentovaná vyhlídková jízda historickým autobusem Ikarus po Černém Mostě, kniha Linka 141.

Počet dostupných odměn: 69/120

1 000 Kč

Digitalizace

Převedení záznamu videa VHS na DVD nebo na přinesený nosič ve studiu AVIPRO na Černém Mostě.

Počet dostupných odměn: 2/3

1 000 Kč

Retro kalba

Večírek v autentické hospůdce U Tangáče nedaleko rybníku Martiňák s kytarovým doprovodem pro 4 osoby. V ceně hudba, občerstvení a láhev Tequilly.

Počet dostupných odměn: 1/4

1 141 Kč

Speciální balíček 141 I

Jarní komentovaná vyhlídková jízda historickým autobusem Ikarus po Černém Mostě, kniha Linka 141 + vstupenka na křest knihy 14. 12. 2018.

Počet dostupných odměn: 59/70

1 500 Kč

Večeře s autory na střeše Plechárny

Večeře s autory o třech chodech s obsluhou pro 2 osoby.

Počet dostupných odměn: 1/2

1 500 Kč

Foto

Originální obrázek z knihy ve formátu A3 podle vlastního výběru z 6 fotografií - každá je exkluzivní.

Počet dostupných odměn: 4/6

2 000 Kč

Teslova cívka

Návštěva laboratoře vysokých napětí v Běchovicích s odborným výkladem, možností focení a ukázkou provozu největšího Teslova transformátoru v Evropě.

Počet dostupných odměn: 25/30

2 000 Kč

Ateliér

Návštěva ateliéru profesora Michala Rittsteina na Černém Mostu s jeho odborným výkladem.

Počet dostupných odměn: 2/4

3 500 Kč

Grafický list

Originál výtvarného díla od profesora Michala Rittsteina, který žije a tvoří na Černém Mostu a jehož díla jsou ve vlastnictví mnoha galerií v zahraničí.

Odměna vyprodána: 0/2

Vyprodáno
4 500 Kč

Sportovní balík

Měsíční jídelníček a 1x trénink s dvojnásobným mistrem světa v kulturistice Vjačeslavem Vinogradovem žijícím na Černém Mostě.

Počet dostupných odměn: 1/1

10 000 Kč

Menší partner knihy

2x kniha, 2x jarní vyhlídková jízda historickým autobusem Ikarus po Černém Mostu, 2x vstup na křest. Logo v knize, osobní poděkování na křestu.

Počet dostupných odměn: 1/4

25 000 Kč

Velký partner knihy

4x kniha, 4x jarní vyhlídková jízda historickým autobusem Ikarus na Černém Mostu, 4x vstup na křest. Logo v knize, osobní poděkování na křestu.

Počet dostupných odměn: 2/2